Po raz szósty ekologicznie

21 maja w ekologicznym sadzie doświadczalnym należącym do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a mieszczącym się w Nowym Dworze k. Skierniewic, odbył się dzień otwarty. Przybyłych licznie uczestników powitali prof. dr hab. Franciszek Adamicki, dyrektor IO, organizatorzy spotkania dr hab. Elżbieta Rozpara i mgr Paweł Bielicki oraz… piękna, słoneczna pogoda.
E. Rozpara podkreśliła, iż w tym roku mija 10 lat od kiedy na polach w Nowym Dworze założono pierwsze ekologiczne doświadczenia. W ciągu minionych lat, prowadząc wielokierunkowe doświadczenia, udało się zebrać wiedzę do przygotowania wskazówek dla producentów eko-owoców. Taka pozycja w postaci podręcznika zostanie w niedługim czasie opublikowana. 
W produkcji owoców metodą ekologiczną producenci mają największe problemy ze zwalczaniem chorób i szkodników atakujących rośliny w sadzie i na plantacji. Te aspekty są co roku poruszane podczas spotkania w ekologicznym sadzie. W tym roku dr Hanna Bryk podawała sposoby na ograniczanie chorób drzew pestkowych i ziarnkowych, szczególnie jabłoni i wiśni, a mgr Witold Danelski przedstawił wyniki doświadczeń w ograniczaniu szkodników (zdjęcia z doświadczeń w galerii). 
Niezmiernie ważny w ekologicznej produkcji jest też dobór odpowiednich odmian. Powinny one nie tylko przedstawiać wysokie walory dla konsumenta, lecz także odznaczać się odpornością  lub niską wrażliwością na patogeny (np. parchoodporne odmiany jabłoni) czy warunki środowiska (np. niska podatność odmian czereśni na pękanie). Odmiany do ekologicznych sadów omówiły dr Dorota Kruczyńska i mgr Agnieszka Głowacka (obydwie z IO). 
Aspekty związane z odchwaszczaniem sadów i plantacji ekologicznych omówił dr Jacek Rabcewicz, a o agrotechnice sadów mówiła dr Halina Morgaś. 
W tym roku mgr Bohdan Koziński i mgr Tomasz Golis mówili także o możliwości wprowadzenia do uprawy organicznej borówki wysokiej i mniej popularnych w kraju gatunków m. in. świdośliwy, a mgr Paweł Bielicki omówił jakość oferowanego na rynku materiału szkółkarskiego oznakowanego jako „Bio”. 
Zapraszamy również do galerii.

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarzywa tańsze o jedną trzecią niż rok temu
Następny artykułRośnie europejski rejestr odmian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.