Zdaniem ZSRP warunki przyznawania pomocy pogodowej są nie do przyjęcia

Związek Sadowników RP uważa, że warunki przyznania sadownikom pomocy w związku ze szkodami powstałymi na skutek gradu, huraganu, nawałnicy lub suszy są nie do przyjęcia. Zwrócił się do ministra rolnictwa o ich zmianę.

Publikujemy stanowsko ZSRP:

„Producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy, mogą od 17 do 31 października składać do ARiMR wnioski o udzielenie pomocy.

Jednak zgodnie z ogłoszeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby można ubiegać się o pomoc, szkody w danej uprawie muszą wynosić co najmniej 70%.  Zdaniem Związku Sadowników RP warunki te są  nie do przyjęcia.

 W świetle tych przepisów tylko bardzo niewielki odsetek sadowników będzie mógł skorzystać z pomocy finansowej.

Owoców uszkodzonych albo zniszczonych przez grad nie można zakwalifikować jako owoce deserowe. Jedynym wyjściem jest zatem sprzedaż do przemysłu przetwórczego po bardzo niskiej cenie w żadnej mierze nie pokrywającej kosztów produkcji. Dlatego z punktu widzenia sadownika jabłka w tych gospodarstwach są zniszczone całkowicie, a w świetle przepisów część z nich nadaje się do sprzedaży (przemysł). Zdecydowana większość sadowników nie kwalifikuje się zatem do wymaganego 70 procentowego progu zniszczeń, a co za tym idzie proponowana  kwota 900 zł na jeden hektar nie będzie w żaden sposób  dostępna.

Poza tym zgodnie z przepisami, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw to kwota pomocy ulegnie zmniejszeniu o 50 %. Niestety większość sadowników w związku z brakiem środków finansowych nie posiada ubezpieczenia. Ustalanie warunków pomocy na poziomie, który spełni tylko bardzo niewielki odsetek poszkodowanych uważamy za bezsensowne.

Tegoroczne klęski żywiołowe były wyjątkowo dotkliwe dla polskich rolników. Wiele gospodarstw ma problem ze zdobyciem funduszy koniecznych do codziennego funkcjonowania.

W związku z powyższym Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę warunków przyznawania pomocy. Uważamy że pomoc, w obecnym brzmieniu przepisów, jest niemożliwa do uzyskania i poszkodowane osoby nie otrzymają żadnego odszkodowania”.

Źródło: ZSRP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSłaby sezon pszczelarski na Podkarpaciu
Następny artykułUroczysta inauguracja 64. Roku Akademickiego 2016/2017…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.