W pomidorowym zagłębiu

Pomidor odmiany 'Bobcat' F1
W ostatnim dniu sierpnia firma Syngenta zorganizowała w gospodarstwie państwa Doroty i Zbigniewa Radziejewskich w Lipinach k. Włocławka pokaz odmian pomidora polowego. Plantatorzy, którzy uczestniczyli w spotkaniu mieli okazję porównać w warunkach polowych odmiany Chibli F1, Bobcat F1, Asterix F1 oraz nowość – mieszańca NPT 112 F1 odznaczającego się bardzo dużą zawartością ekstraktu. 
Największe zainteresowanie kujawskich ogrodników wzbudziła wielkoowocowa odmiana Bobcat F1 o bardzo dużym potencjale plonotwórczym. Na polach państwa Radziejewskich tworzyła ona kuliste, równomiernie wybarwione owoce o masie często przekraczającej 250 g, dzięki czemu, jak podkreślał właściciel gospodarstwa zbiór trwa znacznie krócej w porównaniu do innych odmian. Owoce tej odmiany są zbliżone jakością do mieszańców uprawianych pod osłonami, mają jednak intensywny smak i aromat pomidora polowego. Rośliny odmiany Bobcat F1 na polach w Lipinach były większe w porównaniu z innymi odmianami i miały mocno rozbudowany system korzeniowym. Prowadzący pokaz odmian – Zenon Małek z firmy Syngenta informował, że wykazują one odporność na Verticillium, Fusarium i Stemphylium.

Zenon Małek (Syngenta) prezentuje odmianę Bobcat F1

Zenon Małek prezentuje odmianę 'Asterix' F1

Na podwłocławskim spotkaniu, oprócz kolekcji odmian, organizatorzy przygotowali również wykłady tematyczne. Robert Sekrecki z firmy Syngenta przybliżył zebranym temat ochrony pomidora polowego przed chorobami, natomiast Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mówił o problemach, z jakimi w ostatnich sezonach spotykali się plantatorzy tego warzywa. Kujawski doradca zwrócił szczególną uwagę na kwestię pozostałości herbicydów, z którymi można się spotykać, gdy pomidor uprawiany jest po zbożach lub na polach nawożonych obornikiem. Niektóre herbicydy pozostałe w słomie lub w glebie są toksyczne dla roślin pomidora i wywołują na nich objawy zbliżone do porażenia przez wirusy (skręcanie, zwijanie liści). Prelegent zalecał baczne śledzenie etykiet środków ochrony roślin i używanie w uprawie zbóż wyłącznie takich herbicydów, których karencja dla pomidora jako rośliny następczej jest krótka.

Piotr Borczyński
 

Na spotkaniu odbyła się również prezentacja oferty Grupy Producentów Rozsad Krasoń, w której znaleźć można także rozsadę pomidora polowego.

Dorota i Zbigniew Radziejewscy, gospodarze spotkania

 
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa Sandomierszczyźnie
Następny artykułRóża pomarszczona – stare i nowe odmiany (cz. I)

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.