… i w Tęgoborzy

Obiekt grupy Zelsad w Tęgoborzy
Także krótko i roboczo – w Zelsadzie sadownicy w okolic Tęgoborzy spotkali się z dr Marią Buczek z Zakładu Doświadczalnego IO w Brzeznej oraz Łukaszem Kutermachem z Intermagu. Spotkanie przygotowali Stanisław Zelek, szef grupy producentów Zelsad oraz Krzysztof Gądek (Owoc Łącki).
Dr Maria Buczek przypomniała sadownikom o ich formalnych obowiązkach wynikających z obowiązującej od 1 stycznia integrowanej ochrony roślin. Pierwsze kontrole przeprowadzane w gospodarstwach przez inspektorów PIORiN wykazywały braki w prowadzeniu ewidencji zabiegów. Muszą się w niej znaleźć informacje o opryskanej uprawie (gatunek roslin), powierzchni, na jakiej przeprowadzono zabieg, jego terminie, użytym środku, dawce, przyczynie dla której zabieg wykonano.

W połowie czerwca jest już po sezonie infekcji pierwotnych parcha jabłoni. Nie wszyscy sadownicy ustrzegli się infekcji, ale jeszcze większe problemy są w terenie z mączniakiem jabłoni. Często powodem niepowodzenia nawet kilkakrotnie powtarzanych zabiegów była zbyt niska temperatura nocą po opryskiwaniu, w którym użyto Nimrodu czy Score.

Okazuje się, że niektórzy sadownicy bywają zdezorientowani co do możliwości wykorzystywania preparatów ochronnych – są zdziwieni, że dopuszcza się przeciw konkretnemu obiektowi taki, którego nie ma w używanych przez nich programach ochrony roślin. Bywa tak, jeśli korzysta się z programów wydawanych przez firmę chemiczną lub dystrybucyjną, która zamieści w nim tylko  preparaty, którymi handluje. Warto więc zaopatrzyć się w pełną wersję aktualnego programu.

Na Sądecczyźnie sporym problemem są w bieżącym roku szkodniki – wszędzie jest wiele mszyc, nie brakuje miodówek (tak na gruszach, jak i na jabłoniach), w wielu sadach rozpanoszył się toczyk gruszowiaczek. O ile zwalczanie owocówek sadownicy mają raczej opanowane, spod kontroli ciągle wymykają się zwójkówki. Ta grupa motyli oraz toczyk wymagają precyzyjnego określenia terminu zabiegu, co ułatwiają ciągle niedoceniane pułapki lepowe. Używane w nich feromony działają poprawnie – skutecznie wabią wyłącznie samce gatunku, dla którego zostały przygotowane. Jedyne odstępstwo stwierdzono w przypadku feromonu dla owocówki południóweczki – na pułapki z nim łapały się też motyle owocówki śliwkóweczki.

Dr Maria Buczek ostrzegała przed niedociągnięciami formalnymi grożącymi sadownikom mandatami karnymi
 

 Łukasz Kutermach przedstawił firmowe nowości wśród preparatów do odżywiania drzew. Warto zapoznać się z charakterystyką działania Optycal-u – jego 2-3-krotne w sezonie  wykorzystanie zastępuje 6-7 zabiegów innymi preparatami wapniowymi. Ponadto środek ten wspomaga transport wapnia z gleby (o ile składnik ten tam jest!) do rośliny. Nowością jest także Optysil – nawóz krzemowy, który zaczyna zastępować wcześniej wprowadzony na rynek Silvit. Ten ostatni daje roztwór o wysokim odczynie pH, co komplikuje skomponowanie jednoczesnego zabiegu kilkoma preparatami. Wśród produktów z grupy alkalin (dających roztwory o zasadowym odczynie) działających fungistatycznie Intermag proponuje sadownikom Optyplus – zawierający fosforyn potasu i z technologią INT (dodatek aminokwasów, polisacharydów i kwasów organicznych ułatwiających transport substancji odżywczych w roślinie).

Informacja o preparacie Frostex przyda się zapewne dopiero na przedwiośniu przyszłego roku – ten preparat użytydwukrotnie:  3 dni i 1godzin przed spodziewanym przymrozkiem chroni rośliny przed skutkiem spadku temperatury poniżej -4˚C. Natomiast jeszcze przez cały bieżący sezon można używać Fastera – środka zmniejszającego pienienie się cieczy roboczej oraz działającego jako adiuwant.

Sadownicy grupy Zelsad podczas spotkania w Tęgoborzy

Tekst i zdjęcia: Piotr Grel

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTuryści w podkarpackich winnicach – degustują i zwiedzają
Następny artykułW Świętokrzyskiem ruszył sezon truskawkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.