W Berlinie rozpoczęły się targi rolnicze Grüne Woche

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zainaugurowała 78. Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa - Grüne Woche. Do Berlina przyjechało 1630 wystawców z 67 krajów. Polskę reprezentuje minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Merkel, w towarzystwie niemieckiej minister rolnictwa Ilse Aigner oraz burmistrza Berlina Klausa Wowereita, zwiedziła teren targów, zatrzymując się nieco dłużej przy wystawcach holenderskich.
 
Holandia jest w tym roku krajem partnerskim targów, promuje swoje rolnictwo hasłem „W Holandii rośnie wysoka jakość”. Holenderscy producenci oferują m.in. sery twarde – edamski i goudę, świeże ostrygi, łagodne śledzie, delikatną cielęcinę i piwo. Niemcy i Holandia są dla siebie największymi partnerami handlowymi w rolnictwie.
 
Z wypowiedzi Aigner wynika, że niemieckie rolnictwo znajduje się w dobrej kondycji. Szefowa resortu rolnictwa powiedziała w czwartek, że dochody niemieckich rolników wzrosły w 2012 roku o 3,6 proc. – Wygląda na to, że ta tendencja utrzyma się także w roku bieżącym – powiedziała. Aigner wskazała na dynamiczny wzrost eksportu niemieckiej żywności, przede wszystkim do Europy Wschodniej i Azji. Według wstępnych szacunków wartość ubiegłorocznego eksportu wyniosła 62 mld euro.
 
Najważniejszym rolniczym towarem eksportowym są wyrobu mięsne, których wartość szacuje się na 7,8 mld euro. Szczególnie kraj związkowy Dolna Saksonia stał się ostatnio „europejskim zagłębiem tuczników”. W minionych czterech latach niemieckie władze wydały zezwolenia na budowę zakładów hodowlanych obliczonych na 2,5 mln sztuk trzody chlewnej – podała agencja dpa.
 
W berlińskich targach rolniczych uczestniczy 117 wystawców z Polski, najliczniej reprezentowane są województwa lubuskie (26), dolnośląskie (14) i łódzkie (10). Pod szyldem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystawia 29 firm.
 
Szef polskiego resortu rolnictwa spotka się podczas pobytu w Berlinie ze swoimi odpowiednikami z Irlandii, Rosji, Ukrainy, Litwy i Węgier oraz niemieckiego kraju związkowego Bawarii. W sobotę będzie uczestniczył w 5. Berlińskim Szczycie Rolnictwa. Ponad 80 ministrów rolnictwa reprezentujących wszystkie kontynenty będzie dyskutować o znaczeniu inwestycji w rolnictwo dla bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich.
 
Polska była krajem partnerskim Grüne Woche w 2010 roku, promując swoje rolnictwo pod hasłem „Polska smakuje”.
 
Targi rolnicze Grüne Woche organizowane są od 1926 roku. Z czasem stały się jedną z największych tego rodzaju wydarzeń na świecie. W tym roku w targach uczestniczy rekordowa liczba krajów – 67. Grüne Woche potrwa do 27 stycznia.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułReforma WPR opóźniona, wyrównywanie dopłat zależy od budżetu UE
Następny artykułSandomierz – w teorii i praktyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.