Chińczycy przejmują Syngentę

Na konferencji prasowej Syngenty
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 lutego w Warszawie Marek Łuczak, prezes zarządu firmy Syngenta Polska poinformował, że rozpoczął się proces zakupu firmy Syngenta przez chińską spółkę China National Chemical (ChemChina). ChemChina złożyła propozycję kupna 100% udziałów koncernu Syngenta, oferując 43 miliardy dolarów.
Aby doszło do tej transakcji 67% udziałowców firmy Syngenta musi pozytywnie zaopiniować tę ofertę. Jeśli tak się stanie, będzie to trzecia w historii pod względem wielkości gotówkowa transakcja na świecie. Jak przekazał M. Łuczak, oferta Chińczyków cieszy się poparciem udziałowców koncernu Syngenta, a wysoka kwota, jaką zaproponowali świadczy o tym, że została doceniona działalność, produkty i strategia realizowana przez firmę Syngenta. Prezes Syngenta Polska przypomniał, że w ubiegłym roku ofertę zakupu udziałów tej spółki złożył amerykański koncern Monsanto, została ona jednak odrzucona.
Jak przekazał M. Łuczak, dotychczas z chińskim partnerem wynegocjowano, że siedziba firmy Syngenta pozostanie w Szwajcarii. Zachowane będą także nazwa i logo, oferta oraz strategia rozwoju produktów i zrównoważonego rozwoju rolnictwa, realizowana przez koncern Syngenta. Prezes Syngenta Polska zapewniał, że pomimo zmiany właściciela jakość i wizerunek firmy pozostaną na obecnym poziomie. Jednocześnie dla firmy Syngenta otworzy się ogromny chiński rynek nasion i środków ochrony roślin, którego wartość wynosi ponad 10 mld dolarów. 
Podczas konferencji zaprezentowano wyniki finansowe koncernu Syngenta za 2015 rok. Sprzedaż produktów szwajcarskiej spółki w ubiegłym roku wyniosła 13,4 mld dolarów, i była o 11% niższa niż w 2014 r. Zysk firmy, w relacji do poprzedniego roku, spadł o 17% i osiągnął poziom 1,3 mld dolarów. Głównymi przyczynami słabszych wyników finansowych w 2015 r. były niskie ceny zbóż na rynku globalnym oraz bardzo duża niestabilność i zmiany kursów walutowych. 
Przedstawiciele firmy Syngenta Polska omówili rynek środków ochrony roślin oraz nowe produkty w sektorach ś.o.r. i nasion, wprowadzone w poszczególnych segmentach rolnictwa w różnych częściach globu. Przedstawiono też nowości w sektorze warzywnictwa – nowe odmiany (warzyw kapustnych, cebuli i pomidorów do produkcji pod osłonami) oraz najważniejsze środki ochrony roślin (fungicyd Scorpion 325 SC, wprowadzony w br. herbicyd Boxer 800 EC oraz linia produktów do zapylania i ochrony biologicznej Bioline).
Ponadto w czasie konferencji poruszono ważną kwestię rozpoczętego w Unii Europejskiej z inicjatywy władz Francji i Szwecji procesu oceny porównawczej, w wyniku którego utworzono listę substancji zastępczych – do zastąpienia przez substancje mniej szkodliwe dla człowieka i środowiska. Na tę listę zostało wpisanych 77 spośród 378 ocenianych substancji czynnych. Zwrócono uwagę na negatywne konsekwencje procesu oceny porównawczej, z których najważniejsze to rozwój zjawiska odporności oraz mniejsza liczba środków, szczególnie w zakresie ochrony owoców i warzyw, oraz przedstawiono działania podjęte w celu minimalizacji negatywnego wpływu tego procesu.
Tekst i fot. Anna Maciejuk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSezon porzeczkowy rusza…
Następny artykułCiągniki Kubota tańsze na wiosnę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.