Ukraińskie jabłka wygrają z polskimi? Ich ekspert twierdzi że tak

Jabłka Europa Wschodnia
Znany już polskim sadownikom ze swoich komentarzy – a także wystąpienia na ostatniej konferencji MTAS Andrij Yarmak wytrwale przekonuje ukraińskich sadowników, że są w stanie nie tylko z powodzeniem konkurować z polskimi producentami jabłek, ale także osiągnąć na tym rynku przewagę. Swoje przekonanie sformułował w kilkunastu punktach – warto może, by i nasi sadownicy zapoznali się z nimi.
W porównaniu z Polską, w większości regionów Ukrainy, gdzie produkuje się jabłka (lub można by to robić) spada mniej deszczu. Ułatwia to utrzymanie zdrowotności drzew i sprzyja wykształcaniu lepszego smaku jabłek. Również większe niż u nas są różnice temperatury dobowej – a więc lepszy rumieniec, ładniejszy wygląd. Większa jest na Ukrainie liczba dni słonecznych. Nawet rozkładając siatki antygradowe nie trzeba się obawiać deficytu światła, pogorszenia rumieńca, smaku czy przedłużenia dojrzewania jabłek – jak w Polsce. Sadownicy ukraińscy w swoich warunkach mogą się decydować na uprawę szerszej gamy odmian, także tych o dłuższym okresie wegetacji. Po dodaniu do tych czynników współczesnej techniki sortowania Ukraińcy są w stanie zaoferować rynkowi ciekawszy towar niż Polacy. Plony z sadów naszych sąsiadów mogą być wyższe niż u nas – pod warunkiem opanowania technologii produkcji.
 
Zdaniem A. Yarmaka polscy sadownicy nie są w stanie zaproponować jabłek odległym rynkom – mają jabłka zbyt miękkie (przyczyny: mniej słońca, krótszy okres wegetacyjny). Natomiast Ukraińcy nie będą mieli z tym problemów – także z powodu wyżej wymienionych warunków klimatycznych.
 
Koszt siły roboczej nie stanowi o ukraińskiej przewadze – do zmiany jest produktywność pracowników w ukraińskich sadach tak, by co najmniej dorównywała osiąganej przez Ukraińców pracujących w polskich sadach.
 
Brak europejskich środków nie powinien być przeszkodą dla rozwoju ukraińskich sadów. Są liczne przykłady negatywnego wpływu łatwo dostępnych w Polsce dotacji na losy powołanych dzięki nim grup producentów, inwestycje w branży, korupcję.
 
Geograficzne położenie Ukrainy sprzyja międzynarodowemu handlowi, zwłaszcza z regionem Bliskiego Wschodu, skąd importuje się cytrusy (handel w dwie strony obniża koszty transportu). Dla rozwijania eksportu Ukraina utworzyła Ukraińską Asocjację Owocowo-Warzywniczą.

Za: ukrainefood.org
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułStraty rosyjskich plantatorów ziemniaków
Następny artykułApel zebrania protestacyjnego Sadowników Regionu Świętokrzyskiego

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.