Rozstrzygnięto konkurs Cudowna Moc Bukietów

Fot. Instytut Dziedzictwa
Wiązanki różnej wielkości, wykonane z rozmaitych ziół, barwnych kwiatów i owoców brały udział w siódmej edycji konkursu Cudowna Moc Bukietów. Ogłoszenie wyników nastąpiło w święto Matki Boskiej Zielnej, na Małym Rynku w Krakowie.

Zdobywcy pierwszych miejsc wygrali wyjazd do Brukseli. Laureaci otrzymali także pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny zwyciężyła Anna Ruśkowska. – Bukiet musi być ze świeżych ziół i kwiatów, więc by go przygotować, wstałam dzisiaj o 5. godz. rano. Niestety już widać, że rośliny zaczynają więdnąć. Pochodzą one z mojego ogrodu – mówiła pani Anna, która po raz czwarty startuje w konkursie.

Jej bukiet składał się z wielu roślin, m.in. szałwii, melisy, dziurawca, zawilca japońskiego. Pani Anna wyjaśniła, że komponowanie bukietów zielnych i święcenie ich w Matki Boskiej Zielnej to dla niej tradycja – już jako mała dziewczynka przyglądała się matce, która układała na to święto kwiaty.

Pierwsze miejsce w kategorii Profesjonalny Bukiet Florysty zajęła Magdalena Miś. Z kolei w kategorii dziecięcej komisja konkursowa najwyżej oceniła kompozycję Doroty Snoch.

Podczas konkursu przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa wręczyli Karolinie Lis puchar prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Jury doceniło oryginalność jej wiązanki – wonne rośliny przeplatane były dębem. – Drugi raz biorę udział w konkursie. Cieszę się, że w tym roku moja praca została doceniona. Zbierałam rośliny na łące u cioci na wsi. Konstrukcja bukietu była czasochłonna – powiedziała pochodząca z Tarnowa laureatka.

Przed rozstrzygnięciem konkursu odbyła się msza św. w kościele Mariackim. Później sprzed świątyni na Mały Rynek wyruszył korowód poświęconych już bukietów, brali w nim udział m.in. członkowie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Towarzystwa Przyjaciół Bronowic.

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety miały zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych. Elementem wiązanek mogły być też gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu.

Organizator – stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa w Krakowie – nie określa wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

Według starego zwyczaju 15 sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, czyli Święto Matki Boskiej Zielnej, kobiety przygotowywały wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Następnie bukiety święcono w kościele. Bukiety te zasuszano, rośliny wykorzystywano jako lekarstwa. Wierzono też, że bukiety chronią przed nawałnicami i burzami. Święcąc bukiety, zaznaczano szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną rozmaite zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie.

Pomysłodawczynią Cudownej Mocy Bukietów jest Liliana Sonik, filolog, działaczka w czasach PRL. Jej mąż, poseł Bogusław Sonik (PO) zaznaczył, że zwyczaj zapraszania do Brukseli laureatów konkursu kontynuuje europoseł Czesław Siekierski (PSL).

Jak wskazał, zbieranie bukietów z okazji święta Matki Boskiej Zielnej jest tradycją „bardzo współczesną”, ponieważ dzisiejsi ludzie chcą być coraz bliżej natury. Przywiązanie do tej tradycji oznacza nie tylko przekazywanie kolejnym pokoleniom „umiłowania tego, co piękne w naturze”, ale służy też przybliżeniu wartości leczniczych roślin.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajpopularniejsze owoce i warzywa w UE
Następny artykułPepper Show, czyli o odmianach i trendach w uprawie papryki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.