Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Absolwentka Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki komputerowej w gospodarce żywnościowej w 2006 roku. W październiku 2011 uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych w zakresie inżynierii rolniczej. Od listopada pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktorem czasopisma „Hasła ogrodniczego” w dziale mechanizacji ogrodniczej.

Artykuły tego autora

Szkło dyfuzyjne do szklarni

Szkło dyfuzyjne do szklarni

Hasło Ogrodnicze

W Polsce większość obiektów szklarniowych pokryta jest standardowym szkłem. Aby uzyskać wysoki i wczesny plon, niezbędne jest jednak użytkowanie obiektów, które dostarczają jak najwięcej światła.

Technika dezynfekcji

Technika dezynfekcji

Hasło Ogrodnicze

Profilaktyka jest tańsza od interwencji - stąd nikogo nie trzeba przekonywać do wagi problemu dezynfekcji pomieszczeń, maszyn i urządzeń produkcyjnych. Przed nowym sezonem pokazujemy kilka urządzeń zaprezentowanych podczas Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

O marchwi od A do Z

O marchwi od A do Z

Hasło Ogrodnicze

W lipcu w siedzibie Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców w Sielcu Kolonii k. Skalbmierza (woj. świętokrzyskie) odbyło się spotkanie dla producentów marchwi , zorganizowane przez firmy Hazera Poland i BASF przy współudziale właścicieli spółdzielni.

Pomidory z japońskim certyfikatem

Pomidory z japońskim certyfikatem

Hasło Ogrodnicze

Na polskim rynku nasiennym pojawia się nowy gracz oferujący bogaty asortyment warzyw. Japońska firma Tokita z blisko 100-letnią tradycją wprowadza do naszego kraju nowe odmiany warzyw, w tym pomidorów do uprawy szklarniowej, tunelowej i polowej.

Papryka z Klwowa

Papryka z Klwowa

Hasło Ogrodnicze

Największy rejon produkcji papryki w Polsce jest zlokalizowany w okolicach Klwowa i Potworowa (woj. mazowieckie). Tam ogrodnicy z pokolenia na pokolenie przekazują zdobywaną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące uprawy tego warzywa. Łatwość sprzedaży owoców umożliwiają tworzące się grupy producenckie, które w myśl zasady Integrowanej Produkcji uprawiają warzywa najwyższej jakości, w sposób niekolidujący z ochroną środowiska i zdrowiem człowieka.

Na miarę potrzeb

Na miarę potrzeb

Stawiane w ostatnim czasie tunele foliowe o stalowej konstrukcji charakteryzują się wysoką stabilnością i wytrzymałością na zmieniające się warunki atmosferyczne. Duża kubatura zapewnia odpowiednie warunki klimatyczne dla uprawianych roślin. Poniżej propozycje wybranych firm dla producentów warzyw pod osłonami.  

Maxeza F1 w roli głównej

Maxeza F1 w roli głównej
>

O uprawie pomidorów szklarniowych w obiektach braci Chrzan w Głuchowie k. Rzeszowa pisaliśmy w Haśle Ogrodniczym już kilkukrotnie. Tym razem 1 lipca br. firma Enza Zaden zaprezentowała tam...

Zagraniczna wizyta w małopolskich gospodarstwach

Zagraniczna wizyta w małopolskich gospodarstwach
>

Dzisiaj wraz z Matthiasem Klemmem oraz Sławomirem Dońcem, przedstawicielami firmy Nufarm Europe GmbH, odwiedziliśmy gospodarstwa Romana i Elżbiety Jasonków oraz Edyty i Arnolda Kwiatków...

„Młody Ogrodnik” 2016

„Młody Ogrodnik” 2016

3 czerwca w Blizanówku (woj. wielkopolskie) w gospodarstwie Państwa Janasów odbyła się V edycja projektu „Młody Ogrodnik”, corocznie realizowana przez firmę Grodan. Spotkanie z młodymi ogrodnikami miało charakter warsztatów.

Ogórki - nowosądecka specjalizacja

Ogórki - nowosądecka specjalizacja

Hasło Ogrodnicze

Już do tradycji przechodzą „ogórkowe” spotkania w gospodarstwie Moniki i Mirosława Dominików w Dąbrowie k. Nowego Sącza. 26 lutego firma Rijk Zwaan Polska, przy współudziale przedsiębiorstw Azelis Poland i „Ogrodnik”, zaprezentowała wczesne odmiany ogórka w typie midi w uprawie metodą „na parasol” oraz w systemie opuszczania roślin.

Nowoczesne tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe

Hasło Ogrodnicze

W ostatnich latach zauważa się wyraźne zmiany w technologii uprawy pod osłonami, dotyczące konstrukcji tuneli foliowych. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne budowane obiekty muszą być stabilne, wytrzymałe na śnieg i wiatr. Szerokość nawy powinna ułatwiać wykonywanie prac mechanizacyjnych, a duża kubatura obiektu zapewniać roślinom odpowiednie warunki. Przedstawiciele czterech wybranych firm przekazali mi podstawowe informacje i zalecenia, dotyczące obiektów do uprawy warzyw.

Nie tylko do wczesnych nasadzeń

Nie tylko do wczesnych nasadzeń

Hasło Ogrodnicze

15–17 stycznia w hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się szkolenie dla dystrybutorów nasion oraz producentów warzyw, zorganizowane przez Centrum Ogrodnicze „Polger” oraz koncern Monsanto (właściciel marek Seminis i De Ruiter) wraz z firmami Adama Poland, Bayer, ICL, Sumi Agro, Syngenta, Tradecorp i Yara Poland.

Mała przetwórnia w Charsznicy

Mała przetwórnia w Charsznicy

Warzywa

W okolicy Charsznicy (woj. małopolskie) znajduje się wiele gospodarstw, w których uprawiana jest kapusta. Tradycja kiszenia jest tam znana od lat i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przetwarzanie jej jest sposobem na podniesienie opłacalności, gdyż cena takiego surowica jest znacznie wyższa niż sprzedaż świeżych główek kapusty.

Zalety i wady mechanicznego cięcia drzew

Zalety i wady mechanicznego cięcia drzew

MPS Sad

Wzrost zainteresowania sadowników mechanicznym cięciem drzew wynika z potrzeby zwiększenia wydajności produkcji oraz ograniczenia jej kosztów. Zanim podejmie się decyzję o wprowadzeniu tego systemu cięcia w sadzie, dobrze jest poznać jego zasady, zalety i wady. Poniżej informacje przekazywane przez doradcę holenderskiego Petera van Arkela podczas spotkań z polskimi sadownikami.

Agro Akademia Warzywnicza BASF

Agro Akademia Warzywnicza BASF

Koncern BASF we współpracy z firmami Hazera Poland oraz Adob, Agro Jurek (dystrybutor maszyn rolniczych), Agrotop Kaczmarek, John Deere i Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski zorganizowały 26 stycznia w Proszowicach spotkanie dla producentów warzyw polowych.

Szkolenie w „stolicy” kapusty

Szkolenie w „stolicy” kapusty

Styczeń obfituje w liczne, przedsezonowe szkolenia i warsztaty dla producentów warzyw. Firma Hazera Poland wraz z Gospodarstwem Ogrodniczym Mularski oraz firmą Intermag z Olkusza zorganizowała jedno z takich spotkań, które odbyło się 24 stycznia w Charsznicy, w małopolskim zagłębiu kapuścianym.

Przedsezonowe szkolenie w Rytrze

Przedsezonowe szkolenie w Rytrze

16 i 17 stycznia spółka „Polger” Centrum Ogrodnicze wraz z koncernem Monsanto (właściciel marek Seminis, De Ruiter), przy współpracy z firmami Adama Polska, Bayer, ICL Polska, Sumi Agro Poland, Syngenta, Tradecorp i  Yara Poland zorganizowali przedsezonowe szkolenie.

„Pepper Show”

„Pepper Show”

Hasło Ogrodnicze

Pod takim hasłem odbyło się w sierpniu w Gruszowie k. Nowego Brzeska (woj. małopolskie), w gospodarstwie Janusza Chmielarskiego spotkanie, podczas którego zaprezentowano nowe i popularne w tym regionie odmiany papryki. Pokaz zorganizowany został przez Centrum Ogrodnicze „Polger” i koncern Monsanto (właściciel marek De Ruiter i Seminis) przy współudziale firm Bayer CropScience, Tradecorp i Yara Poland.

Na Ukrainie najdroższa w regionie marchew

Na Ukrainie najdroższa w regionie marchew
>

Dzisiaj w Kijowie rozpoczęła sie 12. Międzynarodowa Konferencja "Warzywa i Owoce Ukrainy - 2015". To coroczne spotkanie branży służy podsumowaniom pracy sektora produkcji i handlu oraz...

Warzywa przedsezonowo u „Mączki”

Warzywa przedsezonowo u „Mączki”

21 listopada koncern Bayer CropScience (właściciel marki Nunhems) przy współudziale spółki Luty Jacek (dystrybutor nasion i rozsady warzyw) zorganizował spotkanie w małopolskim zagłębiu warzyw w hurtowni owoców i warzyw „Mączka” w Stręgoborzycach k. Krakowa.

Ładowarka teleskopowa Avant 525 LPG

Ładowarka teleskopowa Avant 525 LPG

Warzywa

Firma Avant Tecno ma w swojej ofercie szeroki wybór mini ładowarek teleskopowych, m.in. model 525 zasilany gazem LPG (seria 500 to także maszyny zasilane olejem napędowym). Butla gazowa (11 kg) jest usytuowana w tylnej części maszyny nad silnikiem (mocowanie butli gazu jest składane i nie przeszkadza podczas serwisowania maszyny). Jej pojemność podczas eksploatacji maszyny wystarczy na około 7−8 godzin pracy.

Efektywne nawożenie i nawadnianie papryki

Efektywne nawożenie i nawadnianie papryki

Hasło Ogrodnicze

Prawidłowe nawadnianie i nawożenie to jedne z jeszcze niedocenionych zagadnień w uprawie papryki pod osłonami. Dążenie do zoptymalizowania nawożenia jest decydującym czynnikiem obniżenia kosztów przy uzyskaniu plonu wysokiej jakości.

Kiszenie kapusty (charsznickiej)

Kiszenie kapusty (charsznickiej)

Warzywa

Region Charsznicy jest jednym z największych zagłębi kapuścianych w Polsce. Warzywo to jest nie tylko „kołem napędowym charsznickiej gospodarki”, ale także doskonałym elementem promocji gminy, na której terenie działa ok. 150 przetwórni specjalizujących się w kiszeniu kapusty. Pod koniec sierpnia odwiedziłam jedno z gospodarstw, by poznać praktykowaną w nim technologię kiszenia tego warzywa.

Podkarpackie: udany sezon pszczelarzy

Podkarpackie: udany sezon pszczelarzy
>

Nawet 30 kg miodu z ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu. "To był najlepszy sezon od przynajmniej 15 lat" - powiedział PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie...

Pomidory szklarniowe w Brudzewie

Pomidory szklarniowe w Brudzewie

Hasło Ogrodnicze

Choć w Polsce tradycja upraw szklarniowych nie jest tak długa, jak w Holandii, to sektor ten dynamicznie się rozwija i jest na bardzo wysokim poziomie. Często młode pokolenie przejmuje „pałeczkę” od swoich rodziców i rozpoczyna samodzielnie uprawę warzyw w „szklanych” obiektach. Do takiego grona należą Kamila i Karol Janasowie, których pasją jest nie tylko uprawa pomidorów, ale również chów krów mięsnych francuskiej rasy Charolaise.

Opryskiwacze szklarniowe

Opryskiwacze szklarniowe

Hasło Ogrodnicze

Nowoczesne technologie produkcji żywności pochodzenia roślinnego związane są z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań uwzględniających ich precyzję funkcjonowania. Pomocnicze w sektorze ogrodnictwa szklarniowego mogą okazać się opryskiwacze taczkowe, stacjonarne lub samojezdne.

Paprykowy potentat

Paprykowy potentat

Hasło Ogrodnicze

Irena i Marek Gorzałczany z Nowego Brzeska k. Krakowa od ponad 20 lat specjalizują się w uprawie papryki czerwono- i żółtoowocowej w nieogrzewanych tunelach foliowych, tzw. igołomkach. Ze względu na monokulturę uprawy, zdecydowali się na szczepienie roślin. W połowie lipca odwiedziłam gospodarstwo, by zobaczyć, jak przebiega tegoroczna uprawa tego warzywa.

Wózki do pielęgnacji i zbioru warzyw szklarniowych

Wózki do pielęgnacji i zbioru warzyw szklarniowych

Hasło Ogrodnicze

Nowoczesne obiekty uprawowe charakteryzują się dużą wysokością, umożliwiającą wykorzystanie przestrzeni w celu zintensyfikowania produkcji roślinnej. Z myślą o zwiększeniu plonów, a wobec często niemożności większego zagęszczenia nasadzenia, można wykorzystać kubaturę i prowadzić rośliny coraz wyżej. Do ich pielęgnacji lub zbioru owoców z pokaźnych wysokości musimy dysponować sprzętem gwarantującym bezpieczeństwo ogrodnikowi i roślinom. W tym artykule charakteryzuję wybrane, dostępne na krajowym i zagranicznych rynkach wózki stosowane do „obróbki” roślin.

Ogórki w trzech cyklach

Ogórki w trzech cyklach

Hasło Ogrodnicze

Michał Podsiadło wraz z żoną Grażyną prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Beszowej (woj. świętokrzyskie). Od blisko 20 lat specjalizują się w uprawie ogórków, którą rozpoczęli w tunelach foliowych o drewnianej konstrukcji. Nabywane latami umiejętności umożliwiły ogrodnikom dalszy rozwój – w „szklanych perspektywach”.

Seminarium w Pałacu Tłokinia

Seminarium w Pałacu Tłokinia
>

25 czerwca w Tłokini Kościelnej k. Kalisza odbyło się seminarium dla ogrodników szklarniowych z całej Polski zorganizowane przez firmę Grodan Polska.

Skupieni na ogórkach

Skupieni na ogórkach

Hasło Ogrodnicze

Sezon na krótkoowocowe ogórki wciąż jeszcze najczęściej kojarzy nam się z latem – gdy w pełni rozpoczynają się zbiory z upraw polowych, wówczas myślimy o ich kwaszeniu. Od pewnego czasu okres na „małosolne” został przyspieszony. Ze względu na dostępność surowca (zbiory ogórków partenokarpicznych z ogrzewanych tuneli foliowych) rozpoczynamy go już z początkiem kwietnia, a w niektórych gospodarstwach nawet w marcu.

Zbiory pomidorów w Krzeszowicach

Zbiory pomidorów w Krzeszowicach

Hasło Ogrodnicze

„Zakład ogrodniczy” w Krzeszowicach (woj. małopolskie) od lat słynął z wybornych pomidorów. Choć w ubiegłym sezonie nastąpiła zmiana właściciela, warzywa tam uprawiane wciąż stanowią poszukiwany towar. Tadeusz Bogdan (fot. 1) od 1993 r. prowadzi 9-hektarowe gospodarstwo szklarniowe w Mielcu (woj. podkarpackie). Od sierpnia ubiegłego roku jest również właścicielem tego 6-hektarowego kombinatu szklarniowego pod Krakowem.

Regulacja liczby zawiązków ogórka

Regulacja liczby zawiązków ogórka

Hasło Ogrodnicze

W gospodarstwie Moniki i Mirosława Dominików w Dąbrowie na południu Polski odbyło się 6 marca spotkanie poświęcone uprawie ogórka szklarniowego zorganizowane przez nasienny koncern Rijk Zwaan oraz firmy: Azelis Poland, F.H. „Ogrodnik” Beata Słaby z Wielogłów. Wzięli w nim udział producenci tego warzywa z Małopolski, z sąsiednich województw, a także z Warszawy, Płocka, Wrocławia, Zamościa.

Gospodarstwo szklarniowe w Porębie Spytkowskiej

Gospodarstwo szklarniowe w Porębie Spytkowskiej

Hasło Ogrodnicze

Z końcem stycznia odwiedziłam jedno z małopolskich gospodarstw szklarniowych. W Porębie Spytkowskiej k. Brzeska w gospodarstwie rodziny Nakielnych powstał nowoczesny obiekt, w którym rośliny po raz pierwszy wydają swoje owoce.

Interpoma - nowości maszynowe dla sadownictwa

Interpoma - nowości maszynowe dla sadownictwa

Informator Sadowniczy

W Bolzano we Włoszech 20–22 listopada ub.r. odbyła się 9. edycja Międzynarodowych Targów Interpoma. Na 25 000 m 2 ekspozycji propozycje dla sadownictwa przedstawiło 423 wystawców z 20 krajów. Poniżej prezentuję najciekawsze moim zdaniem nowości maszynowe dla sektora sadowniczego.

W małopolskim zagłębiu warzywniczym

W małopolskim zagłębiu warzywniczym

Hasło Ogrodnicze

Producenci wczesnych warzyw w Igołomi rozpoczęli swój sezon. By zbiór tych warzyw odbył się jak najwcześniej, producenci już jesienią zakładają tunele. A czy decyzja o zaopatrzeniu się w nasiona została podjęta również tak wcześnie? O to zapytałam kilku dystrybutorów nasion z podkrakowskiego zagłębia warzywniczego.

Holenderskie specjały (cz. I)

Holenderskie specjały (cz. I)

Hasło Ogrodnicze

Podczas holenderskich Dni Otwartych poszczególnych firm hodowlano-nasiennych w 2014 r. widać było, że ich priorytetem jest tworzenie odmian warzyw o cechach pożądanych przez plantatorów, m.in. odpornych na agrofagi, o odpowiedniej wielkość, wyrównaniu oraz jakości plonu.

Sprostać wymaganiom

Sprostać wymaganiom

Hasło Ogrodnicze

Producenci warzyw dobrze wiedzą, że wyprodukowanie dobrej jakości rozsady to nie lada wyzwanie. Ogrodnicy, którzy są skoncentrowani na produkcji warzywniczej, muszą mieć zapewnioną wysoką jakość rozsady. Samodzielne jej wyprodukowanie wiąże się z trudnościami oraz ryzykiem. W związku z rosnącym więc zainteresowaniem kupnem gotowej rozsady, powstaje wiele nowych przedsiębiorstw zajmujących się tą działalnością.

Nowy sezon w nowym obiekcie szklarniowym

Nowy sezon w nowym obiekcie szklarniowym

Hasło Ogrodnicze

W połowie stycznia odwiedziłam jedno z łódzkich gospodarstw szklarniowych. Celem mojej wizyty było zapoznanie się z dotychczasowym przebiegiem uprawy pomidorów.

Dla producentów warzyw kapustnych

Dla producentów warzyw kapustnych

18 stycznia w Charsznicy odbyło się kolejne spotkanie dla producentów warzyw kapustnych – tym razem organizatorem była firma Bejo Zaden przy współpracy z firmą Compo Expert Polska.

Noworoczne spotkanie w Charsznicy

Noworoczne spotkanie w Charsznicy

11 stycznia w Charsznicy odbyło się spotkanie dla plantatorów warzyw kapustnych zorganizowane przez firmy Hazera Poland, Centrum Ogrodnicze Jurek oraz AgroJurek przy współpracy z Bayer CropScience i Vigor.

Envy®

Envy®

MPS Sad

Podczas Międzynarodowych Targów Interpoma (20–22 listopada ub.r.) w Bolzano w Południowym Tyrolu odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowej marki jabłek – Envy ® .

Przedsezonowe spotkanie w Rytrze

Przedsezonowe spotkanie w Rytrze

Firmy Monsanto (Seminis), Centrum Ogrodnicze „Polger” przy współpracy z firmami Agrosimex, ICL (Everris), BASF Polska, Bayer CropScience, Yara Poland, Sumi Agro, Syngenta w dniach 5-6 stycznia w Rytrze k. Piwnicznej zorganizowały spotkanie, podczas którego przedstawiono ofertę odmian warzyw, środków chemicznych i nawozów mineralnych.

Maszynowo w Bednarach - dla producentów warzyw

Maszynowo w Bednarach - dla producentów warzyw

Hasło Ogrodnicze

Podczas 16. edycji Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show, która odbyła się 19−22 września 2014 r. na terenie lotniska w Bednarach, maszyny rolnicze zaprezentowało ponad 800 wystawców z Polski i zagranicy, a wystawę obejrzało około 150 tys. zwiedzających. Na ekspozycjach przedstawiono wiele maszyn do produkcji warzyw.

Warzywa na nowy sezon

Warzywa na nowy sezon

17 grudnia w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa w siedzibie spółki Luty Jacek odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe dla producentów warzyw. Tym razem organizatorami były firmy Enza Zaden oraz Rol-Spec.

Przedsezonowe spotkanie z Bejo Zaden

Przedsezonowe spotkanie z Bejo Zaden

12 grudnia w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe z zakresu produkcji i ochrony warzyw zorganizowane przez firmę hodowlano-nasienną Bejo Zaden przy współpracy ze spółką Luty Jacek.

Szczepić czy nie szczepić?

Szczepić czy nie szczepić?

Hasło Ogrodnicze

Celem szczepienia roślin jest zwiększenie ich siły wzrostu, polepszenie kondycji i odporności. Szczepienie roślin znane jest już od wielu lat w ogrodnictwie. Od kilku lat zaczęto stosować ten zabieg powszechnie w uprawie pomidora szklarniowego, co umożliwia obecna technika, jak i dostępność odpowiednich podkładek o silnym wigorze.

Nowinki techniczne w Gołuchowie

Nowinki techniczne w Gołuchowie

Hasło Ogrodnicze

Podczas Dni Ogrodnika 13–14 września zaprezentowano wiele ciekawych nowinek technicznych wykorzystywanych w szklarniach i tunelach foliowych.

M jak malinowe

M jak malinowe

Hasło Ogrodnicze

Odmiany malinowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów zarówno w kraju, jak i za granicą. Zwolennicy tego segmentu odmian doceniają ten wyjątkowy, delikatny smak pomidora, który nęci również wspaniałym aromatem. Firmy nasienne, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, wprowadzają nowe odmiany pomidorów. W artykule przedstawiłam nowe kreacje pomidorów malinowych zaprezentowane podczas 16. edycji Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

Niebieski sprzęt w Willebadessen

Niebieski sprzęt w Willebadessen

Warzywa

W bieżącym sezonie w Kassel i Willebadessen w Niemczech odbyła się 11. edycja Międzynarodowych Dni Prasowych organizowanych przez firmę Lemken. Konferencja odbyła się z udziałem 110 dziennikarzy z 27 krajów.

Pomidory ze stacji badawczej

Pomidory ze stacji badawczej

Hasło Ogrodnicze

W czerwcu w ramach pokazów Vegetable Trials w Holandii w stacji badawczej firm m.in. Enza Zaden i Rijk Zwaan prezentowany był bogaty asortyment odmian pomidorów szklarniowych oferowanych na całym świecie.

Uprawa papryki w „igołomkach”

Uprawa papryki w „igołomkach”

Hasło Ogrodnicze

Papryka ( Capsicum annum ) jest popularna w małopolskim zagłębiu warzywniczym na terenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Ważną rolę w ograniczaniu występowania agrofagów w produkcji tego gatunku odgrywają m.in. lokalizacja uprawy, wolne od organizmów chorobotwórczych podłoże, dobór odmian, odpowiedni termin siewu, zagęszczenie uprawy w rzędach, optymalne nawożenie i pielęgnacja w okresie wegetacji oraz termin zbioru.

Ciekawe rozwiązania w starszych szklarniach

Ciekawe rozwiązania w starszych szklarniach

Hasło Ogrodnicze

W Polsce jest wiele szklarni stawianych na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Jeśli chodzi o technologię produkcji i wyposażenie tych gospodarstw, zauważa się, że niewiele odbiegają one pod tym względem od tych w najnowszych obiektach. W gospodarstwie Tadeusza Chałupka i jego zięcia Sławomira Pudliszewskiego zastosowano m.in. komputer, który kontroluje klimatem w szklarni i zarządza pracą pieców, dwa sterowniki do recyrkulacji pożywki, układ dezynfekcji i mieszania pożywki. W tym artykule opisuję, w co jeszcze mogą być wyposażone starsze obiekty i jak mogą zaskakiwać nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Dni Otwarte firmy Polan w Igołomi

Dni Otwarte firmy Polan w Igołomi

Od piątku do niedzieli włącznie (tj. 22−24 sierpnia) w Igołomi (20 km od Krakowa) odbywała się 6. edycja Dni Otwartych Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN Sp. z o. o.

Wyspecjalizowani w uprawie pomidorów

Wyspecjalizowani w uprawie pomidorów

Hasło Ogrodnicze

W miejscowości Tłokinia Kościelna koło Kalisza, największego zagłębia ogrodniczego, znajduje się wiele 1,5-hektarowych obiektów szklarniowych. W czerwcu br. odwiedziłam jedno z gospodarstw, którego właściciele od ponad 30 lat specjalizują się w uprawie pomidorów. Swoją wiedzą i zaangażowaniem chętnie dzielą się z młodszym pokoleniem ogrodników.  

Nadwiślański potentat

Nadwiślański potentat

Hasło Ogrodnicze

Zbiór warzyw bez odpowiedniego sprzętu jest bardzo pracochłonny. Przy rozdrobnionym areale, ze względów ekonomicznych, producenci decydują się na mniej zmechanizowany, ręczny zbiór. Tymczasem nowoczesne przetwórstwo żywności oczekuje wysokiej jakości wytworzonych surowców. Mechanizacja upraw warzyw wymaga wielu specjalistycznych maszyn, które umożliwią optymalizację produkcji.

Spulchnić glebę

Spulchnić glebę

Truskawka, malina, jagody

Celem zabiegów agrotechnicznych jest utrzymanie właściwości fizyczno-chemicznych gleby. Utrzymanie w odpowiedniej strukturze wpływa na jej urodzajność i żyzność. Ponadto zapewnia roślinom zdolność do pobierania składników pokarmowych.

Ogórek w roli głównej

Ogórek w roli głównej

Hasło Ogrodnicze

W Polsce stosunkowo mało gospodarstw wyspecjalizowało się w uprawie ogórków pod osłonami. Taką formą działalności od lat zajmują się Alicja i Kazimierz Malikowie z Filipowic koło Nowego Sącza.

Majówka w Igołomi

Majówka w Igołomi

4 maja w Igołomi koło Krakowa, firmy Syngenta, Agrimpex, Chłodnia Owoców i Warzyw „Blueice” oraz Kohidrex (dystrybutor środków produkcji) zorganizowały spotkanie poświęcone wczesnym odmianom warzyw kapustnych.

Rozpylacze – ważne w opryskiwaczu

Rozpylacze – ważne w opryskiwaczu

MPS Sad

Podczas X edycji Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej, a także Targów Sadownictwa i Warzywnictwa sadownicy mogli zarówno pogłębić swoją wiedzę na temat produkcji sadowniczej, jak i zapoznać się z nowymi rozwiązaniami m.in. w zakresie maszyn, urządzeń i systemów przydatnych w ochronie.

Holenderskie dni otwarte (cz. II)

Holenderskie dni otwarte (cz. II)

Hasło Ogrodnicze

W pierwszej części artykułu przedstawiono oferty odmian warzyw korzeniowych, cebuli i rzodkiewki różnych firm hodowlano-nasiennych, zaprezentowane podczas Międzynarodowych Dni Otwartych, które miały miejsce we wrześniu ub.r. w Holandii. Poniżej – wybrane kreacje warzyw kapustnych (red.).

Holenderskie dni otwarte (cz. I )

Holenderskie dni otwarte (cz. I )

Hasło Ogrodnicze

W dniach 24–27 września ub.r. w Holandii odbyły się Międzynarodowe Dni Otwarte głównych firm hodowlano-nasiennych (m.in. Bejo Zaden, Clause Vegetable Seeds, Nickerson-Zwaan, Monsanto, Sakata, Syngenta), podczas których zaprezentowano bogatą paletę odmian różnych gatunków warzyw. W tym artykule przedstawiamy głównie ofertę warzyw korzeniowych i cebulowych.

Rodzinnie i nowocześnie

Rodzinnie i nowocześnie

Hasło Ogrodnicze

Halina i Andrzej Winowiczowie od 32 lat prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Mroczkach Małych (woj. łódzkie). Pasją i zamiłowaniem do pracy w ogrodnictwie zarazili swoje córki wraz z ich rodzinami: Jolantę i Pawła Tomczyków, Monikę Winowicz-Nowak i Grzegorza Nowaka oraz Katarzynę Winowicz i Dawida Nowaka.

Przedsezonowe spotkanie w Krynicy Zdroju

Przedsezonowe spotkanie w Krynicy Zdroju

Firmy Monsanto, Centrum Ogrodnicze Polger przy współpracy z BASF Polska, Tradecorp, Yara Poland, Sumi Agro w dniach 5-6 stycznia w Krynicy Zdroju zorganizowały spotkanie, podczas którego przedstawiono oferty odmian warzyw, środków chemicznych i nawozów mineralnych.

Nowe odmiany ogórka

Nowe odmiany ogórka

Hasło Ogrodnicze

Tegoroczna edycja Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie była okazją do przyjrzenia się odmianowej ofercie m.in. ogórków polecanych do uprawy pod osłonami. W artykule zamieszczam przegląd najnowszych propozycji odmianowych wybranych firm hodowlano-nasiennych.

Tuta absoluta, czyli skośnik pomidorowy w Polsce

Tuta absoluta, czyli skośnik pomidorowy w Polsce

Hasło Ogrodnicze

Skośnik pomidorowy ( Tuta absoluta Povolny) z rodziny skośnikowatych ( Gelechiidae ) to groźny szkodnik, który przed laty zawędrował z Ameryki Południowej do Europy. Początkowo stwierdzano go w ciepłych rejonach naszego kontynentu – w Grecji, Hiszpanii, Francji, Holandii, na Węgrzech. Z czasem ten inwazyjny szkodnik dostosował się do różnych warunków naszej strefy klimatycznej i zaczął obejmować zasięgiem kolejne terytoria. Obecnie stwierdza się go także w Polsce.

Nowy kombajn do jagodowych

Nowy kombajn do jagodowych

Hasło Ogrodnicze

Podczas XV Targów Agro Show w Bednarach koło Poznania firma New Holland, uznany na rynku producent m.in. ciągników rolniczych, zaprezentowała nowy kombajn do zbioru roślin jagodowych. Konstrukcja maszyny może spełniać funkcję opryskiwacza rzędowego.

Nowe odmiany pomidora

Nowe odmiany pomidora

Hasło Ogrodnicze

Podczas XV Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie k. Kalisza, zaprezentowano szeroką ofertę odmian warzyw, w tym m.in. nowe oraz te już znane i sprawdzone kreacje pomidora do uprawy pod osłonami. Poniżej przedstawiam przegląd najnowszych propozycji wybranych firm nasiennych.

Róże w różnych obiektach

Róże w różnych obiektach

Hasło Ogrodnicze

Produkcja róż na kwiaty cięte w polskich warunkach związana jest z wysokimi nakładami energetycznymi. Rozpatrując zatem modernizację lub budowę nowych obiektów, ogrodnik uwzględnia aspekt oszczędności energii. Producenci róż często zmagają się ponadto z odpowiednim doborem odmiany, która będzie się sprawdzała pod danym rodzajem osłon.

Maszynowe mycie dachu szklarni

Maszynowe mycie dachu szklarni

Hasło Ogrodnicze

Czynnikiem wpływającym na przydatność materiału okryciowego w uprawie roślin szklarniowych jest przepuszczalność światła. Utrzymanie czystości szkła poprawia jakość plonu.

Maszynowe show (cz. II)

Maszynowe show (cz. II)

MPS Sad

W poprzednim artykule przedstawiłam ofertę maszyn i urządzeń sadowniczych wybranych firm, zaprezentowaną podczas tegorocznej IV Międzynarodowej Wystawy Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczej w Warce. Poniżej zaś krótka charakterystyka kilku oferowanych podczas wystawy ciągników sadowniczych.

Maszynowe show (cz. I)

Maszynowe show (cz. I)

MPS Sad

W czerwcu w Warce odbyła się IV Międzynarodowa Wystawa Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczej. Zorganizowały ją: Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, FruitAkademia, Prywatne Muzeum Ciągników i Maszyn oraz Urząd Miejski w Warce. Podczas wystawy sadownicy mieli okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi maszyn i urządzeń sadowniczych.

„Bądź Liderem z Liderem – De Ruiter”

„Bądź Liderem z Liderem – De Ruiter”
>

Nowe odmiany pomidorów, jak również te cenione przez ogrodników i konsumentów zaprezentowano 11 października w Bukowinie Tatrzańskiej podczas konferencji pomidorowej organizowanej przez...

W Małopolsce

W Małopolsce

MPS Sad

W Myślenicach sady zajmują około 155 ha, stanowi to zaledwie 1% powierzchni gminy. Produkcji sadowniczej na tym terenie nie sprzyjają gleby niskiej klasy bonitacyjnej, a także ukształtowanie terenu. Ponadto wysoka cena gruntów nie zachęca do powiększania powierzchni gospodarstw.

Uprawa papryki na Węgrzech

Uprawa papryki na Węgrzech

Hasło Ogrodnicze

Węgry są jednym z największych producentów papryki w Europie. Pod koniec maja podczas wyjazdu zorganizowanego przez firmę Monsanto (marki De Ruiter i Seminis) miałam okazję obejrzeć uprawę papryki w szklarniach i tunelach foliowych oraz porozmawiać z producentem tego warzywa.

Urządzenia transportu bliskiego

Urządzenia transportu bliskiego

Informator Sadowniczy

W ostatnich latach powstaje coraz więcej nowoczesnych obiektów do przechowywania owoców i warzyw. W każdym z nich do prac rozładunkowych, załadunkowych i składowych wykorzystywane są środki transportu wyposażone w podnośnik i widły, czyli wózki widłowe (fot. 1). Praca bez ich udziału byłaby bardzo czasochłonna i trudna do wykonania.

Mechaniczny zbiór kapusty

Mechaniczny zbiór kapusty

Hasło Ogrodnicze

Specyfika produkcji warzywniczej, oprócz wysokich kosztów, wiąże się ze znaczną pracochłonnością, czego głównym powodem jest niewielki stopień zmechanizowania prac ręcznych, wynikający z natury ekonomicznej, bądź technicznej.

W węgierskich obiektach

W węgierskich obiektach

Hasło Ogrodnicze

W czasie wyjazdu zorganizowanego pod koniec maja przez firmę Monsanto (marka De Ruiter) miałam okazję obejrzeć produkcję pomidorów w szklarniach oraz tunelach foliowych na Węgrzech.

Kosiarki sadownicze – oferta rynkowa

Kosiarki sadownicze – oferta rynkowa

Hasło Ogrodnicze

Konstruktorzy maszyn sadowniczych prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Dzisiejsza technika umożliwia podłączenie do ciągnika wielu maszyn i urządzeń, co pozwala na wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych podczas jednego przejazdu. Obecnie w praktyce powszechnie stosuje się wiele typów kosiarek sadowniczych różniących się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, głównie zespołem tnącym.

O nowościach w Winiarkach

O nowościach w Winiarkach

14 lipca w gospodarstwie Renaty i Sylwestra Krawczyńskich w Winiarkach koło Sandomierza firmy Syngenta, Yara Polska, Farmer zorganizowały spotkanie poświęcone pomidorom w uprawie pod wysokimi tunelami foliowymi.

Na kieleckich salonach

Na kieleckich salonach

Hasło Ogrodnicze

Podczas XIX edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech, które odbyły się w dniach 8–10 marca w Kielcach, na powierzchni blisko 60 tys. m 2 maszyny rolnicze zaprezentowało ponad 600 wystawców z 19 krajów świata. Wystawę obejrzało ponad 55 tys. zwiedzających.

Przepis na kukurydzę cukrową

Przepis na kukurydzę cukrową

Warzywa

Wprowadzenie w ostatnich latach wczesnych, plennych mieszańców oraz opracowanie nowoczesnych technologii uprawy, okazało się skuteczną zachętą do uprawy kukurydzy cukrowej na najwcześniejsze zbiory, gdyż tylko taka generuje zyski.

Mechaniczne cięcie jabłoni

Mechaniczne cięcie jabłoni

MPS Sad

W ubiegłym roku w Białej Rawskiej odbyło się spotkanie dedykowane nowej technice prowadzenia sadów. Zorganizowała go firma Soska Konsulting, a praktycznych wskazówek w tym zakresie udzielał holenderski doradca sadowniczy Peter van Arkel, który wraz z doradcami z tej firmy od kilku lat pomaga sadownikom we wdrażaniu tego systemu cięcia w ich sadach.

Dni warzyw po holendersku

Dni warzyw po holendersku

Warzywa

Podczas dni otwartych firm nasienno-hodowlanych: Bejo Zaden, Clause, Nickerson-Zwaan, Monsanto, Sakata, Syngenta, z końcem września ub.r. w Holandii na poletkach demonstracyjnych można było zapoznać się z szeroką ofertą odmian różnych gatunków warzyw. W tym artykule przedstawiamy niektóre odmiany kapusty głowiastej białej.

Papryka, ogórki, oberżyna – czyli propozycje do tuneli...

Papryka, ogórki, oberżyna – czyli propozycje do tuneli...

Hasło Ogrodnicze

…zaprezentowano podczas spotkania zorganizowanego pod koniec listopada ub.r. w Pobiedniku Wielkim.

Innowacje z Amsterdamu

Innowacje z Amsterdamu

Hasło Ogrodnicze

Na terenie centrum targowego Amsterdam RAI w stolicy Holandii od 30 października do 2 listopada ub.r. odbywały się targi Horti Fair – największa międzynarodowa wystawa poświęcona innowacjom i rozwiązaniom technicznym w sektorze ogrodnictwa szklarniowego. Podczas tej imprezy 15 tys. gości z całego świata miało możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami i usługami zaprezentowanymi przez ponad 500 wystawców z 36 krajów.

Pory po belgijsku

Pory po belgijsku

Hasło Ogrodnicze

Na rynkach krajowym i europejskim wiele profesjonalnych firm zajmuje się produkcją rozsad porów. Dobrą okazją do tego, aby wzbogacić wiedzę dotyczącą produkcji i nowych odmian tego warzywa były Praktyczne Dni Pora, zorganizowane 14 października ub.r. przez Regionalne Centrum Badań nad Warzywami PCG (hol. Provinciaal Proefcentrum voor de Groenteteelt) w Kruishoutem – miejscowości zlokalizowanej w północno-zachodniej Belgii, w którym to spotkaniu miałam okazję uczestniczyć na zaproszenie firmy Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego.

Odmianowe show na południu

Odmianowe show na południu

Warzywa

Na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim 2 września odbyła się V edycja Małopolskiego Święta Warzyw − impreza organizowana przez władzę gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Region ten jest jednym z zagłębi warzywniczych w Polsce. Uprawy warzyw zajmują powierzchnię około 3000 ha.

Odmiany pomidorów na nowy sezon

Odmiany pomidorów na nowy sezon

Hasło Ogrodnicze

XIV Dni Ogrodnika Targi Międzynarodowe, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie k. Kalisza, ze względu na udział większości firm hodowlano-nasiennych obecnych na polskim rynku, były dobrą okazją do przyjrzenia się odmianowej ofercie, m.in. pomidorów uprawianych pod osłonami oraz do zapoznania się z propozycjami tych przedsiębiorstw polecanymi do produkcji w przyszłym sezonie.

Halloweenowa fiesta w Klaistow

Halloweenowa fiesta w Klaistow
>

Październik to miesiąc zbiorów płodów rolnych. Ponadto zbliża się święto Halloween, które w Ameryce jest bardzo rozpowszechniane i kultywowane - czy ta tradycja będzie równie popularna...

Czosnkowe żniwa w Obrażejowicach

Czosnkowe żniwa w Obrażejowicach

Hasło Ogrodnicze

W Obrażejowicach 29 lipca odbyła się VI edycja Małopolskiego Święta Czosnku – imprezy organizowanej przez władze gmin Radziemice oraz Słomniki.

Mechaniczny zbiór warzyw korzeniowych

Mechaniczny zbiór warzyw korzeniowych

Hasło Ogrodnicze

Produkcja warzyw korzeniowych wiąże się z dużą pracochłonnością. Uciążliwość prac, w tym przede wszystkim tych dotyczących zbioru i obróbki pozbiorczej, powoduje, że coraz więcej ogrodników inwestuje w maszyny do mechanicznego zbioru korzeni oraz wyposaża zaplecze produkcyjne w urządzenia do mycia, sortowania i pakowania warzyw.

Ziębla

Ziębla

Hasło Ogrodnicze

Ziębla to podstawowy zabieg uprawowy w okresie przedzimowym. Jej głównym celem jest stworzenie optymalnych warunków powietrzno-wodnych gleby w strefie wzrostu korzeni.

Innowacyjne rozwiązania w pakowaniu warzyw

Innowacyjne rozwiązania w pakowaniu warzyw

Hasło Ogrodnicze

W ostatnich latach konsumenci owoców i warzyw przywiązują coraz więcej uwagi do sposobu, w jaki produkt jest zapakowany i eksponowany. Na półkach sklepowych często spotyka się warzywa oferowane w opakowaniach jednostkowych (torebki foliowe, tacki, pudełka plastikowe, obwoluta z folii, opakowania kartonowe). Aby sprostać tym wymaganiom, holenderski koncern BrimaPack wprowadził na nasz rynek nowe maszyny do pakowania warzyw w folię, m.in. brokułów, kalafiorów, kapust głowiastych i pekińskiej, sałaty kruchej, a nawet melonów.

Paprykowe kreacje w Złotnikach

Paprykowe kreacje w Złotnikach

W gospodarstwie Teodozji Żmuda, w miejscowości Złotniki k/ Krakowa  5 sierpnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmy Syngenta® Poland, Agrimpex, Yara Poland, Novarbo Oy oraz Kohidrex (dystrybutor nasion), podczas którego przedstawiono kilka nowości z oferty organizatorów.

Dla intro- i ekstrawertyków

Dla intro- i ekstrawertyków

Hasło Ogrodnicze

Podczas wolnego, świątecznego popołudnia 7 czerwca rodzina Rybaków z Rudna Górnego k. Krakowa zorganizowała konkurs łowienia ryb na czas z udziałem okolicznych producentów warzyw.

Problemy inżynierii rolniczej: nawożenie

Problemy inżynierii rolniczej: nawożenie

W czasie XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej dotyczącej problemów inżynierii rolniczej, która w czerwcu odbyła się w Międzyzdrojach poruszano również zagadnienia dotyczące nawożenia.

Mechaniczne usuwanie chwastów w szkółkach gruntowych

Mechaniczne usuwanie chwastów w szkółkach gruntowych

Szkółkarstwo

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami zwalczania agrofagów w szkółkach. Chwasty utrudniają wzrost roślin, a straty w plonach są tym większe, im dłużej te niepożądane organizmy im towarzyszą. W trosce o środowisko często odchodzi się od stosowania herbicydów. Prostą i efektywną metodą jest mechaniczne usuwanie chwastów.

Nie tylko siewniki

Nie tylko siewniki

Podczas targów Agrotech w Kielcach można było podziwiać bogatą ekspozycję maszyn rolniczych wykorzystywanych do m.in. uprawy czy siewu.

Warzywa kapustne – odmiany, nawożenie, osłony

Warzywa kapustne – odmiany, nawożenie, osłony

W gospodarstwie Andrzeja Rodaka, w miejscowości Pobiednik Wielki k. Krakowa, odbyło się 20 maja spotkanie zorganizowane przez firmy Syngenta® Poland, Yara Poland, Agrimpex oraz Kohidrex, podczas którego przedstawiono kilka nowości na nadchodzący sezon z oferty organizatorów.

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności