Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.07.2013

Zwalczanie chwastów w uprawach maliny i truskawki

Fot. D. Łabanowska-Bury

Fot. D. Łabanowska-Bury

Usuwanie zbędnej roślinności, zgodne z prawem, w uprawach roślin jagodowych jest dość trudne. Niewiele mamy środków, które w tych nasadzeniach można stosować zgodnie z zasadami strategii antyodpornościowej. Do skąpej listy takich herbicydów dołączył w trzeciej dekadzie czerwca środek Basta 150 SL, produkcji firmy Bayer.
Glufosynat amonowy (150 g w 1 l; 13,5%) będący składnikiem herbicydu Basta 150 SL jest związkiem totalnym (niszczącym zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne), stosowanym nalistnie. W roślinie działa wgłębnie.

W przypadku upraw malin, chwasty zaleca się zwalczać środkiem w dawce 6 l/ha, 1 raz w sezonie (od maja do sierpnia) opryskując w międzyrzędziach zbędną roślinność wysokości 10–20 cm. Aby nie uszkodzić roślin uprawnych należy uzbroić opryskiwacz w osłony zapobiegające zniesieniu cieczy roboczej na pędy i liście maliny.

Na owocujących plantacjach truskawki herbicyd ten (w zalecanej dawce 4 l/ha) wykorzystać można po zbiorze owoców, 2-krotnie, co 14 dni, do niszczenia rozłogów oraz chwastów w międzyrzędziach. W przypadku, gdy w zachwaszczeniu przeważają rośliny jednoliścienne, skuteczność zabiegu zwiększa aplikacja herbicydu (Basta 150 SL, w dawce 3,2 l/ha) w mieszaninie z siarczanem amonowym (10 kg/ha).

Na środek użyty w dawce 6 l/ha chwastami wrażliwymi są: gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek pospolity, perz właściwy, przymiotno kanadyjskie, przytulia czepna, wyka drobnokwiatowa; a średnio wrażliwymi: bluszczyk kurdybanek, bodziszek porozcinany, fiołek polny, ostrożeń polny, rzodkiew świrzepa, starzec zwyczajny; odpornymi natomiast: powój polny i skrzyp polny.

Na środek użyty w dawce 4 l/ha chwastami wrażliwymi są: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mniszek pospolity, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, żółtlica drobnokwiatowa; odpornymi natomiast: perz właściwy i skrzyp polny.Gwiazdnica pospolita, fot. K. Kupczak

Katarzyna Kupczak


Komentarze

(9 komentarz(y))
Dodaj komentarz
samm
18.02.2018 15:40
dookola mlodych drzewek owija sie czys pien zeby nie pryskac po pniu i reszte opryskuje sie raundap potem za 3 tygodnie posypac wapnem bo po raudapie zakwaszone jest bardzo- roslo niebedzie NIC !! a zwlaszcza perz -tak trzeba ok 3X w roku
Maaryla
11.08.2017 00:18
Perz pod drzewkiem śliwkowym można opryskać fusilade. Ale po co? jeśli rośnie tam perz nieodpowiednio przygotowano miejsce nasadzenia. przed trzeba było zastosować randap lub któryś zamiennik jeśli nie boisz się chemii.A ekologicznieto 2-3 m-ce przed miejsce przykryć ćzarną folią 1,5x1,5 i żaden chwast się nie uchowa. Folię można zastosować po posadzeniu, tylko dziurkę na pień drzewka. pamiętać o podlaniu razna tydzień lub 2 bo folia wody nie przepuści. jak drzewko się ukorzeni to poradzi sobie bez podlewania a i chwasty nie będa mu straszne.Ja mam kilkuletnie drzewka i tylko wykaszam to co pod nim urośnie a przy samym pniu wyrywam i motyczkuję ze względów zdrowotnych
Leszy
02.06.2017 12:29
Chwasty można W Y R W A Ć. Tak "wyrwać ręcznie" - Pani Jadwigo. Tak jest najbezpieczniej i najzdrowiej. Chemia nie sprzyja zdrowiu. Skutki jej stosowania mogą uaktywnić się w organizmie po latach - np. nowotwór.
Adi
11.05.2017 12:11
Witam mam takie pytanie a jeśli mam te chwasty między malinami mogę zastosować ten oprysk nie uszkodzi on malin dodam że to roczna malina jesienna
Jacek
10.04.2017 16:56
Osłony i opryskać czym prędzej glifosatem, tak żeby nie oblać pnia drzewka. Nie ma co czekać. Co to za sklepy i co to za plantacja ?
Więcej komentarzy (9)

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności