Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
12.09.2017

W 2016 roku UE wyprodukowała 1,2 mln ton truskawek

Produkcja truskawek w Europie wzrosła o 28% w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W  2016 roku UE wyprodukowała 1,2 mln ton truskawek - informuje FreshPlaza.
Prawie jedną czwartą  wyprodukowano w Hiszpanii, w Polsce 17 proc., w Niemczech 14%, we Włoszech 11%, a w Wielkiej Brytanii 9%.

Jak podaje serwis za danymi zaprezentowanymi na Międzynarodowym Kongresie Truskawkowym, powierzchnia uprawy truskawek w Unii znacząco się nie zwiększa, rośnie za to produkcja. Największym producentem truskawek w UE jeśli chodzi o obszar jest Polska. 76 proc. polskich truskawek przeznaczonych jest na świeży rynek, pozostała część trafia do przetwórstwa - zauważa serwis.

Jeśli chodzi to handel truskawkami, to wiele z tych owoców przemieszcza się pomiędzy krajami członkowskimi. Obrót z tego tytułu w 2016 roku osiągnął wielkość 450 000 ton o wartości blisko 1 mld euro. Największym unijnym importerem są Niemcy - w ubiegłym roku kupili oni ponad 113 000 ton. Największymi europejskimi dostawcami są Hiszpania, Holandia i Belgia. Warto zauważyć, że 80% hiszpańskiej produkcji truskawek pochodzi z trzech miesięcy - marca, kwietnia i maja.

Truskawki są również eksportowane poza Unię - w 2016 roku wysłano ich 55 000 ton, głównie na Białoruś, do Szwajcarii, Norwegii, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Europa importuje również truskawki - głównie z Maroka, Egiptu i USA.

Średnia cena truskawek w obronie wewnątrzunijnym wynosiła w 2016 roku 2,30 euro/kg, średnia cena importowanych 3,09 e/kg, a eksportowanych 2,41 e/kg.

Jeśli chodzi o konsumpcję, to w  2016 roku przeciętny Europejczyk zjadł 1,64 kg truskawek - różni się to jednak bardzo w poszczególnych krajach. Jak  podaje serwis, konsumpcja wynosi przykładowo - w Holandii poniżej 0,7 kg truskawek na osobę rocznie, w Belgii 2,15 kg, a w Austrii 3,09 kg.

mp

Źródło: FreshPlaza

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności