Warzywa: polowe prezentacje w Nowej Wsi

W gospodarstwie rolnym hodowcy i plantatora warzyw Włodzimierza Czarneckiego w Nowej Wsi pod Kutnem
Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim zorganizowało 24 sierpnia pokaz nowych odmian cebuli żółtej oraz innych warzyw polowych z hodowli czeskiej firmy Moravoseed.

Cenione nowości warzywne z Czech
Przedsiębiorstwo Moravoseed powstało w 1991 r. i było pierwszą prywatną firmą w byłej Czechosłowacji, która
zajęła się sprzedażą nasion warzyw i roślin ozdobnych na rynki amatorski i profesjonalny oraz hodowlą w ramach własnego programu produkcyjnego. Obecnie firma ta, o kapitale wyłącznie krajowym, jest liderem w branży ogrodniczej na rynku czeskim, a także twórcą odmian warzyw cenionych i poszukiwanych m.in. w Polsce.
Badania prowadzone są w dwóch stacjach hodowlanych, a w dorobku przedsiębiorstwa jest ponad 330 odmian,
których nasiona zostały przetestowane laboratoryjnie. Są one oferowane na czeskim  rynku oraz eksportowane do ponad 20 krajów Europy (UE, Rosja, Ukraina, państwa nadbałtyckie, Skandynawia), Azji (Korea Południowa, Japonia) i Ameryki Północnej (USA).
Współpraca czeskiej firmy hodowlano-nasiennej z PNOS w Ożarowie Mazowieckim rozpoczęła się w 1997 r. W grudniu 1999 r. PNOS został oficjalnym przedstawicielem  czeskiego hodowcy w Polsce, a dziesięć lat później, 4 listopada 2009 r., firma z Ożarowa zawarła umowę o współpracy we wprowadzaniu nasion odmian warzyw z hodowli Moravoseed na polski rynek profesjonalny.

Cebula, ogórki, marchew, selery, kapusta
Podczas spotkania przedstawiciele firmy PNOS, Rafał Stepaniuk oraz Zbigniew Rembowski, omówili odmiany warzyw czeskiej hodowli zaprezentowane w gospodarstwie W. Czarneckiego. Zwrócili oni uwagę m.in. na cebulę odmiany Supra F1. Rośliny tego mieszańca mają silny system korzeniowy oraz intensywny nalot woskowy na liściach, dzięki któremu są mało podatne na mączniaka rzekomego. Tworzą cebule o masie 120–160 g, przy plonie ogólnym powyżej 60 ton/ha. Odmiana ta jest polecana do uprawy w gospodarstwach wielkotowarowych, z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, jak również do produkcji suszu.
Wśród odmian ogórka pracownicy PNOS wyróżnili odmianę Orfeus F1 – wczesnego mieszańca partenokarpicznego o przewadze kwiatów żeńskich, polecanego do uprawy pod osłonami i w polu. Jego owoce są cylindryczne, wyrównane, o ciemnozielonej barwie, z wyraźnymi brodawkami. Jak podkreślał Z. Rembowski, są one genetycznie pozbawione goryczy, a rośliny są odporne na wirusa mozaiki ogórka, parcha dyniowatych i mączniaka prawdziwego oraz średnio odporne na mączniaka rzekomego. Jest to bardzo plenna odmiana, a średnie plony wynoszą 44 ton/ha. Owocowanie rozpoczyna się po około 55 dniach od siewu nasion a zalecane zagęszczenie uprawy wynosi 50 tys. roślin/ha.
Interesującą propozycją dla producentów marchwi może być bardzo wczesna odmiana typu nantejskiego Marion F1, przeznaczona do uprawy przyspieszonej pod osłonami na wczesny zbiór pęczkowy oraz całorocznej w polu. Krótka, mocna nać, odporna na choroby, znacznie ułatwia wiązanie w pęczki. Okres wegetacji roślin wynosi 90–95 dni, a zalecane zagęszczenie 800 tys. roślin/ ha. Korzenie długości 15–17 cm są wyrównane, cylindryczne, tępo zakończone, intensywnie wybarwione i smaczne. Według przedstawicieli firmy, korzenie nie mają skłonności do zazielenienia ani czerwienienia. Odmiana ta wyróżnia się dużą zdrowotnością i jest przydatna do zbioru
mechanicznego.
Na zaopatrzenie rynku wczesnych warzyw korzeniowych oferowanych w pęczkach polecano także plenną odmianę selera korzeniowego Asterix F1. Mieszańca tego cechuje szybki przyrost zgrubień w początkowej fazie wzrostu. Kuliste zgrubienia docelową masę (850–1300 g) osiągają po około 130 dniach od siewu nasion. Korzenie są cienkie i nisko osadzone. Rośliny są średnio odporne na septoriozę i nie mają skłonności do tworzenia pędów kwiatostanowych. Odmiana ta jest przydatna zarówno do bezpośredniej sprzedaży, jak i przechowywania.
W tym sezonie kilku producentów warzyw wczesnych z rejonów Kutna i Igołomi testowało nową odmianę kapusty głowiastej białej Dynamic F1. Odmiana ta jest przeznaczona do uprawy pod okryciami z folii lub włókniny, a jej okres wegetacji wynosi 55–60 dni. Tworzy ona główki o masie do 2 kg, o zwartej strukturze wewnętrznej, bez skłonnoścido pękania. Ogrodnicy testujący tę odmianę zwracali uwagę na jej wczesność, silny wigor, wzniesione liście okrywające, bardzo wysoką odporność na warunki stresowe oraz atrakcyjny wygląd główek. W czasie spotkania obserwowano duże zainteresowanie tym mieszańcem. Zwolenników może mu przysporzyć konkurencyjna w stosunku do innych odmian z tego segmentu dostępnych na polskim rynku cena nasion.

Tomasz Kodłubański
Zgierz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFestyn z papryką w tle
Następny artykułW kolekcji odmian warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.