Konferencja szkółkarska w Boguchwale

fot. P. Grel
14 grudnia Podkarpacki Ośrodek Postępu Rolniczego zorganizował ostanią w tym roku, dwudziestą drugą w roku 2016 konferencję - "Innowacyjność w szkółkarstwie roślin ozdobnych". Tradycyjnie to kończące rok pracy spotkanie poza częścią merytoryczną było forum, na któtrym dyrekcja PODR dziękowała współpracującym z Ośrodkiem gospodarzom oraz swoim terenowym instruktorom na co dzień utrzymującym kontakty z ogrodnikami Podkarpacia.
Po raz pierwszy na temat przedświątecznego spotkania wybrano branżę szkółkarską – konferencja „Innowacyjność w szkółkarstwie roślin ozdobnych” zainteresowała blisko sto osób z Podkarpacia profesjonalnie czy też amatorsko zajmujących się dekoracyjnymi drzewami, krzewami i bylinami. Głównym tematem konferencji była ochrona szkółek. O chorobach – głównie powodowanych przez grupę grzybów z rodzaju Phytophthora – mówił  prof. dr hab. Leszek Orlikowski (Instytut Ogrodnictwa). Przestrzegał ogrodników, że – według nie tylko jego własnych obserwacji – za mało uwagi przywiązuje sie w szkółkach do profilaktyki, w tym do zapewnienia czystości używanej w produkcji wody. Tymczasem to z nią przedostaje się na rośliny około 70% atakujących rośliny patogenów. W polskich wodach doliczono się 23 gatunków chorobotwórczych rodzaju Phytophthora, a na przykład na jednym tylko rodzaju rozmnażanych u nas cyprysików (Chamaecyparis) – sześć ich gatunków.
 
Stanisław Stobiecki – konsultant w firmie Desio szczegółowo przedstawił zasygnalizowane przez swego przedmówcę możliwości wykorzystania  w praktyce szkółkarskiej preparatu Huwa San TR 50®. Działa on jako stymulator oraz środek biobójczy. W tym pierwszych charakterze jest zarejestrowany do ukorzeniania sadzonek roślin ozdobnych i ich opryskiwania, opryskiwania rozsad i warzyw, opryskiwania szkółek, mateczników i sadów nieowocujących. Biobójcze właściwości preparatu (zawdzięczane jonom srebra oraz nadtlenkowi wodoru) są wykorzystywane do dezynfekcji narzędzi, sprzętu, maszyn.
 
Dr Andrzej Grenda przypomniał serie nawozów przydatnych dla szkółkarzy samodzielnie sporządzających pożywki (Yara Liva, Kalisol, Krista K, Krista MAG, Krista MgS, Krista MKP) oraz produkty specjalizowane – nawóz mikroelementowy Rexolin M35, Yara Vita™ACTISIL, KristaLeaf Foto oraz środek ułatwiający utrzymywanie czystości przewodów nawadniających AntiBloc Mineral.
 
Uzupełnieniem tematyki technologicznej były prezentacje dyr. Lucyny Rybak i Pawła Fuglewicza z Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Rzeszowie. W obszarze ubezpieczeń rolniczych TUW zajmuje w kraju drugie miejsce po PZU. Jest jedynym w Polsce ubezpieczycielem działającym na zasadzie wzajemności ubezpieczeń przez swoich członków i non profit. 
 
Konferencję zakończyło złożenie przez z-cę dyrektora PODR Janiną Kamińską życzeń świątecznych wszystkim zaproszonym na spotkanie gościom i pracownikom Ośrodka oraz wręczenie im świątecznych stroików wykonanych, jak co roku, przez sekcje instruktorek ogrodnictwa PODR.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej galerii 

pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProducenci ziemniaków liczą na eksport i wzrost cen
Następny artykułIntermag – badania i rozwój

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.