Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
11.09.2017

VI Międzynarodowy Festiwal Derenia

Odbywające się w Bolestraszycach od sześciu lat spotkanie miłośników derenia (we wszelkich postaciach) pięknieje – choć może trudno w to uwierzyć komuś, kto zaglądał do tamtejszego Arboretum. Wszystko przez nieco inny dobór tematyki konferencji towarzyszącej Festiwalowi. Zaczęto na niej mówić o ozdobnych formach dereni.
W poprzednich edycjach skupiano się na omawianiu i pokazywaniu derenia właściwego (Cornus mas) – którego jadalne owoce stają się znowu coraz popularniejsze u nas. Zaproszony w tym roku francuski architekt krajobrazu Andre Gayraud przekonywał wczoraj, 10 września, że ozdobne formy różnych gatunków rodzaju Cornus w zupełności wystarczają do skomponowania pięknego ogrodu. Pod tym kątem zaproponował przegląd rosnących na różnych kontynentach dereni zwracając uwagę na kolorystkę ich liści i pędów w zależności od pór roku, kształty, barwę przysadek kwiatowych, samych kwiatów oraz owoców.


Tak kwitnie Cornus Kousa 'Teresa' - za fot. A. Gauraud

Obecna co roku w Bolestraszycach prof. Switlana Klymenko (Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie) przywiozła – jak zawsze – kolekcje owoców odmian wyselekcjonowanych przez siebie. Mówiła również o nowych kreacjach, jeszcze nie zarejestrowanych w państwowym rejestrze odmian Ukrainy. Jest ich znacząco więcej, niż już w tym rejestrze uwzględnionych, co powinno ucieszyć plantatorów derenia poszukujących jego odmian optymalnych dla swoich warunków lokalnych.


Jedna z kijowskich nowości - 'ugoliok' (tłum. "węgielek") - prof. S. Klymenko obiecuje popracować jeszcze nad wielkością owoców

Więcej szczegółów znajdzie się niebawem w periodykach wydawnictwa Plantpress, zapraszamy także do obejrzenia migawek z Festiwalu na naszej galerii.

pg

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności