Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Marcin Bartczak

Marcin Bartczak
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu. Bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich został słuchaczem studium doktoranckiego przy Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu, gdzie w 2007 r. uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa.
Obecnie jako redaktor naczelny ogólnopolskiego czasopisma pt. „Warzywa”, poruszającego w poszczególnych działach problematykę z zakresu ekonomii, uprawy, nowości odmianowych, ekologii, ochrony, a także niezmiernie istotną – dotyczącą mechanizacji upraw i przechowalnictwa, dba o przekaz Czytelnikom najnowszych wyników nauki i praktyki warzywniczej oraz sadowniczej. W pracy zawodowej ze szczególnym zaangażowaniem poświęca się analizom opłacalności produkcji ważnych gospodarczo gatunków warzyw .

Artykuły tego autora

Cebulowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii

Cebulowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii
>

31 sierpnia w miejscowości Cienciska koło Strzelina na polu Państwa Janowskich firma BASF wraz z partnerami: ADOB, Agrarada, Flortom oraz Monsanto zorganizował Cebulowe Warsztaty Polowe w...

Po ziemniaczaną wiedzę do Żelaznej

Po ziemniaczaną wiedzę do Żelaznej

Firma Bayer oraz Rolniczy Zakład Doświadczalny SGGW w Żelaznej zapraszają na jubileuszowy XV Dzień Ziemniaka. Spotkania w Żelaznej tradycyjnie już są okazją do wzmacniania potencjału branży polskiego ziemniaka. Organizatorzy zadbali, aby tegoroczny program imprezy umożliwił osiągnięcie wymiernych efektów ekonomicznych w produkcji tego gatunku. Zaproszeni goście, m.in. z Holandii przedstawią nowości z technologii produkcji bulw zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i dla przetwórstwa.

Efektywnie żywią czosnek

Efektywnie żywią czosnek

Warzywa

Aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu czosnkowi, który ma słaby i stosunkowo płytko sięgający system korzeniowy, należy położyć duży nacisk na żywienie roślin, podkreślali Dorota i Edward Kwiecień, producenci tego warzywa z województwa świętokrzyskiego.

Pomidory z rejonu Parmy

Pomidory z rejonu Parmy

Włochy to kraj liczący się na arenie międzynarodowej w produkcji pomidorów, także tych do przetwórstwa. Nie byłaby ona tak zaawansowana, gdyby nie hodowla odmian umożliwiająca producentom uprawę mieszańców, które wysokością i jakością plonu pozwalają ogrodnikom konkurować na europejskim rynku.

Z pokazu sadzarki do dymki

Z pokazu sadzarki do dymki

Produkcja cebuli z dymki jest jedną z najstarszych i niezawodnych metod uprawy tego warzywa. Założenie uprawy z dymki można zmechanizować – w minionym sezonie prezentowano nowoczesną maszynę do tego celu holenderskiego producenta.

Podsumowania i nowości od firmy Syngenta

Podsumowania i nowości od firmy Syngenta

30 stycznia firma Syngenta zorganizowała w Iławie konferencję prasową, podczas której podsumowano rok 2016 oraz omówiono tendencje na rynku środków ochrony roślin. Poinformowano o nowościach produktowych, aspektach prawnych ochrony roślin i działaniach koncernu na rzecz zrównoważonego rolnictwa.

Pomidorowa Agro Akademia

Pomidorowa Agro Akademia

Warzywa

Agro Akademia Pomidorowa BASF 2016 to drugi rok cyklu spotkań, podczas których przeprowadzono wiele wkładów oraz szkoleń polowych dla producentów. W okresie wegetacyjnym odbyły się cztery szkolenia w rejonach: Pudliszek, Łowicza, Włocławka oraz Kotlina.

Cebula obrodziła

Cebula obrodziła

Tegoroczny cebulowy sezon wegetacyjny, to po dwóch korzystnych latach bardzo trudny rok. Nie ze względu na plony, ale na ceny, które są na poziomie od kilku do kilkunastu groszy.

B-Mox – kolejny krok uszlachetniania nasion

B-Mox – kolejny krok uszlachetniania nasion

Warzywa

Hodowla odmian to główny obszar działania firm nasiennych, ale nie jedyny. Coraz częściej skupiają się one także na procesach uszlachetniających nasiona. Do nasion kalibrowanych, otoczkowanych czy podkiełkowanych dołączyła technologia B-Mox.

O kiszeniu kapusty

O kiszeniu kapusty

Warzywa

Prawdziwą zmorą w produkcji kwaszonej kapusty jest obecność wewnątrz główek ciemnych przerostów (czyli tipburn, w Charsznicy zwany „przekładańcem”).

O fuzariozach marchwi i cebuli

O fuzariozach marchwi i cebuli

Warzywa

Podczas 9. brytyjskiej konferencji Onion&Carrot Conference and Exibition w Peterborough informowano, że dla plantatorów cebuli Fusarium spp . jest coraz większym problemem, powodującym  poważne straty zarówno w polu, jak i w przechowalniach.

Cebulowe spotkanie koło Inowrocławia

Cebulowe spotkanie koło Inowrocławia

W miejscowości Turzany k. Inowrocławia w gospodarstwie państwa Weberów 20 lipca br. odbyło się spotkanie cebulowe, podczas którego przekazywano praktyczne wskazówki odnośnie ochrony, nawożenia oraz doboru odmian. Spotkanie zorganizowały firmy ADOB, BASF oraz Hazera.   

EasyBroQ oraz Strip-Till - innowacyjne projekty

EasyBroQ oraz Strip-Till - innowacyjne projekty

Firma Syngenta oraz gospodarstwo Joanny i Macieja Czajkowskich we współpracy z Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Gospodarstwem Ogrodniczym T. Mularskim zorganizowały w miejscowości Sokołowo (powiat Golub-Dobrzyń) 20 czerwca spotkanie, które poświęcono projektowi EasyBroQ oraz nowoczesnej technologii uprawy Strip-Till.

Cebulowe nowości

Cebulowe nowości

Hasło Ogrodnicze

Jednym ze spotkań zorganizowanych pod koniec minionego sezonu uprawowego była prezentacja znanych oraz nowych odmian cebuli hodowli Agri-Saaten. Pokaz odbył się w gospodarstwie Grzegorza Kotasa w miejscowości Chełmiczki na Kujawach, a jego organizatorem była firma Frimeko, która jest przedstawicielem tego hodowcy w naszym kraju. Odmiany zebrane w kolekcji zaprezentował m.in. Andreas Müller, dyrektor firmy Agri-Saaten.

Innowacje zaczerpnięte z natury

Innowacje zaczerpnięte z natury

Hasło Ogrodnicze

Firma Timac Agro Polska  wprowadziła na polski rynek nawozy z nowym rozwiązaniem poprawiającym efektywność wykorzystania azotu – N-PROCESS. Nawozy oferowane przez Timac  Agro Polska, obok podstawowych składników odżywczych, zawierają substancje aktywne pochodzące z alg morskich.

Zamgławianie obiektów przechowalniczych a przechowywanie warzyw

Zamgławianie obiektów przechowalniczych a przechowywanie warzyw

Warzywa

Przechowywanie warzyw to proces, podczas którego może dojść do znacznych strat w ilości i jakości magazynowanego towaru. W dziedzinie tej nieustannie poszukuje się rozwiązań, które mogłyby ograniczyć ubytki warzyw podczas składowania. Firmy oferują coraz nowocześniejszy sprzęt, którym można utrzymać w obiektach optymalną temperaturę, wilgotność czy skład gazowy powietrza. W tym roku dodatkowym narzędziem prawnie dopuszczonym do stosowania podczas przechowywania niektórych warzyw jest zamgławianie obiektów przechowalniczych preparatem zawierającym oospory grzyba Pythium oligandrum .

Opryskiwacze o oszczędnym wydatku cieczy roboczej

Opryskiwacze o oszczędnym wydatku cieczy roboczej

Warzywa

Zastosowane rozwiązania w opryskiwaczach polowych Danfoil – głównie opatentowany atomizer Eurofoil ® – pozwala na skuteczną ochronę roślin przy zużyciu wody na poziomie 30–50 l/ha.

Dzień marchwi w rejonie Pucka…

Dzień marchwi w rejonie Pucka…

… zorganizowały 6 września firmy Hazera Poland, GPOiW Polfarm, Bayer CropScience, ProCam oraz Kraft-Box.

Inteligentne nawożenie azotem daje lepsze efekty plonotwórcze…

Inteligentne nawożenie azotem daje lepsze efekty plonotwórcze…

…zaznaczała firma Timac Agro Polska podczas spotkania prasowego zorganizowanego 3 września br. w Niepruszewie koło Poznania w nowej siedzibie spółki. Przez 10 lat działalności firma Timac Agro Polska wprowadziła na naszym rynku wiele produktów. 3 września 2015 r. oficjalnie poinformowano o wprowadzaniu na rynek nowej serii  „inteligentnych nawozów” azotowych.

Uprawia cebulę zimującą

Uprawia cebulę zimującą

Warzywa

Uprawa cebuli zimującej w warunkach klimatycznych naszego kraju wiąże się z dużym ryzykiem, ale jak „wyjdzie” można na niej zarobić. Od 8 lat wierni cebuli zimującej są Marta i Stanisław Pieniążkowie gospodarujący na Podkarpaciu.

O nawożeniu na spotkaniu brokułowym

O nawożeniu na spotkaniu brokułowym

Warzywa

W tym roku w gospodarstwie Grzegorza Olejniczaka (Lubików, woj. mazowieckie) odbyło się spotkanie poświęcone uprawie brokułów. Organizatorami seminarium brokułowego były firmy Sakata Vegetables Europe oraz Floraland. Wśród omówionych zagadnień, wiele informacji odnosiło się do dokarmiania roślin.

Kalkulacja uprawy marchwi dla przetwórstwa

Kalkulacja uprawy marchwi dla przetwórstwa

Warzywa

W ostatnich pięciu latach produkcja marchwi waha się w granicach od 0,7 mln ton do 0,9 mln ton. Opłacalność produkcji tego warzywa jest bardzo zmienna, a koszty środków produkcji oraz te ponoszone na zabiegi uprawowe, zbiór i sprzedaż marchwi znaczne.

Pracują z dymką

Pracują z dymką

Warzywa

Obecnie niewielu plantatorów uprawiających cebulę z dymki produkuje materiał do sadzenia we własnym zakresie. Większość z nich decyduje się na jego zakup. Podczas Dni Otwartych firmy Bejo Zaden w Holandii można było zobaczyć, jak tam produkuje się dymkę.

Holenderskie specjały (cz. I)

Holenderskie specjały (cz. I)

Hasło Ogrodnicze

Podczas holenderskich Dni Otwartych poszczególnych firm hodowlano-nasiennych w 2014 r. widać było, że ich priorytetem jest tworzenie odmian warzyw o cechach pożądanych przez plantatorów, m.in. odpornych na agrofagi, o odpowiedniej wielkość, wyrównaniu oraz jakości plonu.

W nowoczesnym obiekcie rozsadowym

W nowoczesnym obiekcie rozsadowym

Hasło Ogrodnicze

W polskiej produkcji ogrodniczej widać coraz większe zainteresowanie rozsadą wyprodukowaną w specjalistycznych firmach. Wynika to najprawdopodobniej z osiąganych licznych korzyści, m.in. odpowiedniej jakości rozsady, którą w nowoczesnych obiektach można o każdej porze roku uzyskać dzięki możliwości sterowania klimatem i precyzyjnej agrotechnice. Wraz ze wzrostem zainteresowania rozsadą warzyw obserwujemy także powiększające się specjalistyczne zaplecze do jej produkcji w naszym kraju.

Profesjonaliści w produkcji marchwi

Profesjonaliści w produkcji marchwi

Warzywa

W Goczałkowicach-Zdroju, które od południowego wschodu otaczają pasma Beskidu a od północy rozległe Lasy Pszczyńskie i faliste płaskowyże; miejscowości, która jako jedna z dwóch w województwie śląskim ma status uzdrowiska, produkcja warzyw na dużą skalę prowadzona jest w gospodarstwach rodziny Dzidów, w tym Łukasza i Stanisława. Ich działalność skupiona jest głównie na produkcji marchwi.

O marchwi na spotkaniu Bejo Zaden

O marchwi na spotkaniu Bejo Zaden

20 sierpnia w Jegłowniku k. Elbląga firma Bejo Zaden Poland zorganizowała spotkanie dla producentów marchwi, podczas którego przekazano wiele informacji z zakresu produkcji tego gatunku.

O nowej chorobie marchwi

O nowej chorobie marchwi

Warzywa

Pod koniec maja producenci marchwi spotkali się w Lipiu (Kujawy), gdzie w obiekcie grupy producentów warzyw Vegro Warzywa Groblewskich mówiono o chorobach przechowalniczych tego gatunku. Główny nacisk położono na nową chorobę w naszym kraju – czarną plamistość korzeni marchwi. Jej objawy są widoczne niestety dopiero po pewnym okresie przechowywania korzeni.

Cebula - najczęściej zbiór dwufazowy

Cebula - najczęściej zbiór dwufazowy

Hasło Ogrodnicze

Widocznym symptomem dojrzewania cebuli i wchodzenia jej w okres spoczynku jest załamywanie się i stopniowe zasychanie szczypioru, zamieranie i zasychanie korzeni oraz wytwarzanie suchych łusek okrywających. Wówczas należy dokonać zbioru cebuli. Można go zmechanizować, wykorzystując specjalistyczne obcinacze szczypioru oraz kopaczki.

Samojezdny opryskiwacz Uragano

Samojezdny opryskiwacz Uragano

Warzywa

Firma Maschio Gaspardo powiększyła swoją ofertę o opryskiwacze samojezdne Uragano (Uragano 2000, Uragano 3000 oraz Uragano 4000). Maszyny są dostępne w dwóch wersjach – SL oraz LX. Druga oferuje hydrauliczny dyferencjał, elektryczny system wagowy w czasie rzeczywistym - nawet, gdy maszyna jest pochylona, oraz szeroką gamę akcesoriów opcjonalnych.   

Nowa przyczepa skorupowa Wielton

Nowa przyczepa skorupowa Wielton

Warzywa

W ofercie produktów Wielton Agro nowością jest przyczepa rolnicza-skorupowa PRC-2HP/W18. Masa własna tej 2-osiowej przyczepy wynosi 5500 kg, przy czym ładowność skrzyni, to 18 100 kg, a kubatura – 24 m3.

Cebula na dużym areale

Cebula na dużym areale

Warzywa

Odpowiedni dobór stanowiska, jego przygotowanie, wybór odmiany, ocena stanu odżywienia i żywienie, zaopatrzenie plantacji w wodę, terminowo wykonane zabiegi ochrony roślin, to niektóre z wielu elementów, które układają się w całość, czyli plon cebuli z jednostki powierzchni.

Pomidory z włoskim paszportem

Pomidory z włoskim paszportem

Warzywa

W prowincji Parma w regionie Emilia-Romania w północnych Włoszech prowadzone są szeroko zakrojone prace hodowlane m.in. nad odmianami pomidorów. Ich efekty są możliwe do zweryfikowana także w Polsce.

Na otwarcie sezonu marchwiowego

Na otwarcie sezonu marchwiowego

11 marca zorganizowano II Ogólnopolską Konferencję Marchwiową. Organizatorzy spotkania – firmy Bayer CropScience oraz Nunhems Poland na miejsce spotkania wybrali hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim k. Warszawy. Współorganizatorami sympozjum były: Instytut Ogrodnictwa, Marwit, SVZ oraz Plantpress – wydawca m.in. czasopism „Hasło Ogrodnicze” i „Warzywa”.

Holenderskie dni otwarte (cz. II)

Holenderskie dni otwarte (cz. II)

Hasło Ogrodnicze

W pierwszej części artykułu przedstawiono oferty odmian warzyw korzeniowych, cebuli i rzodkiewki różnych firm hodowlano-nasiennych, zaprezentowane podczas Międzynarodowych Dni Otwartych, które miały miejsce we wrześniu ub.r. w Holandii. Poniżej – wybrane kreacje warzyw kapustnych (red.).

Holenderskie dni otwarte (cz. I )

Holenderskie dni otwarte (cz. I )

Hasło Ogrodnicze

W dniach 24–27 września ub.r. w Holandii odbyły się Międzynarodowe Dni Otwarte głównych firm hodowlano-nasiennych (m.in. Bejo Zaden, Clause Vegetable Seeds, Nickerson-Zwaan, Monsanto, Sakata, Syngenta), podczas których zaprezentowano bogatą paletę odmian różnych gatunków warzyw. W tym artykule przedstawiamy głównie ofertę warzyw korzeniowych i cebulowych.

Z konferencji i gali firmy Syngenta

Z konferencji i gali firmy Syngenta

W czwartek 12 grudnia odbyła się konferencja oraz uroczysta gala  zorganizowana przez firmę Syngenta. Na miejsce spotkania wyznaczono hotel Hilton w Łodzi. Było ono okazją do podsumowań oraz przedstawienia planów i zamierzeń na najbliższe lata.

Prezentacja osiągnięć hodowli cebulowej

Prezentacja osiągnięć hodowli cebulowej

Warzywa

Popularność uprawy cebuli skłania ku poszukiwaniom rozwiązań umożliwiających intensyfikację jej produkcji. Spośród wielu środków produkcji duży nacisk kładzie się na hodowlę nowych odmian. To pozwala na indywidualny wybór z uwzględnieniem preferencji producenta.

Cebula dała zarobić

Cebula dała zarobić

Warzywa

Ostatnie lata są bardzo zmienne jeśli chodzi o opłacalność cebuli. W roku ubiegłym po zbiorach jej ceny były na granicy opłacalności produkcji, ale w tym sezonie można odrobić straty. Mała podaż cebuli sprawiła zaskakujący wzrost ceny.

Jednorzędowe kombajny do zbioru korzeniowych

Jednorzędowe kombajny do zbioru korzeniowych

Warzywa

W ofertach firm wiele jest kombajnów do zbioru warzyw korzeniowych przydatnych w średniej wielkości gospodarstwach. Są to jednorzędowe maszyny, różniące się między sobą elementami konstrukcyjnymi.

II Ogólnopolski Dzień Cebuli Seminis

II Ogólnopolski Dzień Cebuli Seminis

Na początku września firma Monsanto oferująca m.in. nasiona marki Seminis zorganizowała w Wielkopolsce (w Kościuszkowie) II Ogólnopolski Dzień Cebuli. Ponadto koncern prezentował kolekcje odmian cebuli w innych rejonach naszego kraju – Dziennice koło Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie)oraz Wożuczyn koło Rachania (woj. lubelskie).

Pomidorowe spotkanie w Tadzinie

Pomidorowe spotkanie w Tadzinie

W sobotę 17 sierpnia w Tadzinie (woj. kujawsko-pomorskie) firma Kazgod zorganizowała spotkanie, podczas którego zwrócono uwagę na problemy powstałe w bieżącym sezonie w produkcji tego warzywa.

Ustaw ścinacz szczypioru i kopaczkę

Ustaw ścinacz szczypioru i kopaczkę

Warzywa

Podczas Dnia Otwartego w firmie Agrarada z Brzezimierza (dolnośląskie) można było przyjrzeć się różnym maszynom przydatnym w produkcji warzyw. Przekazywano także wiele informacji dotyczących właściwej ich eksploatacji. Omawiano m.in. właściwą regulację ścinacza szczypioru oraz kopaczki do cebuli.

O opakowaniach do owoców jagodowych

O opakowaniach do owoców jagodowych

Warzywa

O możliwościach technicznych, oczekiwaniach ogrodników i klientów dotyczących opakowań owoców jagodowych "Warzywa" rozmawiają z Gabrielą Litwicką reprezentującą F.H. Najbar.

Stan organizacji rynku warzyw i owoców

Stan organizacji rynku warzyw i owoców

Na dzień 30 kwietnia 2013 r. liczba wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw (GP) wyniosła 215, natomiast liczna uznanych organizacji producentów owoców i warzyw – 100. 

Dzień Ogórka Gruntowego

Dzień Ogórka Gruntowego
>

W sobotę 20 lipca producenci oraz przetwórcy ogórków z całego kraju spotkali się w Kłecku (woj. wielkopolskie) na Dniu Ogórka Gruntowego zorganizowanym przez firmy Nunhems Poland oraz...

XI Dzień Ziemniaka w nowej formule

XI Dzień Ziemniaka w nowej formule
>

Kto w piątek 12 lipca przybył na tegoroczny XI już Dzień Ziemniaka w Żelaznej zorganizowany przez firmę Syngenta oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, RZD Żelazna wyjechał...

Polowe spotkanie plantatorów pomidora

Polowe spotkanie plantatorów pomidora

Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa w Krobi wraz z kilkoma firmami branżowymi zorganizowały 9 lipca na polu Krzysztofa Maciejaka w Babkowicach (woj. wielkopolskie) spotkanie dla członków grupy.

Pomidory zaprezentowane przez firmę Clause

Pomidory zaprezentowane przez firmę Clause
>

8 czerwca w gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego w Kłódce k. Grudziądza firma Clause zorganizowała Dzień Otwarty, podczas którego w tunelu foliowym zaprezentowano różne odmiany pomidorów.

Rzodkiewkowy potentat

Rzodkiewkowy potentat

Warzywa

Gospodarstwo Edyty i Andrzeja Litwińczuków w miejscowości Słotwina k. Świdnicy (woj. dolnośląskie) wyspecjalizowane jest w produkcji rzodkiewki. Rodzinna tradycja uprawy tego warzywa sięga lat 70. Wówczas w sezonie oferowano ok. 300 tys. pęczków tego warzywa. Dziś produkcja jednego dnia sięga aż 200 tys. pęczków. Ta skala czyni gospodarstwo wiodącym w uprawie rzodkiewki nie tylko w kraju, ale także w Europie.

Studia ogrodnicze na UP w Poznaniu

Studia ogrodnicze na UP w Poznaniu

Hasło Ogrodnicze

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest drugim najstarszym wydziałem ogrodniczym w naszym kraju.

Koszty produkcji ogórków

Koszty produkcji ogórków

Warzywa

Opłacalność produkcji ogórków jest bardzo zmienna. Czynnikami wpływającymi na to, ile zostaje w portfelu po zakończeniu uprawy tego warzywa są, między innymi, przemyślane zakupy środków produkcji oraz cena ogórków.

Pora na rzodkiewkę

Pora na rzodkiewkę

Warzywa

Mając na uwadze korzystne ceny rzodkiewki w ubiegłym roku, warto rozważyć uprawę tego warzywa w bieżącym sezonie. Trzeba jednak pamiętać, że na opłacalność oraz jakość produkowanych zgrubień wpływa wiele czynników mniej lub bardziej zależnych od ogrodnika.

Nawozy K+S KALI - ryzyko suszy pod kontrolą…

Nawozy K+S KALI - ryzyko suszy pod kontrolą…
>

… pod takim hasłem odbyła się we wtorek 26 lutego konferencja prasowa spółki K+S Polska sp. z o.o. należącej do Grupy K+S. Firma podkreśla znaczenie roli potasu i magnezu jako...

Dni warzyw po holendersku

Dni warzyw po holendersku

Warzywa

Podczas dni otwartych firm nasienno-hodowlanych: Bejo Zaden, Clause, Nickerson-Zwaan, Monsanto, Sakata, Syngenta, z końcem września ub.r. w Holandii na poletkach demonstracyjnych można było zapoznać się z szeroką ofertą odmian różnych gatunków warzyw. W tym artykule przedstawiamy niektóre odmiany kapusty głowiastej białej.

Zaprezentowane podczas Dnia Ziemniaka i Kapusty

Zaprezentowane podczas Dnia Ziemniaka i Kapusty

Warzywa

Zainteresowanie warzywami kapustnymi w ostatnich latach nie ustaje, szczególnie kapustami głowiastymi, które są dobrze przystosowane do warunków klimatycznych naszego kraju. Widać to było także w miejscowości Kalinowa, gdzie liczna kolekcja odmian kapust wzbudzała zaciekawienie.

Cebule na polu koło Słupcy

Cebule na polu koło Słupcy

Warzywa

Cebula jest jednym z najważniejszych gatunków warzyw w naszym kraju. Na jej plonowanie duży wpływ ma odmiana. Potencjał plonotwórczy kilku kreacji z hodowli firmy Nickerson-Zwaan, Vilmorin oraz ISI Sementi we wrześniu można było ocenić na polu w miejscowości Młodojewo-Parcele (Wielkopolska).

Konferencja hurtowników

Konferencja hurtowników

Warzywa

W dniach 12-14 września w Poznaniu odbywała się konferencja Światowego Związku Rynków Hurtowych (World Union of Wholesale Markets, WUWM). Zorganizowano ją pod hasłem „Rynki hurtowe: platforma partnerstwa w biznesie”.

Skrzynie dla warzyw

Skrzynie dla warzyw

Hasło Ogrodnicze

Skrzynie paletowe to coraz powszechniej wykorzystywane w warzywnictwie opakowania. Stosowane są do przechowywania i transportu warzyw w ilościach hurtowych. Pozwalają zmniejszyć nakład pracy i uszkodzenia produktów.

W holenderskiej przechowalni z marchwią

W holenderskiej przechowalni z marchwią

Warzywa

W celu przetrzymania marchwi przez 4-8 miesięcy po zbiorach bez znacznych strat, należy zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania. Temperatura na poziomie 0-1°C to jeden z koniecznych do przestrzegania czynników.

Dokarmiają dolistnie cebulę i kapustę pekińską

Dokarmiają dolistnie cebulę i kapustę pekińską

Warzywa

W przypadku upraw roślinnych koszt nawozów może wynosić do 30-40% całkowitych kosztów produkcji. Trudno jest jednak utrzymać cel produkcyjny, ograniczając ich ilości na jednostkę powierzchni. Efektywność wykorzystania nawozów można jednak zwiększyć stosując także dokarmianie dolistne.

Kolekcja sałat w Miroszowicach

Kolekcja sałat w Miroszowicach

Hasło Ogrodnicze

Szeroką gamę odmian sałat do wiosennej i letniej uprawy z hodowli firmy Rijk Zwaan zaprezentowano 9 czerwca w gospodarstwie Mieczysława Bielenia w Miroszowicach (woj. dolnośląskie). W przygotowanej kolekcji można było znaleźć różne sałaty, m.in. masłowe, kruche, liściowe, dębolistne, rzymskie czy Salanova ® .

W kolorowym świecie sałat

W kolorowym świecie sałat

Warzywa

Bogaty asortyment gatunków warzyw liściowych z oferty firmy Rijk Zwaan oraz pokazy pracy maszyn do sadzenia i zbioru – to tylko niektóre z atrakcji spotkania z cyklu „Leafy Event” zorganizowanego w Fijnaart w Holandii.

Sezon szparagowy rozpoczęty…

Sezon szparagowy rozpoczęty…

Trwa już od połowy kwietnia tam, gdzie wały przykrywano folią i od trzeciej dekady kwietnia na plantacjach nieokrywanych.

Uprawa marchwi w pigułce

Uprawa marchwi w pigułce

Hasło Ogrodnicze

Marchew jest jednym z ważniejszych gatunków warzyw produkowanych w Polsce. Powierzchnia jej uprawy w naszym kraju wynosi około 30 tys. ha (w 2010 r., według FAO, wynosiła 27 970 ha). Przeważająca część zbiorów przeznaczana jest na zaopatrzenie rynku krajowego, ale warzywo to ma również znaczenie eksportowe.

W holenderskiej mnożarce

W holenderskiej mnożarce

Warzywa

W przypadku produkcji warzyw z rozsady niezwykle ważny jest wybór optymalnej technologii jej produkcji. Możliwie najlepsze wyniki i trzymanie kosztów w ryzach to strategia jednego z holenderskich gospodarstw produkujących rozsadę warzyw.

Kukurydza cukrowa pozwala zarobić

Kukurydza cukrowa pozwala zarobić

Warzywa

Szacuje się, że Polak zjada rocznie 0,5 kg kukurydzy cukrowej, ale widać trend wzrostowy. Coraz chętniej sięgamy po kolby oraz przetwory z kukurydzy. Producenci, którzy uprawiają to mało popularne jeszcze w naszym kraju warzywo przyznają, że można na nim zarobić lepiej niż na wielu innych popularnych roślinach ogrodniczych.

Pomidor i papryka po francusku

Pomidor i papryka po francusku

Warzywa

Uznanie producentów pomidorów i papryki zdobywają odmiany, które są łatwe w produkcji, plenne i odporne na choroby, dlatego też hodowla nowych kreacji jest ukierunkowana na te czynniki. Można się było o tym przekonać 6 lipca we Francji w stacji doświadczalnej firmy Clause, gdzie zorganizowano Dni Pomidora i Papryki.

Sterowana uprawa truskawek. Rodzaj sadzonki a plonowanie

Hasło Ogrodnicze

W Polsce, wraz ze wzrostem zainteresowania deserowymi truskawkami, coraz bardziej popularna staje się ich sterowana uprawa. Pozwala ona uzyskać owoce poza tradycyjnym okresem owocowania. Dzięki niej, a także nowym odmianom i technologiom produkcji sadzonek, owoce można zbierać przez kilka miesięcy w roku. Duży wpływ na uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości ma też odpowiedni dobór sadzonek. Dotychczas producenci zakładali plantacje z sadzonek świeżych (zielonych) o średnicy korony 10–15 mm. Obecnie coraz częściej decydują się na sadzonki typu frigo.

W holenderskiej mnożarce

W holenderskiej mnożarce
fotogaleria

Odwiedziliśmy położone w Lutjebroek – w północnej Holandii – gospodarstwo (należące do firmy Beekenkamp Plants) specjalizujące się w produkcji rozsady.

Dni Otwarte Bejo Zaden Polska

Dni Otwarte Bejo Zaden Polska
fotogaleria

Od 30 sierpnia do 1 września w Konotopie k. Ożarowa Mazowieckiego firma nasienna Bejo Zaden po raz kolejny zorganizowała Dni Otwarte. Na terenie przy siedzibie spółki prezentowane są odmiany...

Dni Otwarte Monsanto

Dni Otwarte Monsanto
fotogaleria

Koncern Monsanto po raz kolejny zorganizował dla swoich kontrahentów Dni Otwarte. W dniach od 25 do 28 września w Enkhuizen (północna Holandia)  na poletkach demonstracyjnych można zobaczyć...

Otwarcie sezonu szparagowego

Otwarcie sezonu szparagowego
fotogaleria

W poniedziałek 13 maja w Poznaniu oficjalnie otwarto sezon szparagowy 2013. Impreza odbyła się pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga (PZPSz) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego,...

Sałaty Rijk Zwaana

Sałaty Rijk Zwaana
fotogaleria

15 czerwca w stacji doświadczalnej firmy Rijk Zwaan w Witkach (mazowieckie) zaprezentowano szeroką gamę odmian sałat z oferty spółki. W przygotowanej kolekcji były różne sałaty, m.in.:...

XI Dzień Ziemniaka w Żelaznej

XI Dzień Ziemniaka w Żelaznej
fotogaleria

Kto w piątek 12 lipca przybył na tegoroczny XI już Dzień Ziemniaka w Żelaznej zorganizowany przez firmę Syngenta oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, RZD Żelazna wyjechał...

Dzień Ogórka Gruntowego

Dzień Ogórka Gruntowego
fotogaleria

W sobotę 20 lipca producenci oraz przetwórcy ogórków z całego kraju spotkali się w Kłecku (woj. wielkopolskie) na Dniu Ogórka Gruntowego zorganizowanym przez firmy Nunhems Poland oraz...

Dni Otwarte Bejo Zaden w Holandii

Dni Otwarte Bejo Zaden w Holandii
fotogaleria

Po raz kolejny odbywają się Dni Otwarte firm nasiennych w Holandii. W dniach od 24 do 27 września na terenie firmy Bejo Zaden w Wamenhuizen można obejrzeć szeroki wahlarz odmian wszystkich...

Holenderskie Dni Otwarte Syngenty

Holenderskie Dni Otwarte Syngenty
fotogaleria

W dniach od 24 do 27 września odbywają się w Holandii Dni Otwarte firmy nasiennej Syngenta. Na poletkach odmianowych w Andijk królowały warzywa kapustne. Uwagę zwracały również m.in....

Holenderskie Dni Otwarte Sakaty

Holenderskie Dni Otwarte Sakaty
fotogaleria

Przybyłym na Dni Otwarte firmy Sakata producentom warzyw informacje o odmianach przekazywali specjaliści od poszczególnych gatunków.

Holenderskie dni Otwarte Clausa

Holenderskie dni Otwarte Clausa
fotogaleria

Podczas Dni otwartych firmy Clause, które odbywały się w północnej części Holandii w miejscowości Dirkshorn, można było przyjrzeć się odmianom wielu gatunków warzyw, polecanym do...

Holenderskie Dni Otwarte Nickerson Zwaan

Holenderskie Dni Otwarte Nickerson Zwaan
fotogaleria

Podczas Dni Otwartych firmy Nickerson Zwaan, które zakończyły się 27 września w miejscowości Dirkshorn, zaprezentowano szeroką ofertę odmian warzyw, w tym m.in. nowe oraz te sprawdzone...

Holenderskie Dni Otwarte Monsanto

Holenderskie Dni Otwarte Monsanto
fotogaleria

Kolekcja szerokiej gamy odmian warzyw firmy Monsanto w miejscowości Enkhuizen przyciągnęła uwagę producentów nie tylko z okolicznych miejscowości. W tym roku królowały kreacje warzyw...

„Dzień Marchwiowy” firmy Nunhems

„Dzień Marchwiowy” firmy Nunhems
fotogaleria

12 października w gospodarstwie państwa Majewskich w Święcicach (woj. mazowieckie) firma Nunhems Poland zorganizowała „Dzień Marchwiowy”. Podczas spotkania mówiono o właściwym...

Onion Leader na Kujawach

Onion Leader na Kujawach
fotogaleria

Firma Syngenta Polska oraz partnerzy – Yara Poland oraz Stowarzyszenie Producentów owoców i Warzyw „CUIAVIA” zorganizowali 4 lutego br. na Kujawach Pierwszą Konferencję Cebulową. Podczas...

Spotkanie w Sile

Spotkanie w Sile
fotogaleria

W miejscowości Siła 13 i 14 lutego przedstawiciele firmy Monsanto, a także Bayer CropScience i Ploeger Oxbo Group zorganizowali spotkanie dla osób związanych z przetwórstwem warzyw.

Pokaz wczesnych kapust w Boguszycach

Pokaz wczesnych kapust w Boguszycach
fotogaleria

4 maja w gospodarstwie Katarzyny Jóźwiak z Boguszyc koło miejscowości Piątek, firma Bayer CropScience Vegetable Seeds (Nunhems) zorganizowała pokaz wczesnych odmian kapust. Prezentacji...

Szparagowa konferencja prasowa

Szparagowa konferencja prasowa
fotogaleria

Katedra Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Polski Związek Producentów Szparaga oraz Hotel Rzymski zorganizowali 6 maja w Poznaniu Szparagową Konferencję Prasową. Celem...

O chorobach przechowalniczych marchwi

O chorobach przechowalniczych marchwi
fotogaleria

21 maja producenci marchwi spotkali się w Lipiu (Kujawy), gdzie w obiekcie grupy producentów warzyw "Vegro" - Warzywa Groblewskich mówiono o chorobach przechowalniczych tego gatunku. Główny...

Pomidory Clause w Kłódce

Pomidory Clause w Kłódce
fotogaleria

31 maja w gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego w Kłódce k. Grudziądza firma Clause zorganizowała Dzień Otwarty, podczas którego w tunelu foliowym zaprezentowano różne odmiany pomidorów.

W roli głównej technika do ziemniaków, buraków i innych warzyw

W roli głównej technika do ziemniaków, buraków i innych warzyw
fotogaleria

27 i 28 czerwca w Brzezimierzu położonym w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim firma Agrarada zorganizowała Dni Pola. Podczas dwóch dni zaprezentowano maszyny i urządzenia...

Włoski specjalista od pomidorów

Włoski specjalista od pomidorów
fotogaleria

W prowincji Parma (jednej z ponad 100 prowincji Włoch), w regionie Emilia-Romania w północnych Włoszech prowadzone są szeroko zakrojone prace hodowlane m.in. nad odmianami pomidorów. W...

W Jegłowniku o marchwi

W Jegłowniku o marchwi
fotogaleria

20 sierpnia w Jegłowniku k. Elbląga firma Bejo Zaden Poland zorganizowała spotkanie dla producentów marchwi, podczas którego przekazano wiele informacji z zakresu produkcji tego gatunku.

U Bejo Zaden w Konotopie

U Bejo Zaden w Konotopie
fotogaleria

Podczas Dni Otwartych Bejo Zaden, które odbywają się 28 i 29 sierpnia w Konotopie, można obejrzeć wiele odmian warzyw, w tym nowości z oferty firmy oraz skorzystać z konsultacji w zakresie...

Polecają do upraw polowych

Polecają do upraw polowych
fotogaleria

Firma Syngenta oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizowały pokaz pomidorów polowych. Podczas spotkania zaprezentowano odmiany pomidorów firmy Syngenta – Chibli F 1 ,...

Cebulowe spotkanie w Rzeczycy

Cebulowe spotkanie w Rzeczycy
fotogaleria

Firma Syngenta na początku września zaprezentowała w Rzeczycy (woj. kujawsko-pomorskie) na polach Barbary i Grzegorza Kotasów kolekcję odmian cebuli.

Międzynarodowe Dni Otwarte – Syngenta

Międzynarodowe Dni Otwarte – Syngenta
fotogaleria

Od 23 do  26  września w Holandii trwają Międzynarodowe Dni Otwarte firm hodowlano-nasiennych. Bogaty asortyment warzyw w Andijk prezentuje firma Syngenta. Kolekcja odmian m.in. kapust,...

Międzynarodowe Dni Otwarte Bejo Zaden

Międzynarodowe Dni Otwarte Bejo Zaden
fotogaleria

Od wtorku 23 września do soboty 27 września trwają Dni Otwarte firmy hodowlano-nasiennej Bejo Zaden. Spółka zaprosiła swoich klientów i zainteresowane osoby z branży do swojej siedziby w...

Międzynarodowe Dni Otwarte – Hazera

Międzynarodowe Dni Otwarte – Hazera
fotogaleria

W Dirkshorn (północna Holandia) w bieżącym tygodniu firma Hazera (dawniej Nickerson-Zwaan) zorganizowała swoje międzynarodowe Dni Otwarte. Na poletkach demonstracyjnych spółka należąca do...

Międzynarodowe Dni Otwarte - Rijk Zwaan

Międzynarodowe Dni Otwarte - Rijk Zwaan
fotogaleria

Od 15 września aż do  24 października w Fijnaart (Holandia) w stacji badawczej firmy Rijk Zwaan prezentowany jest prawie cały asortyment odmian warzyw polowych oferowanych przez spółkę....

Broccoli Consumption Conference

Broccoli Consumption Conference
fotogaleria

7 oraz 8 października w hotelu Narvil oraz na polach firmy Green Factory firma Sakata zorganizowała międzynarodową konferencję Broccoli Consumption Conference. Jej głównym celem była...

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności