Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Katarzyna Kupczak

Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych).

Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.

Artykuły tego autora

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności

Temat zawarty w tytule staje się z dnia na dzień modniejszy. Coraz większa pula konsumentów o tym mówi i domaga się żywności – zgoła całkowicie bez pozostałości obcych substancji. Właśnie „obcych substancji”. Bo trzeba podkreślić, że wyprodukowanie żywności bez pozostałości obcych substancji jest po prostu niemożliwe. Jeśli tych pozostałości nie będą stanowiły środki ochrony roślin, to w żywności znajdą się substancje bardzo szkodliwe – w formie metabolitów patogenów, które czasami bywają śmiertelnie groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt spożywających takie rośliny lub ich produkty.

Produkcja jabłek – konwencjonalna, na 3, 4 i 0 pozostałości

Produkcja jabłek – konwencjonalna, na 3, 4 i 0 pozostałości

W tym roku wyprodukujemy 4 mln ton jabłek, a może nawet przekroczymy tę wartość. Jest to ilość znacznie przewyższająca polskie zapotrzebowanie. Dlatego też z pewnością liczyć się należy z wygórowanymi standardami nabywców, bo będą mieli w czym wybierać. Postawią na owoce najwyższej jakości organoleptycznej i biologicznej. Gwarancji zadowalających cen nie dają, ale przynajmniej kupią surowiec. Jak więc pokonać potężną konkurencję? Wskazówek udzielali przedstawiciele i doradcy firmy Agrosimex na spotkaniu, które zorganizowali w Golianach 25 lipca.

Z Forum Doradców Warzywniczych: sezon zaskakujący pod wieloma względami

Z Forum Doradców Warzywniczych: sezon zaskakujący pod wieloma względami

Letnia pogoda utrzymująca się nieprzerwanie przez prawie trzy miesiące, począwszy od kwietnia nastręcza w tym sezonie wiele problemów. Przyspieszona wegetacja i kłopoty z trafieniem „w punkt” z agrotechniką, wczesne pojawianie się agrofagów…. Ale żeby efekt podlewania roślin także okazał się dla nich zabójczy i stanowił dodatkowy element trudności w produkcji? – to już w tym roku wielkie zaskoczenie…  O tym i innych zagadnieniach dyskutowano podczas Forum Doradców Warzywniczych, które odbyło się 27 czerwca w Warzywniczej Stacji Doświadczalnej Bayer w Bedlnie

Forum Doradców Sadowniczych: niestandardowy sezon pod znakiem trzech P

Forum Doradców Sadowniczych: niestandardowy sezon pod znakiem trzech P

W Sadowniczej Stacji Badawczej firmy Bayer w Kozietułach Nowych, zlokalizowanej w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Cieślaków odbyło się 14 czerwca kolejne, a pierwsze w tym sezonie, terenowe spotkanie członków Forum Doradców Sadowniczych. Dyskutowano nad wieloma problemami dotykającymi gospodarstwa sadownicze w tym niestandardowym roku, a także o tym, co przed nami, z czym się trzeba będzie zmierzyć. Każdy z prelegentów, także uczestnicy szczególny nacisk kładli na: pogodę, produkcję i pozostałości – w efekcie spotkanie odbyło się pod znakiem trzech P.

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Warzywnych

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Warzywnych

Dobór środków do ochrony roślin warzywnych został uzupełniony o kilka fungicydów i insektycydów (tabele 1, 2). Większość tych nowości w rejestrze zawiera substancje czynne znane i używane przez polskich ogrodników, wyjątek stanowi mikroorganizm Isaria fumosorosea , entomopatogeniczny grzyb wywołujący choroby owadów – szkodników roślin, wykorzystywany jako biologiczny insektycyd.

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych

Sezon produkcji owoców w pełni. Powiększa się z każdym miesiącem dobór środków, które mogą być wykorzystywane w strategiach ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Truskawki: akcja – reakcja. A nas wyniki nie zaskakują…

Truskawki: akcja – reakcja. A nas wyniki nie zaskakują…

Zgodnie z zapowiedzią z 11.05., portal wp.pl przeprowadził własne badania truskawek na obecność pozostałości środków ochrony roślin (NDP) na/w owocach. Uzyskane wyniki podsumował w tytule kolejnego tekstu opublikowanego w tym medium: „Sprawdziliśmy, czy w polskich truskawkach są pestycydy. Wyniki zaskakują”.

Parch w 2018 – nie ma mowy o rutynie!

Parch w 2018 – nie ma mowy o rutynie!

Parch jabłoni występuje w większości krajów z tradycjami w produkcji jabłek, jednak warunki klimatyczne Polski sprawiają, że to właśnie nasi sadownicy mają najwięcej problemów z tą chorobą.  Można z roku na rok rozbierać na czynniki pierwsze wszystko co wiadomo o parchu jabłoni, nad czym w Polsce pracowano, i jak latami uczono się z nim walczyć. I nastaje taki sezon jak obecny, gdy wszelka dotychczasowa wiedza wymaga kolejnej weryfikacji. Tej chorobie nie można przeciwdziałać rutynowo. Właściwie w każdym sezonie odsłania swoje kolejne, nieznane oblicze…

Jednak „zły to ptak, co własne gniazdo kala…”

Jednak „zły to ptak, co własne gniazdo kala…”

Na jednym z portali, dokładniej w jego ekonomicznej części pojawił się tekst na temat polskich truskawek, ich wartości odżywczych, zdrowotnych… („Zastanów się dwa razy, zanim zjesz truskawki. Ulubione owoce Polaków są nafaszerowane chemią”). Szkoda pisać więcej o tym materiale, na pewno pozbawionym fachowości i rzetelności… Najbardziej bolesne jest jednak to, że tekst został podparty wypowiedziami Kierownik Katedry Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – niestety po zapoznaniu się z ich treścią – wątpliwego autorytetu. Ale do rzeczy… już i tak dość reklamy dla wspomnianej formy dziennikarskiej (bo dziennikarza obowiązuje rzetelność, sprawdzenie faktów, itp.).

Interaktywny „PORW” trzeba mieć

Interaktywny „PORW” trzeba mieć

Podczas w wielu szkoleń branżowych na temat produkcji ogrodniczej bez pozostałości lub alarmujących o fałszywych środkach ochrony roślin polscy producenci uważają, że wszystko i wszyscy sprzysięgają się przeciwko nim. I właśnie ich – ogrodników chcą oskarżyć o całe zło, błędy oraz „pewnie i utratę rynków zbytu”. Sporo podczas dyskusji jest demagogii, ale często padają też z ust ogrodników wypowiedzi, które świadczą o tym, że występujący jest hermetyczny na wszelkie apele oraz wskazówki odnośnie aktualnej ochrony. „Program…” ma jeden od nastu lat i wie… A przecież zmiany w ochronie zachodzą tak dynamicznie, że aktualizacje „Programów ochrony…” muszą być przygotowywane co najmniej raz w roku, jeśli nie częściej.

Uzupełnienie PORS 2018

Uzupełnienie PORS 2018
>

Po uprzednim uzupełnieniu PORS ( dostępnym tutaj ) podczas kolejnej analizy rejestru środków ochrony roślin...

„Zero tolerancji”? Czyżby?

„Zero tolerancji”? Czyżby?

Zero tolerancji byłoby wtedy, gdyby ujawniono dane polskich podmiotów, które eksportują towar pochodzenia roślinnego złej jakości i przez które ponosimy straty, wizerunkowe na pewno. Wiele osób ma poczucie że sprawy tak ciężkiego kalibru „zamiatane są pod dywan”. Dlaczego? Czyżby decydujący o tym mieli „nieczyste sumienie”? Bo tak naprawdę tylko ten, który postępuje zgodnie z prawem, nie boi się wyciągnąć konsekwencji wobec przestępcy.

Interaktywny „Program Ochrony Roślin Warzywnych” na 2018 r.

Interaktywny „Program Ochrony Roślin Warzywnych” na 2018 r.

Wydawnictwo Plantpress przygotowało na 2018 r. innowacyjny „Program Ochrony Roślin Warzywnych”. Przy jego opracowaniu autorzy wykorzystali dostępne informacje dotyczące środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce, praktyczną wiedzę zdobytą przez lata pracy w branży ochrony roślin warzywnych, a także możliwości techniki. Efekt to pierwszy na rynku interaktywny program ochrony roślin warzywnych.

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych 2018

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych 2018

Od czasu, gdy otrzymali Państwo nasz „Program…” do ręki, pojawiło się w „Rejestrze środków ochrony roślin…” kilka nowych produktów z grupy fungicydów i jeden zoocyd. Publikujemy informacje o nich (pełny zakres rejestracji, zarówno dotyczących drzew, jak i krzewów owocowych), w formie tabelarycznej.

„Mszyca nie siada”

„Mszyca nie siada”

To sparafrazowanie dość popularnego powiedzenia stało się hasłem reklamowym nowego środka ochrony roślin połączonych firm Dow AgroSciences i DuPont. Selektywny, przeznaczony do zwalczania owadów ssących produkt pojawi się na rynku już wkrótce, być może jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lub na jego początku – informował zebranych 30 stycznia na konferencji w Sandomierzu Sławomir Kutryś, specjalista ds. marketingu w firmie Dow AgroSciences.

„Program Ochrony Roślin Sadowniczych” - zmiany w 2018 roku

„Program Ochrony Roślin Sadowniczych” - zmiany w 2018 roku

Przygotowywane przez wydawnictwo Plantpress programy ochrony już dawno przestały być wyłącznie zbiorem tabel zawierających dawki środków ochrony roślin i suche fakty im towarzyszące. W naszym „Programie…” znaleźć można dodatkowo informacje uwzględniające zmiany na bieżąco zachodzące w przepisach, obrocie handlowym, itp. Liczymy, że uda nam się w ten sposób, chociaż częściowo pomóc Państwu w zapobiegnięciu konsekwencjom niepełnej wiedzy/nieznajomości: prawa, obecnej sytuacji w produkcji roślinnej, czy orientacji w światowych trendach handlowych, itp.

Interaktywny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych” na 2018 r.

Interaktywny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych” na 2018 r.

Wydawnictwo Plantpress przygotowało na 2018 r. innowacyjny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych”. Przy jego opracowaniu autorzy wykorzystali dostępne informacje dotyczące środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce, praktyczną wiedzę zdobytą przez lata pracy w branży ochrony roślin sadowniczych, a także możliwości techniki. Efekt to pierwszy na rynku interaktywny program ochrony roślin sadowniczych.

Z plamami – to samo zdrowie!!!!????

Z plamami – to samo zdrowie!!!!????

Te jabłka, dostępne w warszawskim sieciowym sklepie oferującym żywność ekologiczną, są dla mnie rewelacyjne! Wystarczy wizyta w takim jednym punkcie i dysponuję objawami (także fotografiami) większości chorób przechowalniczych występujących na tych owocach. I to cały pożytek z tego towaru.

Co się stało z ceną jabłek dla przetwórstwa? Rozmowa z posłem Markiem Kwitkiem

Co się stało z ceną jabłek dla przetwórstwa? Rozmowa z posłem Markiem Kwitkiem

Handel jabłkami dla przemysłu w tym roku przebiegał do pewnego momentu nieźle. Cena w skupach, dyktowana przecież przez ostatecznych odbiorców – zakłady przetwórcze, sukcesywnie z tygodnia na tydzień rosła do tego stopnia, że w poniedziałek, 28 sierpnia osiągnęła poziom 80–85 groszy za kilogram, a w niektórych rejonach nawet 90 gr. Nie była być może rewelacyjna ale, jak twierdzą sadownicy – zadowalająca.

Forum Doradców Sadowniczych - na podsumowanie pierwszej części sezonu

Forum Doradców Sadowniczych - na podsumowanie pierwszej części sezonu

Pierwsze w tym sezonie spotkanie Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer odbyło się 9 czerwca w gospodarstwie Dariusza Cieślaka w Kozietułach Nowych.

Produkty, technologie i usługi – nowości Agrosimeksu na sezon 2017

Produkty, technologie i usługi – nowości Agrosimeksu na sezon 2017

Od 26 lat działa na polskim rynku rodzinna firma w 100% z polskim kapitałem, będąca dystrybutorem, ale także właścicielem (pod własnymi markami) produktów, technologii i usług przeznaczonych dla rolnictwa. Jej główna siedziba zlokalizowana jest w Golianach, ale oddziały rozsiane są po Polsce. Z małej „garażowej” firmy rozrosła się przez te lata do liczącego się na polskim rynku przedsiębiorstwa – tak obecnie wygląda biznes założony przez Wiesławę i Leszka Barańskich w 1991 r., czyli Agrosimex.

Program Ochrony Warzyw 2017 – uzupełnienie

Program Ochrony Warzyw 2017 – uzupełnienie
>

Z początkiem bieżącego roku nakładem naszego wydawnictwa ukazał się „Program Ochrony Roślin Warzywnych na 2017 r.” Uwzględniliśmy w nim informacje dotyczące środków ochrony roślin,...

PORS 2017 - uzupełnienie dla jagodowych, truskawki i leszczyny

PORS 2017 - uzupełnienie dla jagodowych, truskawki i leszczyny
>

Do dyspozycji plantatorów owoców jagodowych, truskawek oraz leszczyny przygotowaliśmy w tym roku trzy programy ochrony. Poza ogólnym, prezentującym zalecenia ochrony wielu ważnych gospodarczo...

Co można, a czego już nie w ochronie drzew owocowych

Co można, a czego już nie w ochronie drzew owocowych

MPS Sad

Produkcja wysokiej jakości owoców to zadanie, które polscy sadownicy z coraz większym sukcesem wykonują. „Jakość” przez nich oferowana to nie tylko produkt doskonały pod względem wyglądu i smaku czy wartości prozdrowotnych… To przede wszystkim towar spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa żywności, czyli niezawierający toksyn pochodzenia mikroorganicznego, gdyż podczas produkcji zabiegi ochronne wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami. Pomocny w tym procesie bywa co roku przygotowywany przez redakcję firmy Plantpress „Program Ochrony Roślin Sadowniczych”, w którym doradzamy sadownikom, jakie antidotum wybrać, aby pozbyć się zagrożenia w danym momencie wegetacji czy po jej zakończeniu, a jednocześnie aby po zabiegu nie został „ślad” w żywności. Zatem jakie zmiany na nowy sezon…?

Woreczki wodnorozpuszczalne – polski patent na japoński produkt

Woreczki wodnorozpuszczalne – polski patent na japoński produkt

Rutyna w ochronie roślin, zarówno związana z wyborem odpowiedniego środka, jak i sposobem jego użycia, często przekłada się na straty finansowe w gospodarstwie. Od lat apelujemy, o dokładne zapoznanie się z nowościami, jakie w danym sezonie poszczególne firmy proponują rolnikom. Sporo pod tym względem zmieni się od br. także w ofercie firmy Sumi Agro Poland (SAP), która o autorskich, nowatorskich rozwiązaniach informowała podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 lutego w Warszawie.

Polskie jabłka do Chin cz. IV – wytyczne po audycie chińskich ekspertów

Polskie jabłka do Chin cz. IV – wytyczne po audycie chińskich ekspertów

Od 10 do 16 października trwał w Polsce audyt ekspertów chińskich (AQSIQ) pod kątem spełnienia wymagań fitosanitarnych w oparciu o Artykuł 8 podpisanego 20 czerwca 2016 r. Protokołu w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin. Wnioski z tej wizyty prezentowali 27 października w Mszczonowie (fot. 1): Andrzej Chodkowski (fot. 2), Główny Inspektor ORiN, Agnieszka Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Zagranicznej w GIORiN oraz Joanna Tumińska, Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Techniki w GIORiN, podczas Drugiej Konferencji Szkoleniowej „Eksport jabłek do ChRL. Podsumowanie wizyty chińskich inspektorów”. Organizatorem tego spotkania było Biuro Promocji Jakości Sp. z o.o., a program został uzgodniony z GIORiN.

Prezentacja warzywniczych doświadczeń w Bedlnie

Prezentacja warzywniczych doświadczeń w Bedlnie

W miejscowości Bedlno-Wieś k. Kutna, w gospodarstwie warzywniczym Eleonory i Piotra Kapustów, zlokalizowana jest Warzywnicza Stacja Badawcza, w której jej twórca, firma Bayer, prowadzi doświadczenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin w uprawie warzyw. W tym roku wszystkie poletka doświadczalne prezentowały się bardzo dobrze. Dzięki precyzyjnej fertygacji zapewniono roślinom komfortowe warunki wzrostu. Decyzję o tym sposobie nawadniania i nawożenia podjęto po ubiegłorocznym suchym sezonie, w którym część roślin na poletkach uległa zniszczeniu w efekcie niedoborów wody. Spotkania dla doradców zaplanowano od 14 do 16 września.

Dni Ogrodnika – koncepcja, wiedza i umiejętność

Dni Ogrodnika – koncepcja, wiedza i umiejętność

Hasło Ogrodnicze

O liderach na rynku oraz w środowisku ogrodniczym, a także o innowacyjnej ofercie z zakresu informacji branżowych rozmawiam ze Stanisławem Zabarskim, kierownikiem Zespołu Doradczego w powiecie kaliskim Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, dyrektorem Międzynarodowych Targów Dni Ogrodnika.

Pozbiorcza ochrona jabłek i gruszek – już możliwa

Pozbiorcza ochrona jabłek i gruszek – już możliwa
>

Po raz pierwszy w historii polskiej ochrony roślin będziemy mieli możliwość pozbiorczego zabezpieczenia konsumpcyjnych (deserowych) jabłek i gruszek przed chorobami przechowalniczymi. 4...

Polskie jabłka do Chin, cz. II – nadawać się mogą prawie wszystkie

Polskie jabłka do Chin, cz. II – nadawać się mogą prawie wszystkie

Po latach starań zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską a ChRL w sprawie handlu polskimi jabłkami. W Chinach ten nasz produkt eksportowy postrzegany jest jako towar ekskluzywny (o wykwintnym smaku, teksturze i aromacie). Sprawmy, aby również był najdoskonalszy jakościowo i najbezpieczniejszy żywieniowo.

Polskie jabłka do Chin cz. III – przed kolejną wizytą importera

Polskie jabłka do Chin cz. III – przed kolejną wizytą importera

Od 10 do 16 października będzie odbywał się kolejny audyt wybranych losowo polskich sadów i pakowalni, których właściciele zadeklarowali, w formie rejestracji, chęć produkcji jabłek z przeznaczeniem na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej. Kontrolę przeprowadzą przedstawiciele Generalnej Administracji ds. Jakości, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ).

Pepper Show, czyli o odmianach i trendach w uprawie papryki

Pepper Show, czyli o odmianach i trendach w uprawie papryki

Na zaproszenie organizatorów – Monsanto Polska–Seminis, Centrum Ogrodniczego POLGER oraz współorganizatorów – firm Tradecorp i Innvigo przybyli 15 sierpnia do Gruszowa k. Nowego Brzeska ogrodnicy zainteresowani nowościami w uprawie papryki.

Bakterie w sadach

Bakterie w sadach

Opady deszczu, lokalnie gradu, burze z silnymi podmuchami wiatru to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i infekowaniu przez nie kolejnych organów czy następnych roślin. Szczególnie, że podczas takich pogodowych anomalii często dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – zranienia, złamania pędów, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne stają się wrotami infekcji.

O najpilniejszych zabiegach w sadzie…

O najpilniejszych zabiegach w sadzie…

… a także o tym, co nas może czekać w perspektywie mówiono podczas Eventu Sadowniczego w Plenerze pt. „Mój sad – praktyka i ekonomia”, który firmy Agrosimex, DuPont oraz Sadex zorganizowały 22 maja w gospodarstwie Wiesława Mazura w Usarzowie k. Lipnika.   

Znoszenie cieczy roboczej

Znoszenie cieczy roboczej

Informator Sadowniczy

Do strat środków ochrony roślin (ś.o.r.) i nawozów dochodzi m.in. na skutek spływu powierzchniowego. Tracimy te związki także w efekcie przenoszenia z ruchem powietrza cząstek cieczy roboczej poza obszar będący celem zabiegu ochrony czy dokarmiania roślin. O tym, jak zapobiec występowaniu tych niekorzystnych zjawisk, mówiono m.in. podczas szkolenia, które odbyło się pod koniec września ub.r. w Instytucie Ogrodnictwa (IO) w Skierniewicach i 9 października w Tarnowie (w Gospodarstwie Sadowniczym Barbara Kubis „Witaminowa Tłocznia”)*.

Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin

Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin

Ruszyła nowa kampania edukacyjna firmy DuPont Poland, mająca na celu przestrzeganie producentów rolnych przed używaniem środków ochrony roślin wątpliwego pochodzenia, a głównie i przyszłościowo – ograniczenie do minimum tego procederu. O projektach koncernu związanych z tytułowym zagadnieniem informowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w centrali polskiego oddziału, w Warszawie 7 kwietnia.

5 w 10 czyli Sekcja w liczbach

5 w 10 czyli Sekcja w liczbach

Przed dziesięcioma laty rozpoczęła działalność Sekcja – Nowe patogeny i choroby roślin, skupiająca fitopatologów z całej Polski (fot. 1). W tym czasie cyklicznie co dwa lata odbywały się konferencje naukowe poniekąd podsumowujące wszystko, co poszerzyło dorobek naukowy pojedynczych naukowców lub zespołów badaczy nie tylko z Polski. Tegoroczna, piąta już konferencja, odbyła się tradycyjnie w Skierniewicach i tradycyjnie z początkiem kwietnia (6.04.).

Chemia z głową

Chemia z głową

- Tworzymy chemię - mówili podczas konferencji prasowej 25 lutego przedstawiciele BASF - ale możemy wpłynąć na użytkowników, aby stosowali ją z głową. Koncern podejmuje różne działania, aby oferowane przez niego środki były stosowane rozsądnie, bezpiecznie dla środowiska i konsumentów płodów rolnych.

W ochronie koniecznej

W ochronie koniecznej

Takie przesłanie przyświecało większości wystąpień podczas tegorocznej, 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, która odbywała się w Ożarowie Mazowieckim 10 i 11 lutego pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem przewodnim była bowiem „Integrowana ochrona gwarancją wysokiej jakości owoców na eksport i rynek krajowy”. Organizatorzy tego spotkania: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach (fot. 1), firma Bayer Polska (fot. 2), Komitet Ochrony Roślin PAN oraz wydawnictwo Plantpress zapewnili przybyłym wygodę i komfort chłonięcia wiedzy, szczególnie że obszerna tematyka wykraczała także poza ramy tytułu. 

Sezon ochrony sadów 2016 - co nowego?

Sezon ochrony sadów 2016 - co nowego?

W ostatnich dwóch miesiącach 2015 r. (ale także w poprzednich latach - to już chyba jest zasada), niezwykle uaktywnia się zespół rejestracyjny Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe decyzje trafiają na biurko ministra resortu „rzutem na taśmę” praktycznie na finiszu roku. Można mieć wrażenie, że ważny jest bilans… Oby nie gorszy niż przed rokiem!

O przetwórstwie przydomowym bez różowych okularów

O przetwórstwie przydomowym bez różowych okularów

Hasło Ogrodnicze

Małgorzata Solis od lat zajmuje się przetwórstwem przydomowym. Jest doceniana za jakość wyrobów – często wyróżnianych, ale także za doradztwo – uchodzi za niekwestionowanego znawcę tematu. Jak stworzyć przetwórnię w gospodarstwie i jak ją prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami – udziela wskazówek.

Intermag - inwestycje, rozwój, strategia, ekspansja

Intermag - inwestycje, rozwój, strategia, ekspansja

7 października w Olkuszu odbyła się konferencja prasowa firmy Intermag połączona ze zwiedzaniem nowo uruchomionej, innowacyjnej instalacji do produkcji nawozów płynnych i pod postacią ultragranulatu.

Przyszłość w ochronie – doniesienia z platformy warzywniczej

Przyszłość w ochronie – doniesienia z platformy warzywniczej

Specjalny budżet, kilka lokalizacji w Europie, kilkudziesięciu zaangażowanych pracowników, specjalistów ds. badań i rozwoju – oto efekt działalności firmy Bayer CropScience (BCS) w ramach ułatwienia i przyspieszenia transferu wiedzy do praktyki. Zorganizowane przez ten koncern Warzywnicze Stacje Badawcze są dostępne dla doradców nie tylko z Europy. Polscy doradcy, skupieni w strukturze Forum Doradców Warzywniczych przy BCS, mieli we wrześniu okazję do zwiedzenia dwóch z takich platform – jedną z nich była polska (17.09.), a drugą belgijska (30.09.), znajdująca się Roosdaal.

Kompleksowy program ochrony dostosowany do sytuacji na plantacji

Kompleksowy program ochrony dostosowany do sytuacji na plantacji

Firma Bayer CropScience (BCS) zmienia swe oblicze – z koncernu oferującego rolnikom konwencjonalne chemiczne środki ochrony roślin, na partnera w produkcji proponującego w programach ochrony pełne metodyki (z preparatami selektywnymi oraz z biologicznymi) dostosowane do bieżącej sytuacji fitosanitarnej na plantacji. Jak dobierać spośród puli fungicydów, zoocydów i herbicydów, aby uzyskać pożądaną skuteczność ochrony w całym systemie produkcji informowano podczas dorocznego Forum Doradców Warzywniczych, które odbyło się 17 września w Bedlnie.

„ Prezydent zaczął od wsi…

„ Prezydent zaczął od wsi…

… to znaczy od naszej wiochy! To się Mu chwali! Zaprocentował! Czapki z głów!” wyrażali zadowolenie zebrani w Kopaninie Kaliszańskiej (gmina Łaziska) mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości. To właśnie od niej (8 sierpnia br.), zaledwie dwa dni od zaprzysiężenia, inaugurował objazd po Polsce Prezydent RP – dr Andrzej Duda.

Muszka plamoskrzydła – do likwidacji

Muszka plamoskrzydła – do likwidacji

Muszka plamoskrzydła to jeden z najgroźniejszych owadów inwazyjnych, który dotarł do Europy. Dotychczas docierały do nas informacje z krajów zachodnich naszego kontynentu o jego ogromnej szkodliwości. Od zeszłego roku także polscy ogrodnicy gospodarujący w zachodnio-północnych rejonach Polski mogli zaobserwować, co prawda na razie namiastkę, efekty jego aktywności.

Papryka – lipcowe obserwacje i eliminowanie problemów w uprawie

Papryka – lipcowe obserwacje i eliminowanie problemów w uprawie

Infekcyjne więdnięcie roślin papryki oraz zaburzenia wybarwiania jej owoców to najważniejsze problemy stwierdzane pod koniec lipca w uprawach tego warzywa. Jak im zapobiec – radziła dr Agnieszka Stępowska (fot. 1) 23 lipca podczas Dni Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Mączniak rzekomy i zaraza ziemniaka łatwiejsze do zwalczenia

Mączniak rzekomy i zaraza ziemniaka łatwiejsze do zwalczenia

Tuż przed rozpoczęciem sezonu ochrony ważnych gospodarczo w Polsce gatunków warzyw 10 czerwca zarejestrowany został  kolejny fungicyd produkcji BASF, zabójczy głównie dla organizmów grzybopodobnych (glonopodobnych) z typu Oomycota (legniowce).

Na parcha i choroby przechowalnicze – Luna

Na parcha i choroby przechowalnicze – Luna
>

Miły prezent na 1 czerwca otrzymała firma Bayer CropScience (BCS) od MRiRW, które wydało zgodę na dopuszczenie do użycia w Polsce kolejnego fungicydu z grupy Luna ® – Experience...

Fluopyram vs. alternarioza i rdza

Fluopyram vs. alternarioza i rdza
>

Zagwarantowałam na początku roku, że na bieżąco będę uzupełniała dobór środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w uprawach warzyw. 1 czerwca lista fungicydów powiększyła...

Środki ochrony roślin - forma formie nierówna

Środki ochrony roślin - forma formie nierówna

Odkrycie cząsteczki, która wykazuje wysoką skuteczność biologiczną wobec agrofagów, to proces żmudny, długotrwały, czaso- i kosztochłonny. Pozytywne jego efekty to zaledwie część sukcesu, pozostała – to opracowanie formy komercyjnej, w której ta drogocenna cząsteczka wykazywać będzie stabilną, wysoką aktywność biologiczną.

Amerykański mączniak agrestu i inne mączniaki prawdziwe – do likwidacji

Amerykański mączniak agrestu i inne mączniaki prawdziwe – do likwidacji
>

Decyzją MRiRW z 24 kwietnia kolejny środek ochrony roślin – Topas 100 EC (produkcji firmy Syngenta) – uzyskał zezwolenie na rozszerzenie zakresu stosowania w kolejnych uprawach...

Ślimaki – konieczne natychmiastowe zwalczanie

Ślimaki – konieczne natychmiastowe zwalczanie

Ślimaki nagie (bezmuszlowe), ale też te muszlowe będą dużym zagrożeniem tegorocznego sezonu. Populacje tych mięczaków zimę przetrwały praktycznie bez uszczerbku. Obecnie przystępują do żerowania (w tym uzupełniającego) oraz powiększania liczebności.

Zaraza ogniowa – belgijski sposób zwalczania

Zaraza ogniowa – belgijski sposób zwalczania

Zaraza ogniowa bywa dość uciążliwa, a lokalnie nawet bardzo niebezpieczna – z kilku powodów, na które sadownik nie ma wpływu lub może jedynie w minimalnym zakresie modyfikować sytuację.

Wypełnij „Ewidencję…”

Wypełnij „Ewidencję…”

Każdy użytkownik profesjonalnych środków ochrony roślin (ś.o.r.) jest zobowiązany do ewidencjonowania każdorazowego wykorzystania tych produktów.

Instytut Truskawki Deserowej

Instytut Truskawki Deserowej

Projekt o takiej nazwie, efekt współpracy firmy StanFlex (głównego inwestora oraz dostarczyciela rozwiązań technicznych) i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (skąd transferowana będzie wiedza i nowe technologie) inaugurowano 23 kwietnia w Garlicy Murowanej, gdzie znajduje się Stacja Doświadczalna Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa UR.

Fungicyd przeciwko rdzy maliny…

Fungicyd przeciwko rdzy maliny…

… oraz przeciwko wielu innym chorobom drzew i krzewów owocowych, a także roślin warzywnych, dopuścił na zasadach zastosowań „małoobszarowych” minister rolnictwa. Zato 50 WG, bo o nim mowa, nie jest środkiem nowym dla polskich ogrodników, jednak wciąż trwające badania nad jego wszechstronnością doprowadziły do powszechnej możliwości wdrożenia go do praktyki.

Ochrona warzyw w 2015 r. - fungicydy, zoocydy, regulatory wzrostu

Ochrona warzyw w 2015 r. - fungicydy, zoocydy, regulatory wzrostu

Hasło Ogrodnicze

W ostatnim kwartale ubiegłego roku przybyło sporo nowych fungicydów i zoocydów, niestety w przeważającej większości ich składnikami są substancje czynne powszechnie używane przez polskich ogrodników zajmujących się produkcją warzyw. Wiele zmian zaszło także w treściach etykiet środków ochrony roślin, znanych i wykorzystywanych od lat. W telegraficznym skrócie przedstawiam najistotniejsze różnice między ubiegłorocznym programem ochrony warzyw a obecnymi możliwościami zwalczania chorób i szkodników.

Forum Ekspertów – inauguracja

Forum Ekspertów – inauguracja

Forum Ekspertów to nowa inicjatywa firmy Belchim, skupiająca przedstawicieli grup producenckich oferujących owoce z całej Polski. Pierwsze spotkanie pod tym szyldem, zorganizowane wspólnie z Instytutem Praktycznego Sadownictwa (IP SAD) odbyło się 3 marca w Tartaku Brzózkach.

Prognozy wystąpienia parcha jabłoni i mączniaka w 2015 r.

Prognozy wystąpienia parcha jabłoni i mączniaka w 2015 r.

Nadchodzący sezon ochrony przed tą wciąż najgroźniejszą chorobą jabłoni najprawdopodobniej nie będzie należał do najłatwiejszych. Wielu sadowników nie poradziło sobie w poprzednim roku ze zwalczeniem grzyba Venturia inaequalis , dlatego też źródło infekcji jest bardzo duże.

Biznes na ekologii

Biznes na ekologii

Tradycyjnie co roku, w terminie najbliższym kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, GP Bio-Food Roztocze Sp. z o.o. oraz firma BioConcept-Gardenia Sp. z o.o. organizują konferencję ekologiczną połączoną ze szkoleniem ogrodników współpracujących z organizatorami. W tym roku doroczne spotkanie odbyło się 24 stycznia w Różańcu.

PORS 2015 – co nowego w ochronie roślin sadowniczych

PORS 2015 – co nowego w ochronie roślin sadowniczych

Kilka razy w roku dzwonią do naszego wydawnictwa osoby które jak się okazuje w trakcie rozmowy, reprezentują różne firmy zajmujące się kontrolą, a czasami nawet certyfikacją gospodarstw. Pytania dotyczą różnic, jakich osoby te dopatrują się w zapisach „Ewidencji zabiegów…” sprawdzanych gospodarstw, a treściami etykiet środków ochrony roślin znajdujących się aktualnie (w dniu rozmowy) na stronie internetowej resortu. W efekcie wyjaśnień okazuje się, że jako trzecie źródło porównania wykorzystują „Programy Ochrony Roślin…”. Specjalnie nie napisałam „aktualne”. Rozmówcy moi powołują się bowiem na anachroniczne wydania…

Choroby truskawki i przędziorki pod kontrolą

Choroby truskawki i przędziorki pod kontrolą

- Miniony sezon był dla naszej firmy najlepszym od pięciu lat. Odnotowaliśmy w Polsce 14% wzrost sprzedaży ś.o.r. produkcji Bayer CropScience (BCS) – charakteryzowała sezon 2014 Iwona Krych-Stec, dyrektor marketingu BCS, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 20 stycznia w Warszawie.

Jubileusz BASF na targach w nowej formule

Jubileusz BASF na targach w nowej formule

Zorganizowana przez firmę BASF w pierwszym dniu MTAS FruitPRO (15 stycznia, na terenie EXPO Warszawa) konferencja prasowa zgromadziła wielu dziennikarzy radia, telewizji, portali oraz prasy branżowej.

Nowa siedziba firmy Desio

Nowa siedziba firmy Desio

W początkach drugiej dekady XXI w. polskie ogrodnictwo obiegła informacja o innowacyjnym preparacie biobójczym, który jednocześnie miał stanowić jedno z ogniw w ograniczaniu niektórych chorób roślin. Unikalna technologia oparta na nadtlenku wodoru stabilizowanym srebrem odkryta w latach 80. XX wieku w Niemczech szybko rozpowszechniła się na świecie jako środek dezynfekcyjny.

W firmach i na farmach Kalifornii

W firmach i na farmach Kalifornii

O tym jak funkcjonują firmy związane z branżą ogrodniczą i farmy na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, jak różnorodnie działają, jaka jest specyfika produkcji i w jakim kierunku zmierza mogli przekonać się przebywający (w drugiej połowie października) w Kalifornii na zaproszenie fitofarmaceutycznego koncernu Bayer CropScience (BCS) oraz współpracującej z nim firmy Agrosimex polscy ogrodnicy, w tym przedstawiciele grup producenckich, przetwórcy, kontrahenci związani z branżą oraz naukowcy-praktycy.

Świdośliwa - niewybredna a wartościowa

Świdośliwa - niewybredna a wartościowa

Truskawka, malina, jagody

W celu urozmaicenia asortymentu owoców jagodowych oraz nieprzerwanej ich podaży, zwracano uwagę polskich plantatorów (24 czerwca, podczas XVII Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach) na nienowy w naszym kraju, aczkolwiek mało dotychczas doceniany gatunek – świdośliwę.

LAI – czyli optymalna liczba liści na roślinie ogórka

LAI – czyli optymalna liczba liści na roślinie ogórka

LAI (Leaf Area Index) – wskaźnik pokrycia liściowego, indeks liściowy lub jeszcze inaczej – stosunek powierzchni liści do powierzchni uprawy to jeden z tematów poruszanych podczas spotkania zorganizowanego 25 września w Laskowej.

Jak i czym dezynfekować obiekty?

Jak i czym dezynfekować obiekty?

Hasło Ogrodnicze

Spośród konwencjonalnych środków ochrony roślin wykorzystywany, zgodnie z prawem specjalnie do odkażania pomieszczeń w produkcji roślinnej, może być obecnie zaledwie… jeden, mianowicie Menno Florades 90 SL. Jego składnik aktywny – kwas benzoesowy – ma działać grzybo-, bakterio- i wirusobójczo.

Jubileuszowe charsznickie Dni Kapusty

Jubileuszowe charsznickie Dni Kapusty
>

Już po raz 20. Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy zapraszają rolników, producentów rolnych oraz sympatyków na „Charsznickie Dni Kapusty” – imprezę o zasięgu...

Nowe zagrożenie marchwi – szkodnik minujący liście

Nowe zagrożenie marchwi – szkodnik minujący liście

Gatunki motyli należące do rodziny Epermeniidae są stwierdzane w Polsce na różnych roślinach selerowatych. Dotychczas ich obecność wiązana była jednak jedynie z dziko rosnącymi – podagrycznikiem pospolitym, barszczem zwyczajnym, trybulą leśną. W ubiegłym roku jeden z gatunków – Epermenia chaerophyllella – wystąpił w dużym nasileniu na uprawie marchwi w Belgii.

Fuzarioza kapusty – nowa choroba w naszym kraju

Fuzarioza kapusty – nowa choroba w naszym kraju

Warzywa

Fitopatolodzy stwierdzili w naszym kraju wystąpienie nowej choroby – fuzariozy kapusty. Na zewnętrznych liściach okrywających główkę pojawiają się początkowo wodniste, z czasem brunatniejące przebarwienia, które wraz z rozwojem sprawcy choroby pokrywają się pomarańczowawym nalotem. Następnie tkanki w obrębie przebarwienia zagniwają.

W Głodnie o dokarmianiu i ochronie roślin sadowniczych

W Głodnie o dokarmianiu i ochronie roślin sadowniczych

W sobotę 21 czerwca firmy Plonar, Kazgod, BASF i Sumi Agro zaprosiły sadowników z rejonu Lubelszczyzny na szkoleniowe spotkanie dotyczące dokarmiania i ochrony sadów i jagodników, z naciskiem na zabiegi w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Odbywało się ono w gospodarstwie rodziny Chechlińskich w Głodnie k. Łazisk.

Warzywnicze Centrum Doradztwa Technicznego

Warzywnicze Centrum Doradztwa Technicznego

Pierwsze w tym sezonie spotkanie w ramach Forum Doradców Warzywniczych odbyło się w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego (WCDT) w Bedlnie, nowo zorganizowanym przez firmę Bayer CropScience.

Integrowana ochrona pod osłonami

Integrowana ochrona pod osłonami

Hasło Ogrodnicze

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami nie jest zadaniem łatwym. Od producenta wymagane są: obszerna, nieprzerwanie aktualizowana wiedza, interdyscyplinarne umiejętności, silna psychika, wytrwałość i duży zasób gotówki. Dobrze zatem, że chociaż w niewielkim zakresie, ale jednak, w tej produkcji integrowana ochrona roślin (i.o.r.) może być ogniwem łatwym i bardzo efektywnym, choć czasochłonnym i wymagającym cierpliwości.

Wzrasta liczba zastosowań fungicydów

Wzrasta liczba zastosowań fungicydów

Po roku od rejestracji w Polsce środka Scorpion 325 SC i trzech od rejestracji środka Gwarant 500 SC, MRiRW pozytywnie rozpatrzyło wnioski producentów tych fungicydów i rozszerzyło rejestrację o zastosowanie w uprawach małoobszarowych.

Wiatr i odległości od wody

Wiatr i odległości od wody

Z początkiem maja br. weszło w życie rozporządzenie MRiRW (z 31 marca 2014 r., Dz.U. poz. 516), precyzujące zapisy art. 40 ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. poz. 455). Nowymi przepisami określono warunki stosowania środków ochrony roślin (ś.o.r.).

Z pułapką w pole

Z pułapką w pole

Hasło Ogrodnicze

Jednym z założeń obligatoryjnej integrowanej ochrony roślin jest wykonywanie zabiegów przeciwko szkodnikom roślin uprawnych tylko w uzasadnionych sytuacjach, tzn. po stwierdzeniu ich wystąpienia.

Ewidencja zabiegów - wskazówki

Ewidencja zabiegów - wskazówki

Hasło Ogrodnicze

Rejestrowanie wszystkich zabiegów ochrony roślin wykonanych w ciągu całego sezonu uprawy jest obowiązkiem profesjonalnych rolników specjalizujących się w uprawie i przechowywaniu roślin. Od analizy właśnie tych notatek zaczynać się będzie kontrola gospodarstwa odnośnie do wdrożenia i przestrzegania zasad integrowanej ochrony roślin (obowiązuje od 1 stycznia 2014 r.).

Lubimy uprawiać ogórki

Lubimy uprawiać ogórki

Hasło Ogrodnicze

- W tym roku psychicznie odpocząłem. Sezon jest dużo lżejszy od poprzedniego – ominęły nas znaczne spadki temperatury, mrozy, śniegi, wiatry. Poprawę odczuwamy też ekonomicznie – mówił Paweł Kalicki 1 marca podczas Dnia Ogórkowego zorganizowanego w jego gospodarstwie w Filipowicach przez firmy: De Ruiter (marka, której właścicielem jest koncern Monsanto), Hortus, Grodan i SzklarnieKalicki.pl.

O pszczoły trzeba dbać

O pszczoły trzeba dbać

O pszczoły i inne zapylacze trzeba dbać! To jeden z punktów obowiązkowej integrowanej ochrony roślin. Prowadzenie racjonalnych zabiegów zgodnie z nowym podejściem do ochrony roślin ma wpłynąć na wyraźną poprawę bezpieczeństwa środowiska, a w nim pokaźnej grupy owadów zapylających, które są pierwszym ogniwem plonotwórczym.

Papryka na nowy sezon

Papryka na nowy sezon

Hasło Ogrodnicze

Podczas licznych imprez plenerowych, zorganizowanych jesienią ub. r. firmy hodowlano-nasienne prezentowały swoje oferty, polecając odmiany warzyw do uprawy w obecnym sezonie. Poniżej krótki przegląd najnowszych lub najbardziej interesujących, według hodowców, odmian papryki do uprawy pod osłonami z ofert wybranych przedsiębiorstw.

Pomysł na małą przetwórnię...

Pomysł na małą przetwórnię...

Hasło Ogrodnicze

… przedstawiła firma TTM z Brzezin podczas XIX Charsznickich Dni Kapusty (8 września br.) Firma ta działa na polskim rynku od 1989 r., oferując głównie przetwórcom i producentom żywności (szeroko pojętemu przemysłowi spożywczemu) projekty, kompletne wykonawstwo na zamówienie oraz serwis linii technologicznych wraz z ich modernizacją. W Charsznicy właściciel przedsiębiorstwa TTM Sławomir Podgajny (fot. 1) prezentował najnowszy zestaw urządzeń do szatkowania kapusty przeznaczonej do kwaszenia lub produkcji surówek, wykonany na zamówienie jednego z klientów.

Straty ś.o.r. i nawozów - spływ powierzchniowy (cz. II)

Straty ś.o.r. i nawozów - spływ powierzchniowy (cz. II)

Hasło Ogrodnicze

W pierwszej części materiału , wyjaśniającej istotę zjawiska, informowałam o konsekwencjach związanych ze spływem powierzchniowym, do których należą m.in. spore straty środków ochrony roślin i nawozów wypłukiwanych poza obszar pola uprawnego przez wody opadowe. Ta część artykułu poświęcona jest zapobieganiu temu zjawisku.

Ochrona i fizjologia

Ochrona i fizjologia

Miniony sezon, chociaż dość niespecyficzny pod względem aury, pracownicy firmy BASF oceniają jako bardzo udany, na nowy patrzą optymistycznie. Jacek Brol, szef marketingu działu Crop Protection BASF i Agnieszka Łyczak-Szymczyk, menadżer ds. komunikacji oczekują i zapowiadają już dzisiaj wprowadzenie do obrotu w nadchodzącym sezonie kilku nowych środków ochrony roślin.

W oczekiwaniu na rejestracje

W oczekiwaniu na rejestracje

W ramach Forum Doradców Sadowniczych działającego przy Bayer CropScience, podsumowaliśmy na ostatnim tegorocznym spotkaniu 3 grudnia w Lublinie mijający sezon. Kolejny w działalności BCS zapowiada się bardzo aktywnie, szczególnie z nowymi środkami ochrony roślin.

„Kapusta” przez przypadki

„Kapusta” przez przypadki

Hasło Ogrodnicze

W Charsznicy uprawia się kapustę od dziesięcioleci. Kapusta to wizytówka ogrodników z tamtego regionu, którzy oferują to warzywo w różnej formie, a ich „Charsznicka kapusta kwaszona” została wpisana na listę produktów tradycyjnych w listopadzie 2006 r.

Ciekawe odmiany jabłoni w dąbrowickim sadzie

Ciekawe odmiany jabłoni w dąbrowickim sadzie

Hasło Ogrodnicze

W Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach 6 czerwca odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Naukowcy, oprowadzając przybyłych gości po poszczególnych kwaterach obiektu, dzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe odmiany jabłoni oraz agrotechnika.

Podkładka dla papryki

Podkładka dla papryki

Hasło Ogrodnicze

Podczas VI Małopolskiego Święta Warzyw (we wrześniu w Pobiedniku Wielkim) na stoisku firmy Toma Seeds prezentowano nowe rozwiązanie dla gospodarstw specjalizujących się w uprawie papryki – podkładkę Brutus F 1 (hodowli Gautier Semences).

Truskawki, tunele, uprawa, ekonomika

Truskawki, tunele, uprawa, ekonomika

Hasło Ogrodnicze

Dlaczego truskawki na rynnach w tunelach foliowych? - Chciałem sprawdzić tę innowacyjną, wysoce wyspecjalizowaną i zaawansowaną technologię, gdyż pozwala ona na uniezależnienie uprawy od warunków pogodowych. Oprócz truskawek, planuję uprawiać także pod osłonami (daszkami) maliny i borówkę wysoką – odpowiada Janusz Żak, właściciel gospodarstwa zlokalizowanego w odległości 12 km od granicy z Ukrainą.

Integrowana Produkcja a integrowana ochrona

Integrowana Produkcja a integrowana ochrona

Mimo wielu przekazów dotyczących obu zagadnień i ich nazw: Integrowana Produkcja (IP) i integrowana ochrona roślin (ior), wciąż pojęcia te używane są zamiennie. Nic bardziej błędnego! Jeszcze raz postaram się wyjaśnić, że te sformułowania nie są równoznaczne.

Straty ś.o.r i nawozów - spływ powierzchniowy (cz.I)

Straty ś.o.r i nawozów - spływ powierzchniowy (cz.I)

Wiele czasu poświęcano dotychczas zanieczyszczeniom środowiska rolnego wynikającym np. ze skażeń miejscowych, znoszenia cieczy roboczej podczas zabiegów czy nieprofesjonalnie przeprowadzonych prac pielęgnacyjnych, w tym aplikacji chemikaliów. Zupełnie bagatelizowano natomiast zagrożenie, którego efektem jest silne zanieczyszczenie gleb, wód gruntowych i powierzchniowych powstające w wyniku spływu powierzchniowego.

Acrotecium – nowa choroba korzeni marchwi w Polsce

Acrotecium – nowa choroba korzeni marchwi w Polsce

Grupa fachowców, stanowiąca Forum Doradców Warzywniczych działające przy firmie Bayer CropScience (BCS), podczas pobytu w Belgii i Holandii (30.09–3.10) zapoznawała się z programami ochrony warzyw testowanymi na farmach doświadczalnych BCS. Mogliśmy także dowiedzieć się o kierunkach w hodowli i nowościach odmianowych marki Nunhems należącej do koncernu Bayer.

Luna w ocenach holenderskich i belgijskich

Luna w ocenach holenderskich i belgijskich

Grupa fachowców w dziedzinie uprawy i ochrony warzyw, stanowiąca Forum Doradców Warzywniczych działające przy firmie Bayer CropScience (BCS), przebywała od 30 września do 3 października na farmach doświadczalnych BCS zlokalizowanych w Etten-Leur (Holandia, fot. 1) oraz Roosdaal (Belgia).

Dezynfekcja obiektów uprawowych i przechowalniczych

Dezynfekcja obiektów uprawowych i przechowalniczych

Hasło Ogrodnicze

Koniec sezonu uprawowego pod osłonami oraz przechowalniczego w chłodniach wymaga dokładnego oczyszczenia tych obiektów, poprzedzającego nowe nasadzenia czy składowanie płodów w celu przedłużenia okresu ich podaży. W pewnych obszarach wykorzystać można podobne metody mycia, dezynfekcji itp.

45-lecie Wydziału Ogrodniczego UR w Krakowie

45-lecie Wydziału Ogrodniczego UR w Krakowie

Szafirowe gody Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja, obchodzone 11–12 września w Krakowie, uświetniła ogólnopolska Ogrodnicza Konferencja Naukowa zorganizowana przez WO UR oraz Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych.

VI Małopolskie Święto Warzyw…

VI Małopolskie Święto Warzyw…
>

… odbywa się 1 września na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Święto potrwa do 24.00, jednak zainteresowani ofertą produktów wykorzystywanych w uprawie warzyw,...

Zwalczanie chwastów w uprawach maliny i truskawki

Zwalczanie chwastów w uprawach maliny i truskawki
>

Usuwanie zbędnej roślinności, zgodne z prawem, w uprawach roślin jagodowych jest dość trudne. Niewiele mamy środków, które w tych nasadzeniach można stosować zgodnie z zasadami strategii...

Sytuacja w sadach

Sytuacja w sadach

Założeniem patronów Forum Doradców Sadowniczych jest, aby członkowie FDS co najmniej raz w sezonie mieli okazję zapoznać się z wynikami doświadczeń prowadzonych w Sadowniczej Stacji Badawczej firmy Bayer CropScience w Kozietułach. W bieżącym roku spotkanie takie miało miejsce 27 czerwca.

Akcesoria na wymiar

Akcesoria na wymiar
>

Hasło Ogrodnicze

Na jednym z portali branżowych wpadł mi w oczy wpis: „Apeluję do firm i dystrybutorów: wprowadźcie jakieś rękawiczki jednorazowe do każdego opakowania (środków ochrony roślin –...

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności