Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
16.05.2017

Szkody przymrozkowe w sadach

Eberhard Makosz
W nocy z 9 na 10 maja w naszym kraju temperatura wahała się od -1 do (miejscami) -8 stopni Celsjusza. Kwiaty drzew owocowych są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturze -3˚C do -4˚C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatury, zależy od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian. 11 i 12 maja otrzymałem informacje o poziomie szkód od ponad 50 sadowników z wszystkich rejonów sadowniczych oraz od 6 ekspertów i doradców branżowych. W oparciu o te informacje przedstawiam swoją opinię o poziomie szkód przymrozkowych w naszych sadach.
Największe uszkodzenia kwiatów wszystkich gatunków roślin sadowniczych są w regionie grójecko-wareckim i Białej Rawskiej. Bardzo duże uszkodzenia będą miały wielki wpływ na poziom zbioru owoców. Duże szkody są na Podkarpaciu, zwłaszcza w rejonie Przemyśla. Bardzo mocno zostały uszkodzone kwiaty czereśni i wiśni w regionie sandomierskim i lubelskim. W tych dwóch regionach oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa duże uszkodzenia kwiatów są na drzewach jabłoni rosnących w dolinach i zagłębieniach. Na terenach wyżej położonych są niewielkie szkody. Średnie uszkodzenia kwiatów są w regionach łódzkim, skierniewickim, kieleckim i na Podlasiu. Najmniejsze są na Kujawach, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jeśli tam w okresie kwitnienia drzew były korzystne warunki do dostatecznego zapylenia kwiatów, można się spodziewać normalnych zbiorów wszystkich owoców. Prawie we wszystkich regionach najmniejsze uszkodzenia zaobserwowano na śliwach. Z odmian jabłoni najbardziej wrażliwe na niskie temperatury okazały się kwiaty ‘Jonagolda’, ‘RedJonaprinca’ i ‘Idareda’, a bardziej odporne ‘Gali’ i ‘Glostera’. Z odmian grusz najbardziej ucierpiały kwiaty ‘Xenii’. 
 
Pierwszą wstępną ocenę spodziewanych zbiorów owoców, można opracować dla czereśni wiśni pod koniec maja, a jabłek i gruszek po opadzie świętojańskim. Pewne jest, że niższe niż w poprzednich dwóch latach będą tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców. Wyższe będą ceny skupu i detaliczne. 
 
Drzewa, także te uszkodzone przez przymrozki, warto otoczyć intensywną opieką, aby uzyskać duże, zdrowe i ciemnozielone liście. Wtedy nawet zawiązki z uszkodzonych kwiatów mogą się utrzymać na drzewie. Wszystkie dodatkowe zabiegi drogo kosztują, ale się opłacą w postaci wyższych zbiorów. Moim zdaniem w ostatnich dwóch latach producenci jabłek mieli dużo pracy i mało pieniędzy . W tym roku będzie inaczej - kto będzie miał jabłka, będzie miał pieniądze. 
 
Szkody przymrozkowe były w wielu krajach europejskich. Bardzo duże w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii, płn.  Francji, płd. Tyrolu, Słowenii, Austrii i środkowej Ukrainie. Nie zaobserwowano uszkodzonych kwiatów na Białorusi, w Krasnodarze, Kazachstanie i na Krymie. 
 
Prof. dr Eberhard Makosz - Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności