Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

Artykuły tego autora

Profesjonalny Zakład Produkcji Nasiennej

Profesjonalny Zakład Produkcji Nasiennej

W Aleksandrowie Kujawskim spółka Agrii Polska 20 czerwca oficjalnie otwarła swój unowocześniony Zakład Produkcji Nasiennej.

Szparagi – złoto z ziemi

Szparagi – złoto z ziemi

Pod takim hasłem 2 czerwca odbyło się II przemęckie święto szparaga w Mochach w gminie Przemęt w Wielkopolsce.

Sałata w Rajszewie

Sałata w Rajszewie

Tegoroczna wyjątkowo ciepła wiosna sprzyja uprawie niektórych gatunków warzyw m.in. sałaty masłowej. Można się było o tym przekonać w miniony piątek 18 maja podczas spotkania w gospodarstwie Jadwigi i Jarosława Dąbrowskich z Rajszewa k. Warszawy. Organizatorami spotkania były firmy Enza Zaden oraz Grupa Mularski.

BIOContracting w Nadarzynie

BIOContracting w Nadarzynie
>

Od 18 do 20 maja w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyła się druga edycja Targów BIOContracting. Impreza była skierowana do producentów żywności ekologicznej, a...

W Poznaniu zainaugurowano sezon szparagowy

W Poznaniu zainaugurowano sezon szparagowy

Maj i czerwice to miesiące, w których w naszym kraju zbiera się szparagi. Warzywo to zyskuje coraz więcej popularności i utrzymuje od lat stosunkowo dobrą opłacalność produkcji. Jak kształtuje się produkcja tego warzywa w Polsce i na świecie oraz jakie smaczne dania można z niego przyrządzać zaprezentowano 8 maja w Poznaniu w hotelu Rzymskim, podczas Szparagowej Konferencji Prasowej. 

Agrotech 2018

Agrotech 2018
>

Od 16 do 18 marca 2018 r. w Kielcach odbywają się targi AGROTECH. To już po raz 24 rolnicy mają okazję zobaczyć przede wszystkim maszyny i urządzenia, ale również zapoznać się z...

Brokuły po hiszpańsku

Brokuły po hiszpańsku

W minionym tygodniu wraz z grupą polskich producentów miałam okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja brokułów w rejonie Murcji w Hiszpanii. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Producentów Brokuła wraz z firmą hodowlano-nasienną Sakata.

Warzywnicze szkolenie w Sielinku

Warzywnicze szkolenie w Sielinku
>

Suszarnicza Spółka Ogrodnik oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, wraz z partnerami: firmą Awimex, BASF Polska, HM.Clause oraz Hazera zorganizowały 26 lutego...

Warzywnicze spotkanie w Ołtarzewie

Warzywnicze spotkanie w Ołtarzewie

W podwarszawskim Ołtarzewie w czwartek 22 lutego odbyło się spotkanie dla producentów warzyw, podczas, którego zaprezentowano m.in. bogatą ofertę odmian i rozsad warzyw, środków ochrony roślin oraz nawozów.

Z rewizytą do hiszpańskich producentów

Z rewizytą do hiszpańskich producentów
>

Za tydzień grupa producentów z Polski, w tym członkowie polskiego Stowarzyszenia Promocji Brokułów, będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda uprawa brokułów na polach u europejskiego...

„Pomidorowa” Agro Akademia w Łowiczu

„Pomidorowa” Agro Akademia w Łowiczu

Łowicz to kolejne miejsce, w którym 31 stycznia odbyła się Agro Akademia Warzywnicza BASF, zorganizowana wspólnie z ZPOiW w Łowiczu. Partnerami spotkania były firmy Adob, Grupa Mularski, Hazera oraz HM. Clause.

„Pomidorowa” Agro Akademia w Krobi

„Pomidorowa” Agro Akademia w Krobi

Po dwóch spotkaniach z serii Warzywniczych Agro Akademii BASF w 2018 r. dedykowanych dla branży przetwórczej 30 stycznia w Krobi odbyło się spotkanie przygotowane dla plantatorów pomidorów do przetwórstwa. Organizatorem spotkania była firma BASF Polska, Dział Crop Protection, a współorganizatorami: zrzeszenia plantatorów: SGP Pudliszki, Pomwirtus oraz ZPOiW Wielkopolanie z Kotlina. Partnerami spotkania były firmy: Adob, Awimex, Grupa Mularski, Hazera, HM.Clause oraz hurtownia Jagro.

Agro Akademia pod Lublinem

Agro Akademia pod Lublinem

Lubelszczyzna to kolejne miejsce, w którym 24 stycznia odbyło się szkolenie z cyklu Agro Akademii Warzywniczej BASF dla reprezentantów zakładów przetwórczych. Współorganizatorami były firma dystrybucyjna Florimex, a także firma hodowlano-nasienna HM.Clause, producent nawozów Adob i producent rozsad warzyw – Grupa Mularski.

Ruszyła Agro Akademia Warzywnicza

Ruszyła Agro Akademia Warzywnicza

W tym tygodniu rozpoczął się cykl spotkań pod hasłem Agro Akademia Warzywnicza BASF. Jak przekazywał Maciej Wita to już drugi rok, w którym BASF, wraz z partnerskimi firmami, organizuje szkolenia dla producentów i przetwórców warzyw. Zimowa Agro Akademia to przede wszystkim wykłady i spotkania z ekspertami, a letnia – odbywa się w formie warsztatów polowych. Pierwsze spotkanie w tym roku dla producentów i przetwórców warzyw odbyło się 23 stycznia w Toruniu.

Polagra-Premiery w Poznaniu

Polagra-Premiery w Poznaniu
>

Od czwartku 18 do niedzieli 21 stycznia trwają w Poznaniu targi Polagra Premiery. Jest to już 7 edycja tej imprezy, organizowanej co dwa lata. W ciągu czterech dni na terenie Międzynarodowych...

O „nowalijkach” w Majkowie Dużym

O „nowalijkach” w Majkowie Dużym

Podczas spotkania zorganizowanego 12 stycznia przez firmy Lech-Pasz i Enza Zaden w Majkowie Dużym (woj. łódzkie) przedstawiono ofertę odmian sałat i rzodkiewki, a także ciekawe produkty do produkcji rozsady, nawożenia oraz ochrony roślin.

W styczniowych „Warzywach” - o rozsadzie pomidora

W styczniowych „Warzywach” - o rozsadzie pomidora
>

W styczniowym numerze „Warzyw” wiodącym tematem jest przygotowanie rozsady pomidora oraz opisy odmian tego gatunku z oferty kilku firm hodowlano-nasiennych.

Gama innowacyjnych nawozów

Gama innowacyjnych nawozów

W Opalenicy k. Poznania 6 listopada odbyła się konferencja firmy Compo Expert, podczas której zaprezentowano nowe logo oraz przedstawiono gamę innowacyjnych nawozów.

W grudniowych „Warzywach” o rozsadzie selera

W grudniowych „Warzywach” o rozsadzie selera
>

W grudniowych „Warzywach” tematem numeru jest rozsada selera korzeniowego. W wydaniu tym prezentujemy ofertę rozsad tego warzywa zarówno od polskich producentów, jak i dystrybutorów,...

Niezebrane warzywa. Pogoda wciąż utrudnia pracę

Niezebrane warzywa. Pogoda wciąż utrudnia pracę
>

W centralnej i zachodniej Polsce w niektórych gospodarstwach producenci wiąż nie mogą dokończyć zbiorów warzyw.  Powodem jest zbyt duża ilość wody w glebie, co nie...

W listopadowych „Warzywach” europejski rynek oraz pory

W listopadowych „Warzywach” europejski rynek oraz pory
>

W listopadowym wydaniu „Warzyw” można przeczytać m.in. opinie specjalistów nt. sytuacji na europejskich rynkach warzyw. Informacje te zostały zebrane we wrześniu podczas Międzynarodowych...

„Tytanowy” brokuł

„Tytanowy” brokuł

W piątek 27 października w Płowkach k. Radziejowa odbyła się prezentacja odmiany Titanium F 1 marki Seminis, której właścicielem jest firma Monsanto.

Brokułowe innowacje

Brokułowe innowacje

W poniedziałek 23 października w Golubiu Dobrzyniu odbyło się spotkanie poświęcone nowemu typowi odmiany brokułu z oferty firmy Syngenta – wieloróżyczkowej odmianie Monflor F 1. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia, jak odmiana ta rośnie na polu i jak się ją zbiera i różyczkuje, a także jak można ją zaserwować w postaci pysznej przekąski.

W Holandii o produkcji rozsady pora

W Holandii o produkcji rozsady pora

Podczas wizyty w holenderskiej rodzinnej firmie Baltussen zajmującej się od 17 lat produkcją rozsady pora grupa polskich producentów miała okazję dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących tej produkcji.

Dyniowy show pod Berlinem

Dyniowy show pod Berlinem

11 października firma Agro-Ekspert z Lubonia zorganizowała wycieczkę dla plantatorów warzyw do miejscowości Klaistow k. Berlina. Jej celem było gospodarstwo Spargelhof-Klaistow, należące do rodziny Buschmann i Winkelmann, w którym o tej porze roku prezentowana jest olbrzymia kolekcja odmian dyni.

Brokuły zdrowe z natury

Brokuły zdrowe z natury

Polska jest - po Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii - jednym z największych producentów brokułów w Europie. W Hiszpanii uprawia się ok. 40 tys. ha tego warzywa, we Włoszech – ok. 12 tys. ha, w Wielkiej Brytanii ok. 10 tys. ha, a w Polsce – już ponad 7 tys. ha. Niestety, jeśli chodzi o spożycie w naszym kraju wynosi niecałe 700 g brokułów na osobę, podczas gdy w Wielkiej Brytanii sięga 5 kg/osobę.

Warzywnicze pokazy Enza Zaden w Holandii

Warzywnicze pokazy Enza Zaden w Holandii

39. tydzień roku, czyli koniec września w Holandii to już tradycyjny termin pokazów odmian warzyw prezentowanych na poletkach przygotowanych przez firmy hodowlano-nasienne. W imprezie uczestniczą hodowcy odmian, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat poszczególnych kreacji nie tylko z przedstawicielami firm nasiennych, ale są otwarci również na kontakty z plantatorami, produkującymi warzywa z różnych krajów. Firma Enza Zaden Poland zorganizowała 26 września dla grupy producentów warzyw z Polski zwiedzanie poletek z warzywami w trzech ośrodkach w Holandii: w Zwaagdijk, Twisk oraz Voorst.

Cebulowe szkolenie w Chalinie

Cebulowe szkolenie w Chalinie

21 sierpnia w Chalinie k. Sierakowa w Wielkopolsce na polu Tadeusza Basińskiego odbyło się lokalne spotkanie cebulowe zorganizowane przez Spółdzielczą Grupę Producentów Warzyw i Owoców dla przetwórstwa „Tomapol” przy współudziale firm ADOB, Awimex, BASF oraz Hazera.

Pomidorowy pokaz na Lubelszczyźnie

Pomidorowy pokaz na Lubelszczyźnie

W upalną sobotę 12 sierpnia w Nowogrodzie k. Łęcznej na Lubelszczyźnie odbył się polowy pokaz odmian pomidorów gruntowych z firmy HM. Clause. Prezentację przygotowano na polach Piotra Tracza, który od wielu lat zajmuje się produkcją pomidorów gruntowych do przetwórstwa.

Prezentacja papryki w Potworowie

Prezentacja papryki w Potworowie

Gospodarstwo Andrzeja Krzywkowskiego z Potworowa 13 sierpnia było miejscem prezentacji odmian papryki firmy HM. Clause. Współorganizatorami spotkania były firmy: Koppert, Grupa Mularski, Haygrove, Agromax oraz Agro Spec – Marcin Niedobylski.

Dni Pola firmy Polan na Kaszubach

Dni Pola firmy Polan na Kaszubach

Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN organizuje co roku dni pola, podczas których prezentuje swoje odmiany. W tym roku prezentację przygotowano w specjalistycznym gospodarstwie Anny i Mariana Stenzlów w Pępowie k. Kartuz - rolników z ponad 20 letnim doświadczeniem w uprawie warzyw, których gospodarstwo należy do wzorcowych w tym rejonie Polski.   

100-lecie firmy „Spójnia”

100-lecie firmy „Spójnia”

Niewiele jest firm na polskim roku mogących poszczycić się tak bogatą historia, jak firma hodowlano nasienna „Spójnia” z Nochowa w Wielkopolsce. Z okazji tak wielkiego jubileuszu 20 czerwca w siedzibie firmy odbyły się uroczyste przyjęcie, podczas którego poświęcono pomnik pamięci pracowników i twórców odmian. Uroczystość była również okazją do nagrodzenia pracowników okolicznościowymi medalami i statuetkami. 

25 lat firmy W. Legutko

25 lat firmy W. Legutko

Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W. Legutko z Jutrosina w Wielkopolsce 28 lipca świętowało 25-lecie istnienia. Uroczystość była okazją do zaprezentowania dotychczasowego dorobku firmy oraz przybliżenia historii działalności. Jak przekazywał jej właściciel i założyciel dr Wiesław Legutko hasło, jakie towarzyszy firmie od początku działalności to: „Po radość, po zdrowie, z naszymi nasionami!”

Agro Akademia pod Łowiczem

Agro Akademia pod Łowiczem
>

Kolejne Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii Warzywniczej BASF odbyły się 20 lipca w miejscowości Bocheń k. Łowicza na polu Janusza Kozy. Głównym organizatorem tego wydarzenia...

Agro Akademia pod Kotlinem

Agro Akademia pod Kotlinem
>

Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii Warzywniczej BASF zorganizowano po raz kolejny 19 lipca w Broniszewicach k. Kotlina na polu Radosława Korzeniewskiego. Głównym organizatorem...

Agro Akademia BASF na pomidorowych polach

Agro Akademia BASF na pomidorowych polach

6 lipca w miejscowości Dąbcze na południu Wielkopolski odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Agro Akademii Warzywniczych BASF. Tym raz poświęcone było uprawie pomidorów polowych.

„Aroniowe Pole”

„Aroniowe Pole”

Truskawka, malina, jagody

Krzewy aronii nie są wymagające w stosunku do gleby, są wytrzymałe na suszę i niską temperaturę, są też mało podatne na choroby i szkodniki, dlatego do ich uprawy nadają się również słabsze stanowiska. Wykorzystując te zalety aronii w gospodarstwie w Troszczynie w Wielkopolsce założono plantację ekologiczną, z której owoce przeznacza się głównie na soki.

Wspomagające działanie adiuwantów

Wspomagające działanie adiuwantów

Warzywa

Adiuwanty są to substancje przeznaczone do stosowania łącznie ze środkami ochrony roślin lub z nawozami dolistnymi w celu poprawy właściwości fizykochemicznych cieczy roboczej. Dzięki ich obecności poprawia się skuteczność zabiegu. Same adiuwanty nie mają właściwości zwalczającej patogeny, ani też nie zawierają substancji odżywczych dla roślin.

Warzywniczy Agrotech

Warzywniczy Agrotech
>

23. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AgroTech w Kielcach odbywała się od 17 do 19 marca i zgromadziła ponad 700 firm z 17 krajów. W 11 halach na 63 tys. m2 pokazano nowe...

Eskimos szkoli swoich dostawców

Eskimos szkoli swoich dostawców
>

Firma Eskimos S.A. co roku przed sezonem organizuje szkolenia dla swoich dostawców, podczas których poruszane są różne kwestie dotyczące produkcji warzyw, a także prezentowana jest oferta...

Eko szkolenie w Ziołowym Zakątku

Eko szkolenie w Ziołowym Zakątku

Koryciny to wieś w województwie podlaskim, w której zlokalizowana jest firma Dary Natury oferująca szeroką gamę herbat, ziół, soków i innych produktów wytwarzanych na bazie surowców pochodzących ze stanowisk naturalnych oraz z upraw ekologicznych. Jak przekazywał jej właściciel, Mirosław Angielczyk, kontynuuje on działalność prowadzoną na tych terenach od wieków, z tym, że dawniej służyła ona lokalnej społeczności, a obecnie produkty z jego firmy znajdują nabywców nie tylko w kraju, ale również zagranicą.   

Odmianowe prezentacje w Luboniu

Odmianowe prezentacje w Luboniu

W Luboniu k. Poznania 17 lutego firmy nasienne i dystrybutorzy nasion warzyw zorganizowały spotkanie dla plantatorów, na których zaprezentowały swoje najlepsze odmiany oraz nowości. Wśród organizatorów były firmy nasienne: Enza Zaden, Bayer (właściciel marki Nunhems) i Takii Seed, a także dystrybutor nasion – Agro-Ekspert, oferujący nasiona m.in. marki Hild i rozsady warzyw Baltussen oraz spółka Nasiona Poland, która zajmuje się dystrybucją nasion, a także doradztwem agrotechnicznym. W spotkaniu uczestniczyła także firma Danfoil, oferująca nowatorskie rozwiązania w opryskiwaniu roślin.

Agro Akademia w Kazimierzu Dolnym

Agro Akademia w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny – to po Kujawach, Mazowszu i Wielkopolsce kolejne miejsce, w którym w ostatnim dniu stycznia odbyło się szkolenie dla osób związanych z przemysłem przetwórczym warzyw. Jak podkreślił Marcin Chojecki z firmy BASF – organizator tych spotkań, zainteresowanie tego typu szkoleniami wskazuje na potrzebę ich kontynuacji, dlatego firma zdecydowała się zorganizować je w kolejnym rejonie Polski.

Agro Akademia w Sielinku

Agro Akademia w Sielinku

W siedzibie wielkopolskiego oddziału ODR w Sielinku k. Poznania 27.01.2017 odbyło się kolejne szkolenie z cyklu „Agro Akademia” BASF. Tym razem tematyka wykładów dotyczyła głównie cebuli i warzyw korzeniowych.

Agro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Agro Akademia warzyw kapustnych, korzeniowych i cebuli

Pod takim hasłem odbyło się już 4. spotkanie w tym roku z cyklu „Agro Akademii BASF”. Po Ciechocinku, Łowiczu, Perzycach k. Krotoszyna odbyło się ono w Łaszkowie k. Kalisza. Organizatorem tego spotkania poza firmą BASF Polska, Dział Crop Protection był Powiatowy Oddział ODR w Kaliszu, a partnerami spotkania były firmy: ADOB, HM. Clause, Grupa Mularski, Hazera oraz Łukomet.

Spotkanie brokułowo-kalafiorowe

Spotkanie brokułowo-kalafiorowe

Firma Monsanto Polska (właściciel marki Seminis), Pinguin Foods Polska, Hurtownia Ogrodnicza Flortom oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (oddział w Zarzeczewie), a także firmy Yara Poland i BASF zorganizowały 18 stycznia w miejscowości Błoto k. Unisławia spotkanie dla producentów warzyw kapustnych.

Bayer prezentuje innowacyjną ofertę środków

 Bayer prezentuje innowacyjną ofertę środków

17 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Bayer, podczas której zaprezentowano innowacyjne produkty oraz trzecią odsłonę akcji społecznej Grunt To Bezpieczeństwo.

Cebulowe spotkanie w Kruszwicy

Cebulowe spotkanie w Kruszwicy

Interesujące dane na temat światowego rynku cebuli, plenne i odporne na choroby odmiany, bezchlorkowe nawozy oraz środki skutecznie zwalczające chwasty, choroby i szkodniki w uprawie tego warzywa były tematem konferencji zorganizowanej 9 stycznia w Kruszwicy. Organizatorami spotkania były firmy: Enza Zaden, Takii Seed, Arysta, Yara i BASF.

Agro Akademia BASF 2017 w Ciechocinku

Agro Akademia BASF 2017 w Ciechocinku

Ruszył cykl spotkań pod hasłem „Agro Akademia BASF”. Pierwsza akademia odbyła się 5 stycznia w Ciechocinku i dotyczyła głównie warzyw uprawianych dla przetwórstwa m.in. kalafiorów, brokułów, a także fasoli szparagowej, pomidorów i cukinii. Firmę BASF reprezentowali dr Anna Długosz oraz Maciej Wita. Ponadto wśród firm współorganizujących to spotkanie byli: ADOB, Danfoil, Flortom, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski oraz HM. Clause.

Układanie towaru na paletach

Układanie towaru na paletach

Warzywa

Przy przygotowywaniu warzyw do sprzedaży ważna jest dobra logistyka w pakowalni, tak, żeby w maksymalnie krótkim czasie mieć gotową dużą partię towaru. Palety powinny zabezpieczać opakowania z warzywami przed uszkodzeniem podczas transportu oraz umożliwić sprawny załadunek skrzyni ładunkowej samochodu.

Ekologiczna kolekcja warzyw

Ekologiczna kolekcja warzyw

Warzywa

Już po raz trzeci firma Bejo Zaden zaprezentowała kolekcję gatunków i odmian warzyw w jakości ekologicznej w gościnnym gospodarstwie państwa Urszuli i Piotra Osików z Woli Skromowskiej k. Kocka. Oprócz pokazu odmian zorganizowano wykłady na temat rynku produktów ekologicznych oraz nowych technologii i środków do produkcji ekologicznej.

Pomidorowa Agro Akademia

Pomidorowa Agro Akademia

Warzywa

Agro Akademia Pomidorowa BASF 2016 to drugi rok cyklu spotkań, podczas których przeprowadzono wiele wkładów oraz szkoleń polowych dla producentów. W okresie wegetacyjnym odbyły się cztery szkolenia w rejonach: Pudliszek, Łowicza, Włocławka oraz Kotlina.

Fabryka pomidorów

Fabryka pomidorów

Hasło Ogrodnicze

Jak wygląda nowoczesna uprawa pomidora szklarniowego w gospodarstwie w Różankach koło Gorzowa Wielkopolskiego, należącego do rodzinnej firmy państwa Mularskich, mogli przekonać się uczestnicy wycieczki zorganizowanej w maju br. przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.

Włoska kolekcja pomidorów

Włoska kolekcja pomidorów

Pod koniec sierpnia firma Frimeko z Brzezia k. Gostynia (Wielkopolska) zorganizowała wyjazd do Włoch na poletka pokazowe z odmianami pomidorów firmy United Genetics Italia. Frimeko od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją nasion warzyw na polskim rynku i jest wyłącznym przedstawicielem handlowym w Polsce firmy United Genetics, a także Agri-Saaten oraz głównym partnerem handlowym HM. Clause.

Sprzęt do zbioru nie tylko szpinaku

Sprzęt do zbioru nie tylko szpinaku

Warzywa

Warzywa liściowe, takie jak szpinak, rukola czy roszponka, których część jadalną stanowią rozety liściowe, są bardzo pracochłonne przy ręcznym zbiorze. Jest on możliwy jedynie na amatorską skalę. Towarowe gospodarstwa, w których warzywa te są uprawiane muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt do ich zbioru.

Cebula w „pomidorowej” grupie

Cebula w „pomidorowej” grupie

Członkowie Spółdzielczej Grupy Producentów Warzyw i Owoców dla Przetwórstwa Tomapol z Międzychodu do perfekcji opanowali uprawę pomidorów gruntowych. Niektórzy z nich zajmowali się tą produkcją już od prawie pół wieku – a w tym roku zamiast kontraktacji pomidorów zaproponowano im cebulę.

Prezentacja warzywniczych doświadczeń w Bedlnie

Prezentacja warzywniczych doświadczeń w Bedlnie

W miejscowości Bedlno-Wieś k. Kutna, w gospodarstwie warzywniczym Eleonory i Piotra Kapustów, zlokalizowana jest Warzywnicza Stacja Badawcza, w której jej twórca, firma Bayer, prowadzi doświadczenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin w uprawie warzyw. W tym roku wszystkie poletka doświadczalne prezentowały się bardzo dobrze. Dzięki precyzyjnej fertygacji zapewniono roślinom komfortowe warunki wzrostu. Decyzję o tym sposobie nawadniania i nawożenia podjęto po ubiegłorocznym suchym sezonie, w którym część roślin na poletkach uległa zniszczeniu w efekcie niedoborów wody. Spotkania dla doradców zaplanowano od 14 do 16 września.

Pekinka pod specjalnym nadzorem

Pekinka pod specjalnym nadzorem

Warzywa

W minionym roku w produkcji kapusty pekińskiej korzystną strategią było zmniejszenie jednorazowych dawek nawozów dolistnych, ale zwiększenie częstotliwość ich dostarczania. Ze względu na suszę rośliny mimo nawadniania rosły powoli i miały słabszy wigor niż w latach o większej ilości opadów. Dlatego częste dokarmianie mniejszymi dawkami nawozów zmniejszało stres roślin. W tym sezonie ta strategia także może się sprawdzić.

Cebulowe spotkanie koło Inowrocławia

Cebulowe spotkanie koło Inowrocławia

W miejscowości Turzany k. Inowrocławia w gospodarstwie państwa Weberów 20 lipca br. odbyło się spotkanie cebulowe, podczas którego przekazywano praktyczne wskazówki odnośnie ochrony, nawożenia oraz doboru odmian. Spotkanie zorganizowały firmy ADOB, BASF oraz Hazera.   

Nowości ze szkolenia z firmą Intermag

Nowości ze szkolenia z firmą Intermag

Firma Intermag zorganizowała 8 czerwca szkolenie, podczas którego można było zapoznać się z doświadczeniami polowymi, w których badano produkty z oferty firmy m.in. Optysil oraz Tytanit w uprawach pszenicy i rzepaku, zlokalizowanych w Winnej Górze w Polowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin (IOR).

Pomidorowe prezentacje w Kłódce

Pomidorowe prezentacje w Kłódce

HM.CLAUSE we współpracy z firmą Koppert zorganizowały 4 czerwca seminarium poświęcone uprawie pomidorów. Spotkanie odbyło się w Kłódce k. Grudziądza, w gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego, który podzielił się własnymi spostrzeżeniami w produkcji pomidorów w zblokowanych tunelach foliowych.

Prawidłowe podejście do nawożenia warzyw

Prawidłowe podejście do nawożenia warzyw

Warzywa

Podczas przedsezonowych spotkań branżowych wiele firm prezentowało ofertę nawozów do stosowania posypowego i dolistnego, zwracając uwagę nie tylko na zawartości składników pokarmowych, ale również na ważne zagadnienia związane z żywieniem roślin i dbałością o środowisko glebowe.

Sadzonki truskawek polskiej hodowli

Sadzonki truskawek polskiej hodowli

Szkółkarstwo

Na rynku jest wiele szkółek oferujących materiał wyjściowy do dalszej uprawy truskawek. Wśród nich są i te wyróżniające się dużą skalą produkcji, i te mniejsze, zwykle rodzinne gospodarstwa dysponujące ciekawą ofertą odmianową. Jednym z producentów sadzonek truskawek, który od 20 lat zajmuje się także hodowlą ich nowych odmian, jest Ryszard Majewski z Goślinowa koło Gniezna w Wielkopolsce.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Maj to miesiąc, w którym wiele gatunków roślin w naszym kraju zachwyca pięknem kwiatów, dlatego właśnie w tym terminie kierownictwo poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych zorganizowało wycieczkę dla swoich członków do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach w województwie zachodniopomorskim.

O rozsadzie, odmianach, nawożeniu i agrofagach

O rozsadzie, odmianach, nawożeniu i agrofagach

Warzywa

Podczas tegorocznej 6. Edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie poza ofertą dla producentów owoców prezentowano także rozwiązania dla producentów warzyw polowych. Patronem merytorycznym targów był Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, a patronami branżowymi firmy: AMG - importer ciągników Landini, Bayer oraz Timac Agro Polska. Oprócz stoisk firmowych targi oferowały konferencje branżowe. Dla plantatorów warzyw gruntowych przygotowano wykłady dotyczące technologii uprawy warzyw kapustnych.  

ICL Polska - nowa nazwa, znane produkty

ICL Polska - nowa nazwa, znane produkty

Działalność i oferta produktowa firmy ICL Polska były tematem konferencji prasowej, którą zorganizowano 16 lutego w warszawskiej siedzibie firmy. Maciej Mynett dyrektor krajowy tej firmy wyjaśniał, że pod nazwą firmy ICL – Israel Chemicals Limited, sprzedawane są znane producentom roślin ozdobnych i szkółkarzom – nawozy otoczkowane Osmocote oraz nawozy dolistne z serii Agroleaf stosowane m.in. w uprawach warzyw i owoców miękkich.

O roślinach cebulowych w Chrzypsku Wielkim

O roślinach cebulowych w Chrzypsku Wielkim

10 lutego w gospodarstwie demonstracyjnym Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce odbyła się konferencja, podczas której właściciel dzielił się spostrzeżeniami o uprawie roślin cebulowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele czasopism branżowych, ale również dziennikarze z prasy ogólnopolskiej, ponieważ celem spotkania była promocja roślin cebulowych.

Z III Ogólnopolskiej Konferencji „Warzywa Polowe”

Z III Ogólnopolskiej Konferencji „Warzywa Polowe”

Ciekawa tematyka III Ogólnopolskiej Konferencji Warzywa Polowe zorganizowanej 12 lutego przez firmę Bayer przywiodła na spotkanie do Ożarowa Mazowieckiego ponad 250 plantatorów warzyw i przedstawicieli firm branżowych.

Agro Akademia BASF w Gniewkowie

Agro Akademia BASF w Gniewkowie
>

Pierwszego lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Agro Akademii BASF, tym razem w Gniewkowie koło Inowrocławia – na Kujawach. Organizatorzy, wśród których oprócz koncernu BASF...

W Lipnie o odmianach warzyw dla przemysłu

W Lipnie o odmianach warzyw dla przemysłu

Firma HM. Clause Polska we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz firmami Bayer i Agrosimex zorganizowały 15 stycznia w Lipnie spotkanie dla plantatorów warzyw, produkujących pod potrzeby zakładów przetwórczych.

Cebula bez tajemnic

Cebula bez tajemnic

W połowie stycznia firmy Hazera Poland oraz BASF zorganizowały na Kujawach oraz w Wielkopolsce szkolenia z cyklu „Elite Onion Club – Cebula bez tajemnic”. Gościem specjalnym tych spotkań był Hendrik Jan Lutgert z holenderskiej firmy doradczej LCPC (Lutgert Crop Protection Consultancy), który informował o zabiegach ochrony w uprawie cebuli.

Oferta wczesnych warzyw

Oferta wczesnych warzyw

10 grudnia firma Syngenta zorganizowała spotkanie w Jeziorach Wielkich w woj. kujawsko-pomorskim, podczas którego zaprezentowano ofertę wczesnych odmian warzyw na sezon 2016.

Natura Food

Natura Food

VIII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej, które odbyły 2–4 października br. w Łodzi, to jedna z największych w Polsce prezentacji producentów i przetwórców produktów ekologicznych. Swoją ofertę przedstawiło tam ponad 300 firm z branży bioproduktów. Rynek produktów ekologicznych i naturalnych w Polsce ciągle się rozwija, jednak obecnie ma on tylko ok. 0,3% udziału w stosunku do żywności konwencjonalnej, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej sięga on od 3% do 6%.

Japońskie ciągniki w akcji

Japońskie ciągniki w akcji

Warzywa

Podczas II Festiwalu Brokułowego w Kołaczkowie firma Kubota zaprezentowała pracę 3 modeli ciągników: M 135 GX – z 4-skibowym pługiem odwracalnym, M128 GX-II – z agregatem uprawowym oraz urządzeniem Baselier do formowania zagonów. Natomiast model M9960 – pokazano podczas sadzenia brokułów – z 4-sekcyjną sadzarką Checchi&Magli model Texdrive Best.

Dzień otwarty w firmie Haygrove

Dzień otwarty w firmie Haygrove

W sobotę 24 października firma Haygrove zorganizowała Dzień otwarty w siedzibie firmy w Nowej Wsi Książęcej koło Kępna.

Piknik brokułowy w Brukach Unisławskich

Piknik brokułowy w Brukach Unisławskich

11 października 2015 r. firmy: Syngenta Polska, New Holland, Caldena oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń zorganizowały pokaz odmian brokułów i kalafiorów w gospodarstwie Alicji i Stanisława Nerowskich w Brukach Unisławskich. W tej formule spotkań merytoryce towarzyszą jeszcze inne ciekawe elementy...

Dobre kalafiory dla przetwórstwa

Dobre kalafiory dla przetwórstwa

W miejscowości Dobre Wieś k. Radziejowa na Kujawach firma HM. Clause w ubiegły piatek - 9 października - zaprezentowała bogatą kolekcję odmian kalafiorów i innych warzyw dedykowanych dla przetwórstwa. Dobrą jakość prezentowanych warzyw zapewniło nawadnianie plantacji.  

Innowacyjna technologia

Innowacyjna technologia

Warzywa

Podczas seminarium 23 czerwca w Stacji Doświadczalnej Marcelin należącej do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprezentowano innowacyjną cieplarnię BBBLS, która funkcjonuje na zasadzie podobnej, jak kolektory słoneczne. W ciągu dnia w obiekcie magazynowane jest ciepło pochodzące ze słońca i/lub z lamp służących do doświetlania, a nocą może być ono wykorzystane do ogrzewania.

Ekologiczne spotkanie w Woli Skromowskiej

Ekologiczne spotkanie w Woli Skromowskiej

Firma Bejo Zaden zorganizowała 18 września spotkanie w gospodarstwie ekologicznym Urszuli i Piotra Osików w Woli Skromowskiej (woj. lubelskie). Osikowie zajmują się polową uprawą warzyw.

Jak dbać o plantację truskawki zakładaną jesienią?

Jak dbać o plantację truskawki zakładaną jesienią?

Truskawka, malina, jagody

Obecnie większość produkcyjnych plantacji truskawki zakłada się w Polsce wiosną z sadzonek frigo, które łatwiej przyjmują się po posadzeniu w porównaniu z sadzonkami zielonymi (świeżymi). Ponadto przy zakładaniu plantacji wiosną nie ma ryzyka wymarznięcia roślin zimą. Są jednak plantatorzy preferujący dla truskawek jesienny termin sadzenia.

W Warzywniczym Centrum Badawczym w Bedlnie

W Warzywniczym Centrum Badawczym w Bedlnie

10 i 11 września odbyły się Dni Otwarte w Warzywniczym Centrum Badawczym firmy Bayer CropScience (BCS), które zlokalizowane jest w gospodarstwie Eleonory Kapusty w Bedlnie k. Kutna (w woj. łódzkim).

Cebulowy piknik w Kobylnicy

Cebulowy piknik w Kobylnicy

6 września w gospodarstwie Barbary i Piotra Chwalisz w Kobylnicy koło Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) firma Syngenta zorganizowała cebulowy piknik, podczas którego podsumowano sezon uprawy cebuli w 2015 r. Czynnikiem najbardziej ograniczającym plonowanie, nie tylko cebuli, ale również innych roślin w mijającym sezonie była oczywiście susza, dlatego mimo, że podczas spotkania padał deszcz na polowe spotkanie przybyło wielu producentów i nikt nie narzekał na pogodę, bo te opady były wyczekiwane od dawna.

Warsztaty polowe OnionLeader

Warsztaty polowe OnionLeader

Na polach cebulowych Sławomira Webera w Wierzbiczanach koło Gniewkowa (woj. kujawsko-pomorskie) firma Syngenta zorganizowała warsztaty polowe, podczas których prezentowano odmiany cebuli z oferty tej firmy oraz podsumowywano tegoroczny projekt OnionLeader.

Dzień cebuli w Kruszy Duchownej

Dzień cebuli w Kruszy Duchownej

Prezentacja odmian cebuli z firmy Hazera, oferta nawozów firmy Yara Poland i stymulatorów wzrostu firmy Arysta LifeScience oraz środki ochrony roślin firmy Bayer – to zagadnienia, z którymi można było zapoznać się podczas Dnia Cebuli zorganizowanego 30 sierpnia w Kruszy Duchownej koło Inowrocławia.

Akademia cebulowa

Akademia cebulowa
>

27 sierpnia w gospodarstwie rolnym Idziego Łukaszewskiego w Kiełpinach k. Wolsztyna w Wielkopolsce odbyły się warsztaty polowe prezentujące skuteczność zabiegów ochronnych produktami BASF,...

XIII Dni Cebuli i Ziemniaka w Henrykowie

XIII Dni Cebuli i Ziemniaka w Henrykowie
>

Już po raz XIII w gospodarstwie Moniki i Michała Nowaków w Henrykowie koło Środy Wielkopolskiej 22 i 23 sierpnia zorganizowano Dni Cebuli i Ziemniaka.

Cebula dla przetwórstwa

Cebula dla przetwórstwa
>

Firma Monsanto Polska, dystrybutor nasion warzyw marki Seminis oraz firmy Flortom, Yara Poland i BASF zorganizowały 20 sierpnia spotkanie polowe dla plantatorów i przedstawicieli zakładów...

Warsztaty polowe koło Strzelna

Warsztaty polowe koło Strzelna
>

Firmy Caldena, Bayer, Ampol-Merol oraz Hazera zorganizowały 21 sierpnia warsztaty polowe w gospodarstwie Roberta i Tomasza Stanek w Sławsku Dolnym koło Strzelna.

Paprykowy Bąków

Paprykowy Bąków

W upalną, świąteczną sobotę 15 sierpnia w gospodarstwie Agnieszki i Krzysztofa Piorunów odbył się Dzień Papryki, zorganizowany przez firmy Hazera Poland oraz Tradecorp i Koppert. W spotkaniu uczestniczyła dr Agnieszka Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, która wyjaśniała przyczyny różnych zaburzeń we wzroście roślin i owoców papryki.

Warzywa dla sieci

Warzywa dla sieci

Warzywa

Współpraca plantatorów z sieciami supermarketów może się dobrze układać, pod warunkiem zapewnienia atrakcyjnego asortymentu warzyw, przez jak najdłuższy okres, oraz odpowiedniego wyposażenia gospodarstwa, pozwalającego na sprawną realizację zamówień.

Festiwal Brokułowy

Festiwal Brokułowy
>

17 i 18 lipca w Kołaczkowie koło Szubina (woj. kujawsko-pomorskie) odbywał się Festiwal Brokułowy zorganizowany przez firmę AgroBiznes Park.

Czas na sałatę!

Czas na sałatę!
>

Pod takim hasłem firma Syngenta zorganizowała 24 czerwca pokaz kolekcji sałat, endywii i szpinaku w dwóch gospodarstwach – u Kamila Krasonia w Krzyżanowie oraz u Pawła Justa w Kolonii...

Innowacyjna technologia w szklarni

Innowacyjna technologia w szklarni

W nowoczesnych szklarniach stosuje się różne rozwiązania umożliwiające oszczędność energii, jednak w ośrodkach naukowych nadal poszukuje się sposobów efektywnego wykorzystywania energii w uprawach pod osłonami.

Cebula bez tajemnic…

Cebula bez tajemnic…

Hasło Ogrodnicze

…to hasło spotkań zorganizowanych na Kujawach i w Wielkopolsce pod koniec stycznia przez firmę Hazera w ramach projektu Elite Onion Club. Oprócz prezentacji nowych odmian cebuli, środków ochrony roślin i nawozów, uczestnicy tych spotkań mieli okazję poznać technologię produkcji cebuli w Nowej Zelandii.

Dzień pomidora malinowego

Dzień pomidora malinowego

Firma Hazera Poland oraz Arysta LifeScience, Yara i Koppert zorganizowały 23 maja w Ociążu koło Kalisza – w gospodarstwie państwa Agnieszki i Piotra Lisów – spotkanie dla plantatorów pomidorów pod osłonami.

W pełni sezonu wczesnych kapustnych

W pełni sezonu wczesnych kapustnych

Połowa maja to pełnia zbioru wczesnych warzyw kapustnych – kapusty głowiastej białej i kalafiorów – z upraw w tunelach foliowych. Jednym z rejonów, w których warzywa te dominują w uprawie jest środkowa Polska – między innymi okolice Piątku.

Warsztaty z integrowanej ochrony pomidora szklarniowego

Warsztaty z integrowanej ochrony pomidora szklarniowego

31 marca w Łaszkowie k. Kalisza w Wielkopolsce firma Syngenta zorganizowała warsztaty dla producentów pomidorów szklarniowych. Wojciech Juńczyk reprezentujący ten koncern informował, że w tym sezonie ze względu na łagodną zimę wielu producentów wcześnie rozpoczęło produkcję pomidora w szklarniach, jednak ze względu duży deficyt światła, jaki występował w drugiej połowie grudnia i na początku stycznia, rośliny miały trudny start.

Normy prawne w rolnictwie ekologicznym

Normy prawne w rolnictwie ekologicznym

Warzywa

O to,  jakie akty prawne regulują funkcjonowanie rolnictwa ekologicznego, zapytałam prof. dr. hab. Jerzego Szymonę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Marchew od A do Z

Marchew od A do Z

Marchew była głównym tematem szkolenia zorganizowanego 14 stycznia w Rojewie koło Inowrocławia przez firmy Hazera Poland i Agritec oraz BASF i Arysta LifeScience.

Szkolenie produktowe w Środzie Wielkopolskiej

Szkolenie produktowe w Środzie Wielkopolskiej

13 stycznia br. firmy Agromix, Awimex oraz Hazera Poland zorganizowały w Środzie Wielkopolskiej szkolenie produktowe, w którym uczestniczyło prawie 100 producentów warzyw – przede wszystkim kapusty, marchwi i cebuli. 

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności