Dobry szampan musi mieć dobre bąbelki – to one decydują o jego smaku

To bąbelki decydują o smaku szampana – informuje pismo „European Physical Journal ST”. Dzięki naukowcom producenci wiedzą już, że za uwalnianie aromatu szampana oraz odczuwanie jego smaku odpowiada wiele neurofizjologiczno-chemicznych mechanizmów.

Smak powstaje dzięki złożonym współdziałaniom pomiędzy poziomem dwutlenku węgla (CO2) i odpowiedzialnymi za zapach lotnymi związkami organicznymi rozproszonymi w bąbelkach szampana, a także współzależnościom pomiędzy temperaturą, kształtem kieliszka i szybkością uwalniania bąbelków.

W pierwszym artykule na łamach specjalnego wydania „European Physical Journal ST” Gérard Liger-Belair z Centre national de la recherche scientifique (CNRS) w Reims (Francja) opisał stworzony przez siebie model zachowania gazu zawartego w każdym z pęcherzyków – od fermentacji winogron prowadzonej przez drożdże do powstania i wznoszenia się pęcherzyka w kieliszku szampana. Wyjaśnia także, w jaki sposób zawarty w zamkniętej butelce dwutlenek węgla – częściowo rozpuszczony w winie – pozostaje w równowadze, którą zakłóca dopiero wyciągnięcie korka.

Drugi artykuł, oparty na badaniach specjalistów od fizyki płynów z Université Pierre et Marie Curie w Paryżu zajmuje się procesem zapadania pęcherzyków. Gdy pęcherzyk szampana dociera do granicy pomiędzy winem a powietrzem, pęka, rozpryskując w powietrzu mnóstwo maleńkich kropelek. Tak powstały aerozol zawiera skoncentrowany aromat szampańskiego wina.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd 1 stycznia sprzedaż bezpośrednia bez przeszkód
Następny artykułZnany jest już program Konferencji Czereśniowej 26 stycznia 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.