Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Ilona Sprzączka

Ilona Sprzączka
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, pasjonatka roślin ozdobnych. Po ukończeniu studiów magisterskich kontynuowała badania nad ozdobnymi roślinami cebulowymi w ramach pracy doktorskiej, którą obroniła w 2009 r. Od lutego 2006 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress.

Jest redaktor naczelną miesięcznika "Rośliny Ozdobne" oraz redaktorem dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.

Artykuły tego autora

Kwietniowe „Rośliny Ozdobne” o Gardenii i nie tylko

Kwietniowe „Rośliny Ozdobne” o Gardenii i nie tylko
>

Koniec lutego to tradycyjny już termin Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. W tym roku zgromadziły one mniej wystawców – widoczne to było zwłaszcza w...

Wiosna zawitała do Wilanowa

Wiosna zawitała do Wilanowa
>

Oranżenia w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz 10. wypełniła się kwiatami ciętymi tulipanów. Od 16 do 18 marca br. można tam zobaczyć prawie 100 odmian tych roślin o...

W marcowych „Roślinach Ozdobnych” m.in. byliny z górnej półki

W marcowych „Roślinach Ozdobnych” m.in. byliny z górnej półki
>

Rynek roślin ozdobnych nieustannie ewoluuje. Coraz częściej ogrodnicy muszą wyróżnić się mniej typowym asortymentem, podać go w oryginalnej formie i być gotowym na zmianę oferty w...

Kwitnące targi - czyli IPM Essen 2018

Kwitnące targi - czyli IPM Essen 2018

Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) w Essen w Niemczech na dobre wpisały się w kalendarz najważniejszych wystaw „zielonej” branży. Ich tegoroczna, 36. edycja odbyła się 23–26 stycznia. Po raz kolejny była to arena prezentacji nowości, świętowania jubileuszy, rozmów handlowych oraz wymiany doświadczeń. Szerokiej ofercie gatunków ozdobnych (ale i gatunków sadowniczych) towarzyszyły liczne pomysły marketingowe, które liczą się w ostatnich latach nie mniej niż nowe kreacje roślin.

Styczniowe „Rośliny Ozdobne” - m.in. o Plantarium

Styczniowe „Rośliny Ozdobne” - m.in. o Plantarium
>

Pierwszy tegoroczny numer „Roślin Ozdobnych” rozpoczynamy od relacji z 35. edycji targów Plantarium, które – choć są określane jako „szkółkarskie” – mogą być interesujące...

„Rośliny Ozdobne” na Święta - nie tylko poinsecje

„Rośliny Ozdobne” na Święta - nie tylko poinsecje
>

W Polsce w okresie przedświątecznym do dekorowania wnętrz najczęściej wykorzystywane są poinsecja oraz choinki (świerki, jodły, cyprysiki) – także w wersji miniaturowej, posadzone do...

Co w listopadowych „Roślinach Ozdobnych”?

Co w listopadowych „Roślinach Ozdobnych”?
>

Listopad w branży roślin ozdobnych w Polsce kojarzy się niemal wyłącznie z chryzantemami. Czy to jednak jedyny gatunek obecny w tradycji obchodzenia Święta Zmarłych? Okazuje się, że na...

Cyklamenowy show

Cyklamenowy show

W drugim tygodniu listopada (6 – 10. 11) włoska firma Sentier specjalizująca się w produkcji sadzonek roślin ozdobnych zorganizowała jesienną edycję Dni Otwartych, na których w roli głównej obsadzono cyklameny. Na zaproszenie firmy Greenpunkt z Tychów (przedstawiciel tego producenta materiału wyjściowego w Polsce) pokaz zobaczyło kilku ogrodników z Polski.

Chryzantemowa feeria barw

Chryzantemowa feeria barw

Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Złocień produkcją sadzonek chryzantem zajmuje się od 1980 r. Współpracuje z wieloma hodowcami – z przedsiębiorstwami Royal Van Zanten, Floritec, Armada, Gediflora, Syngenta oraz SAS Sauvé-Guittet. Regularnie – co dwa lata – organizuje dla swoich klientów Dni Otwarte w Krzypnicy. Aby ułatwić klientom z dalszych stron Polski zapoznanie się z kolekcją oferowanych odmian, w tym roku druga odsłona tej imprezy odbyła się 10 października w Mirosławicach – w siedzibie firmy Haubitz Polska.

Z naciskiem na chryzantemy cięte

Z naciskiem na chryzantemy cięte

Zakład Ogrodniczy Cichoń z Wielunia co dwa lata organizuje Dni Otwarte. Goście mogą się wówczas zapoznać z bogatą kolekcją chryzantem, których sadzonki produkowane są w tej firmie. W tym roku zorganizowano je 7 i 8 października, a przybyli na spotkanie goście nie zawiedli się – była okazja nie tylko do obejrzenia „żywego” katalogu odmian, ale także do porozmawiania ze specjalistami o uprawie chryzantem.

W październikowych „Roślinach Ozdobnych” - targowo

W październikowych „Roślinach Ozdobnych” - targowo
>

W najnowszym, październikowym numerze "Roślin Ozdobnych" przedstawiamy obszerną relację z 25. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, największej branżowej imprezy w Europie...

Roślinne medalistki Zieleni to Życie

Roślinne medalistki Zieleni to Życie

Za nami jubileuszowa, 25. Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie. Na pierwszy plan zawsze wysuwają się na niej rośliny – krzewy i drzewa ozdobne (ale i owocowe), pnącza i byliny. W dniach 31 sierpnia – 2 września w halach EXPO XXI Warszawa jak co roku można było zobaczyć wiele nowości  i podpatrzyć, co w szkółkarskiej i związanej z urządzaniem terenów zieleni branży piszczy. Ważną częścią wystawy są konkursy, bowiem podnoszą rangę tej imprezy i są dobrym narzędziem promowania wyłonionych zwycięzców.

Ukłon w stronę florystów, czyli Flower Expo Polska

Ukłon w stronę florystów, czyli Flower Expo Polska

Razem z 25. Międzynarodową Wystawą Zieleń to Życie od 31 sierpnia do 2 września odbywała się druga edycja targów Flower Expo Polska, na której zaprezentowano nie tylko kwiaty cięte, ale i rośliny doniczkowe. Zamysłem jej pomysłodawców – organizacji BureauSierteelt.nl – było stworzenie platformy handlowej łączącej Zachód ze Wschodem.

Przyszłoroczne hity balkonowo - rabatowe

Przyszłoroczne hity balkonowo - rabatowe

Rośliny Ozdobne

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców, producentów i dostawców roślin ozdobnych, co roku wybiera najlepsze kreacje roślin balkonowo-rabatowych, które są przełomem w hodowli i wyróżniają się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Pod koniec ub.r. ogłoszono cztery złote medalistki ostatniego konkursu. Zwycięskie odmiany będą dostępne na rynku detalicznym w 2018 r.

W oczekiwaniu na wiosnę - Gardenia 2017

W oczekiwaniu na wiosnę - Gardenia 2017

W pierwszy marcowy weekend (2–4 marca) odbyły się XI Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na powierzchni ponad 39 000 m 2 swoją ofertę zaprezentowało ok. 600 wystawców.

Goździki – drgnięcie w górę

Goździki – drgnięcie w górę

Rośliny Ozdobne

Podczas ostatnich Dni Otwartych Gospodarstw Ogrodniczych „V. R. Turscy” i „A. P. Szerypo” kolekcji chryzantem towarzyszyła prezentacja goździków szklarniowych oraz innych produkowanych tam roślin (m.in. doniczkowych celozji oraz gatunków o ozdobnych liściach wykorzystywanych do dekorowania wnętrz). Ciekawe nowości pojawiły się w asortymencie goździków, których ukorzenione sadzonki oferują te gospodarstwa ze Rzgowa.

IPM Essen - na rozpoczęcie sezonu

IPM Essen - na rozpoczęcie sezonu

Jedna z najważniejszych w roku w branży roślin ozdobnych imprez – targi Internationale Pflanzenmesse (IPM) Essen – odbyła się 23–26 stycznia. Na jej 35. edycję przyjechało ok. 57 tys. gości, z czego ponad 38% stanowili zwiedzający z zagranicy (na uwagę zasługuje fakt, że prawie 98% z nich to osoby profesjonalnie związane z branżą). Po raz kolejny wystawa ta udowodniła, że jest ważnym miejscem prezentacji nowości, inspiracji oraz miejscem komunikacji w „zielonym” biznesie. Swoją ofertę w Essen zaprezentowało 1577 wystawców z 45 krajów na świecie.

Weekend z chryzantemami

Weekend z chryzantemami
>

Tradycyjnie tuż przed najpopularniejszym w Polsce terminem sprzedaży chryzantem – okresem przed dniem Wszystkich Świętych – firmy oferujące sadzonki chryzantem zapraszają swoich klientów...

Powiew egzotyki, czyli Flower Expo Polska

Powiew egzotyki, czyli Flower Expo Polska

Organizowanej od 24 lat Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie” (1 – 3 września) po raz pierwszy w tym roku towarzyszyły targi Flower Expo Polska dedykowane kwiatom ciętym i roślinom doniczkowym. Prezentowany na nich asortyment uzupełnił ofertę roślin szkółkarskich, którym poświęcona jest wystawa „Zieleń to Życie” i miał zachęcić do przyjechania do warszawskiego Centrum Expo XXI także innych przedstawicieli szeroko pojętej branży kwiaciarskiej.

Hity na 2017 r.

Hity na 2017 r.

Rośliny Ozdobne

Zrzeszająca hodowców, producentów i dostawców roślin ozdobnych międzynarodowa organizacja Fleuroselect, której celem jest ocena, ochrona prawna i promocja odmian, co roku przyznaje złote medale nowościom. Spośród testowanych w uprawie polowej w całej Europie nowych kreacji eksperci Fleuroselectu i niezależne jury nagrodziło w tym roku trzy rośliny. Na rynku detalicznym będą one dostępne w 2017 r.

Nagrody Szklanego Tulipana 2016

Nagrody Szklanego Tulipana 2016

Rośliny Ozdobne

Każdego roku największa na świecie aukcja kwiatowa Royal FloraHolland przyznaje ogrodnikom i hodowcom roślin ozdobnych nagrody Szklanego Tulipana (Glazen Tulp). To prestiżowe wyróżnienie trafia w ręce dostawców najbardziej obiecujących produktów kwiaciarskich wprowadzonych do obrotu na giełdę.

Podążając za rynkowymi zmianami

Podążając za rynkowymi zmianami

Producenci doniczkowych roślin ozdobnych nie zawsze mogą uprawiać to, co im się podoba. Oczekiwania odbiorców końcowych często znacznie różnią się od preferencji ogrodnika, który – chcąc utrzymać się w branży – musi się w takiej sytuacji odnaleźć.

Hortulus w Dobrzycy - perła na Północy

Hortulus w Dobrzycy - perła na Północy

Szkółkarstwo

Należąca do Iwony i Piotra Bigońskich firma Hortulus jest dowodem na to, że w branży szkółkarskiej upór i pracowitość popłacają. Pochodzący z Wielkopolski ogrodnicy na Pomorze trafili nieco przez przypadek, ale świetnie ten zbieg okoliczności wykorzystali. W Dobrzycy stworzyli bowiem wyjątkową atrakcję turystyczną, pełniącą przede wszystkim rolę edukacyjną i promocyjną, propagując zakładanie ogrodów i uprawę roślin. Przedsiębiorstwo Hortulus odwiedziłam na początku czerwca br. razem z uczestnikami konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Osłonki w świątecznym wydaniu

Osłonki w świątecznym wydaniu

Wystawa „Zieleń to Życie” (w tym roku odbyła się między 3 a 5 września), poza producentami roślin ozdobnych skupia także wiele firm dostarczających nawozy, podłoża, maszyny, pojemniki i inne akcesoria niezbędne w gospodarstwie ogrodniczym. Podczas ostatniej edycji najwięcej nowości pojawiło się na rynku doniczek i innych pojemników produkcyjnych.

Zwycięskie odmiany na wystawie „Zieleń to Życie”

Zwycięskie odmiany na wystawie  „Zieleń to Życie”

Podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” Związek Szkółkarzy Polskich organizuje „Konkurs Roślin – Nowości”, którego celem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian na rynku. W tym roku wystawcy zgłosili 25 kandydatek do nagród.

Wartościowe byliny

Wartościowe byliny

Rośliny Ozdobne

Podczas spotkania członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Bylin (Internationale Stauden-Union – ISU), które odbyło się 10–15 sierpnia 2014 r. w Horgen w Szwajcarii, ogłoszono listę najbardziej obiecujących nowych odmian bylin.

Najefektowniejsza roślina balkonowo-rabatowa

Najefektowniejsza roślina balkonowo-rabatowa

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect podała cztery kandydatki do tytułu najbardziej zaskakującej nowej odmiany rośliny balkonowo-rabatowej (wywołującej wśród odbiorców w punktach sprzedaży efekt „wow”).

Owocowe na topie

Owocowe na topie

Szkółkarstwo

Charakterystyczną cechą Międzynarodowych Targów Roślin (Internationale  Pflanzenmesse – IPM) jest bardzo szeroka formuła – w Essen można się zapoznać z ofertą roślin, maszyn i urządzeń do produkcji ogrodniczej, z asortymentem typowym dla kwiaciarń czy pracowni florystycznych. Wśród prezentowanych roślin największy udział mają gatunki ozdobne, choć z roku na rok przybywa producentów krzewów i drzew owocowych. W artykule opisuję swoje spostrzeżenia dotyczące sadowniczej części targów IPM, które odwiedziłam między 27 a 30 stycznia br.

Nagrodzone nowości balkonowo-rabatowe

Nagrodzone nowości balkonowo-rabatowe

Rośliny Ozdobne

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów i dystrybutorów materiału wyjściowego, co roku przyznaje złote medale nowym, najbardziej wartościowym odmianom, uznanym za przełom w hodowli. Kandydatki do tytułu poddawane są testom porównawczym w uprawie gruntowej w kilku miejscach w Europie oraz oceniane przez ekspertów organizacji Fleuroselect i niezależnych sędziów. W tym roku wyróżniono sześć kreacji. Rośliny te trafią na rynek w 2016 r.

Doświetlanie storczyków diodami LED

Doświetlanie storczyków diodami LED

Rośliny Ozdobne

Doświadczenia przeprowadzone w firmie PlantResearch International B.V. (działającej przy uniwersytecie w Wageningen w Holandii) dowodzą, że storczyki falenopsis doświetlane diodami LED wytwarzają o 23% więcej kwiatów w porównaniu z roślinami doświetlanymi wysokoprężnymi lampami sodowymi HPS (z ang. high-pressure sodium).

Na walentynki - nie tylko róże

Na walentynki - nie tylko róże
>

Na giełdach kwiatowych panuje istna gorączka, a to za sprawą jednego z ważniejszych kwiaciarskich świąt – Dnia Zakochanych (14 lutego).

Roślina doniczkowa w prezencie

Roślina doniczkowa w prezencie

Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) w Essen (w tym roku odbyły się w dniach 27–30 stycznia), to nie tylko wielka arena nowych odmian, ale także pokaz licznych pomysłów marketingowych wspomagających sprzedaż roślin ozdobnych. Rozwija się zwłaszcza idea proponowania roślin doniczkowych jako prezent.

W Essen na przekór zimie

W Essen na przekór zimie
>

Targi IPM (Internationale Pflanzenmesse) w niemieckim Essen uznawane są za największą imprezę branżową na świecie. W 33. edycji tego wydarzenia, która potrwa jeszcze do piątku 30 stycznia...

Najbardziej obiecujące produkty kwiaciarskie

Najbardziej obiecujące produkty kwiaciarskie

W czwartkowy wieczór (15 stycznia 2015 r.) przedstawiciele holenderskiej organizacji FloraHolland po raz kolejny wręczyli nagrody Szklanego Tulipana (FloraHolland Glazen Tulp Award) najbardziej obiecującym produktom kwiaciarskim wprowadzanym do obrotu na giełdę kwiatową. Zwycięzców wytypowano w czterech kategoriach.

Z bagażem 20 lat

Z bagażem 20 lat

Szkółkarstwo

Szkółka Green Market, której właścicielem jest Włodzimierz Flejszer, świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. W tym czasie z jednohektarowego gospodarstwa produkującego 25 tys. roślin zmieniła się ona w „zieloną” fabrykę, którą rocznie opuszcza ok. 1 mln krzewów i drzew ozdobnych.

Obiecujący chitozan w uprawie frezji

Obiecujący chitozan w uprawie frezji

Znanych jest wiele wyników doświadczeń wskazujących na korzystne działanie chitozanu na rośliny. Ten naturalny polimer β-1,4-D-glukozaminy, pozyskiwany przez deacetylację chityny (głównego składnika budulcowego pancerzy skorupiaków, owadów oraz ścian komórkowych grzybów i bakterii) stymuluje wiele procesów fizjologicznych i biochemicznych, zachodzących w roślinach.

Syningia – uprawa nie dla każdego

Syningia – uprawa nie dla każdego

Produkcja roślin doniczkowych wykorzystywanych do dekorowania wnętrz w ostatnich latach została w Polsce mocno ograniczona (zwłaszcza gatunków o ozdobnych liściach), ze względu na duże ilości tego towaru napływające na nasz rynek z Zachodu. Przed tą tendencją wybroniły się rośliny wrażliwe na transport, np. syningie (zwane też gloksyniami).

Roślinne laureatki

Roślinne laureatki

Tradycją warszawskiej wystawy „Zieleń to Życie” stał się Konkurs Roślin - Nowości. Na 22. drugiej edycji tej imprezy, która odbyła się 28–30 sierpnia, do rywalizacji ocenianej przez jury zgłoszono 37 roślin.

Kandydatki do Złotego Medalu Fleuroselect

Kandydatki do Złotego Medalu Fleuroselect

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych i producentów materiału wyjściowego, co roku przyznaje złote medale nowym odmianom uznanym za „przełom w hodowli”. Kandydatki do Złotego Medalu ocenia grono 30 ekspertów z branży (m.in. producenci, właściciele centrów ogrodniczych, dziennikarze). W tym roku także osoby spoza jury mogły zagłosować na roślinę, która wywołała u nich zachwyt.

Przełom w hodowli kalibrachoi

Przełom w hodowli kalibrachoi
>

Tradycyjnie podczas FlowerTrials®, czyli Dni Otwartych firm hodowlano-nasiennych oferujących głównie materiał wyjściowy roślin balkonowo-rabatowych, można zapoznać się z licznymi...

Sezon w pełni

Sezon w pełni

Wiele gospodarstw ogrodniczych w Polsce zajmujących się uprawą różnorodnych roślin ozdobnych nastawionych jest na sprzedaż detaliczną. Nierzadko odbywa się ona na miejscu, co z jednej strony jest wygodne, z drugiej zaś – bywa uciążliwe. Taki punkt sprzedaży detalicznej prowadzą przy swoim gospodarstwie Maria i Antoni Bucikiewiczowie z Kalisza, w czym bardzo pomaga im ich córka Paulina.

Egzotyka po śląsku

Egzotyka po śląsku

Rośliny Ozdobne

Uprawa storczyków cymbidium na kwiaty cięte to w Polsce branża niszowa. Do nielicznych ogrodników zajmujących się ich produkcją należą Patrycja i Patryk Staniendowie z Raciborza. Choć zdobyli wieloletnie doświadczenie przy uprawie róż w Holandii, po powrocie do kraju postanowili poświęcić się uprawie cymbidium. Zgodnie twierdzą, że była to trafna decyzja.

Hity na przyszły sezon

Hity na przyszły sezon

Rośliny Ozdobne

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych i producentów materiału wyjściowego, co roku przyznaje złote medale nowym odmianom uznanym za „przełom w hodowli”. W tym roku wyróżniono cztery takie kreacje, które na rynku mają być powszechnie dostępne w 2015 r. (w tym sezonie będą oferowane ich próbne partie).

Bodziszek ‘Rozanne’ rośliną stulecia

Bodziszek ‘Rozanne’ rośliną stulecia

Rośliny Ozdobne

Kiedy 24 lata temu Rozanne Waterer i jej mąż Donald zauważyli na rabacie z bodziszkami ( Geranium sp .) w swoim ogrodzie w Kilve w hrabstwie Somerset (Wielka Brytania) różniący się od innych okaz, pomyśleli, że mają „roślinnego intruza”. Zwrócił on jednak ich uwagę silniejszym od pozostałych bodziszków wzrostem, większymi liśćmi oraz dużymi, fioletowoniebieskimi kwiatami.

Poprawić trwałość kwiatów

Poprawić trwałość kwiatów

Rośliny Ozdobne

Jednym z tematów wykładów na konferencji naukowej pt. „Ogrodnictwo ozdobne sektorem gospodarki narodowej” była trwałość kwiatów.

Nagrody Szklanego Tulipana rozdane

Nagrody Szklanego Tulipana rozdane

Jak co roku, holenderska organizacja FloraHolland przyznała 16 stycznia nagrody Szklanego Tulipana (FloraHolland Glazen Tulp Award) najbardziej obiecującym produktom kwiaciarskim wprowadzanym do obrotu na giełdę kwiatową. Zwycięzców wytypowano w 4 kategoriach.

Szkółka to nie tylko biznes

Szkółka to nie tylko biznes

Szkółkarstwo

Piotr Konieczko z Gogolina nie ma „wychuchanego” gospodarstwa, w którym rośliny jak z katalogu są ustawione w równych rzędach. Jest za to właścicielem szkółki, w której można znaleźć prawdziwe osobliwości poszukiwane przez koneserów, a sam ze zdobytych zrazów rzadko spotykanych odmian potrafi się niezmiernie cieszyć.

Róże w różnych obiektach

Róże w różnych obiektach

Hasło Ogrodnicze

Produkcja róż na kwiaty cięte w polskich warunkach związana jest z wysokimi nakładami energetycznymi. Rozpatrując zatem modernizację lub budowę nowych obiektów, ogrodnik uwzględnia aspekt oszczędności energii. Producenci róż często zmagają się ponadto z odpowiednim doborem odmiany, która będzie się sprawdzała pod danym rodzajem osłon.

Nowe czasopismo „Rośliny Ozdobne”

Nowe czasopismo „Rośliny Ozdobne”

Od stycznia 2014 roku oferta wydawnictwa Plantpress powiększy się o nowy tytuł - "Rośliny Ozdobne".

Egzotyczny biznes

Egzotyczny biznes

Hasło Ogrodnicze

Rośliny z rodziny ananasowatych ( Bromeliaceae ), w tym najpopularniejsze przedstawicielki rodzajów Vriesea , Tillandsia , Aechmea oraz Guzmania , są chętnie wykorzystywane do dekoracji nowoczesnych wnętrz, mimo często niesprzyjających im warunków (głównie suchego powietrza). Bogactwo odmian o atrakcyjnych kwiatostanach, możliwość wyeksponowania w ozdobnych pojemnikach współgrających ze współczesnymi aranżacjami czy dopasowania ich do konkretnego odbiorcy sprzyjają ich sprzedaży.

Wystawa z charakterem

Wystawa z charakterem

Już po raz 21. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” przyciągnęła w dniach 30 sierpnia – 1 września do Warszawy licznych wystawców i zwiedzających.

Nowości z Plantpolu

Nowości z Plantpolu

Hasło Ogrodnicze

Dni Otwarte firmy Plantpol, które odbyły się 28 i 29 czerwca w Zaborzu k. Oświęcimia, były szczególne nie tylko pod względem mnogości zaprezentowanego asortymentu, ale także ze względu na jubileusz 20-lecia istnienia tej spółki.

Energooszczędna produkcja róż

Energooszczędna produkcja róż

Hasło Ogrodnicze

W stacji doświadczalnej Improvement Centre w Bleiswijk w Holandii pracownicy firmy doradczej GreenQ prowadzą liczne badania nad nowymi technologiami w uprawach szklarniowych (czyt. też HO 3/2013). Jeden z projektów dotyczy produkcji róż na kwiaty cięte. Jego głównym założeniem jest znalezienie sposobu na otrzymanie wysokiej jakości towaru przy zmniejszonych nakładach na ogrzewanie obiektu i doświetlanie roślin.

Kalibrachoa – nowości

Kalibrachoa – nowości

Hasło Ogrodnicze

Z danych organizacji Fleuroselect dotyczących wielkości produkcji materiału wyjściowego roślin balkonowo-rabatowych w sezonie 2011/2012 wynika, że wśród gatunków rozmnażanych wegetatywnie wzrosła liczba oferowanych sadzonek kalibrachoi ( Calibrachoa sp .). Roślina ta, nazywana „minipetunią”, ma wiele zalet, które zdają się coraz bardziej doceniać odbiorcy detaliczni. Ich większe zainteresowanie kalibrachoą skłania tym samym hodowców do wzmożonej pracy nad tym gatunkiem i uzyskiwania nowych, ciekawych odmian o cechach lepszych niż ich poprzedniczki.

Kwiatowe Oskary

Kwiatowe Oskary

Hasło Ogrodnicze

Jak co roku, holenderska organizacja FloraHolland przyznała nagrody Szklanego Tulipana (FloraHolland Glazen Tulp) najbardziej obiecującym produktom kwiaciarskim wprowadzanym do obrotu na giełdę kwiatową. Zwycięzców wytypowano w 4 kategoriach.

Nowe odmiany rozchodników

Nowe odmiany rozchodników

Szkółkarstwo

Rozchodniki ( Sedum sp. ) należą do ulubionych bylin Amerykanów, doceniających przede wszystkim łatwość ich uprawy. Także w Europie rośliny te są coraz częściej zauważane – pojawiło się bowiem wiele interesujących odmian o atrakcyjnych liściach i kwiatach. Zainteresowanie nimi wzrasta także dzięki modzie na ogrody bylinowe w stylu angielskim czy założenia, w których główną rolę odgrywają ozdobne turzyce i trawy (a rozchodniki świetnie się z nimi komponują).

Znaki rozpoznawcze – jakość i bogata oferta

Znaki rozpoznawcze – jakość i bogata oferta

Hasło Ogrodnicze

Produkcja roślin balkonowo-rabatowych nie należy do najłatwiejszych – ceny uzyskiwane za ten towar pozostawiają wiele do życzenia, klientów raczej nie przybywa, a konkurencja jest spora. Gospodarstwo Haliny i Bogdana Strusów w Pełkiniach nieopodal Jarosławia, specjalizujące się w uprawie „rabatówki” od 16 lat, radzi sobie jednak w tych realiach całkiem dobrze. Jego właściciele postawili bowiem na bardzo szeroki asortyment i wysoką jakość oferowanych roślin, co sprawia, że stałych odbiorców im nie brakuje.

Zjazd producentów wrzosów Gardengirls®

Zjazd producentów wrzosów Gardengirls®
>

9 listopada w Konstantynowie Łódzkim odbył się zjazd producentów wrzosów pączkowych z grupy GardenGirls ® . Te ciekawe rośliny, których pąki się nie otwierają (nie są zatem...

Perła na blokowisku

Perła na blokowisku

Szkółkarstwo

Zdarza się czasem, że założone wiele lat temu gospodarstwa ogrodnicze w wyniku zmian administracyjnych znajdują się po jakimś czasie w granicach miast. Niewiele jest jednak takich, które powstały nieopodal centrum i funkcjonują do dziś.

Jubileusz pod znakiem lilii

Jubileusz pod znakiem lilii

Hasło Ogrodnicze

Holenderska firma Van den Bos z Honselersdijk to znany producent materiału wyjściowego roślin „cebulowych” z kilku rodzajów – lilia, frezja oraz cantedeskia.

Kwiaciarskie zapowiedzi na Horti Fair 2012

Kwiaciarskie zapowiedzi na Horti Fair 2012

Hasło Ogrodnicze

W ostatnich latach, co prawda, ubyło na targach Horti Fair firm działających w branży roślin ozdobnych, ale grono wiernych wystawców nadal prezentuje na nich swoje oferty. Co roku w Amsterdamie pokazywane są także nowości.

Trzy kolory

Trzy kolory

Hasło Ogrodnicze

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect na corocznym zebraniu jej członków ogłosiła 6 lipca w Castel Brando we Włoszech laureatkę konkursu FleuroStar mającego na celu wybranie najbardziej zaskakującej odmiany rośliny balkonowo-rabatowej (wywołującej wśród odbiorców w punktach sprzedaży efekt „wow”).

Szkółka na szóstkę

Szkółka na szóstkę

Szkółkarstwo

Krzysztof Bielicki specjalizuje się w uprawie roślin wrzosowatych od prawie 30 lat. Początkowo zdobywanie nowych odmian tych roślin i ich rozmnażanie było przede wszystkim pasją, dość szybko jednak przerodziło się w profesjonalną działalność szkółkarską. Obecnie w szkółce „Bielicki” w Nowych Olszynach nieopodal Płońska rocznie produkuje się 700 000 roślin.

Złote medale Fleuroselect 2013

Złote medale Fleuroselect 2013

Hasło Ogrodnicze

Organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów materiałów wyjściowych, co roku przyznaje złote medale nowym odmianom. Materiał wyjściowy roślin laureatek będzie powszechnie dostępny w przyszłym roku.

„Skarby ogrodów” czyli jubileuszowa wystawa „Zieleń to Życie”

„Skarby ogrodów” czyli jubileuszowa wystawa „Zieleń to Życie”

W 20. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie”, która odbyła się 24 – 26 sierpnia 2012 r. w Warszawie, pod hasłem „Skarby ogrodów”, wzięło udział około 300 firm z „zielonej” branży. Wśród nich najwięcej było rodzimych szkółkarzy (znaczna ich część należy do Związku Szkółkarzy Polskich, który razem z Agencją Promocji Zieleni jest organizatorem wystawy), ale co roku pojawiają się także firmy, między innymi. z Republiki Czeskiej, Słowacji, Niemiec, Holandii, Belgii.

Róże z potencjałem (cz. II)

Róże z potencjałem (cz. II)

Hasło Ogrodnicze

W pierwszej części artykułu przedstawiłam charakterystykę 16 obiecujących odmian róż szklarniowych o nazwach zaczynających się na litery A–J. Tym razem prezentuję pozostałe kreacje.

Róże z potencjałem (cz. I)

Róże z potencjałem (cz. I)

Hasło Ogrodnicze

Firmy hodowlano-nasienne każdego roku wprowadzają na rynek nowe odmiany roślin ozdobnych, w tym róż z przeznaczeniem do uprawy na kwiaty cięte. Decyzja o wyborze najlepszych kreacji jest dla producenta niezwykle trudna, nie jest on bowiem w stanie przewidzieć ich kariery – czy kwiaty będą cieszyły się zainteresowaniem klientów i czy będzie można uzyskać za nie satysfakcjonującą cenę. Odrębną kwestią jest „sprawdzenie się” danej odmiany w uprawie.

Oryginalne naparstnice

Oryginalne naparstnice

Hasło Ogrodnicze

Brytyjski magazyn ogrodniczy „Horticulture Week” od kilku lat organizuje konkurs pod nazwą „Grower of the Year Awards” mający na celu wyłonienie na tamtejszym rynku m.in. najciekawszych odmian roślin (w tym ozdobnych bylin, drzew lub krzewów, roślin zielnych czy sadowniczych), najlepszych gospodarstw ogrodniczych, szkółek, ale także kampanii reklamowych (w sumie nagrody są przyznawane w 17 kategoriach).

W gąszczu nowości

W gąszczu nowości

Hasło Ogrodnicze

Holenderska firma Vitro Plus oferująca ponad 50 odmian paproci (w tym także przeznaczonych do uprawy w gruncie) wprowadziła ostatnio na rynek kilka nowych taksonów.

Łaciate dodatki

Łaciate dodatki

Hasło Ogrodnicze

Rośliny o ozdobnych liściach zajmują stałą pozycję w produkcji „rabatówki”. Co prawda wybór gatunków i odmian o takich walorach dekoracyjnych jest znacznie mniejszy w porównaniu z tymi kwitnącymi, ale na rynek co roku trafiają atrakcyjne nowości.

Nagrody Szklanego Tulipana rozdane

Nagrody Szklanego Tulipana rozdane

Hasło Ogrodnicze

Co roku na holenderską giełdę kwiatową Flora-Holland trafiają setki nowości – zarówno premierowych odmian roślin ozdobnych, jak i koncepcji marketingowych, które mają pobudzić sprzedaż tego towaru.

Hurtowy rynek roślin ozdobnych. Kraków - z nadzieją na lepsze

Hasło Ogrodnicze

Giełdowa sprzedaż roślin ozdobnych odbywa się w Krakowie już od wielu lat. Przez długi okres brakowało jednak dobrze zorganizowanego miejsca handlu, a skazani na decyzje samorządowców ogrodnicy i kupcy zmuszeni byli zmieniać co jakiś czas jego lokalizację. Od 11 lat handel prowadzony jest wprawdzie w jednym miejscu, przy ulicy Balickiej, ale — mimo poczynionych działań w kierunku poprawy warunków zbytu — nadal trudno je określić mianem profesjonalnej giełdy kwiatowej.

Chryzantemowy show

Hasło Ogrodnicze

Już po raz czwarty Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "Złocień" zorganizowało (tym razem 7 i 8 października) w Krzypnicy (woj. zachodniopomorskie) Dni Otwarte. O coraz mocniejszej pozycji tej firmy w gronie producentów sadzonek chryzantem świadczy duża liczba osób (około 250), które odwiedziły tegoroczną imprezę. Wiele z nich przybyło w okolice Szczecina nawet z bardzo odległych miejsc w Polsce.

Z 20. wystawy „Zieleń to Życie”

Z 20. wystawy „Zieleń to Życie”
fotogaleria

W 20. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie”, która odbyła się 24 – 26 sierpnia 2012 r. w Warszawie, pod hasłem „Skarby ogrodów”, wzięło udział około 300 firm z zielonej...

Dni Otwarte w szkółce R. Bodnar

Dni Otwarte w szkółce R. Bodnar
fotogaleria

Dni Otwarte w Gospodarstwie Ogrodniczym Roman Bodnar w Rogoźnicy nieopodal Strzegomia odbywają się już po raz 6.

Gardenia 2013

Gardenia 2013
fotogaleria

W Poznaniu po raz siódmy odbyły się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Są one kierowane przede wszystkim do właścicieli sklepów i centrów ogrodniczych, osób...

Dni Otwarte firmy Vitroflora

Dni Otwarte firmy Vitroflora
fotogaleria

W dniach 21-23 czerwca w firmie Vitroflora w Trzęsaczu koło Bydgoszczy odbywają się Dni Otwarte. Licznie przybywający klienci tego przedsiębiorstwa – producenci roślin ozdobnych – mają...

Dni Otwarte firmy Plantpol

Dni Otwarte firmy Plantpol
fotogaleria

Dni Otwarte firmy Plantpol, które odbyły się 28 i 29 czerwca w Zaborzu k. Oświęcimia, były szczególne nie tylko pod względem mnogości zaprezentowanego asortymentu, ale także ze względu...

Kwietne fantazje

Kwietne fantazje
fotogaleria

Przy okazji konferencji naukowej "Ogrodnictwo ozdobne sektorem gospodarki narodowej", która odbyła się w dniach 4 - 5 września w SGGW w Warszawie była okazja zwiedzenia wystawy prac...

Chryzantemowe Dni Otwarte

Chryzantemowe Dni Otwarte
fotogaleria

W drugi weekend października dwie firmy oferujące sadzonki chryzantem – Zakład Ogrodniczy Cichoń z Wielunia i Gospodarstwo Turscy ze Rzgowa koło Łodzi– urządziły w siedzibach swoich...

Sympozjum chryzantemowe

Sympozjum chryzantemowe
fotogaleria

W dniach 15-16 listopada w Poznaniu spotkali się producenci i miłośnicy chryzantem, w tym naukowcy zajmujący się tymi roślinami. To sympozjum chryzantemowe, organizowane przez prof. Tadeusza...

Gardenia 2014

Gardenia 2014
fotogaleria

Od 27 lutego do 1 marca odbywały się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Impreza ta jest dobrym miejscem spotkań...

Migawki z FlowerTrials®

Migawki z FlowerTrials®
fotogaleria

W tegorocznych (10–13 czerwca) FlowerTrials ® – Dniach Otwartych firm hodowlano-nasiennych oferujących głównie rośliny balkonowo-rabatowe (w tym byliny), ale także doniczkowe...

Kolory lata w Warszówku

Kolory lata w Warszówku
fotogaleria

28 czerwca firma Syngenta/FloriPro Services ® zorganizowała Dni Otwarte w Gospodarstwie Ogrodniczym Małgorzaty i Marcina Głowackich w Warszówku nieopodal Starachowic. Zaprezentowano na nich...

Ukwiecone Łazienki Królewskie

Ukwiecone Łazienki Królewskie
fotogaleria

29 czerwca firma Florensis oferująca materiał wyjściowy roślin balkonowo-rabatowych zorganizowała Dni Otwarte. Pokaz urządzono w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Na wystawę przybyło...

Z targów „Zieleń to Życie”

Z targów „Zieleń to Życie”
fotogaleria

Na trwających w dniach 28-30 sierpnia targach "Zieleń to Życie" głównymi bohaterkami są rośliny...

„Zieleń to Życie” 2014

„Zieleń to Życie” 2014
fotogaleria

22.Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie po raz kolejny przyciągnęła w dniach 28-30 sierpnia do Warszawy producentów roślin ozdobnych (głównie bylin, krzewów i drzew) oraz dostawców...

20-lecie SPORC

20-lecie SPORC
fotogaleria

Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC), zrzeszające w swoich szeregach producentów m.in. tulipanów, narcyzów, lilii, cantedeskii, kosaćców i wielu innych ozdobnych...

Chryzantemowe święto w Strojcu

Chryzantemowe święto w Strojcu
fotogaleria

11 i 12 października Zakład Ogrodniczy Produkcji Sadzonek Chryzantem Kazimierz Pychyński zaprosił ogrodników na Dni Otwarte. Na spotkaniu, zorganizowanym z nowej siedzibie firmy w Strojcu,...

Chryzantemy z Gawartowej Woli

Chryzantemy z Gawartowej Woli
fotogaleria

18 i 19 października firma Volmary, znany dostawca materiału wyjściowego roślin balkonowo-rabatowych, urządziła w swojej siedzibie w Gawartowej Woli pokaz odmian chryzantem polecanych do...

Z targów IPM 2015

Z targów IPM 2015
fotogaleria

Targi IPM (Internationale Pflanzenmesse) w niemieckim Essen uznawane są za największą imprezę branżową na świecie. W 33. edycji tego wydarzenia, która potrwa jeszcze do 30 stycznia bierze...

Roślina doniczkowa w prezencie

Roślina doniczkowa w prezencie
fotogaleria

Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) w Essen to nie tylko wielka arena nowych odmian, ale także pokaz licznych pomysłów marketingowych wspomagających sprzedaż...

VII Wystawa Tulipanów w Wilanowie

VII Wystawa Tulipanów w Wilanowie
fotogaleria

Po raz siódmy zorganizowano Wystawę Tulipanów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie-. Impreza ta, odbywająca się zawsze po 8 marca, w tym roku była świetną okazją do zainaugurowania...

Międzynarodowe Targi Tulipanów 2015

Międzynarodowe Targi Tulipanów 2015
fotogaleria

Impreza ta, w tym roku organizowana już po raz siódmy w długi majowy weekend przez firmę Grażyny i Bogdana Królików z Chrzypska Wielkiego (Wielkopolska) przyciągnęła tłumy zwiedzających...

Dni Otwarte w Platpolu Zaborze

Dni Otwarte w Platpolu Zaborze
fotogaleria

26-27 czerwca w firmie Plantpol Zaborze odbywają się Dni Otwarte. Impreza organizowana co dwa lata przyciąga klientów tego przedsiębiorstwa z całej Polski. Mają oni okazję zapoznać się z...

Dni Otwarte firmy Florensis

Dni Otwarte firmy Florensis
fotogaleria

W pięknej scenerii wojsławickiego arboretum firma Florensis, dostawca materiału wyjściowego roślin balkonowo-rabatowych, bylin oraz ziół, zorganizowała w ostatni czerwcowy weekend Dni...

Pokaz w Gawartowej Woli

Pokaz w Gawartowej Woli
fotogaleria

W ostatni lipcowy weekend (25 – 26.07. 2015 r.) firma Volmary zorganizowała w Gawartowej Woli Dni Otwarte. Zaprezentowano na nich bogatą kolekcję roślin balkonowych i rabatowych w pojemnikach...

Chryzantemy cięte – trzon oferty

Chryzantemy cięte – trzon oferty
fotogaleria

10 i 11 października Zakład Ogrodniczy Cichoń, specjalizujący się w produkcji sadzonek chryzantem, zorganizował po raz kolejny Dni Otwarte w siedzibie firmy w Wieluniu.

Nie tylko chryzantemy

Nie tylko chryzantemy
fotogaleria

W drugi październikowy weekend (10-11.10) Gospodarstwo Ogrodnicze Turscy zorganizowało Dni Otwarte swojej firmy. Gospodarze spotkania zaprezentowali na zagonach produkcyjnych kwiaty cięte...

IPM Essen 2016

IPM Essen 2016
fotogaleria

Organizowane pod koniec stycznia (w tym roku w dniach 26 – 29.01) w niemieckim Essen Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) zawsze pozwalają zapomnieć o panującej...

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności