W Lubuskiem rusza kolejna edycja weekendów otwartych winnic

Długi weekend to okazja, by poznać winiarskie tradycje Ziemi Lubuskiej. Tym bardziej, że właśnie na przełomie kwietnia i maja rusza kolejna odsłona akcji "Weekendy otwartych winnic".

Od 29 kwietnia do 3 maja winnice zapraszają turystów do relaksu w otoczeniu krzewów winorośli.

W tym czasie czynne dla zwiedzających będzie również Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, w którym turyści znajdą niezbędne informacje na temat Szlaku Wina i Miodu, a także otrzymają mapę ułatwiającą dotarcie do lubuskich winnic – informuje Urząd Marszałkowski woj. Lubuskiego.

Organizatorzy zapewniają, że oferta dla zwiedzających będzie bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz delektowania się winem z różnych odmian winorośli, na stołach znajdą się naturalne produkty z winogron. Podczas wizyty w winnicach można będzie także zakupić sadzonki, a winiarze oprowadzą gości po swoich włościach i opowiedzą wiele ciekawostek z dziedziny uprawy winorośli i produkcji wina.

Weekendy otwartych winnic potrwają od maja do połowy sierpnia, w wybrane weekendy. To inicjatywa mająca promować lokalne winnice i walory turystyczne regionu.

W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział dziewięć lubuskich winnic – w większości rodzinnych gospodarstw zajmujących się uprawą winorośli, produkcją lokalnego wina i agroturystyką.

Podczas zbliżającej się majówki można wybrać się do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, Winnicy Cantina w Mozowie, Winnicy Pod Lubuskim Słońcem w gminie Lubrza, Folwarku Pszczew, Winnicy Julia w Starym Kisielinie, Winnicy Kinga w Starej Wsi oraz do Winnic Miłosz we wsi Łaz i Ingrid w Zaborze.

Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane. Obecnie winiarstwo w regionie odradza się, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska.

Przykładem może być Lubuski Szlak Wina i Miodu – projekt promocyjny, który powstał w 2010 r., obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Jego punktami granicznymi są winiarnie w Wiechlicach koło Szprotawy na południu oraz w Dobiegniewie na północy regionu. Na zachodzie i wschodzie punktami granicznymi są pasieki z okolic Sulęcina, Rzepina oraz Sławy.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmiany w PROW 2014-2020
Następny artykułNajlepsze stanowisko pod pomidory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.