Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
Tagi: grusze | gruszki

Nojabrskaja – czy warto?

02.11.2012
MPS Sad |
Grusza odmiany ‘Nojabrskaja’ znana jest w Europie Zachodniej również pod nazwami Oksana® i Xenia®, a rzadziej także jako ‘Novembra’. Ta mołdawska odmiana została wpisana do Rejestru odmian na Ukrainie w 2000 r. Bardzo szybko trafiła również do Belgii i Holandii, gdzie zyskała rzesze zwolenników. W naszym kraju pierwsze jej nasadzenia pojawiły się przed kilkoma laty. Wciąż jednak traktowana jest u nas jako odmiana nowa i wielu sadowników zastanawia się nad jej uprawą.
O odmianie
Odmiana ‘Nojabrskaja’ (‘Triumf Wiednia’ x ‘Nikolaj Kruger’) po raz pierwszy została opisana w Instytucie Sadownictwa, Winorośli i Gorzelnictwa w Mołdawii w 1962 r. Drzewo o średniej sile wzrostu tworzy – w zależności od metody prowadzenia – wrzecionowatą lub piramidalną koronę (fot. 1). Wcześnie wchodzi w owocowanie. Produktywność tej odmiany jest wysoka, a owoce wyjątkowo duże. W kwaterach założonych z drzewek dwuletnich z jednoroczną koroną na podkładkach ‘Pigwa A’ i ‘Pigwa S1’ już w pierwszym roku po posadzeniu można zebrać niewielki plon. W kolejnym, drugim roku po posadzeniu w sadzie można uzyskać 15–20 ton owoców z ha.

Odmiana ta jest średnio wytrzymała na mróz, mało lub umiarkowanie podatna na parcha gruszy (Venturia pirina) i w nieznacznym stopniu na zarazę ogniową (Erwinia amylovora). Rak drzew owocowych powodowany przez Neonectria ditissima (syn. Nectria galligena; fot. 2 ) jest obserwowany w nielicznych przypadkach. Młode przyrosty i omszone od spodu liście są często zasiedlane przez mszyce, m.in. mszycę jabłoniową koloru zielonożółtego, z czarnymi charakterystycznymi syfonami (fot. 3).

Drzewa są stosunkowo łatwe do prowadzenia. Wymagają lekkiego lub silniejszego cięcia (w zależności od wieku) i przerzedzania zawiązków. Niektórzy sadownicy uprawiający tę odmianę stosują podcinanie korzeni w celu ograniczenia nadmiernego wzrostu wegetatywnego drzewa.Fot. 1. Drzewa odmiany ‘Nojabrskaja’ prowadzone w formie wrzeciona z pierwszym piętrem rozpiętym na tzw. stółFot. 2. Uszkodzenie pnia w wyniku infekcji grzybem N. ditissimaFot. 3. Kolonie mszycy jabłoniowej na młodych przyrostach i liściach


Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

03 października Fresh Market 2014

Ożarów Mazowiecki

03 października Fruit Expo

Ożarów Mazowiecki

04-05 października IX Jesienna Giełda Ogrodnicza i Podkarpackie Święto Winobrania 2014

Boguchwała

Więcej wydarzeń
Prenumerata_MPS_2014

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,18 zł-0,21
Dolar3,30 zł-0,08
Frank3,46 zł-0,21

Źródło: NBP

stan na 30.09.2014

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.