Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.11.2012

Nojabrskaja – czy warto?

Tagi: grusze | gruszki
Fot. EFM

Fot. EFM

Grusza odmiany ‘Nojabrskaja’ znana jest w Europie Zachodniej również pod nazwami Oksana® i Xenia®, a rzadziej także jako ‘Novembra’. Ta mołdawska odmiana została wpisana do Rejestru odmian na Ukrainie w 2000 r. Bardzo szybko trafiła również do Belgii i Holandii, gdzie zyskała rzesze zwolenników. W naszym kraju pierwsze jej nasadzenia pojawiły się przed kilkoma laty. Wciąż jednak traktowana jest u nas jako odmiana nowa i wielu sadowników zastanawia się nad jej uprawą.
O odmianie
Odmiana ‘Nojabrskaja’ (‘Triumf Wiednia’ x ‘Nikolaj Kruger’) po raz pierwszy została opisana w Instytucie Sadownictwa, Winorośli i Gorzelnictwa w Mołdawii w 1962 r. Drzewo o średniej sile wzrostu tworzy – w zależności od metody prowadzenia – wrzecionowatą lub piramidalną koronę (fot. 1). Wcześnie wchodzi w owocowanie. Produktywność tej odmiany jest wysoka, a owoce wyjątkowo duże. W kwaterach założonych z drzewek dwuletnich z jednoroczną koroną na podkładkach ‘Pigwa A’ i ‘Pigwa S1’ już w pierwszym roku po posadzeniu można zebrać niewielki plon. W kolejnym, drugim roku po posadzeniu w sadzie można uzyskać 15–20 ton owoców z ha.

Odmiana ta jest średnio wytrzymała na mróz, mało lub umiarkowanie podatna na parcha gruszy (Venturia pirina) i w nieznacznym stopniu na zarazę ogniową (Erwinia amylovora). Rak drzew owocowych powodowany przez Neonectria ditissima (syn. Nectria galligena; fot. 2 ) jest obserwowany w nielicznych przypadkach. Młode przyrosty i omszone od spodu liście są często zasiedlane przez mszyce, m.in. mszycę jabłoniową koloru zielonożółtego, z czarnymi charakterystycznymi syfonami (fot. 3).

Drzewa są stosunkowo łatwe do prowadzenia. Wymagają lekkiego lub silniejszego cięcia (w zależności od wieku) i przerzedzania zawiązków. Niektórzy sadownicy uprawiający tę odmianę stosują podcinanie korzeni w celu ograniczenia nadmiernego wzrostu wegetatywnego drzewa.Fot. 1. Drzewa odmiany ‘Nojabrskaja’ prowadzone w formie wrzeciona z pierwszym piętrem rozpiętym na tzw. stółFot. 2. Uszkodzenie pnia w wyniku infekcji grzybem N. ditissimaFot. 3. Kolonie mszycy jabłoniowej na młodych przyrostach i liściach


Komentarze

(1 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Baca
05.10.2016 12:59
Ludzie,czy są jakieś grusze odporne na choroby,mróz?Bo już można zwariować szukając w internecie gruszy idealnej,chyba takich nie ma?

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności