Jabłka dla alergików

Znacząca część konsumentów jest uczulona na nieprzetworzone jabłka. Szacuje się, że w Niemczech jest to około 10% populacji. Alergenami należącymi do tej samej grupy są także pyłki brzozy i leszczyny.

W wyniku hodowli prowadzonej w Bayerisches Obstzentrum w Hallbergmoos (Niemcy) otrzymano plenną odmianę o atrakcyjnych, smacznych owocach, które mogą być spożywane przez alergików bez ryzyka niepożądanych reakcji. Owoce ‘Gräfin Goldach’ zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas targów ExpoSE/ExpoDIREKT w Karlsruhe w listopadzie 2015 r.
 
Charakterystyka odmiany ‘Gräfin Goldach’
Czas dojrzewania owoców: koniec września.
Przechowywanie: od września do marca w NA; do czerwca w KA/ULO.
Owoce: średniej wielkości do dużych, kuliste, z dużym czerwonym rumieńcem (fot.), miąższ jędrny, soczysty, smak dobrze zbalansowany, delikatny.
Plonowanie: wcześnie wchodzi w pełnię owocowania, plonuje obficie, co roku.
Informacje dodatkowe: owoce przeznaczone dla osób z alergią na jabłka typu Mal d1; niska podatność drzew na parcha i mączniaka jabłoni; wysokie wyniki w testach konsumenckich; odmiana chroniona patentem jako ‘Bay 4069’.

Rewolucyjna jest nie tylko odmiana, ale także koncepcja marketingu. – Nie chcemy wprowadzać na rynek kolejnej odmiany klubowej, której dostępność będzie ograniczona tylko do grupy sadowników, pośredników w sprzedaży i punktur handlowych. Chcemy zaoferować odmianę wszystkim zainteresowanym, aby owoce mogły znaleźć się w sprzedaży bezpośredniej. Mają odróżniać się od tych jabłek, które znaleźć można na półce w supermarkecie – informował dr Michael Neumüller, hodowca i menadżer Bayerisches Obstzentrum. 

Drzewka ‘Gräfin Goldach’ będą mogły być uprawiane przez wszystkich europejskich sadowników, można je zamawiać bezpośrednio u hodowców. Dodatkowo sadownicy oraz osoby zajmujące się sprzedażą jabłek tej odmiany mogą w celach promocyjnych używać specjalnie stworzonego dla ‘Gräfin Goldach’ logo „Allergikerfreundlich”, czyli przyjazne dla alergików. Wszyscy sadownicy, którzy zdecydują się na uprawę drzew nowej odmiany, będą mogli liczyć na wsparcie tak pod kątem technologii produkcji, jak i marketingu bez ponoszenia na te cele dodatkowych kosztów. 

Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej: www.bayoz.de.


Owoce odmiany ‘Gräfin Goldach’ (znane także pod numerem ‘Bay 4069’); fot. EFM

Za Bayerisches Obstzentrum i EFM 1/2016
Dorota Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 6/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO ekologicznej produkcji owoców jagodowych
Następny artykułProtokół o eksporcie jabłek do Chin podpisany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.