Manewry strażackie w magazynie firmy Bayer

Magazyn w Błoniu pod Warszawą jest centralnym magazynem dystrybucyjnym środków ochrony roślin firmy Bayer dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Zgromadzone tam zaprawy, herbicydy, fungicydy, insektycydy oraz regulatory wzrostu są klasyfikowane  jako produkty niebezpieczne dla środowiska. W związku z tym od 2009 r. magazyn ten ma status zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, co zgodnie z Prawem Ochrony Środowiska nakłada na firmę Bayer obowiązek przeprowadzenia ćwiczeń w zakresie planu operacyjno-ratowniczego raz na 3 lata.

Magazyn firmy Bayer zajmuje powierzchnię ponad 3000 m2, co świadczy o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dla środowiska. Jednak z uwagi na zwiększenie asortymentu produktów oraz poszerzenie oferty o nasiona rzepaku oraz zasięg magazynu, jest on zbyt mały i w planach jest powiększenie jego powierzchni. Magazyn jest wyposażony w system sygnalizacji pożarowej, instalację tryskaczową zamontowaną pod sufitem hali magazynowej i w przestrzeniach międzyregałowych na dwóch poziomach, oświetlenie ewakuacyjne, wewnętrzne hydranty przeciwpożarowe, instalację detekcji gazów GAZEX (32 detektory), załączaną mechanicznie przez system GAZEX wentylację mechaniczną. Magazyn obsługuje 10 przeszkolonych pracowników.

Manewry strażackie odbyły się 17 czerwca. Wzięły w nich udział jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy. Cele, jakie sobie postawiono, objęły: rozpoznanie operacyjne obiektów przemysłowych zaliczanych do grupy dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej; sprawdzenie funkcjonowania w zakładzie wewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego oraz jego przydatności podczas rzeczywistych działań ratowniczych; prowadzenie akcji ratowniczej na teranie magazynu dystrybucyjnego firmy Bayer przez Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze; doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego podczas bardzo dużych akcji ratowniczych; sprawdzenie skuteczności działania służby technicznej zakładu przed przybyciem jednostek straży pożarnej i współdziałania podczas prowadzenia akcji; sprawdzenia poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków; doskonalenie współpracy z innymi podmiotami ratowniczymi; sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności.

Podczas manewrów gaszono pożar wewnątrz magazynu oraz na zewnątrz magazynu, który wybuchł na skutek kolizji samochodów ciężarowych przewożących substancje niebezpieczne oraz zabezpieczano wyciekającą substancję niebezpieczną, aby nie nastąpiło skażenie środowiska naturalnego przez jej dostanie się do rzeki Utraty.

Podczas gaszenia pożaru przez kilka jednostek straży pożarnej używano wody i piany gaśniczej. Przez plac manewrowy przed magazynem przebiega kanał odprowadzający nadmiar wody do zbiornika retencyjnego zlokalizowanego w pobliżu przebiegającej poza obrębem magazynów rzeki Utraty. Zbiornik ten jest połączony z rzeką kanałem, a jego otwieranie i zamykanie sterowane jest mechanicznie zaworem. W momencie, gdy do zbiornika z placu manewrowego spływają substancje niebezpieczne dla środowiska naturalnego, należy odciąć wypływ wody ze zbiornika do rzeki. Podczas manewrów obrano scenariusz, że zasuwa mechaniczna odcinające wypływ wody ze zbiornika nie działa i był on zabezpieczony poduszką pneumatyczną. Pracownicy WIOŚ badali wodę ze zbiornika retencyjnego i z rzeki na zawartość substancji niebezpiecznych.

Manewry trwające kilka godzin pokazały rozmiar potrzeb i skalę zaangażowania zarówno firmy Bayer, która kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo środowiska naturalnego, jak również służb i jednostek ratowniczych.

Tekst i fot. Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny owoców i warzyw w tym roku niższe niż przed rokiem
Następny artykułDrogie biura ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.