Dobre kalafiory dla przetwórstwa

W miejscowości Dobre Wieś k. Radziejowa na Kujawach firma HM. Clause w ubiegły piatek - 9 października - zaprezentowała bogatą kolekcję odmian kalafiorów i innych warzyw dedykowanych dla przetwórstwa. Dobrą jakość prezentowanych warzyw zapewniło nawadnianie plantacji.
 
– Spośród odmian kalafiorów dla przetwórstwa na zbiór jesienią polecamy przede wszystkim odmianę Naruto F1 o okresie wegetacji wynoszącym 110 dni oraz Overlord F1, która jest ceniona ze względu na dużą wydajność oraz nieco krótszy od poprzedniego mieszańca okres wegetacji wynoszący 90 dni. Do przetwórstwa z naszej oferty rekomendujemy również odmianę Sabord F1 (70-85 dni) wyróżniający się również dużą wydajnością przy różyczkowaniu oraz Raft F1 (75-80 dni), dającą wysokiej jakości surowiec do mrożenia – informował Sławomir Mechacki z firmy HM. Clause.

Podczas spotkania można była zobaczyć także wiele innych odmian kalafiora m.in. w typie romanesco – Celio F1 oraz odmianę brokuła, przeznaczoną dla przetwórstwa, do uprawy na zbiór jesienny – Rumba F1. Dobrze prezentowały się dwie odmiany cebuli w typie hiszpańskim, polecane do obierania – Yellow Spanish oraz będąca jeszcze w trakcie rejestracji Vicking F1. Średnica większości pokazanych cebul przekraczała 8 cm, chociaż były one uprawiane bez nawadniania. Uwagę plantatorów uczestniczących w spotkaniu zwracała odmiana marchwi dla przetwórstwa w typie Berlikumer – Muleta F1. Wyróżnia się ona wysoką zawartością betakarotenu oraz brakiem tendencji do kumulowania azotanów.

Przedstawiciele zakładów przetwórczych obecni na spotkaniu informowali, że są zadowoleni z odmian cukinii z oferty firmy HM. Clause, zwłaszcza ze znanej odmiany Cora, która od wielu lat jest uprawiana w tym rejonie dla przetwórstwa. Podczas spotkania można było zobaczyć dwie inne kreacje – Precioza F1 oraz Lanka F1. Odmiany te tworzą wyrównane owoce, które przyrastają równomiernie zarówno na długość, jak i na grubość. Ponadto są one odporne na choroby wirusowe.

Plantacja kalafiorów na polu, na którym odbywała się prezentacja odmian była nawadniania, stąd rośliny były w bardzo dobrej kondycji. Ponadto plantator dokarmiał rośliny dolistnie korzystając z programu nawozowego firmy Intermag. Obecni na spotkaniu reprezentanci tej firmy – Marcin Niedobylski oraz Jan Gurzyński – informowali o stosowanych produktach m.in. nawozach serii Plonvit – Phospho, Nitro, Opty oraz Kali, a także Bormax i Mikrovit Molibden. W tych stresowych warunkach uprawy ze względu na brak opadów dobre wyniki osiągnięto stosując biostymulatory – Optysil oraz Tytanit.
Oprócz optymalnego dokarmienia roślin na polu można było zaobserwować skutecznie prowadzoną ochronę przeciwko chorobom i szkodnikom. Reprezentujący firmą Bayer Crop Science Radosław Suchorzewski informował o zaletach stosowania zoocydu Movento 100 SC. Jest on zarejestrowany w uprawie warzyw kapustnych do zwalczania mszyc i mączlików. Kolejnym środkiem z oferty tej firmy stosowanym na polu był Proteus 110 OD – do zwalczania bielinków, piętnówki kapustnicy i śmietki kapuścianej.
W piątkowym spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel firmy Mularski – Daniel Babij, który informował o ofercie rozsady warzyw. Podkreślał, że w ostatnim czasie w firmie zainwestowano m.in. w precyzyjne siewniki, linie do mycia i dezynfekcji tac (z systemem lamp UV) oraz profesjonalny hartownik do rozsady.
 
tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Zapraszamy do naszej galerii

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZwiązkowcy z ARiMR protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa
Następny artykułRozmowy polsko-niemieckie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.