Przedwiośnie w Brzeznej

1 lutego (tradycyjnie, choć dzień wcześniej, niż zazwyczaj) w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej okoliczni producenci owoców spotkali się na Sadowniczym Przedwiośniu. W brzeźniańskim Dworku witał gości nowy prezes SZD Brzezna – Dariusz Szewczyk. Spotkanie miało część referatową oraz pokaz cięcia drzew owocowych.
Dr Dorota Kruczyńska (IO) przedstawiła odmiany jabłoni dla sadów prowadzonych metodą integrowaną. Przed podaniem charakterystyk przypomniała dwie główne zasady doboru odmian do produkcji: wartość rynkowa oraz wartość sadownicza. W produkcji IPO największe znaczenie ma teraz grupa Jonagolda (zwłaszcza ‘Jonagored’ ‘Jonagold Decosta’), ‘Šampion’, ‘Idared’ (około 70% odmian w tym typie upraw). Przypomniała, że dobierając jako zapylacze odmiany jabłoni ozdobnych warto sadzić po dwie ich odmiany ze względu na skłonność do przemiennego owocowania, a więc i kwitnienia tych odmian. Wśród nowszych odmian handlowych wartych uwagi dr D. Kruczyńska wymieniła ‘Gold Milenium’ (dobra i jako deserowa i na soki) oraz ‘Evelinę’ (ulepszony klon ‘Pinovy’) – mało podatną na gorzką zgniliznę i nie chorującą na gorzką plamistość podskórną.

Tomasz Gasparski (Bayer) podsumował ubiegły sezon pod względem zagrożenia chorobami. Najważniejsza z nich – parch jabłoni nie sprawiała kłopotów, sezon jest oceniany jako bardzo łatwy. Problem stanowiły choroby drewna i kory. Zwłaszcza zgnilizna pierścieniowa i zaraza ogniowa mogły zaskakiwać swoimi formami „odpodkładkowymi”. By ich nie zawlec sobie ze szkółki należy zaopatrywać się w materiał szkółkarski z wiarygodnego źródła.

Mgr Damian Gorzka (IO) dokonał podobnej analizy, ale dotyczącej szkodników. Zwracał uwagę, że przy ich zwalczaniu należy pamiętać o przypadkach rejestrowania nowych preparatów pod starymi nazwami. Jako przykład wymienił nowy insektycyd – Owadofos 480 EC, który jest odpowiednikiem Dursbanu 480 EC (oba jako substancje aktywną mają chloropiryfos), ale nie Owadofosu 540 EC (zawierającego fenitrotion).
W założonym w sadzie SZD Brzezna doświadczeniu z plonowaniem trzech odmian jabłoni (‘Gala’, ‘Ligo’, ‘Golden Delicious’) pod siatkami antygradowymi o różnych kolorach (czarny, szary, biały) nie uzyskano dotąd wyników świadczących o wyraźnym wpływie koloru siatki na średni plon, zawartość cukrów i jędrność owoców. Nieco większy był wpływ koloru siatki na stopień wybarwienia owoców.  ‘Gala’ i ‘Ligol’ miały o 5 do 10 procent więcej owoców z rumieńcem zajmującym ponad 50% powierzchni skórki w kombinacjach przykrytych siatka koloru szarego.
 
Do tematyki poruszanej podczas Sadowniczego Przedwiośnia wrócimy w czasopismach Plantpressu.
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowoczesne nawożenie w Warce
Następny artykułProtest w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.