Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
01.12.2011

Ceny roślin ozdobnych na rynkach hurtowych w listopadzie

Lucyna Andrzejewska
Hasło Ogrodnicze |
Tagi: kwiaty | rynek
Importowane golterie w ofercie WGRO SA w Poznaniu fot. L. Andrzejewska

Importowane golterie w ofercie WGRO SA w Poznaniu fot. L. Andrzejewska

W drugim tygodniu listopada na krajowych rynkach hurtowych zmniejszyła się oferta kwiatów ciętych rodzimej produkcji, w szczególności chryzantem wielkokwiatowych i gałązkowych.
Spadek popytu na krajowej produkcji chryzantemy miał wpływ na obniżenie cen tych kwiatów. Chryzantemy wielkokwiatowe można było nabyć od 1,50 do 2,00 zł/szt., czyli za cenę o połowę mniejszą niż przed miesiącem. Cena chryzantem gałązkowych była zróżnicowana i wahała się od 1,00 zł/szt. na rynku w Poznaniu do 2,00 zł/szt. w Gdańsku. Chryzantemy importowane dostępne były w cenie od 1,60 zł/szt. w Poznaniu i Wrocławiu do 2,40 zł/szt. w Gdańsku. Z większości rynków zniknęły rodzimej produkcji kwiaty cięte eustomy, słoneczników i gipsówki. W ich miejsce pojawiły się doniczkowe cyklameny, poinsecje, golterie, drzewka miniaturowych cyprysików oraz cięty ostrokrzew.
W omawianym okresie odnotowano duże wahania cen gerber. Odmiany wielkokwiatowe były najdroższe w Gdańsku i w Poznaniu, mimo że ich ceny spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem. Miniaturowe gerbery krajowej produkcji można było nabyć po 1,00–1,60 zł/szt. Na wszystkich rynkach oferowano irysy. Za kwiaty importowane trzeba było zapłacić 1,00 zł za szt., natomiast krajowe oferowano po 0,80–1,00 zł/szt. Na rynkach hurtowych wzrosły ceny lilii rodzimej produkcji. Kwiaty te nabywano po 2,50–5,00 zł/szt. Na rynkach w Gdańsku i w Poznaniu oferowano także lilie importowane, odpowiednio od 5,00 i 2,40 zł/szt. Na rynkach hurtowych odnotowano wzrost podaży tulipanów związany ze zwiększonym asortymentem tych kwiatów. Krajowe tulipany najtaniej można było nabyć we Wrocławiu (0,80 zł/szt.), a najdrożej w Tychach i w Gdańsku (1,60 zł/szt.). Importowane tulipany potaniały w ubiegłym miesiącu, a oferowano je po 1,00– 1,60 zł/szt. W omawianym okresie obserwowano niestabilną sytuację na rynku róż. W Gdańsku podrożały róże większości odmian, a na rynku w Tychach wzrosły ceny głównie róż importowanych. Krajowe i importowane róże odmiany ‘Duett” (60 cm) można było nabyć na wszystkich rynkach. Najtaniej kwiaty te oferowali krajowi producenci w Tychach (1,60 zł/szt.), a najdrożej importerzy handlujący w Poznaniu (2,80 zł/szt.). W dalszym ciągu wysoką cenę utrzymywały róże odmiany ‘Red Naomi’ (80 cm). W Gdańsku kwiaty rodzimej produkcji i importowane oferowano już za 4,00 zł/szt., podczas gdy we Wrocławiu trzeba było zapłacić 5,50 zł/szt. za róże krajowej produkcji, a 6,00 zł/szt. za importowane.

Dr Lucyna Andrzejewska
Dział Kwiatów WGRO SAKomentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności