Majówka z Bayerem i Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu

W niedzielę 11 maja odbyło się XXVII Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu. Drugi raz po długoletniej przewie obejmowało ono szkolenie dla sadowników, które po raz pierwszy wspólnie jako Majówkę z Bayerem zorganizowały firmy Bayer CropScience i ProCam Polska Oddział w Sandomierzu.

Szkolenie merytoryczne odbyło się w obiekcie Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Złoty Sad” w Samborcu przed uroczystościami połączonymi z wystąpieniami oficjalnymi i występami artystycznymi.

Prof. dr hab. Marek  Grabowski (fot. 1) z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (fot. 1) omówił zagrożenia ze strony parcha jabłoni w bieżącym roku i zaprezentował sposoby zapobiegania infekcjom. Profesor zwrócił  uwagą na konieczność wykonywania zabiegów mocznikiem późną jesienią, w celu ograniczenia presji chorobowej na następny sezon. W okresie wysiewu zarodników workowych parcha jabłoni, czyli infekcji pierwotnych polecał m.in. wykorzystywać w pierwszej kolejności preparaty kontaktowe o charakterze zapobiegawczym, zwracać uwagę na skuteczność wykonywanych zabiegów, ograniczyć wykonywanie zabiegów preparatami o wysokim  ryzyku selekcji ras odpornych, stosowanie mieszanin fungicydów oraz wykorzystywanie do wspomagania ochrony chemicznej nawozów zawierających węglan potasu, fosforyny, wodorotlenek potasu i krzem, które pobudzają układ odpornościowy roślin czyniąc je mniej podatnymi na porażenie przez patogeny.

Fot. 1. Prof. dr hab. Marek  Grabowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Adam Fura (fot. 2) z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił bieżące zalecenia dotyczące ochrony przed chorobami i szkodnikami dla poszczególnych gatunków sadowniczych.  Uspokoił również sadowników, podając informację o niewielkiej skali uszkodzeń jabłoni przez przymrozki z okresu 3-6 maja.

Fot. 2. Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Eugeniusz Tadel (fot. 3) z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Centrum Szkoleniowego Techniki Ochrony Roślin w Tarnowie omówił zasady właściwej kalibracji opryskiwacza sadowniczego polegającej na ustaleniu zużycia cieczy roboczej/ha, dostosowaniu prędkości jazdy podczas zabiegu, wydatku jednostkowego i całkowitego rozpylaczy, doborze typu i rozmiaru rozpylaczy i ciśnienia determinujących wydatek pojedynczych rozpylaczy, kategorii kroplistości oraz ustawienia wentylatora (wydatek, prędkość i geometria strumienia powietrza).

Fot. 3. Eugeniusz Tadel z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Centrum Szkoleniowego Techniki Ochrony Roślin w Tarnowie

Krzysztof Kantor (fot. 4) z Bayer CropSciecne omówił bieżące zalecenia zwalczania szkodników przy wykorzystaniu preparatów Movento 100 SC i Calypso 480 SC. Pierwszy z nich jest przeznaczony do zwalczania uciążliwych szkodników ssących w jabłoniach i gruszach w dawce 2,25 l/ha po kwitnieniu drzew, gdy większość szkodników wykluła się już z jaj zimowych i intensywnie żeruje. Drugi z preparatów jest zarejestrowany do zwalczania mszyc, owocówek, owocnic, kwieciaków, nasionnic oraz toczyka gruszowiaczka. Zaletą obu preparatów jest selektywność w stosunku do owadów pożytecznych. K. Kantor wspomniał też o możliwości równoczesnej ochrony jabłoni przed parchem jabłoni i mączniakiem jabłoni poprzez zastosowanie dwuskładnikowego preparatu Flint Plus 64 WG zawierającego kaptan i trifloksystrobinę.

Fot. 4. Krzysztof Kantor z Bayer CropScience

Ireneusz Płaza (fot. 5) z ProCam Polska zaprezentował serię nawozów dolistnych ProHorti: ProFos 100 zawierający fosforyn potasu, ProHorti Zn+B+Mg, ProHorti Micro Amin Mg, które szczególnie polecane są do dokarmiania drzew po kwitnieniu. Tomasz Olszewski (fot. 6), kierownik sandomierskiego oddziału ProCam Polska zaprezentował opracowany w firmie ProCam program ułatwiający sadownikom podejmowanie decyzji o zabiegach ochrony i agrotechnicznych, który jest  połączony z dostępem do rozlokowanych na terenie rejonu sandomierskiego stacjami iMetos.

Fot. 5. Ireneusz Płaza z ProCam Polska

Fot. 6. Tomasz Olszewski Kierownik sandomierskiego oddziału ProCam Polska

Po szkoleniu teoretycznym odbyło się szkolenie praktyczne obejmujące pokaz kalibracji opryskiwacza sadowniczego. W pokazie wykorzystano opryskiwacz sadowniczy HARDI Zaturn 2000 z kolumną (firmy HARDI Polska), który obsługiwał ciągnik John Deere 5080 GF o mocy silnika 81,7 KM (z oferty Gravit Agro-Pol S.A. Oddział w Lipniku). Opryskiwacz zaprezentował Bogdan Kozień (fot. 7) z HARDI Polska, a pokaz przeprowadził Eugeniusz Tadel (fot. 8).

Fot. 7. Bogdan Kozień z HARDI Polska

Fot. 8. Eugeniusz Tadel prowadzi praktyczny pokaz kalibracji opryskiwacza Hardi Zaturn 2000

Anita Łukawska
Fot. 1-8 A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Łącku jeszcze kwitną…
Następny artykułUnijny eksport na Ukrainę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.