Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.03.2016

Są wyniki audytu w ARiMR

Fot. ARiMR

Fot. ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca dopłaty bezpośrednie, mimo kłopotów z systemem informatycznym. Do końca marca do pieniądze dostanie 85 proc. rolników, a wypłacona kwota wyniesie 11 mld zł - poinformował w środę na konferencji prasowej pt. "Audyt w największej Agencji płatniczej w Europie" prezes Agencji Daniel Obajtek.
Podkreślił, że Agencja wypłaciła już tyle samo środków co w poprzednich latach. Ostateczny termin dopłaty jest do końca czerwca - przypomniał. By umożliwić wcześniejsze otrzymanie pieniędzy, rolnik może ubiegać się o nieoprocentowany kredyt obrotowy w wysokości przysługującej mu dopłaty.

- Nieprawdą jest, że przez zmiany personalne w Agencji, o czym mówi PSL, rolnicy nie dostają pieniędzy - stwierdził Obajtek. Zaznaczył, że umowa z firmą informatyczną na budowę systemu została podpisana dopiero w 2015 roku tj. o rok za późno. Dlatego firma nie mogła wywiązać się z umowy, o czym już we wrześniu ub.r. wiedział m.in. były minister rolnictwa, który nakazał ściślejszy nadzór nad budową systemu.

Jak tłumaczył Obajtek, za poprzedniego prezesa ARiMR został więc podpisany aneks do umowy, który pozwalał na oddanie systemu dopiero 22 lutego, co oznaczałoby, że rolnicy dostaną wypłaty dopiero w marcu. - Nie zgodziliśmy się z tym aneksem, jeżeli cały system nie działał, to postanowimy go brać "po kawałku". Uruchomiliśmy dopłaty dla rolników, 4 lutego wypłaciliśmy ponad 6 mld zł - powiedział prezes. Dodał, że w lutym Agencja naliczyła dla rolników kolejne 1,5 mld zł, a w marcu planujemy naliczenie 3,5 mld zł.

Za 2015 rok o dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Łączna kwota wypłat - to 14,5 mld zł.

Niesprawny system informatyczny, to także straty dla ARiMR, według audytu wynoszą one 114 mln zł - zauważył szef Agencji. Trzeba sobie też zadać pytanie dlaczego te systemy są zlecane z takim opóźnieniem - mówił. Zdaniem Obajtka, procedowanie pracy nad programem na następny rok powinno odbyć się w czerwcu-lipcu, a do czasu objęcia urzędu tj. 27 listopada nie były podjęte żadne prace związane z następną kampanią, co zmusiło nowy zarząd do procedowania umów informatycznych z wolnej ręki.

Obajtek zapowiedział, że chce m.in. zmienić agencyjny departament informatyki, tak by część prac mogła być wykonywana na miejscu. Będzie się to wiązało z zatrudnieniem wysokiej klasy informatyków. Poinformował też, że został opracowany nowy statut Agencji. Zmniejszona będzie liczba departamentów z 26 na 21.

Prezes zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w Agencji wspólnie z ministerstwem rolnictwa został opracowany harmonogram realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na następny rok. Trwają też prace nad uproszczeniami, "one być muszą bo wnioski są za bardzo skomplikowane" - stwierdził prezes.

- Kończymy z tym, że jeżeli rolnik zrobił gdzieś błąd techniczny we wniosku, rolnika ścigało się w sądzie (…). To nie jest niczym złym, że ktoś z biura powiatowego zadzwoni do rolnika, który skoryguje błąd techniczny, to nie jest niezgodnie z prawem - powiedział Obajtek.

Poinformował, że w budżecie Agencji wprowadził oszczędności na kwotę 17 mln zł, m.in. nie będą wypłacone nagrody i zostaną ograniczone wydatki na szkolenia. - Nie ma zgody by szkolenia były imprezami integracyjnymi - podkreślił dodając, że szkolenia powinny być treściwe i jednodniowe.

Obajtek poinformował, że zlecił przeprowadzenie w Agencji audytu (został on wykonany przez firmę doradczo-audytorską Instytut Kamila Galickiego) po to, by pokazać "jakim prywatnym folwarkiem była ta Agencja dla polityków PSL".

Z audytu wynika, że w ciągu 8 lat wypłacono nagrody na kwotę 281 mln zł, głównie trafiły one do dyrektorów departamentów (83 osoby) oraz dyrektorów regionalnych (54 osoby). Niektórzy dyrektorzy w tym okresie otrzymywali nagrody w wysokości 280 tys. zł. Wspomniał też o różnych powiązaniach rodzinnych pracowników ARiMR.

Jeżeli chodzi o zamawianie systemów informatycznych, to Agencja w latach 2008-2015 wydała na ten cel 2,3 mld zł, w tym ok. 1 mld zł były to zamówienie z tzw. "wolnej ręki". Czy opóźnianie kampanii nie było robione celowo, by procedować umowy z "wolnej ręki" - pytał Obajtek. Audytorzy m.in. stwierdzili, że "zamawiający przyjął niekorzystną, nieprzejrzystą i sprzyjającą zrachowaniom korupcyjnym formę realizacji analizowanych umów utrzymaniowo-rozwojowych systemów informatycznych Agencji".

Od 2008 r. na szkolenia wydano w sumie ok. 54 mln zł; na promocję - 36 mln zł. Jak mówił Obajtek, promować można działania Agencji, a okazało się, że promocja głównie dotyczyła polityków, zwłaszcza wydatki wzrastały w okresie kampanii wyborczych. Np. w 2015 r. wydano na promocję 6 mln zł. Ok. 1 mln zł wydano na zakup gadżetów, teraz takich "upominków" nie będzie, a za te środki Agencja kupiła zestawy edukacyjne (po 3 tys. zł), które dostanie 250 wiejskich przedszkoli.

Źródło:

Komentarze

(3 komentarz(y))
Dodaj komentarz
sadownick
03.03.2016 11:21
władza korumpuje, władza absolutna - totalnie. Wstawiennictwa jakiego świętego trzeba by, aby ten mechanizm nie zadziałał w nowej ekipie... ?
kolega
03.03.2016 09:30
Tak, zapewne redakcja się pomyliła. Ale w całej reszcie chyba nie? M.in. nie pomyliła nazwy partii, która sobie w tej Agencji przez lata siedziała i używała życia?
komunauta
02.03.2016 21:33
Zuch prezes: z dnia na dzień znalazł oszczędności 17 mld zł - słownie: miliardów? Zważywszy, że oszczędności mają być zrobione na szkoleniach (od 2008 r. wydano na nie 54 mln (miliony) zł i nagrodach (w 8 lat 281 mln zł - no też ładny kawałek grosza) - pytanie brzmi - ile lat będzie oszczędzać pan Obajtek, by dojść do 17 mld zł? Mam nadzieję, że to tylko literówka w depeszy PAPu

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności