Na ratunek pszczołom – otwarta konferencja w Krakowie

Co szkodzi pszczołom? Jak możemy je ratować przed chorobami, pestycydami i metalami ciężkimi? Naukowcy zapraszają 14 i 15 października do Krakowa na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone zagrożeniom, na jakie pszczoły są narażone w naturalnym środowisku.

Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (UR). Eksperci omówią m.in. kwestię pestycydów oraz innych substancji toksycznych obecnych w środowisku. Poruszą też zagadnienia związane z dostępnością i szkodliwością substancji obcych dla pszczół.

Podczas części warsztatowej wszyscy uczestnicy wykładów będą mogli zabrać głos dyskusji. Wydarzenie ma być okazją do podjęcia dialogu między nauką a praktyką. Badacze chcą zmobilizować jak największą grupę ludzi do zaangażowania w ratowanie środowiska, w którym żyją pszczoły.

Pszczołę miodną chętnie wykorzystuje się jako wskaźnik w monitoringu środowiska – można zebrać pyłek, miód, czy nawet same osobniki i badać zanieczyszczenie w danym miejscu. Ale nie wiadomo, jak te zanieczyszczenia wpływają na rozwój pszczoły. Zmienić to mają badania jednej z prelegentek, dr Hajnalki Szentgyörgyi z UR. Dr Szentgyörgyi jest jednym z ekspertów ONZ, którzy przygotowali raport na temat zaniku zapylaczy na świecie. Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP, ginięcie pszczół to zjawisko powszechne, ale nie wszędzie tak samo nasilone.

– W Polsce jeszcze nie ma silnych zaników pszczół. W Europie ich spadek nie jest tak wyraźny jak w Ameryce czy w Chinach, gdzie na całych połaciach terenu w ogóle nie występują żadne pszczoły. Na takie tereny trzeba pszczoły sprowadzać, albo zapylać uprawy ręcznie. W Polsce ten problem jeszcze nie jest tak widoczny. Ale są czynniki, i to głównie zawinione przez człowieka, które powodują zanik pszczół na całym świecie – powiedziała badaczka.

Przyznała, że nie wszystkie czynniki są dobrze znane naukowcom. Wiadomo, że pszczoły chorują, że przez intensywne rolnictwo są narażone na pestycydy, ale okazuje się, że niewiele wiadomo o wpływie zanieczyszczonego środowiska na rozwój pszczół.

Larwa pszczoły miodnej nie dostaje pokarmu bezpośrednio ze środowiska. Zanieczyszczenia mogą być przefiltrowane przez robotnice, produkujące mleczko pszczele. Ale larwy murarki takiego filtru nie mają, bo wychowują się na pyłku zebranym przez samicę. Młody osobnik musi sobie radzić z takim poziomem zanieczyszczeń, jaki występuje w środowisku, w którym pokarm został zebrany. Owad może być gorszej jakości, a może w ogóle nie rozwinąć się na takim pokarmie.

Wśród zagrożeń wymienionych przez dr Hajnalkę Szentgyörgyi, znalazły się metale ciężkie pojawiające się w środowisku w związku z prowadzoną przez człowieka działalnością przemysłową. Badaczka wymieniła też węglowodory aromatyczne, czyli składniki smogu, takie jak benzen czy toluen. Zostają one w powietrzu w przypadku niepełnego spalania spalin samochodowych czy podczas palenia w kominku. Podczas konferencji badaczka dokona pełnego przeglądu substancji toksycznych zagrażających pszczołom

Przewodniczącym sesji pt. „Substancje toksyczne”, która rozpocznie się 14 października o godz. 9.00, będzie prof. dr hab. Marian Tischner z UR. O godz. 14.00 rozpocznie się sesja pt. „Pestycydy” prowadzona przez prof. dr hab. Krystynę Czekońską. Tematem trzeciej sesji będą „Zatrucia i choroby pszczół wywołane obecnością substancji toksycznych”. Poprowadzi ją dr hab. inż. Józef Kania.

W ramach konferencji zaplanowano projekcję filmu „Łowcy miodu”. Pokaz rozpocznie się 15 października o godz. 15.00, a do 18.00 potrwa dyskusja na temat filmu oraz zagadnień będących tematem konferencji.

Organizatorami zjazdu są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Polska Akademia Umiejętności, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego oraz Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Wstęp bezpłatny. Szczegóły dotyczące rejestracji na stronie: https://urk.edu.pl/index/site/3355/833

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak śliwka w Niemczech?
Następny artykułPolska papryka – najtańsza w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.