Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
16.05.2012

Szkodniki sadów i jagodników – zalecenia na najbliższy okres

Fot. 1. Dr Alicja Maciesiak

Fot. 1. Dr Alicja Maciesiak

Podczas pierwszego w tym sezonie spotkania Forum Doradców Sadowniczych zorganizowanego z inicjatywy firmy Bayer CropScience, które odbyło się 15 maja w Warce, sporo czasu poświęcono m.in. zagrożeniom sadów i jagodników ze strony szkodników.
Szpeciele. Z początkiem czerwca obecne na drzewach będą już i te szkodniki, przeciwko którym skuteczna jest większość środków wyniszczająca przędziorki.

Owocnice. Nie stanowią od pewnego czasu problemów, ale jeśli w sadzie jest dużo odmiany ‘Idared’, wówczas szkody w efekcie zniszczenia owoców mogą być znaczne. Warto zatem wywiesić białe tablice lepowe, w celu kontroli obecności szkodnika. Zabiegi będą potrzebne także w tych sadach, w którym szkodnik wystąpił licznie w zeszłym sezonie. Do zwalczania przydatne będą chloronikotynylowe środki, którymi zniszczy się także mszyce i pryszczarki.

Pryszczarki. Po opadnięciu płatków kwiatowych użyte chloronikotynylowe środki wyniszczą także populację tych szkodników.

Skorupik jabłoniowy (fot. 4). Populacja tego i innych czerwców wzrasta z roku na rok. Zabieg zwalczający larwy wychodzące spod tarczek (jedyny skuteczny przeciwko temu szkodnikowi) należy wykonać, gdy się ociepli pod koniec tygodnia, a wyznacznikiem, kiedy można rozpocząć opryskiwanie, jest okres kwitnienia głogu. Do zwalczania zarejestrowano w tym roku Movento 100 SC.Fot. 4. Osobniki skorupika jabłoniowego na pniu jabłoni

Zwójkówki (fot. 5). Populacja gąsienic była liczna, ale zabiegi zwalczające, wykonane przed kwitnieniem jabłoni, były skuteczne i szkodnik został zniszczony. Obecnie liczne zwójkówki stwierdza sią na krzewach owocowych. Zabiegi są wymagane. W połowie czerwca zwalczać trzeba będzie zwójkę różóweczkę, a w lipcu bukóweczkę. Nie zapominajmy o kontroli pułapek feromonowych.Fot. 5. Gąsienica płatkówki pstrocineczki


Owocówki. W sadach już powinny wisieć pułapki feromonowe. W ubiegły piątek jeden z sadowników stwierdził na pułapce ponad 80 osobników owocówki śliwkóweczki. Należy jednak pamiętać, że owocówki zaczynają składać jaja dopiero gdy sie ociepli do ponad 12–15°C. Do zwalczania zwójkówek i owocówek należy przystępować po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości przez te owady. Coragen 200 SC będzie skuteczniejszy przeciwko owocówkom niż przeciwko zwójkówkom, Steward 30 WG natomiast odwrotnie. Ponadto użyć można środków: Calypso 480 SC, Rimon 100 EC, Runner 100 EC, SpinTor 240 SC. Przeciwko owocówce także Dimilin 480 SC, Mospilan 20 SP.

Katarzyna Kupczak

fot. 1–5 K. Kupczak

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności