Tantniś krzyżowiaczek – alert na 24.06

Plantacje warzyw kapustnych są w tym roku szczególnie silnie opanowane przez tantnisia krzyżowiaczka [Plutella (Plutella) xylostella]. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z gradacyjnym jego wystąpieniem. Szkodliwość gąsienic tego gatunku jest ogromna, a panujące warunki klimatyczne i prognozowane będą sprzyjały wystąpieniu kolejnym generacjom tego szkodnika. Konieczna jest obecnie bardzo intensywna ochrona przed tantnisiem!

Osobniki dorosłe (niewielkich rozmiarów motyle, fot.1) nie są aktywne w ciągu dnia, spędzając ten czas np. na dolnych liściach, zacienionych przez wyżej się znajdujące. Latają od godziny po zajściu słońca, do godziny przed jego wschodem. Jednak na skutek poruszenia się rośliny lub jej fragmentu, np. przez maszyny uprawowe lub człowieka w trakcie zabiegów prowadzonych na plantacji, mogą się wzbijać do lotu niezależnie od pory dnia.


Fot. 1. Motyl tantnisia krzyżowiaczka ma ciało 8-mm, rozpiętość skrzydeł – 17-mm

Sprawcą szkód (fot. 2) są ok. 12-milimetrowe gąsienice (fot. 3), które początkowo żerują pomiędzy skórkami liścia wyjadając miękisz. Starsze zjadają dolną skórkę i w ten sposób wydostają się na powierzchnię liścia, z którego zjadają kolejne warstwy, zazwyczaj jednak pozostawiając górną skórkę nienaruszoną. Gąsienice mogą uszkadzać także stożek wzrostu opanowanej rośliny, przez co pęd się nie wykształca (u kapusty brukselskiej czy jarmużu) lub rozwijają się boczne (wielogłowatość, wieloróżowatość – przy czym taki plon jest niepełnowartościowy).


Fot. 2. Szkodnik zjada tkanki liści oraz uszkadza stożek wzrostu


Fot. 3. Gąsienice tantnisia mogą być różnie ubarwione

Rozwój od jaja do osobnika dorosłego w warunkach wysokiej temperatury (26–27°C) trwa 11 dni, podczas gdy przy 15,5°C – 27. Przy takich wartościach temperatury poszczególne fazy trwają odpowiednio: embrionalna (od złożenia jaja do wylęgu gąsienicy) – 2 (6) dni; larwalna – 6 (14) dni; poczwarki – 3 (7) dni.

Podczas najbliższych 14 dni prognozowana temperatura utrzymać się ma na poziomie średnio 24°C. Dlatego też spora grupa pyretroidów zalecanych do zwalczania tego szkodnika nie będzie przydatna.
 
W przypadku zwalczania osobników tantnisia (dorosłych i larw) przebywających na powierzchni roślin zalecamy: Steward 30 WG (Rumo 30 WG), SpinTor 30 WG lub biologiczny Dipel WG.

Efektywne w niszczeniu zarówno osobników dorosłych, jak i żerujących gąsienic (nawet pomiędzy skórkami liści) będą: Coragen 200 SC, Proteus 110 OD, w przypadku kalafiorów i brokułów – także Dursban Delta 200 CS, Pyrinex 480 EC (dwóch ostatnio wymienionych środków od 10 sierpnie nie można stosować w ochronie kapusty głowiastej).

Opracowanie: redakcja
Fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEkstrakt z kiełków brokułów wspomaga leczenie nowotworów głowy i szyi
Następny artykułDrosophila suzukii – jest źle, a będzie jeszcze gorzej!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.