Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

‘Golden Delicious’- odmiana z charakterem

21.04.2012
MPS Sad |
‘Golden Delicious’ to jedna z najstarszych odmian jabłoni, która wciąż cieszy się nie tylko dużym powodzeniem wśród konsumentów, lecz także zainteresowaniem sadowników. Swoją popularność zawdzięcza walorom smakowym owoców oraz corocznemu, wysokiemu plonowaniu.
Z roku na rok wzrasta też zainteresowanie uprawą jej mutantów, m.in. Golden Delicious Reinders® czy Golden Delicious Crielaard®. Ponadto na świecie do powszechnej uprawy weszło wiele odmian pochodzących od ‘Golden Delicious’, np. ‘Jonagold’ czy ‘Ligol’.

O odmianie
Pierwsze wzmianki o odmianie ‘Golden Delicious’pochodzą z 1890 r., kiedy to została ona wyselekcjonowana w Stanach Zjednoczonych,w stanie Wirginia Zachodnia. Pochodzi najprawdopodobniej ze skrzyżowania dwóch odmian ‘Grimes Golden’ x ‘Golden Reinette’, które rosły w miejscu znalezienia siewki nowej odmiany. Jako autora tej odmiany źródła podają Andersona H. Mullinsa.

Do uprawy wprowadzono ją w 1914 r., jednak dużą popularność i rzeszę zwolenników zyskała dopiero po II wojnie światowej.

W polskich sadach produkcyjnych pojawiła się w latach 70. ub. w. Wśród jabłek o zielonej skórce jest to odmiana najczęściej uprawiana w Europie. Obecnie w Polsce jest ona promowana jako jedna z czterech odmian tworzących markę polskich jabłek Kings & Apples (fot. 1).Fot. 1. ‘Golden Delicious’ to jedna z czterech odmian tworzących markę polskich jabłek Kings & Apples, fot. D.Łabanowska-Bury


Rejony uprawy
Odmiana ‘Golden Delicious’ jest uprawiana z powodzeniem w klimacie strefy umiarkowanej w północnej i południowej części Europy. Wieloletnie doświadczenia sadowników wskazują, że w pewnych rejonach jej plonowanie i jakość owoców są lepsze niż w innych. W Europie sady towarowe z tą odmianą spotyka się często w Południowym Tyrolu (północne Włochy), w sadowniczych rejonach Alp oraz w rejonie Limousin we Francji (fot. 2). Klimat w tych częściach Europy wyraźnie sprzyja uprawie tej odmiany, a jej owoce są najwyższej jakości. Obecnie ich produkcja we Włoszech wynosi 993 000 ton rocznie, we Francji – 575 000 ton, w Hiszpanii – 281 000 ton, a w Portugalii – 122 000 ton.Fot. 2. Meylim, marka jabłek odmiany ‘Golden Delicious’ z rejonu Limousin, fot. D.Łabanowska-Bury‘Golden Delicious’ jest też popularny w Polsce, choć coraz częściej nasi producenci do zakładania nowych sadów wybierają raczej jego sporty. Produkcja owoców ‘Golden Delicious’ w Polsce jest zbliżona do tej w Hiszpanii i wynosi około 250 000 ton rocznie. Poza krajami europejskimi najwięcej owoców tej odmiany produkuje się w Turcji i Ameryce Południowej.

Owoce
Kształt owoców ‘Golden Delicious’ jest zwykle kulisto-stożkowy, rzadziej kulisto-spłaszczony. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest tendencja do ordzawiania się owoców. Podstawowa barwa skórki jabłek jest żółta, choć są też mutanty zielone. W niektórych rejonach uprawy na owocach pojawia się różowy rumieniec (fot. 3). Rozmiar jabłek jest zróżnicowany i w dużym stopniu zależy od liczby owoców na drzewie oraz wigoru drzewa. W sprzyjających warunkach uprawy około 75% owoców osiąga 75–85 mm średnicy. W rejonach chłodniejszych mają one zwykle średnicę o 5 mm mniejszą. Ze względu na dużą wrażliwość na mróz i spadki temperatury w okresie kwitnienia, w kwaterach ‘Golden Deliciousa’ i jego sportów wskazane jest zamontowanie instalacji przeciwprzymrozkowej.Fot. 3. Różowy rumieniec może być cechą odmianową lub efektem oddziaływania warunków klimatycznych, fot. D.Łabanowska-Bury

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Mospilan

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

24 lipca Letnie wykłady na Polach Doświadczalnych Upraw Warzywnych

Skierniewice

25 lipca IV Dni Otwarte Truskawki

Górki gm. Sosnowica

27 lipca Dzień Otwarty Papryki

Kozłów (gmina Wyśmierzyce)

Więcej wydarzeń
Prenumerata_MPS_2014

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,14 zł-0,26
Dolar3,07 zł-0,13
Frank3,40 zł-0,25

Źródło: NBP

stan na 23.07.2014

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.