Będzie łatwiej wejść na rynek rosyjski

fot. K. Rosińska
25 października w siedzibie Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur odbyło się spotkanie stanowiące pierwszy etap programu wspierającego polskich przedsiębiorców (w tym ogrodników) w procesie wejścia i prowadzenia działalności na rynku rosyjskim. 
 
Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur we współpracy ze Związkiem Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz działającym na terenie Obwodu Kaliningradzkiego Informacyjnym Centrum Wspomagania Biznesu INOK zareagowali na liczne obawy polskich przedsiębiorców (w tym ogrodników) związane z wejściem na rynek rosyjski. Najważniejsze trudności na wspomnianym rynku ogrodnicy mają z pozyskaniem wiarygodnych kontrahentów oraz z dostępem do pełnej i wiarygodnej informacji o rynku i wymogach administracyjnych związanych z prowadzeniem działań eksportowych. Boją się też wysokiego ryzyka prowadzenia działalności na rynku rosyjskim.

Celem programu jest dostarczenie podstawowych informacji o rynku rosyjskim oraz ułatwienie polskim ogrodnikom lub grupom producentów zaistnienie na tym rynku oraz kompleksowe wsparcie w procesie prowadzenia współpracy gospodarczej z Rosją poprzez zminimalizowanie ryzyka związanego z realizacją procesów biznesowych.

Program zakłada realizację trzech etapów:
I. Upowszechnienie informacji o potencjale współpracy firm polskich i rosyjskich oraz podstawowych zasadach prowadzenia eksportu towarowego do Rosji.
II. Poszukiwanie partnerów biznesowych po stronie rosyjskiej, analiza rynku w kontekście wymogów i potencjałów poszczególnych branż (jest już zapowiedź spotkań branżowych, w tym dotyczących owoców i warzyw)
III. Wsparcie w procesie finalizacji i realizacji kontraktów na terenie Federacji Rosyjskiej od strony prawnej, finansowej, logistycznej, etc.
 
Fot. od lewej: Wojciech Jabłoński – Prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza; Andrzej Zbucki – Konsul Handlowy RP w Kaliningradzie w latach 1993-2005; dr hab. Ryszard Michalski – Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur; Oleg Matukiewicz – Dyrektor Generalny Informacyjnego Centrum Wspomagania Biznesu INOK działającego w Obwodzie Kaliningradzkim; Aleksy Szczagin – dyrektor Kaliningradzkiego Centrum Certyfikacji i Metodologii.
KR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSektor rolno-spożywczy mocnym filarem polskiej gospodarki…
Następny artykułZiemia rolna niskiej jakości drożeje najszybciej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.