Borówki z Chile na polskim rynku

Tegoroczna, trzecia już edycja „Konferencji Borówkowej” odbyła się 5 marca w Mszczonowie pod hasłem „dywersyfikacja”. Wydarzenie, które zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego, przyciąga producentów borówki, a także wystawców i firmy zajmujące się dostarczaniem rozwiązań technologicznych dla plantacji.
 
Podczas panelu dla przedstawicieli polskich i zagranicznych organizacji producenckich, głos zabrał przedstawiciel chilijskiego Stowarzyszenia Eksporterów Owoców (ASOEX), Christian Carvajal, który zaprezentował możliwości rozwoju produkcji i eksportu borówki z Chile w kontekście rosnącej wymiany handlowej i gospodarczej między Polską a tym południowoamerykańskim krajem. 

 

Borówki z Chile coraz częściej goszczą na światowych stołach – eksport chilijskiej borówki wyniósł w 2014 roku 74 750 ton. W miesiącach zimowych Chile jest głównym dostawcą borówki na rynek europejski i tu także obserwuje się wyraźny wzrost popytu na ten owoc.

 
Plantacje chilijskiej borówki zajmują 15 500 hektarów, a dzięki różnicom klimatycznym sezon jej zbiorów utrzymywać można przez cały rok.  – W ostatnich dwóch latach 69% eksportu borówek z Chile kierowane jest do Stanów Zjednoczonych i Kanady, rozwijają się też rynki w Europie i Azji, które przyjmują odpowiednio 22% i 9% chilijskiego eksportu. W Europie największym odbiorcą borówek z Chile jest Holandia oraz Wielka Brytania – dodał Christian Carvajal.
 

Produkcja i eksport owoców jest dla gospodarki Chile przedsięwzięciem o strategicznym znaczeniu, dlatego producenci kładą ogromny nacisk na nowoczesne technologie stosowane w uprawach i rolnictwie, a także na optymalne i ekologiczne metody produkcji tj. zbiory, sortowanie oraz logistyka. Jakość chilijskich owoców doceniają najbardziej wymagający klienci. Dzięki temu Chile zdobyło renomę największego eksportera świeżych borówek, winogron i śliwek na świecie oraz wicelidera sprzedaży awokado i czereśni. Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. Lokalny sektor produkcji obejmuje ponad 9000 wytwórców i eksporterów, spełniających wszystkie standardy dobrych praktyk rolniczych (Good Agricultural Practice). 

 
W 2014 roku, według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, Chile zajęło czołową pozycję wśród producentów żywności w Ameryce Południowej oraz 27 pozycję na całym świecie.

 

Janusz Heller

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki przedstawił wyniki prac zespołów
Następny artykułMassandra nie obawia się sankcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.