Szacowanie zagrożenia suszą ma być dokładniejsze

Ministerstwo Rolnictwa ustaliło nowe progowe wartości klimatycznego bilansu wodnego, które będą obowiązywały przy określaniu obszaru suszy w 2016 roku - poinformował resort. Pozwoli to na dokładniejsze szacowanie zagrożenia suszą dla poszczególnych upraw.

Monitoring suszy jest zadaniem ministerstwa rolnictwa. Zajmuje się nim Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach na podstawie wytycznych resortu. W ubiegłym roku, gdy w Polsce wystąpiła susza, wyznaczanie obszarów zagrożonych tą klęską było na tyle niedokładne, że część wojewodów nawet nie powołała komisji szacujących straty, co oznaczało że rolnik żadnej pomocy nie dostanie.

„Po ubiegłorocznych doświadczeniach prowadzenia monitoringu suszy dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, w wyniku przeprowadzonych szczegółowych analiz oraz w oparciu o nowe dostępne dane o plonach z ostatnich lat umożliwiających uzyskanie większej dokładności szacowania zagrożenia suszą dla poszczególnych upraw, ustalone zostały nowe progowe wartości klimatycznego bilansu wodnego, które będą obowiązywały przy określaniu obszaru suszy w 2016 roku” – czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo zwraca uwagę, że IUNG systematycznie działa w kierunku zwiększania liczby stacji meteorologicznych, które są podstawą do określenia zasięgu suszy. Obecnie system posiada dane meteorologiczne z 447 stacji, a zatem baza danych meteorologicznych, na których jest on oparty, została powiększona w tym roku o 93 stacje.

System monitoringu suszy rolniczej został wdrożony w 2007 r.

Susza rolnicza występuje, gdy obliczone wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla gminy są niższe od wartości krytycznych KBW. Przekroczenie wartości krytycznych KBW tj. ogłoszenia zagrożenia suszą oznacza 20 proc. obniżenie plonów w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod. Ocena jest dokonywana dla poszczególnych upraw.

Monitoring suszy prowadzony jest od 1 kwietnia. Pierwszy raport zostanie ogłoszony na początku czerwca. Kolejne raporty będą ogłaszane co 10 dni do 30 września.

Wskazanie w raportach obszarów zagrożonych wystąpieniem suszy jest podstawą dla komisji powołanych przez wojewodę do szacowania szkód w poszczególnych gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚmietka kapuściana – alert na 19.05.2016
Następny artykułKobiety bardziej dbają o środowisko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.