Na gruszy: rdza

Fot. 1. Objawy rdzy gruszy na liściach
Mimo że rdza gruszy w naszych sadach towarowych występuje rzadko, na moich gruszach - jak i w wielu amatorskich sadach - jej objawy są „przepiękne”. Widocznie sąsiedztwo jałowców (źródło infekcji pierwotnych) przyczynia się do rozwoju tej dwudomowej choroby, której sprawcą jest grzyb Gymnosporangium sabinae.
W pierwszych dniach czerwca na liściach gruszy widoczne są intensywnie zabarwione pomarańczowo-czerwone plamy (fot. 1), które stopniowo ciemnieją. Z czasem pojawiają się na nich drobne, czarne punkty ¬ spermogonia grzyba. Od spodniej strony liścia tworzą one wzniesienia, na których rozwijają się ogniki – wiosenne stadium grzyba (tu tworzą się zarodniki ognikowe – ecjospory otoczone osłonką, tzw. roestelium). Podobne objawy widoczne są także – choć rzadko na innych organach roślin – np. na zawiązkach owoców (fot. 2). 

Fot. 2. Objawy rdzy gruszy na zawiązku owocu

Dlaczego groźna?

Gdy choroba występuje w dużym nasileniu, liście przedwcześnie opadają, co może prowadzić do znacznych strat w plonie. Osłabione na skutek wczesnej defoliacji drzewa są bardziej podatne na przemarzanie oraz porażenie przez patogeny pochodzenia grzybowego i bakteryjnego. 
Profilaktyka i zwalczanie 
Rdza gruszy nie wymaga specjalnego zwalczania. Opryskiwania przeciwko parchowi gruszy skutecznie ograniczają również jej występowanie. Jednak w przypadku corocznego, uporczywego pojawiania się choroby, szczególnie na podatnych odmianach grusz, należy:

  • wykarczować rosnące w pobliżu sadów jałowce, które są źródłem infekcji pierwotnych; 
  • wykonywać profilaktyczne zabiegi ochronne. Trudno jest jednak całkowicie wyeliminować źródło infekcji, ponieważ bazidiospory mogą z prądami powietrza rozprzestrzeniać się na znaczne odległości;
  • najbardziej skuteczne w zwalczaniu rdzy gruszy są fungicydy zawierające mankozeb jako substancję czynną oraz inhibitory biosyntezy ergosterolu, np. Score 250 EC, Capitan 400 EC. 
(Opis biologii choroby i metod zwalczania za: Metodyka prowadzenia obserwacji występowania rdzy gruszy Gymnosporangium sabinae Dick. Winter, dr Beata Meszka).
 
Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

Aktualne możliwości  zwalczania chorób, szkodników i chwastó w uprawach sadowniczych zawiera Program Ochrony Roślin Sadowniczych

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska w rosyjskim imporcie
Następny artykułSzara pleśń na truskawkach (2) – alert na 3.06.2016 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.