Drosophila suzukii – alert na 16.06

Owoce borówki uszkodzone przez larwy D. suzukii
Z różnych rejonów Polski, na razie sadowniczych, docierają informacje, że w pułapki odławiane są osobniki tego niewielkiego owada – muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii). Uszkodzenia owoców przez żerujące w miąższu larwy (do 6 mm długości) D. suzukii są początkowo trudne do wykrycia. Powodowane przez szkodnika straty mogą dochodzić do 100% plonu.

Zagrożone przez tego owada są gatunki roślin uprawnych, których miękkie owoce zawierają dużo antocyjanów: jagodowe, truskawka, pestkowe, pomidor, papryka.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiono, niezwłocznie należy w sąsiedztwie plantacji rozmieścić pułapki chwytne, w celu monitorowania obecności szkodnika w przestrzeni. Jeśli wśród odłowionych egzemplarzy stwierdzone zostaną osobniki D. suzukii, pułapki należy umieścić także w obrębie plantacji. Zalecenie to dotyczy również upraw prowadzonych w ogrodach działkowych i przydomowych, sadach amatorskich w całym kraju.

Konieczne może się okazać zwalczanie szkodnika chemicznie – jednym z zarejestrowanych do tego celu preparatów: SpinTor 240 SC w dawce 0,32–0,4 l/ha (do 2 zabiegów, karencja 3 dni), Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (do 2 zabiegów, karencja 5–21 dni w zależności od chronionego gatunku rośliny), Patriot 100 EC w dawce 0,075–0,125 l/ha (do 2 zabiegów, karencja 7 dni).

W jakich rejonach Polski już występuje D. suzukii i jak przebiega jej rozwój? Jakich użyć pułapek do jej monitoringu? W jaki sposób je rozwiesić i w jakiej liczbie? Jak rozpoznać wśród odłowionych owadów osobniki D. suzikii? Jak prowadzić plantację, aby uchronić owoce przed szkodami wywołanymi przez D. suzukii? Na te wszystkie pytanie odpowiedź znajduje się w monografii przygotowanej przez specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a wydanej przez firmę Plantpress.


Biologia D. suzukii, w nawiasach podano czas rozwoju poszczególnych stadiów (zależny od warunków otoczenia)

Oprac. redakcja

Książkę „„Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła w Polsce. Wyniki monitoringu i wskazówki dla praktyki” nabyć można tutaj.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł26 lat działalności Centralnego Laboratorium
Następny artykułPrawidłowe podejście do nawożenia warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.