Ruszyła szósta edycja programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”

Polacy wciąż jedzą zbyt mało warzyw i owoców; promowaniu i budowaniu właściwych postaw służyć ma szósta edycja kampanii edukacyjnej "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienne spożywać minimum 400 gramów owoców i warzyw podzielonych na pięć porcji; jedną z porcji może stanowić szklanka (200 ml) soku. Przykładowe porcje to: jabłko, marchewka, 3-4 śliwki, sałatka owocowa, talerz zupy warzywnej, szklanka soku pomidorowego.

– Polacy, podobnie jak pozostali Europejczycy, w większości nie spożywają owoców i warzyw w wystarczających ilościach. Konsumpcja jest niższa niż rekomendowane minimum 400 g dziennie na osobę – w 2016 roku wyniosła tylko ok. 280 g – wskazuje sekretarz generalny KUPS Barbara Groele.

Jak przekonuje, najnowsze wytyczne dietetyków wskazują już nie na tylko na minimalną, zalecaną liczbę pięciu porcji warzyw i owoców, ale to, iż rekomendowanych jest siedem porcji warzyw i owoców każdego dnia. – Dlatego chcemy edukować i inspirować społeczeństwo oraz podpowiadać sprytne sposoby na włączenie warzyw i owoców do codziennego jadłospisu, np. w postaci szklanki soku – mówi Groele.

Organizatorzy kampanii „5 porcji warzyw, owoców i soku” rekomendują by pamiętać o sezonowości bo każda pora roku jest bogata w inne warzywa i owoce; zachęcają by zwiększyć ich ilość w diecie pamiętając że sok może być dobrym sposobem na urozmaicenie i rozszerzenie jadłospisu o naturalne produkty. Organizatorzy kampanii zalecają tez m.in. by uczyć dzieci jedzenia warzyw i owoców poprzez zabawę, pokazując im nowe smaki i potrawy.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. KUPS deklaruje, że reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 60 proc. soków owocowych i warzywnych oraz produkujące około 70 proc. zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE przyzna większe wsparcie sadownikom poszkodowanym przez embargo
Następny artykułW marcu już 3255 pożarów spowodowanych wypalaniem traw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.