Meksykańska technologia i rozwiązania w uprawie warzyw

Cosmocel to meksykańska firma rodzinna, działająca na rynku od 55 lat, która produkuje m.in. biostymulatory, wspomagacze glebowe, środki wspomagające ochronę roślin i nawozy dolistne i używane do fertygacji. Produkty Cosmocel dostępne są w 32 krajach na całym świecie, w tym roku testowane były również w Polsce przez specjalistów z firmy Osadkowski SA we współpracy z  gospodarstwami rolnymi i ośrodki naukowo-badawczymi na wybranych gatunkach warzyw oraz w uprawach sadowniczych. Pod koniec lipca przedstawiciele firmy Cosmocel – Luis Fernando Gámez z Hiszpanii oraz dr Senobio Dominguez z Meksyku przyjechali do Polski, aby wraz z Albertem Zwierzyńskim specjalistą ds. sadownictwa z firmy Osadkowski ocenić efekty prowadzonych działań.
Doświadczenia z produktami Cosmocel prowadzone były w Polsce między innymi w uprawie kapusty głowiastej białej, pomidorze gruntowym i papryce uprawianej w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jednym z dwóch miejsc, w których stosowano technologię Cosmocel na kapuście głowiastej białej była plantacja Grupy Producentów Warzyw Witmar zaopatrującej w surowiec do produkcji soków i surówek firmę Marwit. Spotkanie przedstawicieli meksykańskiego przedsiębiorstwa z Robertem Bartkowskim – kierownikiem ds. agrotechnicznych grupy Witmar odbyło się 30 lipca na polach w Małej Nieszawce k. Torunia, gdzie w uprawie późnej odmiany Lennox F1 do przetwórstwa po przechowywaniu stosowano biostymulatory i nawozy dolistne firmy Cosmocel. Kontrolę stanowiła część plantacji dokarmiana nawozami i biostymulatorami zgodnie ze standardowym programem Witmaru. 
Do końca lipca produkty meksykańskiej firmy zastosowano w Małej Nieszawce dwukrotnie. 15 lipca wraz z ochroną fungicydową użyto 0,5 l/ha biostymulatora Maxi-Grow zawierającego ekstrakty organiczne, hormony roślinne oraz makro- i mikroskładniki, natomiast 28 lipca zastosowano ponownie Maxi-Grow  (0,5 l/ha), a także nawóz dolistny Agro-K (32% P2O5, 53% K2O w ilości 1 kg/ha. W dalszej części sezonu zaplanowano kolejne 4 aplikacje preparatów Maxi-Grow , Agro-K oraz Barrier (24% Si i 14% Ca) – środka wspomagającego ochronę roślin, którego celem jest zwiększenie ich odporności na szkodniki i choroby, a także tolerancji na czynniki stresowe poprzez wzmocnienie tkanki okrywającej (epidermy) oraz struktury ścian wszystkich komórek. 
W dniu spotkania w Małej Nieszawce – 3 dni po drugim zabiegu specjaliści meksykańskiej firmy na kilku pobranych losowo próbach zaobserwowali niewielkie różnice w liczbie liści, zwartości oraz kształcie główek między roślinami z części plantacji dokarmianej produktami Cosmocel oraz tymi traktowanymi standardowym programem Witmar. Kapusty nawożone preparatami Maxi-Grow i Agro-K miały bardziej regularny, kulisty kształt i wytworzyły nieco więcej liści.

Luis Fernando Gámez podczas oceny główek podkreślał, że na polach Grzegorza Górskiego w miejscowości Szatki koło Chocenia, gdzie zabiegi rozpoczęto około 4 tygodni po sadzeniu kapusty głowiastej, a do dnia wizyty zastosowano 3 razy Maxi-Grow ( 0,5 l/ha) oraz jeden raz Agro-K ( 1 kg/ha) obserwowane różnice w morfologii kapust były znacznie lepiej widoczne, w porównaniu do roślin kontrolnych nie traktowanych żadnymi preparatami dolistnymi. W Gospodarstwie Grzegorza Górskiego stosowanie produktów Cosmocel odbywa się pod okiem doradcy z KPODR Piotra Borczyńskiego. 

Luis Fernando Gámez i dr Senobio Dominguez na polach w Małej Nieszawce mieli okazję nie tylko oceniać skuteczność preparatów swojej firmy, ale również przyglądać się zbiorom marchwi odmiany Baltimore F1 trzyrzędowym kombajnem Dewulf. W dalszej części spotkania latynoscy goście odwiedzili siedzibę spółki Marwit, w której Robert Bartkowski przybliżył im sposób działania i produkty firmy – polskiego lidera na rynku świeżych, niepasteryzowanych soków owocowych i warzywnych.
Tekst Aleksandra Czerwińska-Nowak, zdjęcia: A. Czerwińska-Nowak, Albert Zwierzyński

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa upały najlepsze sok pomidorowy i arbuz
Następny artykułRosja zaostrza zasady importu kwiatów ciętych z Holandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.