Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.07.2013

Zwalczanie chwastów w uprawach maliny i truskawki

Fot. D. Łabanowska-Bury

Fot. D. Łabanowska-Bury

Usuwanie zbędnej roślinności, zgodne z prawem, w uprawach roślin jagodowych jest dość trudne. Niewiele mamy środków, które w tych nasadzeniach można stosować zgodnie z zasadami strategii antyodpornościowej. Do skąpej listy takich herbicydów dołączył w trzeciej dekadzie czerwca środek Basta 150 SL, produkcji firmy Bayer.
Glufosynat amonowy (150 g w 1 l; 13,5%) będący składnikiem herbicydu Basta 150 SL jest związkiem totalnym (niszczącym zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne), stosowanym nalistnie. W roślinie działa wgłębnie.

W przypadku upraw malin, chwasty zaleca się zwalczać środkiem w dawce 6 l/ha, 1 raz w sezonie (od maja do sierpnia) opryskując w międzyrzędziach zbędną roślinność wysokości 10–20 cm. Aby nie uszkodzić roślin uprawnych należy uzbroić opryskiwacz w osłony zapobiegające zniesieniu cieczy roboczej na pędy i liście maliny.

Na owocujących plantacjach truskawki herbicyd ten (w zalecanej dawce 4 l/ha) wykorzystać można po zbiorze owoców, 2-krotnie, co 14 dni, do niszczenia rozłogów oraz chwastów w międzyrzędziach. W przypadku, gdy w zachwaszczeniu przeważają rośliny jednoliścienne, skuteczność zabiegu zwiększa aplikacja herbicydu (Basta 150 SL, w dawce 3,2 l/ha) w mieszaninie z siarczanem amonowym (10 kg/ha).

Na środek użyty w dawce 6 l/ha chwastami wrażliwymi są: gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek pospolity, perz właściwy, przymiotno kanadyjskie, przytulia czepna, wyka drobnokwiatowa; a średnio wrażliwymi: bluszczyk kurdybanek, bodziszek porozcinany, fiołek polny, ostrożeń polny, rzodkiew świrzepa, starzec zwyczajny; odpornymi natomiast: powój polny i skrzyp polny.

Na środek użyty w dawce 4 l/ha chwastami wrażliwymi są: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mniszek pospolity, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, żółtlica drobnokwiatowa; odpornymi natomiast: perz właściwy i skrzyp polny.Gwiazdnica pospolita, fot. K. Kupczak

Katarzyna Kupczak


Komentarze

(6 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Adi
11.05.2017 12:11
Witam mam takie pytanie a jeśli mam te chwasty między malinami mogę zastosować ten oprysk nie uszkodzi on malin dodam że to roczna malina jesienna
Jacek
10.04.2017 16:56
Osłony i opryskać czym prędzej glifosatem, tak żeby nie oblać pnia drzewka. Nie ma co czekać. Co to za sklepy i co to za plantacja ?
Jadwiga
05.04.2017 14:13
Witam . Mam problem nie wiem czym opryskac mlode drzewka sliwkowe . Nasadzane byly w zeszlym roku . nie kazali pryskac niczym . Zapanoszyl mi sie perz i inne chwasty . Ten w sklepie mowi zeby sie wstrzymac jeszcze ten rok . ale jak sie boje ze mi sliwka wyleci . W drugim sklepie mi radzono zeby opryskac lekkim randapem . Prawde mowiac boje sie zeby to nie zaszkodzilo drzwkom . Bo sa tez sadzone na jesieni .Doradzcie czym mozna poleciec . Slyszalam ze mozna Fusilade ten co na truskawki jest i ze nic sie nie bedzie dzialo .
PR
18.04.2016 17:34
Poszukaj w programie ochrony. Graminicyd może rozwiązać Twój problem.
Ewa
16.04.2016 11:56
Czy istnieje srodek na chwasty w malinach, glownie jednoliscienne, chodzi o bezpieczne spryskanie calej plantacji a nie tylko miedzyrzedzi?
Więcej komentarzy (6)

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności