Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
05.01.2016

O jabłkach w Klein- Altendorf

Hasło Ogrodnicze | Arna Vliegen-Verschure, Gerard Poldervaart
Tagi:
Spotkanie „Apfeltag” (niem. Dzień jabłka) w Klein-Altendorf, które odbyło się 28 sierpnia, zgromadziło pokaźną liczbę ok. 350 sadowników z Niemiec i sąsiadujących państw. Mogli oni nie tylko zobaczyć wystawę i demonstracje pracy maszyn sadowniczych, lecz także wziąć udział w zorganizowanej w plenerze dyskusji o trwających i zakończonych w DLR (Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum) Rheinpfalz pracach badawczych oraz o testowanych tam odmianach i mutantach.
Rosnący problem
Nornice i karczowniki stanowią duże zagrożenie w sadach nie tylko w Niemczech, ale we wszystkich rejonach uprawy jabłoni (w Niemczech mówi się nawet o pladze tych szkodników). W dzisiejszych czasach, gdy nornica ma pod dostatkiem pożywienia prawie przez cały sezon, para zwierząt może rocznie na świat wydać około 100 młodych. Rodentycydy, których substancją aktywną jest chlorofacynon, nie mogą już być stosowane na terenie Unii Europejskiej. Dla sadowników oznacza to, że jedyną dopuszczalną obecnie metodą walki z gryzoniami, powodującymi znaczne straty w drzewostanie, są produkty zawierające fosforki (cynku lub glinu albo wapnia). Związki te działają dość szybko, już kilka minut od momentu pobrania, ale są wrażliwe na nadmiar wilgoci. Przy podwyższonym jej poziomie, np. podczas deszczu, granule stają się miękkie i zmniejsza się skuteczność środka. Zaleca się, aby – dla wysokiej efektywności – granule pozostały suche przez co najmniej 3–4 doby. Ze względu na bardzo duże zagrożenie, jakie stanowią rosnące w niebezpiecznie szybkim tempie populacje nornic i karczowników, niemiecki rząd podjął kroki zaradcze i zezwolił na tymczasowe (1.09–29.12.2015 r.) stosowanie przynęty Ratron® (s.a. chlorofacynon – fot. 1).


Fot. 1. Oferta dostępnych w Niemczech produktów skutecznych w walce z gryzoniami
 
‘Elstar PCP’ i nowy sport – ‘Elmoo’
‘Elstar’ to główna odmiana w sadach jabłoniowych w niemieckiej Nadrenii. Według Gerharda Baaba (fot. 2), badacza z DLR Rheinpfalz, najczęściej sadzonym tam obecnie sportem jest ‘Elshof’ – jego wada to niestety gorsze wybarwianie się w kwaterach okrytych siatkami przeciwgradowymi. W tej kwestii dużo lepsze efekty przynosi uprawa innego mutanta ‘Elstara’ – odmiany ‘Elstar PCP’. Od ‘Elshofa’ wydaje ona także większe owoce, których rumieniec jest bardziej atrakcyjny.


Fot. 2. Gerhard Baab, od lat związany ze stacją badawczą w Klein-Altendorf, omawia wyniki prowadzonych tu doświadczeń

Szkółka należąca do Dirka Schwichtenberga z Nadrenii zaprezentowała także nowość – sport odmiany ‘Elstar’ – ‘Elmoo’ (fot. 3). Jego owoce mają atrakcyjny, lekko paskowany rumieniec. Drzewa rosną podobnie jak inne z grupy ‘Elstara’. ‘Elmoo’ pochodzi od Jeana Moorsa z Belgii, hodowcy takich odmian jabłoni, jak ‘Belgica czy ‘Joly Red’. Drzewka nowego mutanta będą dostępne w sprzedaży w 2016 r.


Fot. 3. Mutanty ‘Elstara’ w testach

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności