Passarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

W tym sezonie w uprawie papryki w tunelach foliowych obserwowano dużo objawów chorobowych w postaci ciemnych, aksamitnych plam na liściach. Jest to efekt obecności na liściach stosunkowo mało znanego w Polsce patogenu - Passarola capsicicola. Proponowana nazwa choroby, której jest on sprawcą to aksamitna plamistość liści papryki.

Patogeniczny grzyb Passarola capsicicola występuje powszechnie w klimacie cieplejszym – w Rumunii, Bułgarii, ale był stwierdzony także w Austrii – w Styrii. W Polsce choroba ta pojawiła się w 2002 r. w rejonie Radomia.

Stanowi największe zagrożenie w tunelach foliowych, zwłaszcza niskich, w okresach z wysoką temperaturą (powyżej 30oC) i wysoką wilgotnością powietrza, szczególnie gdy takie warunki długo utrzymują się. Są to bowiem warunki konieczne dla infekcji i dalszego rozwoju grzyba. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu tej choroby są również:

  • przenawożenie roślin i ich bujny wzrost;
  • nadmierne zagęszczenie roślin;
  • długotrwałe okresy wysokiej wilgotności powietrza.

Patogen Passarola capsicicola zimuje w martwych resztkach roślinnych w glebie w postaci bardzo małej, czarnej stromy. W celu ograniczenia zagrożenia na rok następny resztki roślin warto po zbiorach usuwać z tuneli i kompostować z dala od obiektów uprawowych.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Temat ten był poruszany przez Marcina Oleszczaka podczas spotkania dla producentów papryki w Nowym Dębem k. Przytyka 27 sierpnia br.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa wsparcie pszczelarstwa przeznaczono ponad 185 mln zł
Następny artykułDrugi wolontariat w Ogrodach Polsko-Niemieckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.