Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
21.04.2012

‘Golden Delicious’- odmiana z charakterem

fot. M.Strużyk

fot. M.Strużyk

‘Golden Delicious’ to jedna z najstarszych odmian jabłoni, która wciąż cieszy się nie tylko dużym powodzeniem wśród konsumentów, lecz także zainteresowaniem sadowników. Swoją popularność zawdzięcza walorom smakowym owoców oraz corocznemu, wysokiemu plonowaniu.
Z roku na rok wzrasta też zainteresowanie uprawą jej mutantów, m.in. Golden Delicious Reinders® czy Golden Delicious Crielaard®. Ponadto na świecie do powszechnej uprawy weszło wiele odmian pochodzących od ‘Golden Delicious’, np. ‘Jonagold’ czy ‘Ligol’.

O odmianie
Pierwsze wzmianki o odmianie ‘Golden Delicious’pochodzą z 1890 r., kiedy to została ona wyselekcjonowana w Stanach Zjednoczonych,w stanie Wirginia Zachodnia. Pochodzi najprawdopodobniej ze skrzyżowania dwóch odmian ‘Grimes Golden’ x ‘Golden Reinette’, które rosły w miejscu znalezienia siewki nowej odmiany. Jako autora tej odmiany źródła podają Andersona H. Mullinsa.

Do uprawy wprowadzono ją w 1914 r., jednak dużą popularność i rzeszę zwolenników zyskała dopiero po II wojnie światowej.

W polskich sadach produkcyjnych pojawiła się w latach 70. ub. w. Wśród jabłek o zielonej skórce jest to odmiana najczęściej uprawiana w Europie. Obecnie w Polsce jest ona promowana jako jedna z czterech odmian tworzących markę polskich jabłek Kings & Apples (fot. 1).Fot. 1. ‘Golden Delicious’ to jedna z czterech odmian tworzących markę polskich jabłek Kings & Apples, fot. D.Łabanowska-Bury


Rejony uprawy
Odmiana ‘Golden Delicious’ jest uprawiana z powodzeniem w klimacie strefy umiarkowanej w północnej i południowej części Europy. Wieloletnie doświadczenia sadowników wskazują, że w pewnych rejonach jej plonowanie i jakość owoców są lepsze niż w innych. W Europie sady towarowe z tą odmianą spotyka się często w Południowym Tyrolu (północne Włochy), w sadowniczych rejonach Alp oraz w rejonie Limousin we Francji (fot. 2). Klimat w tych częściach Europy wyraźnie sprzyja uprawie tej odmiany, a jej owoce są najwyższej jakości. Obecnie ich produkcja we Włoszech wynosi 993 000 ton rocznie, we Francji – 575 000 ton, w Hiszpanii – 281 000 ton, a w Portugalii – 122 000 ton.Fot. 2. Meylim, marka jabłek odmiany ‘Golden Delicious’ z rejonu Limousin, fot. D.Łabanowska-Bury‘Golden Delicious’ jest też popularny w Polsce, choć coraz częściej nasi producenci do zakładania nowych sadów wybierają raczej jego sporty. Produkcja owoców ‘Golden Delicious’ w Polsce jest zbliżona do tej w Hiszpanii i wynosi około 250 000 ton rocznie. Poza krajami europejskimi najwięcej owoców tej odmiany produkuje się w Turcji i Ameryce Południowej.

Owoce
Kształt owoców ‘Golden Delicious’ jest zwykle kulisto-stożkowy, rzadziej kulisto-spłaszczony. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest tendencja do ordzawiania się owoców. Podstawowa barwa skórki jabłek jest żółta, choć są też mutanty zielone. W niektórych rejonach uprawy na owocach pojawia się różowy rumieniec (fot. 3). Rozmiar jabłek jest zróżnicowany i w dużym stopniu zależy od liczby owoców na drzewie oraz wigoru drzewa. W sprzyjających warunkach uprawy około 75% owoców osiąga 75–85 mm średnicy. W rejonach chłodniejszych mają one zwykle średnicę o 5 mm mniejszą. Ze względu na dużą wrażliwość na mróz i spadki temperatury w okresie kwitnienia, w kwaterach ‘Golden Deliciousa’ i jego sportów wskazane jest zamontowanie instalacji przeciwprzymrozkowej.Fot. 3. Różowy rumieniec może być cechą odmianową lub efektem oddziaływania warunków klimatycznych, fot. D.Łabanowska-Bury

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności