Ochrona przed chwastami coraz trudniejsza

Skrzyp polny jest chwastem trudnym do zwalczania
Podczas targów TSW które odbywały się w dniach 10–11 stycznia br. w Warszawie, prof. Adam Dobrzański wygłosił cykl wykładów na temat ochrony warzyw przed chwastami. Omówił środki ochrony roślin aktualnie dopuszczone do użytkowania w poszczególnych uprawach, oraz zalecania (terminy i dawki) ich stosowania.
Podkreślał również, że przy coraz większych ograniczeniach w doborze herbicydów, należy brać pod uwagę alternatywne metody regulowania zachwaszczenia, łącząc je w integrowany program ochrony przed chwastami. Aby zwiększyć efektywność zabiegów dopuszczonymi do stosowania herbicydami warto uwzględnić kilka podstawowych zasad ich użytkowania. Jedną z nich jest wykonanie zabiegu w optymalnym terminie. Ustalając program ochrony warzyw przed chwatami należy uwzględnić: zróżnicowaną wrażliwość gatunkową chwastów na zalecane środki. Herbicydy należy stosować tylko w tych fazach rozwoju chwastów, kiedy są one najbardziej wrażliwe na zalecany środek. Dzięki temu, oprócz uzyskania największej skuteczności zabiegu, możliwe jest użycie preparatu w niższych dawkach (np. w dawkach dzielonych, w zabiegach powschodowych). Konieczne jest także przemienne stosowanie różnych preparatów, gdyż na plantacji występuje wiele gatunków chwastów, co jest uzależnione m.in. od terminu i metody uprawy. Zazwyczaj jeden zabieg wybranym herbicydem nie wystarcza, aby ograniczyć zachwaszczenie w uprawie.
Prof. A. Dobrzański przekazał również kilka praktycznych wskazówek dotyczących zabiegów agrotechnicznych w ochronie przed chwastami. Jak mówił, do uprawy warzyw najlepiej wybierać stanowiska po przedplonach jak najmniej zachwaszczonych, w szczególności wolnych od chwastów wieloletnich, w tym głównie ostrożenia polnego i skrzypu polnego. Takie chwasty, jak perz i wieloletnie chwasty dwuliścienne najlepiej niszczyć w okresie letnio-jesiennym, po zbiorze przedplonów. Natomiast okres wiosenny – od rozmarznięcia gleby do siewu – należy wykorzystać na niszczenie chwastów uprawkami mechanicznymi.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpotkanie Ogórkowe pod Kaliszem
Następny artykułKwiaty na gwarancji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.