Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Piotr Grel

Piotr Grel
Podstawy rolnictwa poznawał w cieszyńskim Technikum Ochrony Roślin, następnie ukończył Wydział Ogrodnictwa AR w Krakowie. Od roku 1978 do 2005 związany z „Hasłem Ogrodniczym”- jako redaktor działu sadowniczego a później redaktor naczelny. Po kilkuletniej przerwie, od grudnia 2011 ponownie w Plantpressie.

Artykuły tego autora

Polska importerem rosyjskiego soku jabłkowego

Polska importerem rosyjskiego soku jabłkowego
>

W Andrzejki rosyjski portal kgd.ru (z Kaliningradu) powołując się na rządową agencję TASS przekazał radosna wiadomość: z obwodu kaliningradzkiego wysłano do Polski pierwszy transport soku...

…a huc se ta huc…

…a huc se ta huc…

- jak mawiają w Galicji wzruszając przy tym ramionami, obrazowo tłumacząc, co też to dokładnie mają na myśli. Ja tutaj piję do tego, że nasz internet huczy (to już literacka wersja czasownika, bez krakowskiego „mazurzenia”), iż czeski internet huczy jakoby polska żywność była „be”. 

Szarkę - sposobem. Nawet dwoma

Szarkę - sposobem. Nawet dwoma

Z szarką śliw jest jak z koniem u ks. Chmielowskiego („koń jaki jest każdy widzi”). Jej szkodliwość – też widać gołym okiem. Także, czy też: zwłaszcza na Sądecczyźnie. Przez dobrych 30 lat relacjonowałem poglądy o jej zabójczej szkodliwości, przytaczałem opisy zagrożeń i strat. Na wirusa nie było rady. Aż parę lat temu nadziałem się –  na jakimś kiermaszu z lokalnymi wyrobami prowokując Sądeczan, że łącką śliwowicę muszą robić z „importowanych” owoców usłyszałem od jednego z górali: „eee tam, opowiodocie redaktorze- przyjedźcie do Łącka, to wom pokoze…”.  Drugi ciekawy sygnał w sprawie dostałem niedawno z Tęgoborza – miała tam rosnąć kwatera śliw odmiany odpornej na wirusa.

… znowu nie posadziliśmy sadu…

… znowu nie posadziliśmy sadu…

Elegijnego nastroju – sugerowanego brzmieniem tytułu – nie spodziewałem się – jechałem do Lewiczyna, zwabiony napomknięciem Ryszarda Nowakowskiego o powrocie śliwy do szkółki ARNO, poszerzeniem asortymentu o malinę… A tu w upalne lipcowe południe zrobiło się mocno wspominkowo, nie bez kozery zresztą… Anna i Ryszard doliczyli się, że to jest ich trzydziesty sezon szkółkarski.

Walczyć o zielony liść!

Walczyć o zielony liść!

Tak podczas konferencji zorganizowanej 13 maja podczas 57. Święta Kwitnącej Jabłoni przekonywał sądeckich sadowników prof. Eberhard Makosz. O niedobrze zaczynającym się sezonie debatowano koncentrując się na najbliższych perspektywach owoców deserowych, przemysłowych oraz programów pomocowych dostępnych także dla sadowników.

Konferencja „Europa rynkiem polskich jabłek” – cz.II

Konferencja „Europa rynkiem polskich jabłek” – cz.II

Zarysowane w pierwszej częśći relacji przez dr Bożenę Nosecką oraz dra Helwiga Schwartaua obrazy stanu rynku jabłek w Europie oraz tendencji jego rozwoju uzupełnili Peter van Arkel (Fruit Advies Limburg), Maciej Lipecki (Stowarzyszenie Polskich Szkółklarzy) i Sławomir Mizerski (Grupa Producentów Sunsad). W tej części uwagi pierwszego z wymienionych prelegentów.

Tureckim pomidorom mówimy stanowcze „niet!”

Tureckim pomidorom  mówimy stanowcze „niet!”

Tureccy producenci pomidorów liczą na otwarcie rosyjskiego rynku dla swoich warzyw. Ich nadzieje podzielają władze tureckiego ministerstwa rolnictwa. Jednak Rosjanie nie pozostawiają złudzeń – nie życzą sobie konkurencji dla rozwijanej u siebie produkcji.   

8. Konferencja Nawożeniowa

8. Konferencja Nawożeniowa

Zgodnie ze swoim charakterem wydarzenia wędrownego tegoroczna Konferencja Nawożeniowa odbyła się w Falentach pod Warszawą. W ósmej edycji organizowanej przez ZZO Warka (należący już do przedsiębiorstwa Chemirol) i program Fruit Akademia zaprezentowano wykłady specjalistów z Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Wiosna w Boguchwale - truskawki

Wiosna w Boguchwale - truskawki

Podkarpaccy plantatorzy gatunków jagodowych mieli wczoraj możliwość uczestniczenia w zorganizowanej przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego konferencji „Wiosna na podkarpackich plantacjach truskawek i malin”. Zainteresowała ona około 200 ogrodników z regionu, więc mamy podstawy przypuszczać, że poruszone na niej tematy okażą się ciekawe także dla plantatorów z innych regionów. W kilku materiałach przekażemy najistotniejsze z poruszonych w Boguchwale kwestii – prosimy szukać ich w tym dziale naszego portalu. Poniżej wątek truskawek.

LEDy w ogrodnictwie

LEDy w ogrodnictwie

W 2013 roku holenderska Staay Food Group wygrała w głosowaniu Fruit Logistica Innovation Award przedstawiając swój projekt prowadzenia upraw wyłącznie przy sztucznym oświetleniu wykorzystującym technikę LED. To była bardzo udana promocja rolnictwa miejskiego (city farming).   

Jabłka do Azji. Ile zarobi na tym sadownik?

Jabłka do Azji. Ile zarobi na tym sadownik?

Eksporterzy zdradzają, jak naprawdę wygląda sprzedaż polskich jabłek do Azji oraz mówią ile zapłacą sadownikowi za jabłka pożądane na tamtejszych rynkach.

Zatrudnianie w ogrodnictwie. Co mówią oficjalne dane?

Zatrudnianie w ogrodnictwie. Co mówią oficjalne dane?

Według danych GUS bezrobotnych mieliśmy na wsi pod koniec 2015 roku 518 tysięcy. Równocześnie mieszkało tam 5,317 mln osób biernych zawodowo ( to znaczy w wieku poprodukcyjnym, niepełnosprawnych, pełniących obowiązki związane z prowadzeniem domu itp.). To byłaby w przybliżeniu armia mogąca zasilić gospodarstwa odczuwające niedobory rąk do pracy. Zdecydowana większość tych osób jest objęta ubezpieczeniem społecznym (KRUS).  

Jak rozwiązać problem z zatrudnianiem pracowników w sadzie?

Jak rozwiązać problem z zatrudnianiem pracowników w sadzie?

Problem zatrudniania pracowników – zwłaszcza tych do prac dorywczych – zagościł na dobre w tematyce spotkań sadowniczych na równi z żelaznymi punktami programu każdego seminarium czy konferencji: zwalczanie parcha, odmiany (na eksport przede wszystkim). Z obecnego prawodawstwa regulującego rynek pracy nikt w Polsce nie jest zadowolony, do szykowanych w nim zmian wszyscy zainteresowani chętnie wrzuciliby swoje postulaty.  

W Łososinie Dolnej - szukanie recept na trudne lata

W Łososinie Dolnej - szukanie recept na trudne  lata

Drugie z tradycyjnych zimowych spotkań sadowników organizowane przez firmę Yara Poland wraz z partnerami (Agrochemik, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w N. Sączu) miało miejsce 11 lutego w Łososinie Dolnej. Tu było wspierane głównie przez producentów zrzeszonych w grupie producenckiej Sadownicza Spółdzielnia Handlowa „Łososina”.

Lutowe spotkanie w Łącku

Lutowe spotkanie w Łącku

Coroczne przedwiosenne spotkanie sadowników z rejonu Łącka organizowane przez firmę Yara, Spółdzielnię Ogrodniczą Ziemi Sądeckiej przy pomocy bocheńskiego Agrochemika i Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w N. Sączu było w tym roku poświęcone szukaniu recept na funkcjonowanie w warunkach kryzysu w sadownictwie.

Zmiany w sadownictwie Rosji

Zmiany w sadownictwie Rosji

Na rok gospodarczy 2016/17 rosyjska produkcja jabłek ma wzrosnąć do 1 337 220 ton. Chociaż obecne stopy procentowe na ogół zniechęcają do inwestycji, rząd rosyjski oferuje subwencje dla sadowników zakładających nowe sady i plantacje (także winorośli). Gdy Rosja zdecyduje się zdjąć swoje embargo, jej sadownictwo, a co za tym idzie rynek owoców będzie już zupełnie inny, niż znany naszym producentom owoców sprzed sierpnia 2014 roku.

Włochy: z czym do ludów?

Włochy: z czym do ludów?

A dokładniej: do których? – Proponuję rzucić okiem na włoską ofertę jabłek skierowaną na rynki, które bardzo w ostatnich latach zainteresowały naszych sadowników. Co doświadczeni w globalnym handlu Włosi zdołali tam ugrać? Jakimi „kartami” grają?

Nowe otwarcie w rosyjskim szkółkarstwie

Nowe otwarcie w rosyjskim szkółkarstwie

W połowie sierpnia w Stawropolskim Kraju (południe Rosji) odbyła się ważna dla sadownictwa narada zwołana i prowadzona przez dyrektora Departamentu Produkcji Roślinnej, Mechanizacji, Chemizacji i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej Piotra Czekmariewa. Przydługi tytuł gospodarza spotkania przytoczony w całości podkreśla wagę poruszanych na nim zagadnień i miejsce w urzędniczej hierarchii jego uczestników.

Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy podczas targów Horti-Tech

Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy podczas targów Horti-Tech

Jednym z wydarzeń pierwszej edycji targów Horti-Tech w Kielcach był Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy. Jego organizatorami byli Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Tarnowie, Leaf Media, Targi Kielce i KRUS Oddział Kielce. Do udziału w nim zaproszono młodzież ze szkół rolniczych z wielu regionów Polski. Konkurs został rozegrany w pierwszym dniu targów, 18 listopada.

Po Konferecji Odmianowej na I Horti-Techu

Po Konferecji Odmianowej na I Horti-Techu

Kieleckie targi udzieliły gościny „wędrującej” Konferencji Odmianowej organizowanej od dziewięciu lat przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce, a wspieranej merytorycznie przez Instytut Ogrodnictwa.  Dziewiąta edycja tego spotkania miała miejsce w drugi dzień targów, 19 listopada. Prezes ZZO Warka Anna Marczak powitała prelegentów i słuchaczy życząc owocnych obrad i zmieszczenia się w czasie (przed zamknięciem targów). Udało się!  

Tureckie jabłka i gruszki

Tureckie jabłka i gruszki

Dla lidera w produkcji sadowniczej, jakim jest Polska w Europie ważne są nie tylko perspektywy – także te dalekie. Warto wiedzieć, co dzieje się za plecami. Na co dzień zauważamy raczej sygnały świadczące o słabnącej kondycji głównych producentów owoców w państwach UE, a przecież na Unii świat (sadowniczy) wcale się kurczy. Nie tylko u nas produkcja owoców rośnie. Zbiory rosną także w Turcji, którą trudno uznać za odległy kraniec świata. Z produkowanymi tam owocami i warzywami będziemy coraz częściej walczyć o dostęp do rynków państw Azji i Afryki. Poniżej nieco danych o tureckim sadownictwie zaczerpniętych głównie z amerykańskiego raportu Foreign Agricultural Service.

W sadzie i szkółce Mazzoni Group

W sadzie i szkółce Mazzoni Group

W Tresigallo, około 20 km na wschód od Ferrary (północna część Włoch, prowincja Emilia Romagna) znajduje się siedziba Mazzoni Group. Firma jest znana u nas przede wszystkim z oferty sadzonek truskawek (w Kodniu na Podlasiu pracuje  spółka córka również zajmująca się tą produkcją) oraz drzewek dwuprzewodnikowych oferowanych pod zastrzeżoną marką Bibaum ® . W połowie sierpnia z lubelskimi sadownikami  z Grupy Producentów Stryjno Sad Sp. z o.o. miałem możliwość obejrzenia szkółki tych drzew  oraz  sadów.  

Jubileuszowy XX Dzień Otwarty

Jubileuszowy XX Dzień Otwarty
>

W wilanowskim sadzie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 4 września odbył się XX Dzień Otarty Sadu Doświadczalnego. Jak co roku na spotkanie licznie przybyli sadownicy wraz z...

Na spotkaniu TRSK w Sadkowie

Na spotkaniu TRSK w Sadkowie

Podczas niedzielnego (21 sierpnia) spotkania Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w Sadkowie Szlacheckim jego przewodniczący,  prof. Eberhard  Makosz określił miniony sezon: dotąd nie było tak niskiej opłacalności produkcji jabłek w naszym kraju. Jednak branża nie stoi na straconej pozycji i nadal może się rozwijać - czego nie należy mylić ze wzrostem.

Szkółkarze podsumowali rok 2015

Szkółkarze podsumowali rok 2015

Tegoroczne Walne Zebranie Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy zostało zwołane na 27 czerwca do Włocławka. Producenci sadowniczego materiału szkółkarskiego zatwierdzili sprawozdanie ze swego poprzedniego dorocznego zebrania, przyjęli sprawozdanie zarządu i komisji rewizyjnej za rok 2015 oraz przegłosowali absolutorium dla prezesa SPS i zarządu. Po części organizacyjnej wysłuchali wykładów na temat nawożenia szkółek zaproponowanych przez Timac Agro. Uzupełnieniem spotkania była wycieczka do szkółki Tadeusza Zaparuszewskiego, sadu J. Gabrysiaka oraz fabryki „Krukowiak”.

Rok na plusie

Rok na plusie

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków swoim wieloletnim zwyczajem podsumowała mijający sezon  na XIX Międzynarodowym Sympozjum.  KUPS istnieje od 1993 r. (od 2004 r. pracuje jak o samodzielna organizacja branżowa). Obecnie zrzesza 43 członków wspierających – to około 60% krajowego rynku soków, nektarów i napojów owocowych (SNN) oraz warzywnych, około 70% produkcji krajowego zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) i z owoców innych gatunków, 70%-90% eksportu tych koncentratów. W swojej strukturze ma Sekcję Producentów Zagęszczonych Soków owocowych (SK) oraz Dobrowolny System Kontroli (DSK) soków i nektarów.

Nowe odmiany czereśni z Holovousów

Nowe odmiany czereśni z Holovousów

Powstały w 1951 roku czeski Instytut Sadownictwa (Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský) w miejscowości Holovousy ma na swoim koncie wiele wyhodowanych u siebie odmian. Najliczniejszą grupę stanowią jabłonie – 33 odmiany, ale niewiele mniej liczne są czereśnie – tych zarejestrowano 25, do czego należy dodać serię trzech odmian karłowych podkładek z serii ‘PHL’. Hodowlę czereśni w Holovousach rozpoczęła przed 40 laty inż. Jitka Blažkova uzyskując ponad 30 nowych odmian.

Aktywne odżywianie roślin i gleby. Składniki pokarmowe to dziś za mało

Aktywne odżywianie roślin i gleby. Składniki pokarmowe to dziś za mało

W ubiegłym roku fala upałów mocno odcisnęła swoje piętno na uprawach. Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej wycenili skutki ubiegłorocznej suszy w Polsce na 1,5 mld zł strat. Tymczasem według Biznes.pl, z ponad 1,3 mln rolników objętych obowiązkiem ubezpieczenia upraw, w 2015 roku polisę na wypadek suszy wykupiło ... 86 (słownie: osiemdziesięciu sześciu) rolników. 11 kwietnia na konferencji prasowej w Hotelu Marriott w Warszawie firma Timac Agro Polska oficjalnie zainaugurowała akcję edukacyjną Aktywne odżywianie roślin i gleby z postscriptum "Składniki pokarmowe to dziś za mało".

Rynek kwiatów ciętych Rosji

Rynek kwiatów ciętych Rosji

Dla przeciętnego kupno kwiatów nie jest nie jest największym zmartwieniem, ale są w jego kalendarzu dni, których bez kwiatów sobie nie wyobraża. I z tego robi się ogromny rynek – przynajmniej według specjalistów od ekonomiki, bowiem praktycy zdecydowanie wolą handel od produkcji.

Jabłkowe problemy - przetwórstwo

Jabłkowe problemy - przetwórstwo

W strukturze wykorzystania zbieranych w polskich sadach jabłek największą pozycje stanowią owoce przeznaczane na przetwórstwo. Dzieje się tak niezależnie od aktualnie panujących tendencji co do odmian i typów sadów, sposobów ich prowadzenia, polityki marketingowej producentów owoców i organizatorów produkcji. Produkcja jabłek w Polsce rośnie – na pewno szybciej, niż możliwości przemysłowego ich zagospodarowania – nie tyle z powodów technicznych (zdolności przerobu), co handlowych – nie tylko Polska produkuje koncentrat jabłkowy. Inne produkty przetwórstwa mają o kilka rzędów wielkości mniejsze zapotrzebowanie na owoce i nie zwiększą jakoś znacząco zagospodarowania jabłek przez przemysł.

Z Belchimem w IPSadzie

Z Belchimem w IPSadzie

III Forum Ekspertów Belchim Crop Protection Poland Sp. z o.o. urządziło w Kopanej koło Tarczyna, w siedzibie Instytutu Praktycznego Sadownictwa. Zgodnie z formułą spotkania zaproponowana przez organizatora tematyka była na bieżąco rozszerzana  odpowiedziami na pytania audytorium i uzupełniana dyskusją.

Ciepłe Przedwiośnie w Brzeznej

Ciepłe Przedwiośnie w Brzeznej

Sadownicze Przedwiośnie Brzezna 2016 – jak zwykle w święto MB Gromnicznej (2 lutego) – przebiegało przy temperaturze około 10˚C i, jak na środek zimy, ciepłym wietrze.

Od ćwierćwiecza Spotkania Sadownicze Sandomierz

Od ćwierćwiecza Spotkania Sadownicze Sandomierz

Minione już 25. Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2016 przyciągnęło ponad 1200 producentów owoców – nie tylko z regionu, ale z całego kraju. Organizatorzy przygotowali dla zainteresowanych branżowymi nowościami ponad dwadzieścia wykładów i doniesień z różnych specjalności. Oprócz tego setka wystawców przywiozła do Sandomierza najciekawsze i najnowsze maszyny, urządzenia i inne środki produkcji sadowniczej.

Pracowite MTAS FruitPro

Pracowite  MTAS FruitPro

Oprócz długiego i urozmaiconego spaceru po halach wystawienniczych Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej MTAS FruitPro oferowały odwiedzającym równie intensywną sesję referatową. Podczas dwudniowej konferencji sadownikom zaprezentowano tematy dotyczące gatunków drzewiastych i jagodowych, zaprezentowano najnowsze doniesienia z obszaru „żelaznych” tematów – parch jabłoni, nawożenie – oraz kilka tematycznych nowości, jak choćby informacje o możliwościach wykorzystywania w sadownictwie dronów.

Jeść, by żyć

Jeść, by żyć

W sali, do której organizatorzy (Bayer i Newsweek) zaprosili w połowie października na debatę o przyszłości rolnictwa wisiał LED-owy ekran na bieżąco aktualizujący liczebność populacji ludzi na Ziemi i zużywane przez nich zasoby wody oraz produktów rolnych. Kiedy piątka ekspertów: prof. Ewa Bartnik (genetyk, Uniwersytet Warszawski), prof. Marek Konarzewski (biolog, Uniwersytet Białostocki), prof. Marek Naruszewicz (farmakolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. Stefan Pruszyński (rolnik, były dyrektor Instytutu Ochrony Roślin), prof. Tomasz Twardowski (biochemik, Polska Akademia Nauk) o godzinie 14:00 rozpoczynali dyskusję, było nas na Ziemi 7 325 295 619. I wszyscy musimy – jak w tytule…

Potas i magnez - niezbędne dla roślin i człowieka

Potas i magnez - niezbędne dla roślin i człowieka

Kolejna, trzecia konferencja firmy K+S Polska Sp. z o.o. zorganizowana w Warszawie 26 listopada była okazją do przypomnienia niezbędności potasu i magnezu w diecie człowieka a także roli tych pierwiastków w uprawach oraz możliwościom zaopatrzenia w te pierwiastki roślin.  Pierwsze zagadnienie przystępnie i interesująco omówiła prof. dr hab. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (Warszawski Uniwersytet Medyczny), zaś pozostałymi kwestiami zajęli się Ershad Tavakol (Institute of Applied Plant Nutrition) oraz Dominik Młodecki (K+S Polska Sp. z o.o.).  

O syberyjskich jagodach w Krakowie

O syberyjskich jagodach w Krakowie

Z rosyjskimi sadownikami i hodowcami jagody kamczackiej z ośrodka w Bakczarze mam okazję porozmawiać chwilę przed ich odlotem do Moskwy z Krakowa, w którego okolicach zwiedzali gospodarstwa zajmujące się rozmnażaniem i uprawą tej rośliny.

Nisza z Zabrzeża czyli produkty Maurera

Nisza z Zabrzeża czyli produkty Maurera

Od co najmniej kilkunastu lat co najmniej raz w roku wracając z Gorców do cywilizacji wpadam do Zajazdu Kałużna w Zabrzeżu k. Łącka i z radością konstatując, że nadal furkocą tu góralskimi kieckami te same panie kelnerki odgrywam przed nimi przedstawienie: „poproszę to co zawsze!”.

Unia Europejska liczy na Polaków

Unia Europejska liczy na Polaków

Na seminaryjnej części spotkania w Golianach 27 sierpnia zorganizowanego przez Agrosimex, Bayer, New Holland, Polsad i Timac Agro prof. Eberhard Makosz przedstawił swoją prognozę sytuacji w zbliżającym się sezonie handlowym 2015/16. U progu tego nowego okresu nastroje sadowników są znacząco odmienne, niż przed rokiem.

IV Letnie Pokazy Czereśniowe - na Kujawach (cz. II)

IV Letnie Pokazy Czereśniowe - na Kujawach (cz. II)

Letnie Pokazy Czereśniowe urządzane od 2009 roku przez Plantpress w tym roku pierwszy raz odbyły się poza Sandomierszczyzną – w sadach Grupy Producentów Owoców Galster Sp. z o.o., współorganizatora imprezy. Podczas sesji referatowej ponad trzystu sadowników z całego kraju wysłuchało wykładów na temat nawadniania, fertygacji, schładzania i przechowywania owoców przeznaczonych do dalekiego transportu (o tym pisaliśmy w części I ) oraz zasadach doboru odmian dla polskich sadów i nowościach odmianowych. Po wykładach – w sadzie można było zapoznać się z technikami budowy osłon dla sadów czereśniowych, zasadami formowania czereśni, maszynami i urządzeniami dla upraw sadowniczych.  

IV Letnie Pokazy Czereśniowe – na Kujawach

IV Letnie Pokazy Czereśniowe – na Kujawach

Ponad 300 osób wzięło udział w zorganizowanych w niedzielę 26 lipca w Wierzchucicach k. Bydgoszczy IV Letnich Pokazach Czereśniowych. Organizatorzy – wydawnictwo Plantpress i Grupa Producentów Owoców Galster przygotowali bogaty program wykładów oraz praktyczne pokazy w sadzie.

Kłopoty krymskie

Kłopoty krymskie

W zasadzie nie tylko krymskie, ale po kolei: minister A. Tkaczew oczekuje, że krymskie jabłka staną się marką znaną nie tylko na półwyspie. Jedną z przeszkód do osiągnięcia tego celu jest brak chętnych do pracy w sadownictwie. Zaś to zjawisko dotyczy nie tylko rolnictwa na Krymie, ale w całej Federacji Rosyjskiej.

W Łącku o nawożeniu

W Łącku o nawożeniu

Jednym z głównych tematów spotkania sadowników 13 marca w Łącku było nawożenie dominujących w tym terenie sadów jabłoniowych. Z przedstawionymi przez Wojciecha Wojcieszka (Yara Poland) wywodami korespondował następny wykład – o czynnikach wpływających na jakość jabłek wygłoszony przez Adama Furę (ŚODR Oddział Sandomierz). Spotkanie zakończyło sie pokazem cięcia drzew. Organizatorami tej cyklicznej imprezy organizowanej w Łącku i Łososinie Dolnej od kilku lat są Yara, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej i "Agrochemik" z Bochni.

W sadach Brabancji

W sadach Brabancji

MPS Sad

Obecnie w holenderskich sadach produkuje się więcej gruszek niż jabłek. Holendrzy, którzy nadal uprawiają jabłonie przechodzą kolejny kryzys w tej gałęzi sadownictwa.

Perlit dla truskawek

Perlit dla truskawek

Pod koniec września Stanflex w Rabie Wyżnej (Małopolska) gościł zainteresowanych uprawą truskawek pod osłonami. Gospodarz spotkania, Stanisław Bogdał zaproponował w tym roku tematy podobne do omawianych na poprzednich Dniach Truskawki, ale na brak nowych wiadomości słuchacze nie mogli narzekać.

Forum Doradców Sadowniczych w Kozietułach

Forum Doradców Sadowniczych w Kozietułach

Wiosenne spotkanie Forum Doradców Sadowniczych Bayer CropScience miało miejsce 10 czerwca w sadzie Dariusza Cieślaka w Kozietułach k. Grójca. Była to pierwsza w sezonie okazja do podsumowania spostrzeżeń dotyczących przebiegu pogody, rozwoju roślin i organizmów szkodliwych, wymiany informacji przydatnych praktykom i doradcom.

Polskie jabłka

Polskie jabłka

28 maja w  warszawskim  centrum wystawienniczym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego odbyła się konferencja sadownicza „Polskie jabłka wobec wyzwań globalnego rynku. Szanse i aktualne zagrożenia“.

Sadownicze Przedwiośnie 2014

Sadownicze Przedwiośnie 2014

Faktyczne przedwiośnie trwa na Sądecczyźnie od grudnia ubiegłego roku – mniej więcej od świąt Bożego Narodzenia nad regionem z kilkudniowymi przerwami ciągle wieje ciepły halny. Dzięki niemu najcieplej bywa w Zakopanem (będziemy mieli polskie Soczi i argument „za” organizowaniem tam zimowych igrzysk olimpijskich?) – nawet i +10 stopni Celsjusza. Tymczasem sądeccy sadownicy w tym roku opóźnili inaugurację swojego sezonu – tradycyjne „Sadownicze Przedwiośnie” w Brzeznej wyznaczono w tym roku nie na 2. a na 7 lutego.

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (III)

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (III)

Konferencja „Przyszłość polskiego jabłka” (4 grudnia, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) zgromadziła, ku satysfakcji i zadowoleniu jej organizatora prof. Eberharda Makosza, przedstawicieli wszystkich pionów, działów, specjalizacji naszego sadownictwa. Wszystkie te instytucje i organizacje maja swój wkład w dzisiejsze sukcesy branży, o których tyle razy podczas obrad wspominano.

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (II)

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (II)

Na lubelskiej konferencji (4 grudnia, Uniwersytet Przyrodniczy) nie mogło zabraknąć kwestii związanych z handlem ze Wschodem. I nie zabrakło…O eksporcie do (głównie) Federacji Rosyjskiej oraz o produkcji jabłek w tym państwie dyskutowano dłuższy czas.

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (I)

Głosy o przyszłości polskiego jabłka (I)

Na zakończonej w środę, 4 grudnia w Lublinie tak zatytułowanej - dwunastej już - międzynarodowej konferencji sadowniczej najczęściej powtarzającym się stwierdzeniem było to przypominające pierwsze miejsce Polski wśród światowych eksporterów jabłek oraz wysokie pozycje wśród producentów różnych gatunków sadowniczych – poza jabłkami jesteśmy także liderem w produkcji malin.

Truskawki – nowe rozwiązania

Truskawki – nowe rozwiązania

Hasło Ogrodnicze

Producenci zainteresowani uprawą truskawek pod osłonami w rynnach spotkali się 26 lipca w Rabie Wyżnej na Dniu Otwartym Truskawki. Wiele rozwiązań, w tym kilka nowości, można było obejrzeć na terenie firmy Metazet FormFlex oraz na stoiskach firm branżowych.

Festiwal derenia

Festiwal derenia

W połowie września Arboretum w Bolestraszycach urządziło drugi Festiwal Derenia. Podobnie, jak w roku ubiegłym zainteresowani tą rośliną profesjonaliści i amatorzy dopisali – sesja wykładowa zainteresowała ponad sto osób, zaś kolekcje, alejki i kiermasz, na którym oferowano przede wszystkim produkty z derenia (i same krzewy) zapełniły tłumy zwiedzających.

Dlaczego (też) jagoda kamczacka?

Dlaczego (też) jagoda kamczacka?

Hasło Ogrodnicze

O odpowiedź na tak asekuracyjnie sformułowane pytanie poprosiłem Tadeusza Kusibaba – właściciela gospodarstwa ogrodniczego i laboratorium in vitro. Z różną intensywnością, ale zawsze, firma zajmowała się produkcją materiału szkółkarskiego gatunków sadowniczych – w ostatnich latach przede wszystkim borówki wysokiej. W kręgu zainteresowań pojawiły się niedawno także dereń jadalny, malina, jeżyna wielkoowocowa i właśnie jagoda kamczacka ( Lonicera caerulea L. var. kamtschatica ).

Konferencja Truskawkowa – nowości hodowlane i agrotechniczne

Konferencja Truskawkowa – nowości hodowlane i agrotechniczne

Blok wystąpień poświęconych nowym odmianom, materiałowi nasadzeniowemu i agrotechnice na Ogólnopolskiej Konferencji Truskawkowej zorganizowanej 10 kwietnia br. przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach był mocno rozbudowany.

O kondycji polskiej truskawki

O kondycji polskiej truskawki

Ogólnopolska Konferencja Truskawkowa zorganizowana 10 kwietnia przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zaproponowała ponad pięciuset zainteresowanym tym gatunkiem sadownikom piętnaście wystąpień i dziewięć posterów merytorycznych oraz stoiska kilkudziesięciu firm zaopatrzenia ogrodniczego. Ekonomika produkcji truskawek była jednym z głównych tematów tego spotkania.

Regionalna turystyka kulturowa

Regionalna turystyka kulturowa

Hasło Ogrodnicze

VII Ogólnopolską Konferencję pt. „Produkty tradycyjne szansą rozwoju regionalnej turystyki kultowej”, która odbyła się 17 grudnia 2012 r. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, otworzył JM Rektor UR prof. dr hab. Włodzimierz Sady. Wśród gości byli małopolscy posłowie – Joanna Bobowska, Józef Lassota i Andrzej Romanek, oraz sadownicy z gmin Łącko i Szydłów. Jak się okazało, przyjechali oni nie tylko ze śliwowicą i chcieli rozmawiać nie tylko o niej.

O dereniu w Bolestraszycach

O dereniu w Bolestraszycach

Szkółkarstwo

23 września w Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla zorganizowano I Podkarpacki Festiwal Derenia. Właśnie z tej placówki pochodzą krajowe, zarejestrowane i rozmnażane przez kilka szkółek odmiany derenia jadalnego ( Cornus mas ). Sesję referatową wypełniły wystąpienia gości z Kijowa, Symferopola i Wrocławia.

Bardziej trują czy mieszają?

Bardziej trują czy mieszają?

Od środy media powtarzają za naukowcami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego doniesienie o szkodliwości jedzenia warzyw z Górnego Śląska. Materiał ten podała PAP, Program III PR zrobił w oparciu o niego audycję, news ten wisiał na portalach ogólnych, a także branżowych (!).

Małe kraje - duże problemy (sadownicze)

 Małe kraje - duże problemy (sadownicze)

Informator Sadowniczy

Chociaż Austria i Słowenia nie należą do sadowniczych potęg, nawet regionalnych, produkcja owoców daje tam utrzymanie tysiącom rodzin i ma duże znaczenie dla tamtejszego rolnictwa. Radzenie sobie z klimatem, rosnącymi wymaganiami odbiorców i spadającymi wskutek konkurencji silniejszych producentów (także Polski) cenami – to główne problemy sadowników austriackich i słoweńskich.

Unia sprawdza pozostałości

Unia sprawdza pozostałości

W Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze komisji (UE) nr 788/2012 z 31 sierpnia 2012 r. Dotyczy ono skoordynowanego unijnego programu kontroli pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na jej powierzchni. Będzie on obowiązywał w UE 27 w latach 2013 – 2015, a ma na celu zapewnienie zgodności pozostałości tych substancji z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami (NDP/MRL), a także ocenę narażenia konsumenta na te pozostałości.  

W Jasieńcu o truskawkach

W Jasieńcu o truskawkach

25 lutego wójt gminy Jasieniec Marek Pietrzak otwierał konferencję, której tematyka (i osoby wykładowców) ściągnęły około 300 plantatorów z okolicznych gmin. Pomysłodawcą i gospodarzem spotkania był instruktor sadownictwa gminy Jasieniec Zenon Woźniak . Współorganizatorami Konferencji "Nowoczesna technologia produkcji truskawek w polu i pod osłonami" byli  Agrosimex, Oddział ZSRP w Jasieńcu oraz wydawnictwo Plantpress z Krakowa.

Ile i jak zapłacimy?

Ile i jak zapłacimy?

Najczęściej martwimy się, ile nam zapłacą – za to, co zbierzemy w gospodarstwach. Korzystając z okazji, na konferencji sadowniczej w Kraśniku spytałem posła i szefa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego, co sądzi o ubiegłorocznych cenach oraz o to, ile będą „kosztowały” ogrodników spodziewane zmiany legislacyjne w kraju i w UE.

Eksport do Rosji: liderowi nie będzie łatwo

Eksport do Rosji: liderowi nie będzie łatwo

Za kilka dni można oczekiwać tradycyjnego ożywienia handlu owocami i warzywami z Federacją Rosyjską – największym naszym odbiorcą tych produktów. Można więc powiedzieć, że kiedy ruszy sprzedaż na Wschód, zaczniemy nowy sezon.  

PROZA życia w Tarnogrodzie

PROZA życia w Tarnogrodzie

Tytułowa PROZA to skrótowiec programu badawczego „Zastosowanie numerycznych prognoz pogody”, którego krótkie omówienie było wstępem do prelekcji prof. dra hab. Waldemara Tredera (IO Skierniewice) wygłoszonej po krótkim powitaniu gości i uczestników konferencji „Uprawa roślin jagodowych – szansą na zwiększenie dochodów gospodarstwa” przez gospodarzy – Piotra Puchalskiego, prezesa Grupy Producentów Bio-Food Roztocze i burmistrza Tarnogrodu Eugeniusza Stróża .

Z tarnogrodzkiej konferencji jagodowej

Z tarnogrodzkiej konferencji jagodowej
fotogaleria

10 grudnia specjaliści i ogrodnicy spotkali się na konferencji „Uprawa roślin jagodowych – szansą na zwiększenie dochodów gospodarstwa”. Organizatorami byli Grupa Producentów Bio-Food...

Wspólnie zakończyli sezon

Wspólnie zakończyli sezon
fotogaleria

19 grudnia w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale k. Rzeszowa po raz ostatni w sezonie 2011 spotkali się ogrodnicy, doradcy i przedstawiciele firm współpracujących z...

Przedwiośnie Sadownicze 2012

Przedwiośnie Sadownicze 2012
fotogaleria

Co roku, zawsze 2 lutego sadownicy sądeccy oraz ich sąsiedzi z całego Podkarpacia spotykają się w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej. Najczęściej jest to rzeczywiście...

Fruit Logistica

Fruit Logistica
fotogaleria

W Berlinie rozpoczęła się kolejna Fruit LOgistica. W oficjalnym katalogu targów znajdziemy 49 polskich firm i organizacji. Większość naszych wystawców występuje wspólnie tworząc dobrze...

W Łososinie Dolnej

W Łososinie Dolnej
fotogaleria

Grupa Producentów Sadownicza Spółdzielnia Handlowa Łososina z pomocą bocheńskiego "Agrochemika" -firmy będącej własnością Zbigniewa Kąckiego oraz Yara Poland repraentowanej przez...

XXVIII Międzynarodowe Seminarium Sadownicze w Umaniu

XXVIII Międzynarodowe Seminarium Sadownicze w Umaniu
fotogaleria

4 maja w Umaniu spotkali się sadownicy ukraińscy na najwazniejszej w tym kraju konferencji branżowej. Jak co roku tematem wystąpień były nowoczesne technologie produkcji owoców. Następnego...

Rynek

Rynek
fotogaleria

Latem ubiegłego roku otwarto w stolicy Ukrainy rynek hurtowy dla obsługi handlu produktami rolnymi. Jako pierwszy zaczął funkcjonować sektor ogrodniczy. Zapraszamy do odwiedzenia na naszej...

Dzień Otwartych Drzwi 2012 w Dąbrowicach

Dzień Otwartych Drzwi 2012  w Dąbrowicach
fotogaleria

W Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach należącym do Instytutu Ogrodnictwa zorganizowano kolejny Dzień Otwartych Drzwi połączony z Manewrami Ogrodniczymi.

Rosyjscy przedsiębiorcy w grójeckiem

Rosyjscy przedsiębiorcy w grójeckiem
fotogaleria

Podczas zorganizowanego przez rosyjski oddział Arysta LifeScience wyjazdu grupy około 50 przedsiębiorców prowadzących w Rosji  firmy zaopatrzenia ogrodniczego odwiedzono kilka firm i...

Spacerem po Besarabce

Spacerem po Besarabce
fotogaleria

W ruchliwym centrum Kijowa pracuje okrągłą dobę popularna wśród zamożniejszej części mieszkańców stolicy Ukrainy "Besarabka" - rynek spożywczy. Dział ogrodniczy zajmuje sporą część...

Jutro w Wilanowie święto sadowników...

Jutro w Wilanowie święto sadowników...
fotogaleria

...więc już dzisiaj większość firm przygotowuje swoje stoiska. Wśród nich nasz Plantpress. Wszyscy spieszą się niepewnie spoglądając w niebo - ujdzie nam na sucho?

XVI Dzień Otwartych Drzwi w Wilanowie

XVI Dzień Otwartych Drzwi w Wilanowie
fotogaleria

Tegorocznemu spotkaniu sadowników w Wilanowie towarzyszyły obchody dwudziestolecia pracy Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy. Uroczystego otwarcia dokonał JM Rektor Szkoły Głównej...

Asia Fruit Logistica

Asia Fruit Logistica
fotogaleria

Dzisiaj kończy się najpoważniejsze spotkanie handlowców branży owocowo-warzywnej organizowane w Azji. Zapraszamy do oglądnięcia migawek sprzed dwóch dni - z otwarcia targów....

Agropromocja w Nawojowej

Agropromocja w Nawojowej
fotogaleria

W Nawojowej koło Nowego Sącza specjaliści spotkali się na Międzynarodowych Targach Agropromocja 2012. To już dwudziesta druga edycja tej najwiekszej w regionie imprezy rolniczej. Zapraszamy...

I Podkarpacki Festiwal Derenia

I Podkarpacki Festiwal Derenia
fotogaleria

I Podkarpacki Festiwal Derenia za nami. W pierwszy, pogodny dzień jesieni do Bolestraszyc zjechali się z fani tej rośliny z całej Polski. Najdalej mieli goście z Elbląga i Międzyrzeca...

I Sandomierski Jabłkowy Kongres Eksporterów Polskich

I Sandomierski Jabłkowy Kongres Eksporterów Polskich
fotogaleria

Co czwarte wyprodukowane w Polsce jabłko pochodzi z sadów sadnomierskich. Zagospodarowanie tego autentycznego naturalnego bogactwa regionu jest kwestią nie tylko samych sadowników - także...

Jesienna Wystawa w Krakowie

Jesienna Wystawa w Krakowie
fotogaleria

Jak co roku jesienia Krakowianie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych roślin i kompozycji roslinyych oraz kupić nowe czy brakujące egzemplarze do swoich ogrodów.

Szkółkarskie Dożynki w Pszczynie

Szkółkarskie Dożynki w Pszczynie
fotogaleria

Szkółkarze z południowego regionu kraju (Śląsk i Małopolska) zakończyli swój sezon - symbolicznie tylko, bo do zimy jeszcze sporo prac w szkółce pozostało do wykonania - Szkółkarskimi...

II Krajowe Święto Gruszy w Boguchwale

II Krajowe Święto Gruszy w Boguchwale
fotogaleria

II Krajowe Święto Gruszy było ważnym elementem VII Jesiennej Giełdy Ogrodniczej, na którą zapraszał mieszkańców regionu Podkarpacki Ośrodek Postępu Rolniczego w Boguchwale pod...

W Dolinie Srebrnych Mgieł...

W Dolinie Srebrnych Mgieł...
fotogaleria

...albo: Dolinie Fasoli. W środkowym biegu Dunajca używa się obu określeń - pierwszego dla turystów, drugiego dla swoich. Fasolę 'Piękny Jaś' uprawia się powszechie w...

Na Moldagrotech -Agroleliwa

Na Moldagrotech -Agroleliwa
fotogaleria

Firma Agroleliwa z Tarnobrzegu jest jedną z nielicznych polskich wystawców na Moldagrotech 2012. Wczoraj, w pierwszym dniu targów stoisko firmy odwiedziło wielu gości. Spośród oficjeli -...

Na Moldagrotech - Ekoplon SA

Na Moldagrotech - Ekoplon SA
fotogaleria

Także to przedsiębiorstwo przyjechało do Kiszyniowa po raz pierwszy. W stolicy Mołdowy prezentuje szeroką ofertę swoich nawozów.

17. Ogólnopolskie Spotkanie Sadownicze w Grójcu

17. Ogólnopolskie Spotkanie Sadownicze w Grójcu
fotogaleria

17 listopada w Grójcu odbyło się kolejne, siedemnaste z rzędu Spotkanie Sadownicze. Zapraszamy do obejrzenia migawek z tej imprezy.

V Konferencja Odmianowa

V Konferencja Odmianowa
fotogaleria

21 listopada odbyła się V Konferencja Odmianowa, organizowana przez ZZO Warka. Tym razem sadownicy spotkali się na zamku w Sandomierzu.

Spotkanie przy choince

Spotkanie przy choince
fotogaleria

15 i 16 grudnia Gospodarstwo Szkółkarskie Kapias w Goczałkowicach (woj. śląskie) zaprosiło na "Spotkanie przy choince", podczas którego można było kupić choinkę do własnego domu,...

Wigilijny Małopolski Smak

Wigilijny Małopolski Smak
fotogaleria

Przez cały weekend na Rynku Głównym w Krakowie trwał kiermasz świątecznych produktów i potraw oraz tradycyjnych ozdób choinkowych. Wśród tradycyjnych produktów znalazły się nieodzowne...

MTAS - za pięć dwunasta

MTAS - za pięć dwunasta
fotogaleria

O godz. 10:00 rozpoczną się IX Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej. Stoiska już (prawie) gotowe, oczekują pierwszych gości. Proponujemy pierwszy, krótki spacer po Targach. Zobacz...

MTAS 2013 - na stoiskach Plantpressu

MTAS 2013 - na stoiskach Plantpressu
fotogaleria

Zakończył się pierwszy dzień spotkań sadowników, którzy odwiedzili IX Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej. Oto kilka migawek z pracy firmowych stoisk naszego wydawnictwa. Wkrótce...

Stoiska firmowe MTAS

Stoiska firmowe MTAS
fotogaleria

Zapraszamy na spacer po wystawie IX MTAS-u. Oto pierwsze z ponad 100 stoisk firm, jakie zaprezentowały się w Warszawie.

II Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu

II Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu
fotogaleria

W sobotę 19 stycznia w Jasieńcu ponad 350 producentów truskawek wzięło udział w II Konferencji Truskawkowej zorganizowanej przez firmę Agrosimex. Patronem medialnym tego spotkania było...

Grüne Woche 2013

Grüne Woche 2013
fotogaleria

W Berlinie trwają targi Zielony Tydzień. To najdłuższy tydzień w kalendarzu - w tym roku trwa od 18. do 27. stycznia. Impreza (jedna z największych na świecie w tej branży) jest...

IPM 2013 - polskie stoiska

IPM 2013 - polskie stoiska
fotogaleria

Na  trwających w Essen targach IPM jest obecnych kilkanaście polskich firm - głównie szkółek produkujących rośliny ozdobne. Większość z nich gości tutaj co roku od wielu lat. Pionierem...

IPM 2013 - technika

IPM 2013 - technika
fotogaleria

Ogrodnictwo zaczęło się od łopaty i grabi - do dzisiaj zresztą narzędzia te bywają niezastąpione, stąd ich jakość nie jest dla użytkownika obojętna. A później ludzie zaczęli...

IPM 2013 - sadownictwo

IPM 2013 - sadownictwo
fotogaleria

Targi w Essen sa przeznaczone dla specjalistów. Wyłącznie - człowiek "z ulicy" praktycznie nie ma na nie wstępu. Na IPM dominuje produkcja szkółkarska. Technika, gadżety dla ogrodów i...

Konferencja sadownicza Agrosimex w Goszczynie

Konferencja sadownicza Agrosimex w Goszczynie
fotogaleria

Styczniowa seria regionalnych konferencji sadowniczyczych (Biała Rawska, Warka, Brześć Kujawski, Goszczyn) zakończyła się spotkaniem w sobotę 26 stycznia w ostatniej z wymienionych...

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności