Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Sandomierska Majówka z Bayerem

04.05.2012
Majówka z Bayerem w Sandomierzu odbyła się tradycyjnie 3 maja. Część teoretyczna majówki licznie zgromadziła sadowników na Zamku Królewskim w Sandomierzu, natomiast praktyczna w sadzie Krzysztofa Gotfryda w Ostrołęce.
Adam Fura z sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przedstawił zalecenia ochrony przed chorobami  drzew ziarnkowych i pestkowych w okresie kwitnienia. Zalecił po zapowiadanych opadach deszczu zastosować (bezpośrednio) jeden z preparatów zawierający ditianon, a jeżeli zabieg będzie odłożony w czasie preparaty z grupy IBE, ponieważ zagrożenie parchem jabłoni jest bardzo duże.

W okresie kwitnienia ziarnkowych zalecił również przeprowadzenie zabiegów jednym z preparatów miedziowych zarejestrowanych dla chronionego gatunku przed zarazą ogniową. A w przypadku drzew pestkowych, które kwitną, zalecał przeprowadzenie zabiegów przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych jednym z zarejestrowanych dla danego gatunku preparatów.

O zwalczaniu szkodników po kwitnieniu drzew owocowych mówiła dr Alicja Maciesiak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prelegentka zaleciła przeprowadzenie lustracji na poszczególnych kwaterach na obecność szkodników i po ich stwierdzeniu (a nawet określeniu dominującego stadium rozwojowego w sadzie) wybranie odpowiedniego środka ochrony roślin. Po kwitnieniu jest odpowiedni okres na zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy, które w przypadku nieprzeprowadzenia zwalczania przed kwitnieniem jabłoni mogą być na liściach obecne w  znacznym nasileniu. Po kwitnieniu jest także termin ochrony jabłoni przed owocówką jabłkóweczką i śliw przed owocówką śliwkóweczką, ale w przypadku tych szkodników konieczny jest monitoring rozwoju i zagrożenia za strony szkodnika poprzez obserwację odłowów samców na pułapkach feromonowych. Określenie terminu masowego lotu motyli pozwoli wyznaczyć termin i odpowiednio dobrać preparat do zwalczania tych szkodników. Dr A. Maciesiak zaleciła zwalczanie mszyc w początkowej fazie zakładania przez te szkodniki kolonii. Wówczas wszystkie z zarejestrowanych do ich zwalczania preparatów (jak podała prelegentka)  wykazują wysoką skuteczność. Przypomniała także zalecenia strategii antyodpornościowej (rotacja preparatów pochodzących z różnych grup chemicznych by nie dochodziło do selekcji ras odpornych szkodników).

Mirosław Korzeniowski i Krzysztof Kantor z Bayer CropScience przedstawili zalecenia do stosowania preparatów z oferty firmy do ochrony jabłoni przed chorobami i szkodnikami. Flint Plus 64 WG to gotowa mieszanina trifloksystronbiny i kaptanu, która może być używana do ochrony jabłoni przed parchem jabłoni i wykazująca również działanie ochronne przed mączniakiem prawdziwym jabłoni. Zato 50 WG dobrze jest wykorzystywać do zabezpieczania owoców przed chorobami przechowalniczymi, ale także parchem i mączniakiem jabłoni. Envidor 240 SC jest preparatem przeznaczonym do zwalczania przędziorków po kwitnieniu jabłoni. Preparat zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli najlepiej jest stosować na młode stadia rozwojowe szkodnika. Movento 100 SC to nowy insektycyd zawierający substancję czynną należącą do kwasów tetronowych  (tak jak z Envidoru 240 SC), wykazujący jednak w roślinie działanie systemiczne dwukierunkowe, co umożliwia zwalczenie wielu uciążliwych szkodników ssących (mszyc, w tym bawełnicy korówki, pryszczarków, czerwców oraz miodówek np. w gruszach).
 
W sadzie odbyło się losowanie nagród dla przybyłych na Majówkę sadowników: III nagrodę (dawka na 1 ha preparatu Flint Plus 64 WG) wylosował Dariusz Sieradzki z Radoszek, II nagrodę wylosował (1 l Movento 100 SC) wylosował Krzysztof Miecznikowski ze Skotnik, I nagrodę (2 l Movento 100 SC) wylosował Jacek Słodownik z Dębian.

Opryskiwacze sadownicze prezentowały dwie firmy: Wiesław Karcz z Sandomierza i P.P.H.U. "A.R. CHMIELEWSKI" z Kleczanowa.


Anita Łukawska

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

03 października Fresh Market 2014

Ożarów Mazowiecki

03 października Fruit Expo

Ożarów Mazowiecki

04-05 października IX Jesienna Giełda Ogrodnicza i Podkarpackie Święto Winobrania 2014

Boguchwała

Więcej wydarzeń
Prenumerata_MPS_2014

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,18 zł-0,21
Dolar3,30 zł-0,08
Frank3,46 zł-0,21

Źródło: NBP

stan na 30.09.2014

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.