Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Drzewa owocowe

Zalecenia dla producentów i eksporterów jabłek do Federacji Rosyjskiej

Federacja Rosyjska jest głównym zagranicznym odbiorcą polskich jabłek. Jednak co pewien czas zdarzają się przypadki kwestionowania partii polskich owoców ze względu na niespełnienie norm dotyczących pozostałości środków ochrony roślin. Istnieje bowiem zasada, że produkt niespełniający wymagań kraju, do którego jest eksportowany, nie może trafić na rynek tego kraju. Zastrzeżenia do naszych jabłek wynikają także z faktu, że Rosja tylko część swoich norm odnośnie pozostałości środków ochrony zharmonizowała z normami ogólnoświatowymi, natomiast dla niektórych środków są one znacznie ostrzejsze niż normy, np. Unii Europejskiej.

Aktualności

31.07.2014 Sawicki chce rekompensat od KE; rozmowy w piątek

Minister rolnictwa Marek Sawicki wystąpił do KE o rekompensaty finansowe za wycofane z rynku rosyjskiego polskie owoce i warzywa, w tym jabłka - podało biuro prasowe resortu. W piątek minister spotka się m.in. w tej sprawie z przedstawicielami KE i PE. »

31.07.2014 Związek Sadowników RP oburzony rosyjskim embargiem

Sadownicy są oburzeni rosyjskim zakazem eksportu od sierpnia polskich warzyw i owoców na tamtejszy rynek, ale mają nadzieję, że szybko tam wrócą - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Sadownicy liczą na pomoc KE w pokryciu strat. »

31.07.2014 Sikorski: to jest nie do zaakceptowania

Nadużywanie przez Rosję wymogów fitosanitarnych ze względów politycznych jest nie do zaakceptowania - powiedział w czwartek w Oslo minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z Polski. »

Więcej aktualności

Artykuły

24.07.2014 Wybarwianie się owoców

Wybarwianie się owoców to długi, skomplikowany i wieloetapowy proces, w trakcie którego powstają barwniki zwane flawonoidami. W jabłkach występuje cyjanidyna. Barwnik ten jest odpowiedzialny wprost za czerwoną barwę rumieńca jabłek. Obecność opisanych barwników w komórkach skórki jabłek jest uwarunkowana genetycznie, natomiast na ich stężenie w komórkach wpływa ogromna ilość czynników zewnętrznych (z tego też powodu owoce tych samych odmian w poszczególnych latach mogą wybarwiać się z różną intensywnością). »

21.07.2014 Związek Sadowników RP o problemach producentów owoców

21 lipca w Centrum prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Związek Sadowników RP pt. „Drastycznie niskie ceny i monopolistyczna polityka zakładów przetwórczych przyczyną bankructwa tysięcy gospodarstw sadowniczych”. O aktualnej sytuacji na rynku owoców do przetwórstwa informowali Mirosław Maliszewski, prezes ZS RP, Witold Piekarniak, skarbnik ZS RP, Ryszard Kaźmierczak, prezes o/Rogów ZS RP oraz Robert Remiszewski, wiceprezes ZS RP. »

21.07.2014 Wskazówki 2014/20 - wzrost owoców IV

Poniżej zalecenia opracowane przez Adama Furę na okres 23 lipca - 13 sierpnia. »

Więcej artykułów
Mospilan

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,16 zł0,30
Dolar3,11 zł0,37
Frank3,42 zł0,25

Źródło: NBP

stan na 31.07.2014

Prenumerata_MPS_2014
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.