Czereśnie – intensywna uprawa

W Centrum Kompetencji Sadowniczej Bodensee (Kompetenzzentrum Obstbau – Bodense; KOB, Niemcy) w Bavendorfie realizowane są m.in. doświadczenia nad systemami prowadzenia drzew czereśni w sadach intensywnych.

Centrum to powstało w wyniku reorganizacji i prywatyzacji eksperymentalnej stacji badawczej Instytutu Sadownictwa Uniwersytetu Hohenheim, założonej w 1959 r.

Czereśnia jest ważnym gatunkiem sadowniczym w rejonie Jeziora Bodeńskiego, a sady prowadzone są pod osłonami. W uprawie dominują ‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Lapins’, ‘Sweetheart’ i ‘Octavia’. ‘Regina’ jest najważniejszą odmianą z uwagi na późny zbiór owoców oraz regularne owocowanie. Ze względu na stosowanie osłon w sadach czereśniowych i silny wzrost drzew utrudniający taką uprawę, głównym celem doświadczeń prowadzonych w KOB jest ograniczenie wzrostu drzew, aby można było je bez trudu uprawiać pod osłonami. 

W KOB oceniane są podkładki dla czereśni oraz systemy prowadzenia drzew. Najlepsze efekty w ograniczaniu siły wzrostu czereśni uzyskano w przypadku podkładek ‘Gi- SelA 5’, ‘Piku 1’ i ‘Maxma 14’. Czereśnia ptasia, z uwagi na silny wzrost drzew na niej szczepionych, nie jest w praktyce w ogóle stosowana. Według doradców z KOB, najlepszą obecnie podkładką dla czereśni jest ‘Maxma 14’, która nadaje się do zakładania intensywnych sadów, jest odporna na nadmiar wilgoci w glebie i niedobór żelaza. Ze względu na fakt, iż zapewnia dobre i wczesne owocowanie drzew, jest podkładką dość popularną w rejonie Jeziora Bodeńskiego. Dla porównania, ‘GiSelA 5’, mimo że ogranicza wzrost drzew i sprzyja zawiązaniu owoców, nie jest, według tychże doradców, najlepszą podkładką, ponieważ z reguły owoce z drzew na niej szczepionych są mniejsze niż z drzew uszlachetnianych na innych podkładach. Ponadto wymaga dobrego nawożenia oraz nawadniania.

Oprócz zastosowania odpowiedniej podkładki, dobrym sposobem na ograniczenie wzrostu czereśni jest określony sposób sadzenia i prowadzenia drzew w kolejnych latach. W zasadzie dwa systemy prowadzenia drzew oceniane w KOB przyniosły pożądane rezultaty. Pierwszy polegał na posadzeniu drzewek typu Bibaum® z dwoma przewodnikami (fot.), drugi na posadzeniu tradycyjnych, z jednym przewodnikiem, ale pod kątem w stosunku do podłoża. Jest to system najczęściej stosowany przez sadowników w rejonie Jeziora Bodeńskiego, jest też dość popularny w Szwajcarii. Wyprowadzanie koron w tym systemie trwa dwa sezony, ale plony są wysokie od początku owocowania. Taki system nie tylko ogranicza wielkość korony, ułatwia ochronę i zbiór owoców, zwiększa plonowanie, lecz także umożliwia swobodny montaż osłon przeciwdeszczowych. Najbardziej popularne są tam zadaszenia z folii i system Voen. Koszt założenia osłon przeciwdeszczowych w sadzie czereśniowym wynosi około 100 tys. €/ha.

Drzewka czereśni typu Bibaum®

Anita Łukawska, fot. A. Łukawska

Artykuł pochodzi z numeru 1/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułLubuskie kolejny raz na berlińskich targach Grüne Woche
Następny artykułPE żąda zakazu uprawiania kukurydzy GMO 1507

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.