Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
01.12.2011

Ceny roślin ozdobnych na rynkach hurtowych w listopadzie

Lucyna Andrzejewska
Hasło Ogrodnicze |
Tagi: kwiaty | rynek
Importowane golterie w ofercie WGRO SA w Poznaniu fot. L. Andrzejewska

Importowane golterie w ofercie WGRO SA w Poznaniu fot. L. Andrzejewska

W drugim tygodniu listopada na krajowych rynkach hurtowych zmniejszyła się oferta kwiatów ciętych rodzimej produkcji, w szczególności chryzantem wielkokwiatowych i gałązkowych.
Spadek popytu na krajowej produkcji chryzantemy miał wpływ na obniżenie cen tych kwiatów. Chryzantemy wielkokwiatowe można było nabyć od 1,50 do 2,00 zł/szt., czyli za cenę o połowę mniejszą niż przed miesiącem. Cena chryzantem gałązkowych była zróżnicowana i wahała się od 1,00 zł/szt. na rynku w Poznaniu do 2,00 zł/szt. w Gdańsku. Chryzantemy importowane dostępne były w cenie od 1,60 zł/szt. w Poznaniu i Wrocławiu do 2,40 zł/szt. w Gdańsku. Z większości rynków zniknęły rodzimej produkcji kwiaty cięte eustomy, słoneczników i gipsówki. W ich miejsce pojawiły się doniczkowe cyklameny, poinsecje, golterie, drzewka miniaturowych cyprysików oraz cięty ostrokrzew.
W omawianym okresie odnotowano duże wahania cen gerber. Odmiany wielkokwiatowe były najdroższe w Gdańsku i w Poznaniu, mimo że ich ceny spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem. Miniaturowe gerbery krajowej produkcji można było nabyć po 1,00–1,60 zł/szt. Na wszystkich rynkach oferowano irysy. Za kwiaty importowane trzeba było zapłacić 1,00 zł za szt., natomiast krajowe oferowano po 0,80–1,00 zł/szt. Na rynkach hurtowych wzrosły ceny lilii rodzimej produkcji. Kwiaty te nabywano po 2,50–5,00 zł/szt. Na rynkach w Gdańsku i w Poznaniu oferowano także lilie importowane, odpowiednio od 5,00 i 2,40 zł/szt. Na rynkach hurtowych odnotowano wzrost podaży tulipanów związany ze zwiększonym asortymentem tych kwiatów. Krajowe tulipany najtaniej można było nabyć we Wrocławiu (0,80 zł/szt.), a najdrożej w Tychach i w Gdańsku (1,60 zł/szt.). Importowane tulipany potaniały w ubiegłym miesiącu, a oferowano je po 1,00– 1,60 zł/szt. W omawianym okresie obserwowano niestabilną sytuację na rynku róż. W Gdańsku podrożały róże większości odmian, a na rynku w Tychach wzrosły ceny głównie róż importowanych. Krajowe i importowane róże odmiany ‘Duett” (60 cm) można było nabyć na wszystkich rynkach. Najtaniej kwiaty te oferowali krajowi producenci w Tychach (1,60 zł/szt.), a najdrożej importerzy handlujący w Poznaniu (2,80 zł/szt.). W dalszym ciągu wysoką cenę utrzymywały róże odmiany ‘Red Naomi’ (80 cm). W Gdańsku kwiaty rodzimej produkcji i importowane oferowano już za 4,00 zł/szt., podczas gdy we Wrocławiu trzeba było zapłacić 5,50 zł/szt. za róże krajowej produkcji, a 6,00 zł/szt. za importowane.

Dr Lucyna Andrzejewska
Dział Kwiatów WGRO SAForum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Konkurs „Mój pomysł na okładkę MPS Sad”

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

27 - 31.08 Tulln (Austria)
Internationale Gartenbaumesse
27.08 - 01.09 Czeskie Budziejowice (Czeska)
ZEMĔ ŽIVITELKA
03 - 05.09 Warszawa
„Zieleń to Życie”
06.09 Warszawa Wilanów
XIX Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW
06.09 Igołomia-Wawrzeńczyce
VIII Małopolskie Święto Warzyw
11 - 27.09 Goczałkowice-Zdrój
Kolory Września - Ogrody do Zwiedzania Kapias
12 - 13.09 Goluchów k. Kalisza
XVII Dni Ogrodnika
Więcej wydarzeń

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności