Nowe ogniwo w walce z przędziorkami

Osobnik dorosły przędziorka chmielowca
Korekta i uzupełnienie do „Programu Ochrony Jabłoni dla produkujących owoce na rynek Federacji Rosyjskiej” dotyczące środka ZOOM 110 SC.
Od tego sezonu zwiększyła się liczba akarycydów, tj. specyficznych zoocydów zarejestrowanych w Polsce do zwalczania roztoczy żerujących na drzewach owocowych. Do wykorzystania przez polskich sadowników w walce z przędziorkami przybył m.in. preparat Zoom 110 SC.

Otrzymujemy obecnie sporo informacji o dużym nasileniu przędziorków na roślinach sadowniczych (ale nie tylko na tych, zagrożone są równie rośliny ozdobne). Wczesną wiosną wystąpiły problemy ze zwalczaniem tych szkodników. Zabiegi środkami olejowymi, mające na celu wyniszczenie populacji zimujących stadiów tych szkodników były mało efektywne. Przyczyniła się do tego niesprzyjająca zabiegom aura – częste deszcze w okresie poprzedzającym fenofazę zielonego pąka jabłoni, zmywały naniesiony na rośliny preparat olejowy. Fenofaza różowego pąka, w której należało wykonać zabieg specyficznym akarycydem trwała natomiast bardzo krótko, na co wpływ miała tym razem bardzo wysoka temperatura. W takiej sytuacji pozostaje więc intensywna walka z roztoczami na roślinach sadowniczych w okresie po kwitnieniu – w trakcie wzrostu zawiązków owoców.

Skutecznym w tym okresie może okazać się nowy środek, zawierający etoksazol (110 g w litrze), zupełnie nową substancję niewykorzystywaną dotychczas w polskim sadownictwie, dystrybuowany jest przez firmę Chemtura Europe Limited Sp. z o.o. Należy on do grupy inhibitorów wzrostu przędziorków. Działa kontaktowo wobec szkodnika, a na roślinie powierzchniowo. W zalecanej dawce dla jednorazowego stosowania wynoszącej 0,45 l/ha (w przywoływanej publikacji zawyżyliśmy, błędnie, tę dawkę) zwalcza przędziorka owocowca żerującego na jabłoni. Można go stosować łącznie z surfaktantem Silwet L-77 840 AL (0,125 l/ha).

Środek najskuteczniej działa na larwy, najlepiej stosować go na początku wylęgania się larw z jaj. Wykazuje także działanie jajobójcze. Nie zwalcza osobników dorosłych, ale potraktowane nim samice stają się sterylne (dochodzi więc do ograniczenia rozrodczości). Zgodnie z zaleceniami producenta środek powinien być stosowany 1 raz w sezonie, nie później niż 1,5 miesiąca przed zbiorem owoców, karencja w przypadku jabłoni wynosi bowiem 42 dni.
 
Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWspólne zdanie ministrów i rolników
Następny artykułWspółpraca z Uzbekistanem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.