Ciekawe odmiany jabłoni w dąbrowickim sadzie

W Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach 6 czerwca odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Naukowcy, oprowadzając przybyłych gości po poszczególnych kwaterach obiektu, dzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe odmiany jabłoni oraz agrotechnika.

Dr Dorota Kruczyńska z Zakładu Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przy współpracy z Rafałem Przyłuskim prowadziła w latach 2005–2012 m.in. ocenę odrębności wyrównania i trwałości oraz cech gospodarczych nowych polskich odmian jabłoni o średniej porze kwitnienia, do których należą: ‘Chopin’, ‘Golden Dream’, ‘Ligostar’, ‘Pagacz’, ‘Sander’. Drzewa szczepione na podkładkach ‘M.9’ i ‘M.26’ sadzono w rozstawie 4 m x 2 m.

‘Sander’ to odmiana wczesna, o owocach możliwych do zbioru już w lipcu (zbiór trzykrotny). W pierwszym zbiorze owoce są słabo wybarwione, ale w dwóch następnych już dwubarwne – zielonożółte z łososiowym rumieńcem (fot. 1). Jabłka są twarde, o wysokiej zawartości ekstraktu i dużej kwasowości (1%), nadawać się mogą do wyrobu soków. Korona drzewa jest łatwa do prowadzenia. Odmiana owocuje na krótkopędach, rozłożenie owoców w obrębie korony jest bardzo atrakcyjne.

'Sander'

Sadownicy, którzy poszukują obecnie odmian wydających owoce zarówno z przeznaczeniem na deserowe, jak i mogące być wykorzystane np. do produkcji jednoodmianowego soku, będą prawdopodobnie zadowoleni z zimowej kreacji ‘Chopin’ (zasadnicza barwa skórki jabłka jest zielonkawa z subtelnym, różowawym rumieńcem, kwasowość – 1,2%). Niestety jest to odmiana bardzo trudna do prowadzenia w sadzie. Gałęzie są nader wiotkie, przez co występują problemy z formowaniem korony.

‘Pagacz’ (przypuszczalnie mutant ‘Jonagolda’) to odmiana, której owoce pod względem kształtu, barwy skórki, parametrów jakościowych miąższu są typowe dla ‘Jonagolda’.

Owoce odmiany ‘Golden Dream’ przypominają te u kreacji ‘Golden Delicious’, wybarwiają się ładnie, przy czym rumieniec, który je pokrywa, jest łososiowy; czasami ich skórka może się ordzawiać.


[NEW_PAGE]W ramach Programu Wieloletniego (Zadanie 7.4 Monitorowanie i ocena rozpoznawcza nowych gatunków i odmian dla poszerzenia asortymentu roślin sadowniczych, prowadzonym w latach 2009–2013) D. Kruczyńska oceniała nowe genotypy i odmiany jabłoni hodowli zagranicznej. Głównie była to grupa odpornych na parcha jabłoni odmian: ‘Gaia’ (fot. 2), ‘Isaaq’ (fot. 3), ‘Majesty’, ‘Renoir’ (fot. 4), ‘Smeralda’ (fot. 5), ‘Sinfonia’ oraz jeszcze pod symbolami – D1B9-041, G-018, YX 001, YX 007, YX 018, YX 036, YX 040, YX-2. Badano w zadaniu także mutanty odmiany ‘Gala’ (‘Gala Decarli’, ‘Gala Autumn’, ‘Gala Schniga’, ‘Gala Brookfield’), jak również ‘Aporo’, ‘Goldrosio’, ‘Rubin Fuji’, ‘Rising Sun Fuji’. – Poszukiwaliśmy także cennych odmian charakteryzujących się późnym terminem kwitnienia – informowała D. Kruczyńska. Takim interesującym, spośród badanych, okazał się klon YX 007, który zakwitł prawie 10–12 dni później od odmian wczesnych. Jak stwierdziła prelegentka, kwitnienie u tej kreacji trwa dość długo, z obserwacji kilkuletnich – nawet do 20 maja. Owoce YX 007 (odmiana zimowa, jak większość z badanych, z wyjątkiem ‘Gali’) są kulistospłaszczone, o zasadniczej barwie skórki zielonkawożółtej z jasnoczerwonym, rozmytym, subtelnym rumieńcem. Skórka jest gładka, elastyczna.

Fot. 2. 'Gaia'

– Tendencje w hodowli jabłoni zmierzają także do uzyskania odmian o zielonym zabarwieniu skórki lub ciemnobordowym – wyjaśniała D. Kruczyńska. Do tej drugiej grupy kwalifikuje się ‘Isaaq’. Prawie w 100% jabłka tej odmiany wybarwiają się jednolicie na ciemnobordowo. Parametry jakościowe owoców są bardzo dobre.

Fot. 3. 'Isaaq'

Pod kątem cech jakościowych zdecydowanie wyróżniały się z całej grupy owoce odmiany ‘Majesty’ – bardzo jędrne, o wysokim ekstrakcie i wyższej niż u ‘Gali’ kwasowości, wyrównane pod względem kształtu, atrakcyjne.

‘Renoir’ charakteryzuje się natomiast owocami podobnymi nieco do wybarwionego ‘Boskoopa’, ale o cieńszej skórce, mniej się ordzawiającej, bardzo słodkimi (słodsze o jeden punkt od wzorca – ‘Golden Delicious’). Owocować zaczyna bardzo wcześnie (już w pierwszym roku po posadzeniu drzewek dwuletnich).

Fot. 4. 'Renoir'

‘Smeralda’ nie będzie nadawała się w Polsce do produkcji jako odmiana o owocach zielonych – w naszych warunkach klimatycznych pokrywa się delikatnym łososiowym rumieńcem – podkreślała D. Kruczyńska. Według niej, nawet siatki przeciwgradowe nie zapobiegną temu niekorzystnemu zjawisku (łososiowemu rumieńcowi).

Fot. 5. 'Smeralda'

Owoce odmiany ‘Sinfonia’ są natomiast dwubarwne (z czerwonym rumieńcem), kuliste.

D. Kruczyńska podkreślała, że mimo iż wymienione odmiany mają być odporne na parcha jabłoni, to nie można ich zupełnie pozbawić ochrony przed tą chorobą, zwłaszcza w latach trudnych i bardzo trudnych, gdy ze względów atmosferycznych choroba ta stanowi duże zagrożenie. Zaleca się zatem miedziowe środki wczesną wiosną, ale także zabiegi przed lub po zbiorze owoców fungicydami najodpowiedniejszymi w tym terminie dla standardowych odmian. Fungicydy warto także stosować w przypadku podejrzenia początkowego ujawniania się przełamywania odporności. Trzeba również pamiętać, że z zasady u odmian odpornych na parcha jabłoni występują problemy z chorobami kory i drewna, co uwarunkowane jest genetycznie pochodzeniem odmian rodzicielskich (mają zazwyczaj w rodowodzie odmianę ‘Koksa Pomarańczowa’). Konieczne jest zatem systematyczne zabezpieczanie drzew po cięciu, silnych wiatrach i gradzie – czynnikach uszkadzających pędy.

Katarzyna Kupczak
Fot. 1-6 D. Łababnowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 11/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCoraz więcej gospodarstw ekologicznych
Następny artykuł32 mld euro z UE dla polskiego rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.