Rozpoczęło się spotkanie sadowników w Sandomierzu

Od lewej Stanisław Masternak
Ruszyło XXIII Spotkanie Sadownicze Sandomierz. Dla licznie przybyłych gości przygotowano dziś wykłady o tematyce sadowniczej oraz targi środków produkcji.

Spotkanie otworzył organizator targów, prezes Leaf Media Marek Kawalec. Sadowników powitali również starosta sandomierski Stanisław Masternak oraz wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek.

Stanisław Masternak przypomniał, że region słynie z sadownictwa, a Spotkania Sadownicze doskonale obrazują zmiany, które w nim zachodzą – co roku w Sadomierzu obejrzeć można i uslyszeć o nowościach. Wicewojewoda podkreślał wyjątkowość regionu sandomierskiego jako enklawy sadowniczej w woj. świętokrzyskim.- Co trzecie jabłko w Rosji jest z Polski, wiele z nich właśnie stąd, z Sadomierza – zwracał również uwagę.

Prezes Leaf Media Marek Kawalec, fot. K. Kupczak

Starosta Sandomierski Stanisław Masternak, fot. A. Łukawska

Wicewojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek, fot. A. Łukawska

Zgodnie z tradycja Spotkań, przyznano również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku otrzymali je: dr Jacek Lewko z BASF, Andrzej Zbroja z Tradecorp, Aleksandra Andrzejewska z wydawnictwa Plantpress oraz Wiktor Wikrzemski z firmy Chemtura.

Odznaczeni, od lewej: Andrzej Zbroja, Wiktor Wikrzemski, Jacek Lewko i Aleksandra Andrzejewska, fot. A. Łukawska

Wykłady rozpoczęło wystąpienie dr Gerharda Baaba, niemieckiego doradcy z Sadowniczej Stacji Doświadczalnej Klein-Altendorf, poświęcone wpływowi regulacji wzrostu drzew na plonowanie jabłoni. Omówił on podstawowe zależności pomiędzy glebą, podkładką, odmianą oraz systemem posadzenia i utrzymania sadu a także wpływem tych czynników na owocowanie drzew. Wiele czasu poświęcił metodom optymalizowania plonu w zależności od kondycji drzew (zwłaszcza siły kwitnienia), możliwościom regulowania owocowania oraz wpływania na równowagę pomiędzy wzrostem a owocowaniem drzew (za pomocą cięcia korzeni oraz wykorzystywania preparatów zawierających substancje wzrostowe).

Gerhard Baab, fot. P. Grel

Następny wykład był pod względem technicznej jego realizacji całkowitą nowością. Prof. dr hab. Waldemar Treder omówił praktyczne możliwości zapobiegania skutkom przymrozków. Temat poruszany już nieraz i zawsze aktualny po raz pierwszy został przedstawiony słuchaczom zgromadzonym w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sandomierzu przez wykładowcę znajdującego się podczas prelekcji w Skierniewicach – w trybie transmisji on-line. W. Treder wyrażał przekonanie, że ten sposób komunikacji podczas sadowniczych spotkań upowszechni się wkrótce dzięki eksperymentom firmy Leaf Media.

W trakcie wykładów, fot. A. Łukawska

Wykładom towarzyszą targi sadownicze – swoje produkty i usługi prezentuje blisko 100 wystawców. Organizatorzy przygotowali również quizowy konkurs. Dzisiejsze spotkanie trwa do 16.30; jutro organizatorzy zapraszają na wykłady poświęcone winiarstwu oraz na pokaz cięcia drzew w sadzie Czesława Florkiewicza w Dębianach.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTargi Sadownictwa i Warzywnictwa już wkrótce
Następny artykułFruit Logistica 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.